Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
ce program de contabilitate imi recomandati ? - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 14

Salt la continut


ce program de contabilitate imi recomandati ?

programe conta contabilitate program contabilitate
274 replies to this topic

#261 Dan I.

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 376 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 14 March 2013 - 10:36 PM

Virgil,

Nu comentez un "sondaj" din 2006... in general acest gen de sondaje pot fi foarte usor denaturate de concurenti.
BTW, pe ultima pagina a topicului respectiv am vazut ca Saga era cotat primul :blush:

Nici n-am sa ridic in slavi programul respectiv, cu toate ca il folosesc fara absolut nicio problema de 1 an jumate.

Iti sugerez insa sa-l descarci si sa-l folosesti tu insuti (sau contabilul tau), si daca dupa un timp te convingi de utilitatea lui, poti sa achizitionezi abonamentul anual de 192 lei.
Daca nu, nu! :smile:

Succes!

Aceasta postare a fost editata de Dan I.: 14 March 2013 - 10:39 PM

Dan



#262 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 15 March 2013 - 09:50 AM

Pentru o retea de multe PC-uri (si mai ales cu puncte de lucru legate prin internet), nu te ajuta programele standard (gen saga, care nu foloseste server de baze de date).

Daca vrei sa se miste acceptabil, trebuie sa te orientezi la ERP-uri.
Si subscriu la opiniile de mai sus, testeaza intai cateva , apoi vezi ce-ti place si se potriveste mai bine la specific.




#263 virgilorlando

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 15 March 2013 - 01:59 PM

Vezi postareaDan I., la 14 March 2013 - 10:36 PM, a spus:

Virgil,

Nu comentez un "sondaj" din 2006... in general acest gen de sondaje pot fi foarte usor denaturate de concurenti.


Avantajul unui sondaj pe mai multi ani il reprezinta "testarea" programelor pe o mai lunga perioada de timp, urmata eventual de participarea multor persoane la resprectivul sondaj. Buna oara, se poate evita crearea "bufeurilor" de useri inregistrati - fictiv - in cateva zile, si spamul prin vot, catre o firma sau alta.. :wink:

Vezi postareamgabi, la 15 March 2013 - 09:50 AM, a spus:

... nu te ajuta programele standard (gen saga, care nu foloseste server de baze de date).

Daca vrei sa se miste acceptabil, trebuie sa te orientezi la ERP-uri.

Si eu inclin asupra unor sisteme ERP, avand garantia producatorului.. Softurile free, si cu atat mai mult open source sunt... ca niste butoaie cu pulbere..



#264 Dan I.

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 376 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 15 March 2013 - 04:23 PM

Saga nu e ERP, si nici nu e in categoria "butoaie cu pulbere".

Iar in ce priveste sondajul "pe mai multi ani" din 2006... acela e din 2006 si a fost inchis tot atunci. Deci n-are rost sa mai comentam pe marginea lui.

Succes!

PS. Off topic, nu stiu la ce softuri te referi cand generalizezi si spui ca softurile "free si mai ales cele Open Source" sunt "butoaie cu pulbere", dar te asigur ca exista foarte multe astfel de softuri care-si fac treaba excelent. Daca tu (sau firma la care lucrezi) ai bani de ERP, nu inseamna ca e cazul sa dam cu piatra in tot ce inseamna free sau Open Source software. Dar asta e o alta discutie...

Aceasta postare a fost editata de Dan I.: 15 March 2013 - 04:29 PM

Dan



#265 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 15 March 2013 - 10:35 PM

Problema cu open source sau free este ca la noi (sa nu uitam ca vorbim de contabilitate pt. romani) se modifica permanent legislatia, regulile, hartiile, situatiile, declaratiile ... etc.
Este bine sa ai o oarecare siguranta ca vei putea folosi acel program si peste 2-3 ani.
(asta nu inseamana ca se pot sa dispara chiar si cele cu bani :))...

Cat despre ERP , exista si ERP-uri mai "umane" la pret, nu trebuie sa te arunci la cel mai scump si mai complex de pe piata.
Iar aici nu se pune problema "daca ai bani de ERP", intrebarea a fost pusa la obiect (o activitate desfasurata in mai multe locatii, cu o evidenta centralizata online) si "obiectul" IMPUNE folosirea unui ERP.
Iar o societate care desfasoara activitate in mai multe punte de lucru si vrea sa tina punctele/centrul permanent conectate si "la zi" nu are cum sa nu dispuna de banii pentru un ERP (macar unul mai prapadit). Doar chiria de pe o luna la un singur pct.de lucru cred ca este mai mare decat pretul unui ERP.



#266 virgilorlando

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 28 March 2013 - 04:00 PM

Vezi postareaDan I., la 15 March 2013 - 04:23 PM, a spus:

Saga nu e ERP, si nici nu e in categoria "butoaie cu pulbere".

........ exista foarte multe astfel de softuri care-si fac treaba excelent.

Dincolo de complexitatea soft-ului, de cat e de "destept" el, sunt de parere ca, in primul rand un client / beneficiar trebuie sa aiba parte si de o indrumare corecta in a folosi ceea ce cumpara, sau face rost (in cazul produselor gratuite).

Inchipuie-ti, de exemplu, diferenta dintre Windows 95 si Windows 7.. de la cer la pamant.. Ce ne-am face fara tutorialele de pe site-ul de la Microsoft.. Cu siguranta ca ne-am prinde urechile, mai ales, odata cu saltul de la XP, la Vista (cel putin din punct de vedere al interfetei)..

Toate softurile evolueaza (intr-o directie sau alta), singura legatura intre noi si un produs fiind chiar interfata acestuia, cat de prietenoasa este, in a ne oferi motive in a utiliza acel produs, in continuare..

In cazul Saga (avand, oarecum, tangente cu acesta), nu ma refer la schimbarea programului, la updatarea acestuia, care se face regulat. Ma refer la oamenii din interior, cei care raspund la telefoane atunci cand utilizatorul softului are ceva probleme de lamurit.

La inceput avea oameni care raspundeau cu proptitudine si lasau impresia ca le pasa, ca sunt acolo pentru tine, ca e o mica afacere de familie: tu, ei si Saga. In ultimele luni insa, ceva s-a schimbat. Cei care raspund iti lasa impresia ca iti fac o mare favoare, ca si cum nu ar face parte din contractul incheiat intre parti.

Nu voi spune ca nu raspund la intrebari, ci vreau sa subliniez modul in care o fac. Plus de asta, au capatat un obicei deloc placut: orice problema ar fi, NU e de la Saga. E de oriunde, dar nu de la ei. Ori am avut situatii in ultimele luni in care chiar le-am demonstrat ca e vina programului – si am facut-o prin capturi de ecran ca sa le arat ce se intampla. Raspunsul lor a fost sa le trimit baza de date pentru firma respectiva ca vor rezolva ei problema. Au rezolvat-o. Dar inainte de a le da mail cu capturile de ecran am sunat si am vorbit cu o domnisoara, care in cele din urma mi-a spus ca sigur eu nu fac ceea ce trebuie.

Am crezut ca mi se pare mie, dar am discutat si cu alti prieteni care folosesc Saga. Si ei au remarcat acelasi lucru: cei care raspund la telefoanele de contact sunt din ce in ce mai irascibili si au aceeasi poveste: Saga e in regula, dumneavoastra ati gresit.

Si atunci am inteles: nu mai avem de-a face cu micul soft de contabilitate. Programul a crescut ca Fat Frumos si a trecut pe treapta aia in care utilizatorul nu mai e pe primul loc. Ca o firma mica care se transforma intr-o firma mare si care isi schimba sediul dintr-un apartament din Calea Calarasilor intr-un loc mai pe masura sa.

Asa a crescut si Saga. Si cam toti il ridica in slavi, acum.. De ce? Doar ca e free?



#267 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 28 March 2013 - 04:32 PM

nu pt ca e free, ci pt ca e bun, chiar f bun pt o firma relativ mica.

... dar ai dreptate in ceea ce spui regat de relatia cu clientul !! aici lucrurile s-au schimbat si nu chiar in bine ! pe de alta parte, si noi - utilizatorii suntem mult mai multi si, deci, mai solicitanti pt un nr relativ restrans de operatori.

si eu le-am reprosat opacitatea pe care au dobandit-o de ceva vreme incoace ... :sad:
sincera sa fiu - nu cred ca le-a pasat, dar programul ramane unul dintre cele mai bune in plaja sa - daca nu chiar cel mai bun !! de n-ar sta lucrurile asa, nu ar avea atatia clienti, asta-i cert !



#268 Dan I.

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 376 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 29 March 2013 - 12:14 AM

Nu am o statistica, dar si daca de luam dupa intrebarile stupide de pe forumul conta (sau altele, similare) e clar ca marea majoritate a apelurilor la suport (Saga) sunt ale unor 'contabili' ce nu numai ca nu au cunostintele cele mai elementare de contabilitate, dar nici nu s-au obosit sa citeasca manualul, sau sa caute pe net un posibil raspuns.

E normal sa te saturi, oricat ai fi de calm si intelegator cu asemenea clienti.

Inainte de a suna la suport, sau inainte de a intreba pe un forum, dati un google, ceva, si selectati rezultatele din ultimul an, sau chiar o perioada mai recenta, ca sa fiti siguri ca ati 'prins' ultimele modificari legislative.
Cautati in cuprinsul forumurilor, eventual cu Search, un topic similar.

Mie cei de la Saga mi-au oferit un suport excelent in ultimele 14 luni, de cand am cumparat programul.

Si spun clar, am cumparat programul, fiindca nu-l consider gratuit.
Cred ca au preferat forma de 'abonament ptr. suport si actualizari', ca sa mascheze de fapt achizitia cu reinnoire anuala a licentei...
Dan



#269 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 29 March 2013 - 12:06 PM

ai mare dreptate in ce spui, insa eu ma refeream la faptul ca, din "ploaia" de telefoane/mailuri de la clienti, operatorii deja agasati nu mai stau sa selecteze cu atentie pbl. care poate chiar merita sa fie macar analizate.
o spun din proprie experienta si stii ca nu-s o proasta si nici o comoda; recunosc cu toata sinceritatea ca, uneori, mai am si eu momente de "tampeala" - ca orice om ... dar cand e sa discut cu cineva o sit. importanta, atunci ma gandesc bine inainte de a deschide guritza.
cu cei de la Saga am avut, in ultimii vreo 2-3 ani, 2 cazuri de discutii f neplacute pe teme la care cred si acum ca aveam dreptate; m-au trimis la plimbare scurt/2 - o chestiune lipsita de respect si absolut nepermisa, dupa parerea mea.

repet : cu toate aceste lipsuri in comunicarea cu clientii, prg. ramane unul f bun si-isi merita fiecare leutz, iar pt asta eu ii felicit ! :smile:



#270 mdaniel

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 24 May 2013 - 02:47 PM

Exista vreun program de contabilitate compatibil atat pentru PFA cat si ptr. IMM ?



#271 marian65

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 29 May 2013 - 10:36 PM

Ce program de contabilitate imi recomandati pentru un SRL cu activitate de inginerie si consultatii tehnice legate de acestea ,cu un singur angajat ?



#272 cristina5859

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1152 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 21 August 2013 - 08:03 AM

Fiindca furnizorul nu mai face actualizari la programul de conta sunt obligata sa-l schimb si din cate am citit pe acest forum si pe altele, printre cele mai bune programe la ora actuala ar fi : saga si contabsql ....care ma sfatuiti sa-l aleg tinand cont de faptul ca, eu nu ma pricep la informatica, si-mi trebuie un program care face rapid actualizarile la legislatie in privinta declaratiilor si a altor modificari legislative care apar permanent la noi ?

Va multumesc anticipat !
Imaginatia este mai importanta decat cunoasterea. Cunoasterea este limitata, imaginatia inconjoara lumea .



#273 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 23 August 2013 - 02:11 PM

dintre cele 2 var., eu sunt fan Saga :smile:

cred c-ar trebui inchis topicul asta ca sa nu se mai faca reclama la nici un program de conta... cu atat mai mult la cele NEconsacrate - ca raspunsuri la acest gen de intrebari absolut legitime, dar care invita la reclama neautorizata.

o sa las sa vezi, Cristina, ce opteaza colegii exclusiv DINTRE CELE 2 PROGRAME f. cunoscute enumerate de tine, apoi inchid topicul si-l mut la arhiva .



#274 kmkz

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 399 Postari:
  • Gender:Not Telling

Postat 23 August 2013 - 06:35 PM

Saga!



#275 cristina5859

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1152 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 25 August 2013 - 07:53 AM

Multumesc, Otilia si kmkz...la acelasi program m-am gandit si eu ! :smile:
Imaginatia este mai importanta decat cunoasterea. Cunoasterea este limitata, imaginatia inconjoara lumea .






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL