Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Monografie avans - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 8

Salt la continut


* * * - - 2 Voturi

Monografie avans


197 replies to this topic

#141 IULIANA1207

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 755 Postari:
  • Location:Ploiesti

Postat 29 July 2010 - 11:35 AM

Evident, nici nu credeam altceva, v-am relatat mai mult ca sa vedeti pana la ce chestii merg. Si asta apropos de contabili nepregatiti care mananca banii patronilor... De ce oare toata lumea are impresia ca nu facem mare lucru si ca ne platesc prea mult? Sunt deja off-topic, intrebarea era mai mult retorica.
iuliana



#142 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 29 July 2010 - 12:31 PM

perfect de acord. Doar ce am avut si eu o discutie cu un astfel de patron."dar cat lucrati pentru mine, ca v-am adus actele sambata si luniu ati depus declaratiile" (in conditiile in care luni cand a sunat eu dormeam sa recuperez cele 2 nopti pierdute, deci stia ), no comment
scuze de off topic




#143 studenta IV

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 185 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Cluj-Napoca

Postat 03 August 2010 - 08:46 PM

Am urmatoarea speta:
In ianuarie 2010 am primit un avans (achitat pt tot anul) de 142,8 pt inchirierea unui utilaj pentru 1 an.
Am emis factura: 4111=% 142,8
419 120
4427 22,8
Achitare avans : 5121=4111 142,8
Lunar facturez chiria si stornez avansul aferent:
4111=% 11,9
704 10
4427 1,9
si 4111=% -11,9
419 -10
4427 -1,9
Cum procedez de la 1 iulie tinand cont de suma ramasa si de schimbarea TVA? :lnr (1):



#144 Doina P

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1143 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 04 August 2010 - 10:42 AM

Eu ma gandesc sa nu mai faci facturi, problema tva este inchisa de cand ai facturat avansul ( mai ales ca nu ai folosit 4428 )acum inchizi doar prin NC 419=704 (706)



#145 adehor

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 04 August 2010 - 11:32 AM

va rog , sa ma ajutati
in ian-iun 2010 am facturat avansuri pentru o lucrare care se va finaliza in august 2010 , cum stornez acest avans , (ma refer la tva ) beneficiarul vrea o singura factura la receptia lucrarii (este vorba de modernizarea unei constructii).
multumesc anticipat



#146 mirela 0702

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 920 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Iasi

Postat 04 August 2010 - 02:49 PM

Probabil ca daca e vorba de o incasare in avans pentru lunile urmatoare si nu incasarea unui avans - adica parte din ceva, as fi folosit contul 472 "Venituri in avans" in loc de 419, dar asta nu cred ca e foarte important.


Norme cod fiscal:

ART. 140

(3) Cota aplicabilă este cea în vigoare la data la care intervine faptul generator, cu excepţia cazurilor prevăzute la art. 1342 alin. (2), pentru care se aplică cota în vigoare la data exigibilităţii taxei.


......................................

ART. 1342

Exigibilitatea pentru livrări de bunuri şi prestări de servicii

(1) Exigibilitatea taxei intervine la data la care are loc faptul generator.

2) Prin derogare de la prevederile alin. (1), exigibilitatea taxei intervine:

a) la data emiterii unei facturi, înainte de data la care intervine faptul generator;

b) la data la care se încasează avansul, pentru plăţile în avans efectuate înainte de data la care intervine faptul generator. Fac excepţie de la aceste prevederi avansurile încasate pentru plata importurilor şi a taxei pe valoarea adăugată aferente importului, precum şi orice avansuri încasate pentru operaţiuni scutite sau care nu sunt impozabile. Avansurile reprezintă plata parţială sau integrală a contravalorii bunurilor şi serviciilor, efectuată înainte de data livrării sau prestării acestora;



.........................................


ART. 1341

Faptul generator pentru livrări de bunuri şi prestări de servicii

(9) În cazul operaţiunilor de închiriere, leasing, concesionare şi arendare de bunuri, serviciul se consideră efectuat la fiecare dată specificată în contract pentru efectuarea plăţii.


Eu inteleg ca in cazul tau TVA-ul ramane 19%, si poti face asa cum a precizat si Doina P.



#147 mirela 0702

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 920 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Iasi

Postat 04 August 2010 - 03:03 PM

Se storneaza facturile de avans inclusiv TVA, iar factura finala va avea TVA 24% aplicat la total baza. Ca in exemplul

Extras norme cod fiscal:

"Exemplul nr. 1: O societate de construcții întocmește situația de lucrări în cursul lunii iunie, pentru lucrările efectuate în lunile mai și iunie. Contractul prevede că situația de lucrări trebuie acceptată de beneficiar. Beneficiarul acceptă situația de lucrări în luna iulie 2010. Faptul generator de taxă, respectiv data la care se consideră serviciul prestat, intervine la data acceptării situației de lucrări de către beneficiar, potrivit prevederilor art. 1341 alin. (7) din Codul fiscal. În consecință, cota aplicabilă pentru întreaga contravaloare a serviciilor acceptate de beneficiar este de 24%, cota în vigoare la data faptului generator de taxă. În situația în care anterior emiterii situației de lucrări au fost emise facturi de avans cu cota de 19%, după data de 1 iulie 2010 avansurile respective se regularizează prin aplicarea cotei de 24%."



#148 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 04 August 2010 - 09:33 PM

Avansul incasat in ianuarie il stornezi (incepand din iulie) cu cota de 19% TVA si facturezi cu cota de 24% TVA. Serviciul se considera efectuat la fiecare data din luna specificata in contract pentru efectuarea platii, nu inseamna ca daca s-a platit in avans nu se face regularizarea, iar beneficiarul datoreaza lunar suma facturata prevazuta in contract. In cazul in care pretul chiriei este negociat cu TVA inclus se recalculeaza baza de impozitare.



#149 studenta IV

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 185 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Cluj-Napoca

Postat 04 August 2010 - 09:35 PM

Vezi postareaDoina P, la Aug 4 2010, 11:42 AM, a spus:

Iti multumesc si tie si Mirelei pt sugestii
Daca nu mai facturez, cum isi inregistreaza clientul cheltuiala lunara de chirie, pt ca la primirea facturii de avans initial probabil a folosit 4426+4092=401?
O alta parere primita a fost:
pt suma ramasa (60+19%=71,4), se face stornare si apoi se refactureaza cu TVA 24% si la intrebarea mea " ce fac daca nu mai vrea sa plateasca diferenta de TVA?" a spus ca daca in contractul incheiat este stipulat " valoarea totala este de 119" fara a se face referire la TVA as putea sa scad baza, adica : 57,58+24%=71,4 fara a mai face stornarea. :lnr (1): :laugh:
Va rog un sfat.



#150 studenta IV

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 185 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Cluj-Napoca

Postat 04 August 2010 - 10:04 PM

Vezi postareaLexiroxi, la Aug 4 2010, 10:33 PM, a spus:

In cazul in care pretul chiriei este negociat cu TVA inclus se recalculeaza baza de impozitare.
Iti multumesc si tie. Daca pretul e cu TVA inclus mai fac stornarea de avans pt suma ramasa, sau fac in continuare doar
4111=% 11,9
704 9,6
4427 2,3
si 4111=% -11,9
419 -9,6
4427 -2,3 ?



#151 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 04 August 2010 - 10:29 PM

vezi intai ce scrie in contract despre data platii ratelor, iar daca nu e ok scrie act aditional pt.plata in avans a pretului chiriei.
Apoi poti sa faci, notele sunt ok.



#152 studenta IV

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 185 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Cluj-Napoca

Postat 05 August 2010 - 01:15 PM

Vezi postareamihaela_cva, la Aug 4 2010, 11:29 PM, a spus:

Ce parere ai referitor la raspunsul dat de Mirela 0702? Eu consider ca m-as incadra la toate cerintele articolelor respective:
ART. 140
(3) Cota aplicabilă este cea în vigoare la data la care intervine faptul generator, cu excepţia cazurilor prevăzute la art. 1342 alin. (2), pentru care se aplică cota în vigoare la data exigibilităţii taxei.
ART. 1342
Exigibilitatea pentru livrări de bunuri şi prestări de servicii
2) Prin derogare de la prevederile alin. (1), exigibilitatea taxei intervine:
b) la data la care se încasează avansul, pentru plăţile în avans efectuate înainte de data la care intervine faptul generator. .
Avansurile reprezintă plata parţială sau integrală a contravalorii bunurilor şi serviciilor, efectuată înainte de data livrării sau prestării acestora;
ART. 1341
Faptul generator pentru livrări de bunuri şi prestări de servicii
(9) În cazul operaţiunilor de închiriere, leasing, concesionare şi arendare de bunuri, serviciul se consideră efectuat la fiecare dată specificată în contract pentru efectuarea plăţii.
Deci:
Exibilitatea taxei este cand s-a incasat avansul ( art.1342 alin2)=> ianuarie
faptul generator e "dată specificată în contract pentru efectuarea plăţii" ( art 1341(9) )=> ianuarie
cota aplicabila e cea in vigoare la data exigibilitatii taxei ( art 140(3) ) => ianuarie, deci 19%
Oare as putea factura in continuare cu 19%????? :lnr (1):
:laugh: :ohmy: (pacat ca nu mai am iconuri asemanatoare ca le-as folosi pe toate)



#153 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 06 August 2010 - 01:12 AM

da, asta e opinia mea clara



#154 willa

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 103 Postari:
  • Gender:Female

Postat 12 August 2010 - 01:51 PM

Va rog sa aruncati o privire si sa va dati o parere…. :lnr (1):

Comertul cu amanuntul.
Platesc “avans” furnizorului pt marfuri (de fapt ii platesc mai mult cu un procent decat va fi factura- e stipulat in contract ), pe baza de factura proforma (Nu am facura avans. E corect sa fac asa?)

%= 5121
409
4426

Receptionez marfa fara factura , s-a primit aviz dar fara valoare
Am pret unitar pe fact proforma, fac receptia


371 = %
378
4428
408


In momentul primirii facturii:
408 = 401 (am cu cativa lei mai mult decat ce am eu in 408. receptia e facut de sistem de gestiune, nu se poate modifica…unde ii reglez?)

4426=401 (la fel si aici)
Si….
%= 401 minus suma facturii
409
4426
La sfarsit 401=0, raman cu sold in 409 si 4426 aferent sumei din 409.
E corect?



#155 1Sebi

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 20 October 2010 - 04:18 PM

Subiect: incasare avans ... chitanta, factura, bon fiscal?

Buna ziua,

sunt PFA (norma de venit, neplatitor TVA) - servicii informatice ... dezvoltare pagini web - si am urmatoarele nelamuriri ceea ce priveste procedeul pentru incasarea unui avans (in contract voi specifica plata unui avans):
A. plata cash
1. emit o chitanta pentru avans si o chitanta dupa finalizare proiect?
2. emit o factura si o chitanta pentru avans. Dupa finalizare proiect emit factura inclusiv stornare factura de avans (adica total minus avans) si o chitanta?

B. plata prin banca
1. nu mai e nevoie de chitante (avem contract si extrase cont, atat eu cat si clientul).
2. emit o factura pentru avans. Dupa finalizare proiect emit factura inclusiv stornare factura de avans (adica total minus avans).

C. Persoane fizice (PF) vs. persoane juridice (PJ)
Se procedeaza la fel cu clientii PF si PJ? Sau diferit?
Pentru persoane fizice nu se emit facturi? Se da bon fiscal? (eu n-am casa de marcat si nici nu doresc sa-mi cumpar, doar daca ma obliga legea)

Multumesc anticipat.
Sebi.



#156 Florin_76

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1877 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 21 October 2010 - 05:54 PM

Sunt incasari nu plati.
A:
pj la pf se da bon fiscal nu chitanta
Factura si chitanta avans, la finalizare storno factura avans , facturati cu valoarea totala a proiectului si faceti chitanta pe diferenta.
B:
Idem A , dar fara sa mai faceti chitanta ci doar factura.
C:Se poate emite factura desi nu e obligatoriu dar se da bon fiscal.



#157 elena959

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 22 November 2010 - 12:28 PM

buna ziua
va solicit ajutorul in urmatoarea problema :
societatea la care lucrez urmeaza sa achizitioneze in scop de vanzare cu ridicata o linie de productie.Are deja contract cu clientul la care urmeaza sa o vanda si contractul prevede plata in 4 rate.Prima rata 40% din valoare iar restul se impart in mod egal .Livrarea linie se va face dupa achitarea ultimei rate. Intrebarea mea este cum sa inregistrez incasarea ratelor ca si avans urmand ca la final odata cu livrarea liniei de productie sa fac regularizarea adica stornarea fact de avans si facturarea liniei de productie .Eu asa m-am gandit dar,aAdministratorul vrea ca prima rata sa fie inregistrata ca si venit si sa intre in cifra de afaceri .Daca fac asa ce se intampla ?
Va multumesc anticipat



#158 corneliuss

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 60 Postari:
  • Gender:Male

Postat 31 January 2011 - 01:44 PM

Citind topicul, am remarcat doar doua opinii privitoare la avansurile pentru achizitia utilajelor, iar acestea sunt diferite. Va rog, cine poate, postati o monografie pentru acest tip de avans (pt utilaje) si decontarea lui.
Multumesc!



#159 avdia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 194 Postari:
  • Gender:Female

Postat 07 April 2011 - 04:47 PM

Buna ziua!

Am citit acest topic si nu stiu ce sa mai cred, in sensul corectitudinii inregistrarii.
Am o factura catre un client cu avans conform contract.Am inreg astfel 4111=%
472
4427.
Acea lucru s-a intamplat in octombrie si dec.Daca inreg e corecta la sfasitul lui decembrie trebuie s atrec cumva 472 pe venituri pentru a calcula impozit?
Sau ramane pe 472 pana se intocmeste facutra storno cu avansul primit?

Multumesc anticipat!



#160 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 09 November 2011 - 07:39 PM

Mai oameni buni, nu mai inteleg nimic, nici din posturile astea, nici din O.3055, nici din CF :wacko: !!!

Haideti sa simplificam si sa luam la luna decembrie un avans de la client ( clientul apoi conteaza "in oglinda"). Si lucram de ex. prin 5311.

La factura finala, lucrurile sunt simple, facem in rosu contarile de la avans, si in negru cele de marfa/servicii , exact cum apar pe factura. Si eventual un 419=411, pentru stingerea avansului.

In CF scrie ca TVA-ul devine exigibil, prin exceptie, la plata/incasarea avansului. Dar tot acolo scrie ca TVA devine exigibil la emiterea unei facturi inainte de faptul generator (incasarea). Conform bunei traditii de la noi, CF se interpreteaza luand varianta cea mai nefavorabila contribuabilului. Adica am 4427 la prima operatiune efectuata dintre cele doua (incasare si facturare)
Asta pentru ca si in O.3055 , in debit 401 intra chipurile avansurile facturate 419,4427

Eu inteleg asa din toate discutiile:
1.Am mai intai chitanta in dec., fac 5311 = 419,4427 apoi, luna viitoare, pe 10 ianuarie cand vine factura fac 411 = 472,4427 si 4427=4428
2.Am mai intai factura, fac 411 = 419,4427 , luna viitoare, pe 10 ianuarie cand vin in sfarsit banii si chitanta fac 5311=411

sau ceva mai mult sau mai putin asemanator.

... iar peste 7-8 luni (sau 2 ani) o sa vina si factura de final ....

.....................
Ideea este ca de fapt toata aceasta monografie nu face decat sa zapaceasca balanta, in asa fel incat sa nu mai intelegi nimic din rulaje si din solduri. Iar BALANTA este scopul muncii si trebuie "sa reflecte situatia" cu acuratete.

Pentru ca eu in balanta din ianuarie n-am nici cea mai mica idee de cati bani sunt in avans de la client efectiv (mai ales daca am facturat catre el la toate cotele de tva).

Mie personal mi se pare aberant sa ai intr-un cont din zona 41xx un alt sold decat cel de decontat (cu bani sau alte metode) intre tine si client. Cu alte cuvinte, in 41xx soldurile trebuie sa CONTINA TVA, pentru ca si acela trebuie sa fie/a fost incasat. La fel si rulajele trebuie sa contina TVA (bineinteles, daca nu e taxare inversa).

Citez din O.3055:
"Soldul contului reprezintă sumele datorate clienților - creditori." Sumele datorate clientilor care ti-au platit un avans includ TVA-ul
Si mai mult, eu nu datorez clientilor decat banii INCASATI, nu le datorez si facturile de avans neplatite. In concluzie nu prea are ce cauta 419 ( 411=419 ,4427) la facturare asa cum zice ametitul (si ametitorul) de ordin, ci numai la incasare.

HEEEELP !!! Simt ca o nu ma mai ajuta neuronii deloc !!!!






Similar Topics Collapse

4 useri citesc topicul

0 membri, 4 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL