Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
program saga - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 43

Salt la continut


program saga

adaos comercial import saga revisal export saga sugestii saga
887 replies to this topic

#841 bolba

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 121 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Cluj

Postat 22 April 2013 - 12:18 AM

Spuneti care sunt acele intrebari carora nu le dati de cap,ca sa primiti lamuriri la ele sau intrati pe forum Saga .
Daca detineti abonament puteti posta in forum ,solicitand lamuriri la intrebarile neclare,iar daca nu aveti abonament puteti da cautare in forum si poate gasiti solutiile la problemele neclare.
Aveti un manual de utilizare a programului.



#842 bolba

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 121 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Cluj

Postat 22 April 2013 - 12:27 AM

Listati ,,Calcul descarcare gestiune ,global valorica",il verificati si vedeti cine greseste dvs sau programul Saga.




#843 vladutu93

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 29 September 2013 - 02:54 PM

Buna ziua am si eu o mica nedumerire daca ma puteti ajuta.
Vreau sa stiu daca se poate ca documentele justificative intocmite la mana care atesta o achizitie sau o vanzare le pot introduce in programul SAGA direct ca analiza contabila, sa nu mai trec din nou fiecare document in parte.
Deci am documentele justificative completate gen un borderou de achizitii si vreau sa il inregistrez in SAGA la articole contabile ca 371=401 este bine?
Un sfat va rog daca se poate.



#844 n3p7un

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 30 September 2013 - 10:49 AM

Salutare!

Am o intrebare pentru utilizatorii aplicatiei Saga. Exista frecvent situatii cand este nevoie de importul salariatilor din Saga in Revisal ?

O societate a fost nevoita sa faca o astfel de operatiune si, pentru ca nu exista nicio solutie software, cei de acolo mi-au cerut sa-i ajut sa rezolve situatia fara a fi nevoiti sa introduca datele manual in Revisal, intrucat au peste 100 de salariati si timpul de finalizare era destul de scurt.

Pentru asta am fost nevoit sa studiez putin (mai mult) formatul ambelor aplicatii si am reusit sa fac un soft cu care am realizat transferul din Saga in Revisal.

Daca mai sunt cazuri in care este necesar un astfel de program, sunt hotarat sa pregatesc o aplicatie mai elaborata. Cea folosita pentru situatia de mai sus nu are "fata comerciala", am scris-o rapid, strict pentru cazul respectiv.

Bogdan



#845 bolba

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 121 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Cluj

Postat 30 September 2013 - 04:41 PM

Da,se poate face inregistrarea borderoului de achizitie,dar nu in articole contabile ci in submeniul ,,Intrari"si creati ca furnizor -persoana fizica.



#846 vladutu93

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 30 September 2013 - 06:20 PM

Si de la intrari se duce singur in articole contabile cu conturile corespondente presupun



#847 bolba

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 121 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Cluj

Postat 30 September 2013 - 08:29 PM

Da,sigur ca apare in submeniul articole contabile,inregistrarea facuta in ecranul ,,Intrari".
Dar,inainte de-a efectua operatiuni de intrare/iesire a marfurilor este obligatorie:

- definirea gestiunilor global-valorice şi/sau a gestiunilor cantitativ-valorice (în cazul în care se utilizează versiunea integrată)

- In ecranul ,,Configurarea societatii" se bifeaza optiunea de evaluare a marfurilor.

Fara suparare,de ce nu cititi manualul de utilizare a programului,v-ar ajuta foarte mult sau de ce nu cautati raspuns la problemele dvs.pe forum saga ,aici eu va raspund doar la intrebarea pusa ,poate mai aveti si alte nelamuriri legate de utilizarea acestui program ,dupa cate imi dau seama.



#848 vladutu93

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 01 October 2013 - 09:42 AM

Nu este nicio suparare, va multumesc pentru sfat eu acum sunt in anul 2 de facultate am terminat liceu economic si vreau sa fac o microintreprindere.
Am atestat pe contabilitate si vreau sa imi tin singur evidenta contabila si nu prea stiu foarte multe la programele de contabilitate eu in toti ani de liceu si practica am facut evidenta contabila cu pixul.
Va multumesc foarte mult pentru raspunsuri si sfaturi care le voi lua in considerare!!!



#849 bolba

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 121 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Cluj

Postat 01 October 2013 - 03:15 PM

Cu placere oricand,apreciez onestitatea dvs.
Numai bine si succes!



#850 Eliza42

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 17 October 2013 - 06:42 PM

Buna seara, as dori sa stiu, daca lucreaza cineva in programul Saga si ma poate ajuta cu urmatoarea problema: sunt o societate comerciala care se ocupa cu vanzare de covrigi la magazinul propriu. Dupa inregistrarea facturilor cu materii prime,pe care le duc pe stocuri trebuie sa ma duc pe productie si sa ma scad cu cantitatea de materie prima care intra la o cantitate de covrigi. Dupa aceasta, trebuie sa fac transferul din productie catre magazin. Facand aceasta inregistrare, am observat ca nota de transfer se dubleaza, facandu`mi inregistrarea de scoatere si de aducere inapoi a cantitatii de covrigi in productie.Unde gresesc?
A doua problema, este ca doamna director vrea sa se evidentieze in registrul de casa incasarile facute din vanzarea covrigilor si a produselor de panificatie si patiseriepe criterii de tva, adica 9% produse panificatie si 24% produse de patiserie prin monetar. Cum pot face acest lucru?
Va multumesc.



#851 cristina5859

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1152 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 05 March 2014 - 08:58 AM

Buna dimineata,
Mai lucreaz cineva cu Saga deoarece am si eu 2 nelamuriri legate de Saga C ...
Imaginatia este mai importanta decat cunoasterea. Cunoasterea este limitata, imaginatia inconjoara lumea .



#852 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 06 March 2014 - 11:53 AM

multi lucram cu Saga, dar depinde ce pbl. ai ... :smile:
zi-ne-o si poate se pricepe cineva sa te ajute !



#853 cristina5859

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1152 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 06 March 2014 - 12:37 PM

Am inceput de la 01.01.2014 sa lucrez cu Saga si pana invat tot ce trebuie, imi cam da batai de cap ! ....iata ce nelamuriri am:
1) am vanzari la export in euro si USD, este normal ca la inchiderea de luna sa-mi faca 121= 707.1 cu valoarea totala in euro si 121 = 707.1 cu valoarea totala in USD ?

2) la 01.01.2014 am creat analitice pentru fiecare cont de cheltuiala (deductibil si nedeductibil fiscal), de exemplu: 635.1 -deductibil si 635.2 - nedeductibil fiscal; 666.1 - deductibil si 666.2 -nedeductibil fiscal, etc. Am cautat in manual sa vad daca gasesc vreun model de REF (sa am idee cum arata ) dar, nu am gasit. Am facut bine ca am creat aceste analitice la cheltuieli deoarece nu am cum sa vad cum v-a arata REF-ul , n-as vrea la luna martie sa constat ca trebuie sa refac cele trei luni lucrate !

Multumesc anticipat.
Imaginatia este mai importanta decat cunoasterea. Cunoasterea este limitata, imaginatia inconjoara lumea .



#854 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 06 March 2014 - 12:47 PM

1. dupa parerea mea, nu vad ce ar fi rau in faptul ca prg. iti inchide separat vanzarile in euro si usd - eu cred ca e f bine fiindca asa ai o evidenta separata a lor, ceea ce s-ar putea dovedi util.
2. consider ca este ideala crearea de analitice la chelt. (ded. si neded.) !
- REF il gasesti in coloana de Operatii-Inchidere luna (ultima cazuta de jos) - Impozit profit (a 2-a casuta de la stanga)

:smile:



#855 cristina5859

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1152 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 06 March 2014 - 02:43 PM

Multumesc mult, Otilia :smile:
Imaginatia este mai importanta decat cunoasterea. Cunoasterea este limitata, imaginatia inconjoara lumea .



#856 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 06 March 2014 - 07:07 PM

cu tot dragul ! :biggrin:



#857 conta_conta

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 14 Postari:
  • Gender:Male

Postat 19 March 2014 - 04:45 PM

Ce cod Caen trebuie sa setez pentru o firma care se ocupa cu productia imbracamintelor dar le si comercializeaza in magazinul propriu?



#858 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 19 March 2014 - 06:55 PM

seteaza-l pe cel care e trecut in certificatul de inreg. al firmei

cateodata, unii dintre voi puneti niste intrebari, mai dragilor ... :blink2:



#859 conta_conta

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 14 Postari:
  • Gender:Male

Postat 27 March 2014 - 08:49 PM

Lucrez in Saga. In luna noiembrie am cump[art un utilaj. In decembrie am vandut acest utilaj, am facut vanzarea si din iesiri, si din dereastra pt imobilizari, dupa care programul mi-a generat 6583=2131. DAR cand inchid luna decembrie imi face amortizarea acestui utilaj.

Ce sa fac?



#860 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 28 March 2014 - 08:14 AM

Amortizarea se calculeaza si pentru luna in care vinzi mijlocul fix.






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL