Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
program saga - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 16

Salt la continut


program saga

adaos comercial import saga revisal export saga sugestii saga
887 replies to this topic

#301 db14tia

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 13 December 2007 - 01:40 AM

Sal all!
Am si eu intrebare legata de bonul de consum in saga.In momentul in care fac productia pentru mai multe produse (panificatie) se stabilesc automat consumurile (din retete)si se scad automat din stoc pe fiecare fel de paine in parte, fara a centraliza cantitatea de faina (de exemplu).Ok.Dupa aceea am crezut ca se vor centraliza in bonul de consum,dar nu se duc acolo.Iar daca fac eu un bon de consum cu cantitatile centralizate, se scade inca odata din stoc.
Iar in legatura cu intrebarea despre varianta cu stocuri.......eu nu vad diferenta intre saga c si saga s (in a folosi stocurile binenteles)
Multam!



#302 GeForce

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 137 Postari:
  • Gender:Male

Postat 13 December 2007 - 10:17 AM

Pai cantiataea de faina consumata totala o afli prin insumarea tuturor bonurilor de consum din luna respectiva sau din contul 3021 analitic pentru faina. In Saga S este recomandat sa se lucreze acolo unde exista productie sau constructii deoarece fiind f. multe categorii de bunuri materiale, evidenta acestora poate fi facuta cu ajutorul acestei extrensii a programului de contabiliate. A, si nu in ultimul rand pentru a vedea centralizat pe fiecare tip de produs costurile efective de productie. I-a legatura cu cei de la Saga ca ai sa descoperi multe raspunsuri la intrebarile pe care le ai. Exista si acolo un forum de discutii cu privire la problemele intalnite de utilizatorii programului Saga. :smile:




#303 demi

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 18 Postari:

Postat 17 December 2007 - 08:52 AM

Vezi postarealilianarodica, la Mar 16 2006, 02:57 PM, a spus:

ff multumita, merita sa-l utilizezi
am citit despre acest program si vad ca sunteti multumita.
spuneti-mi stiti pe cineva care-l foloseste pentru alimentatie publica



#304 Florin_76

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1877 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 18 December 2007 - 12:39 AM

Cunosc persoane care il folosesc si in alimentatia publica , dar cel mai bine ar fi sa descarci versiunea free de pe site ul celor de la saga si sa il testati, sa vedeti daca corespunde cerintelot dumneavoastra



#305 annaissa

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 15 Postari:

Postat 14 January 2008 - 03:24 PM

Am descarcat programul free pt. a-l testa si am intampinat cateva probleme:
- nu reusesc sa fac note contabile compuse; nu se tipareste semnul %
- am creeat un cont in planul de conturi ( 401.2) si dupa accea am constatat ca este gresit; nu reusesc sa-l sterg sau sa-l modific.
Va multumesc daca ma puteti lamuri.



#306 Iaro

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 423 Postari:

Postat 14 January 2008 - 08:56 PM

Semnul % se alege din coloanele de la artole contabile. Exista acolo in dreapta si o combinatiede taste care trebuie urmata pentru a putea introduce articole contabile compuse.
Un cont se poate sterge, modifica din planul de conturi, din meniul Fisiere. Daca ai operatiuni cu contul respectiv trebuie mai intai sa stergi operatiunile efectuate cu el si apoi sa-l stergi efectv din plnul de conturi. Dar Saga la introducerea unei Intrari, respectiv Iesiri, din meniul Operatii cu date, genereaza automat pe fiecare furnizor, respectiv client, analitic distinct.



#307 ana gabriela

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 16 January 2008 - 07:55 AM

Buna , as dori si eu niste pareri despre acest program.Multumesc



#308 nilufera

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 237 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 16 January 2008 - 10:20 AM

Eu lucrez cu el si mi se pare ok pt ce imi trebuie mie...depinde si de profilul activitatii, dar se poate adapta la specific.



#309 IULIANA1207

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 755 Postari:
  • Location:Ploiesti

Postat 18 January 2008 - 03:13 PM

Am urmatoarele situatii:
1. Furnizor X - analitic 401.x
Client X - analitic 4111.x(adica acelasi agent economic il am si furnizor si client).

Compensez cu OC sumele din 401.x cu sumele din 4111.x
Imi apare corect soldul contabil al furnizorului x, respectiv clientului x, dar apare si ca neachitata suma(in situatii fz si sit clienti). Cum se poate face achitarea, astfel incat ca urmare a compensarii sa nu apara sume neachitate?

2. Am un furnizor de imobilizari , analitic 404.Y si acelasi agent economic este inregistrat ca furnizor simplu in 401.Y.
Cum inregistrez factura de imobilizari? Am incercat sa fac in intrari selectia pe 404.Y si ma arunca automat pe prima inregistrare a agentului respectiv, adica pe 401.Y.
Asadar, cum inregistrez o factura de mijloace fixe(404) atunci cand agentul economic are deja cont in 401?
iuliana



#310 BIBI

    Membru activ

  • Validating
  • PipPipPip
  • 1336 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti
  • Interests:contabilitate, fiscalitate, legislatie

Postat 18 January 2008 - 07:36 PM

Eu le lucrez prin 581 ca plata si incasare.581=4111;401=581 si se inchid toate.



#311 Bandit

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 53 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 18 January 2008 - 08:22 PM

Pentru pct.2 poti sa creezi un alt furnizor cu 404.Y si la denumire sa-i pui imob sau leasing sau ceva dupa care sa il recunosti.
Alta solutie nu vad.



#312 Iaro

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 423 Postari:

Postat 19 January 2008 - 01:11 AM

In meniul Configurare societati, ai Conturi automate. La un cont de decontari interne creezi un cont fictiv "999", cu ajutorul caruia vei inregistra procesul de compensare. Astfel, in Articole contabile vei inregistra: 401.x=999 si apoi 999=4111.x. Dup aceea in Situatii Furnizori si Situatii clienti, selectezi o perioada mai mare de timp, mergi pe fz , respectiv clientul respectiv si dai "reglare avansuri/stornari". :lostit (13):

La furnizori creezi grupe, in care sa selectezi "grupa 1" furnizori de stocuri, grupa 2 " furnizori de imobilizari" si grupa 3 " furnizori de stocuri si de imobilizari". Astfel la fz respectiv vei selecta la tip grupa 3 si astfel vei putea opta fie pentru facturi de stocuri, fie pentru cele de imobilizari, fara a avea probleme majore.
Aceste lucruri sunt explicate si in Help la program. Cititi mai cu atentie! Va dau acolo chiar si exemple.

Aceasta postare a fost editata de Iaro: 19 January 2008 - 01:14 AM




#313 IULIANA1207

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 755 Postari:
  • Location:Ploiesti

Postat 21 January 2008 - 08:23 AM

Multumesc de ajutor!
iuliana



#314 Tere

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 13 Postari:

Postat 30 January 2008 - 03:20 PM

buna ziua!
caut de jumatate de ora o problema care am depistato la sagasoft 3.0.311 ,pe factura pe care o dau la clienti nu imi apare decat o singura banca cu care lucrez,eu vreau sa imi apara doua,cum fac ?Am intrat in configurare societati am scris amandoua bancile care le vreau dar cand listez factura nu imi apare decat una singura,cum fac sa imi apara amandoua?????? Am intrat pe sagasoft dar nu pot sa intru pe nicaieri,nici la contact nici la forum nicaieri.CUM FAC???????



#315 AnaB

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 215 Postari:

Postat 30 January 2008 - 04:09 PM

Telefon - 021 323 9048
Telefon - 031 401 8099
Fax - 021 320 4220

Vodafone - 0723 512 059
Orange - 0746 060 380
Zapp - 0788 699 363
Cosmote - 0765 200 071


Email office - office@sagasoft.ro
Email service - service@sagasoft.ro



#316 marcopolo

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 149 Postari:

Postat 30 January 2008 - 05:29 PM

Vezi postareaTere, la Jan 30 2008, 03:20 PM, a spus:

buna ziua!
caut de jumatate de ora o problema care am depistato la sagasoft 3.0.311 ,pe factura pe care o dau la clienti nu imi apare decat o singura banca cu care lucrez,eu vreau sa imi apara doua,cum fac ?Am intrat in configurare societati am scris amandoua bancile care le vreau dar cand listez factura nu imi apare decat una singura,cum fac sa imi apara amandoua?????? Am intrat pe sagasoft dar nu pot sa intru pe nicaieri,nici la contact nici la forum nicaieri.CUM FAC???????


Asta e scris la misto, nu?



#317 AnaB

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 215 Postari:

Postat 30 January 2008 - 07:11 PM

Asta e scris la misto, nu?
[/quote]

La asta nu m am gandit :lostit (13):



#318 lunaplina

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 04 February 2008 - 09:36 PM

am o intrebare: cum pot face in SAGA C NIR pentru marfa (cu adaos comercial)...... pls nu sunt de specialitate



#319 Iaro

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 423 Postari:

Postat 04 February 2008 - 09:52 PM

In Configurare societati, setezi modul de evidenta pe care il are societatea la stocuri (ai trei metode: Evaluare la pret ....), bifezi acolo si la Intrari, iti vor pare pe langa Pret de aprovizionare si Pret de vanzare. La gestiunile global valorice se vor tipari si salva pe computer, NIR specific. :tongue:



#320 irina petcu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 278 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bistrita
  • Interests:contabilitate

Postat 04 February 2008 - 11:34 PM

Vezi postareaIaro, la Jan 19 2008, 01:11 AM, a spus:

In meniul Configurare societati, ai Conturi automate. La un cont de decontari interne creezi un cont fictiv "999", cu ajutorul caruia vei inregistra procesul de compensare. Astfel, in Articole contabile vei inregistra: 401.x=999 si apoi 999=4111.x. Dup aceea in Situatii Furnizori si Situatii clienti, selectezi o perioada mai mare de timp, mergi pe fz , respectiv clientul respectiv si dai "reglare avansuri/stornari". :tongue:

Am facut si eu cu contul 999, dar sa vezi pocinog!
Nu corespunde totalul de la registrul jurnal din luna cu rulajul curent din balanta!
Asa ca am facut cu 581 si mi-a iesit.
irina






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL