Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
legislatie privind semnatura in contabilitate - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


legislatie privind semnatura in contabilitate

54 replies to this topic

#21 mutulica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 31 Postari:
  • Location:Bucuresti
  • Interests:informatii legate de viata in general

Postat 25 March 2006 - 11:42 AM

daca tot exista acest subiect, as avea si eu o intrebare.
am terminat liceu economic si am diploma de contabil statistician. pe baza acestei diplome pot tine contabilitatea la firme mici. mentionez ca o sa-mi iau abnul acesta si licenta in finante.
multumesc



#22 Mircea Scalat

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 143 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Miercurea-Ciuc

Postat 25 March 2006 - 02:51 PM

Sunt la o virsta la care chestiunea nu este o stringenta pentru mine si sunt foarte detasat de ea atit din punct de vedere profesional, deontologic, cit material.

Ma ingrijoreaza atitudinile care frezeaza inconstienta profesionala, execerbarea propriei imagini s.a.a.

**************************************************************
Reglementarile legale referitoare la "semnarea bilantului" sunt:

- SITUATIILE FINANCIARE DE RAPORTARE CONTABILA (S.F.A.) sunt singurele documente oficiale de gestiune a administratiei careia i s-a mandatat si incredintat un patrimoniu spre gestiune in vederea indeplinirii obiectivelor entitatii patrimoniale. - art.9 LEGEA CONTABILITATII.

- organizarea tinerii contabilitatii este in competentele administratorului- art.10 LEGEA CONTABILITATII drept pentru care raspunde in conformitate cu prevederile de DREPT CIVIL, DREPT PENAL si de DREPT SOCIETAR.

- organizarea si conducerea contabilitatii poate fi:
1-prin compartimente contabile proprii conduse de persoane cu studii economice superioare
2-pe baza de contracte de prestatii de servicii cu persoane fizice/juridice autorizate in conditiile legii (OG 64/1995 cu completarile si modificarile in vigoare)
Prevedrile alin.1 si 4 sunt similare si ca atare alin.4 este superfluu, insa a fost semanat acolo pentru a crea "ceata" si eterna poveste a "portitelor de interpretare a legii".

- in economia LEGII CONTABILITATII nu sunt stipulatii la calitatea si capacitatea profesionala a persoanelor care indeplinesc activtitatile ce se finalizeaza cu intocmirea S.F.A.

- in NORMELE DE APLICARE a Legii Contabilitatii de asemenea nu sunt stipulatii la calitatea si capacitatea profesionala a persoanelor care indeplinesc activtitatile ce se finalizeaza cu intocmirea S.F.A. In normele aprobate prin OMFP nr.1752/2005 exista mentiunile, care se regasesc pe toate elementele componente ale S.F.A.

ADMINISTRATOR, ÎNTOCMIT,
Numele si prenumele Numele si prenumele
Semnatura Calitatea
Semnatura
Stampila unitatii Nr. de înregistrare în organismul
profesional

- recunoasterea abilitatilor profesionale si deotologice a unui profesionist in domeniul contabil se face prin sistemul de agreere (sistem de sigur perfectibil) institutionalizat prin infiintarea CECCAR.

- mentinarea explicita a competentei si a dreptului de exercitiu ca activitate distincta de INTOCMIRE A S.F.A. sunt art.6 si 9 DIN og.NR.65/1994

AR FI CORECT SI DOVADA DE RESPECT PROPRIU A CELOR CARE TIND SPRE PROFESIONALIZARE SA FACA DISTINCTIE INTRE ACTVITITATILE DE:
- tinere, conducere a contabilitatii constind din operarea manuala ori asistata SPAD finalizata prin calasarea documentelor justificative in Note Contabile, Registru Jurnal, Carte Mare, Balanta de Verificare a Conturilor.

si
- intocmire a S.F.A. care cuprind controlul operatiunilor contabile, valorificarea operatiunilor de inventariere, intocmirea REGISTRULUI INVENTAR, verificarea concordantei dintre datele contabilitatii si cele ale inventarierii regularizarea soldurilor si apoi intocmirea SITUATIEI FINANCIARE ANUALE cu toate componentele sale.

Nu injurati CECCAR-ul institutii similare sunt in toat lumea si inainte de '90 agreerea unui contabil sef era apanajul Curtii de Control Finanacial - ITFS in teritoriu - si a centralei ori ministerului.

Numai ca se pare ca in Rominia aruncatul pruncului odata cu apa este o placere nebuneasca.

Nu este o greseala ca traim in Rominia, este gresti si persistam in greseala ca nu reusim sa traim n ROMANIA.

Errare Hummanum est,
Perseverare diabolicum.

Desteaptate ROMANE!

Mircea Scalat



#23 albina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 15 Postari:
  • Location:iasi

Postat 25 March 2006 - 07:21 PM

Multumesc f. mult pentru lamurirea situatiei si am inteles acuma. Ma bagase in ceata un expert contabil care imi explicase ca daca am vreo legatura cu firma nu pot semna in calitate de contabil, dar acum imi este clar ca pot ramane si eu in firma. Ma bucur ca am gasit solutia.



#24 albina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 15 Postari:
  • Location:iasi

Postat 25 March 2006 - 08:47 PM

Si totusi de unde sunte-ti convinsi de lucrul asta? Este vreo lege care sa specifice ceea ce ma doare pe mine? Sau e numai interpretarea legii de mai sus. Care e rationamentul?



#25 Mircea Scalat

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 143 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Miercurea-Ciuc

Postat 25 March 2006 - 09:54 PM

Pentru albina

Ceea ce vreia expertul tau era "poate" (sau ar fi trebuit) sa-ti atraga atentia asupra eventualelor raspunderi ce-ti revin,si revin asociatilor in situatie cind unul dintre asociati tine contabilitate firmei in cazul cind pentru acesta se declara lichidarea judiciara, ori se constata abateri de la normele fiscale.

In situatia cind esti asociat-unic si administrator-unic si daca vrei sa ai o asigurare fata de eventualele probleme este de recomandat ca sa inchei un contract de supraveghere intocmire a S.F.A. (Bilant) cu un liber-profesionist contabil (expert contabil ori contabil autorizat), ceea ce nu presupune incredintarea integrala a organizarii si conducerii contabilitatii acesui profesionist ci numai cele referitoare la INTOCMIEA SFA.

Sa-ti dea Domnul mintea de pe urma.

Toate cele Bune.

Succes in afaceri.
Mircea Scalat



#26 COCEAN ELIDA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 36 Postari:
  • Location:BUCURESTI
  • Interests:INFORMATIE SI COMUNICARE

Postat 28 March 2006 - 11:46 AM

Mircea,
sa inteleg ca daca o societate nu are un departament dinstinct de contabilitate si face un contract cu o societate de contabiliate care ii organizeaza doar contabilitatea(societate de contabilitate care nu este inscrisa inca la CECCAR)si ii certifica bilantul un liber profesionist ca urmare a unui contract de colaborare dintre un liberul profesionist si soc. de contabiliate este legal...?asa este ? (societatea caruia i se organizeaza contabilitatea are o cifra mai mare de 5000 euro anuala ).



#27 Mircea Scalat

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 143 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Miercurea-Ciuc

Postat 28 March 2006 - 09:10 PM

O societate de contabilitate nu exista oficial decit daca este inmatriculata la CECCAR si are licenta de functionare eliberata de CECCAR si aceasta trebuie sa aiba obiect unic de activitate COD CAEN 7412.

Societatea pe care ai contractat-o sa efectueze procesarea datelor contabile este o alta categorie de activitati.

Contractarea prestatiei de intocmire a SFA satisface cerinta minima legala si asigura administratorului firmei o garantie asupra conducerii contabilitatii societatii ce o administreaza si un atestat al calitatii informatiilor continute pe raspunderea profesionistului autorizat.


Daca contractul mai prevede si o alta prestatie adiacenta - supravegherea contabilitatii - atunci totul este perfect.

Cazuri din astea sunt foarte multe.

Informaticieni si analisti foarte priceputi in ale programarii si procesarii datelor contabile infiinteaza firme de prelucrare date (sunt cunoscuti de clientela ca firme care tin contabilitatea de foarte multe ori, si de foarte multe ori confuzia este constient intretinuta) si conlucreaza cu pofesionisti autorizati (de regula salariati nu liber-profesionisti)

E o solutie ce ai prefigurat si aceasta este in cadrul legii.

Recapitulez:

tinerea si conducerea contabilitatii este o activitate,

supravegherea contabilitatii este o alta activitate

intocmirea situatiilor financiare este o activitate speciala nominalizata concret in legea contabilitatii in art.10

verificare si certificarea SFA sunt activitati nominalizate in Legea 31/1990, Legea Contabilitatii si OG:65/1994. Aceasta activitate nu se confunda cu nici una din celelalte, fiind in buna parte preluata in Legea Auditului Financiar.
Mircea Scalat



#28 COCEAN ELIDA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 36 Postari:
  • Location:BUCURESTI
  • Interests:INFORMATIE SI COMUNICARE

Postat 28 March 2006 - 09:22 PM

merci...Mircea!!! :D



#29 stela

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 15 Postari:
  • Location:lugoj

Postat 29 March 2006 - 06:34 PM

Timea a spus:

Multumesc pentru raspunsuri.  Insa totusi sint nelamurita.

Intelesesem din alte parti ca doar un contabil autorizat poate sa semneze situatii financiare, declaratii si alte acte de acest gen.

Daca un economist poate face atitea lucruri de ce trebuie sa mai fii si contabil autorizat ? Sau altfel ... ce poate face un contabil autorizat si nu poate face un economist ?

Va rog din tot sufletul sa ma luminati.

Un economist nu-si poate face firma de ctb. iar un ctb. autorizat sau un expert ctb. poate.



#30 contax

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 159 Postari:

Postat 29 March 2006 - 07:24 PM

Pot sa-si infiinteze si contabilii autorizati societati membre CECCAR (la care sa detina majoritatea partilor sociale)?



#31 Mircea Scalat

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 143 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Miercurea-Ciuc

Postat 29 March 2006 - 08:04 PM

Da Steluta draga
un economist nu are dreptul legal sa infiinteze o firma de contabilitate ori de expertiza contabila si nici una de audit, si nici una de lichidare judiciara s.a.a.m.d.

Pentru a infiinta o firma cu o activitate apartinind profesiilor liberale trebuie ca autoritatea de gestiune a acelei profesii sa-ti recunoasca abilitatile practice si profesionale. Si nu numai in Rominia oriunde in lume.

Pentru Cocean Elida

CECCAR ca institutie publica de gestiune a profesiei prin autoritatea sa, remediind o imperfectiune a legii profesiei (OG:65/1994) si in vederea asigurarii unui tratamment egal intre profesionistii breslei acorda recunoasterea exercitarii dreptului de asociere a contabililor autorizati in vederea infiintarii de firme de contabilitate cu precizarea ca au dreptul de a exercita numai activitatile speficice contabilului autorizat si a eventualelor calitati colaterale cistigate (referire la evaluator), conditia de participatii la Capitalul Social si la administrarea societatii este aceeasi ca si pentru asocierea expertilor contabili
Mircea Scalat



#32 mm-miron

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 119 Postari:
  • Interests:legislatie

Postat 31 March 2006 - 12:37 PM

trebuie sa va angajati contabil autorizat sau expert contabil pe baza de contract de prestari servicii pentru semnatura de bilant daca depasiti 50.000 euro , asa e legea.



#33 COCEAN ELIDA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 36 Postari:
  • Location:BUCURESTI
  • Interests:INFORMATIE SI COMUNICARE

Postat 01 April 2006 - 12:09 AM

da,...stiu Mircea, dar eu am intalnit persoane care si-au infiintat firma de contabilitate pe codul caen 7412 fara sa detina definitivatul de experti contabili , si ...ei se ocupa doar de "tinerea si conducerea contabilitatii ".
Uite ce scrie in codul caen 7412:

Cod :7412
Denumire:Activitati de contabilitate, revizie contabila, consultanta in domeniul fiscal
Detalii :Aceasta clasa include: - servicii de inregistrare a operatiunilor comerciale pentru firme sau altii (contarea operatiunilor);
- examinarea conturilor si certificarea corectivitatii lor,
-servicii de efectuare a calculelor si intocmire a bilanturilor contabile;
- servicii de revizii contabile si financiare;
- servicii de intocmire a documentelor de impozitare pentru persoane fizice si firme;
- servicii de consultanta si reprezentare (alta decat cea juridica) a clientilor in fata organelor fiscale. Tot aici se include si auditul intern si financiar.
Exceptii:Aceasta clasa exclude:
- consultanta de management pentru proiectarea sistemelor contabile, programe de contabilitate a costurilor, proceduri de control bugetar, vezi 74.14;
- perceperea facturilor de impozitare, vezi 74.87
o zi buna!!! :shock:



#34 andreea

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 580 Postari:
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Literatura, muzica, computere, masini....toate in egala masura.

Postat 05 April 2006 - 03:34 PM

eu sunt expert stagiar, dar fara a fi fost mai inainte contabil autorizat. am sarit peste asta. am dat direct examen de acces la experti. m-am interesat ca sa fiu PFA: nu se poate, decat daca esti contabil autorizat sau expert contabil cu carnet CECCAR. iar pentru cabinete de contabilitate stiu ca un expert contabil trebuie sa detina cel putin 70% din partile sociale ale firmei.



#35 ana maria

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 231 Postari:
  • Location:piatra neamt

Postat 07 May 2006 - 06:35 PM

Mircea Scalat a spus:

Pentru albina

Ceea ce vreia expertul tau era "poate" (sau ar fi trebuit) sa-ti atraga atentia asupra eventualelor raspunderi ce-ti revin,si revin asociatilor in situatie cind unul dintre asociati tine contabilitate firmei in cazul cind pentru acesta se declara lichidarea judiciara, ori se constata abateri de la normele fiscale.

In situatia cind esti asociat-unic si administrator-unic si daca vrei sa ai o asigurare fata de eventualele probleme este de recomandat ca sa inchei un contract de supraveghere intocmire a S.F.A. (Bilant) cu un liber-profesionist contabil (expert contabil ori contabil autorizat), ceea ce nu presupune incredintarea integrala a organizarii si conducerii contabilitatii acesui profesionist ci numai cele referitoare la INTOCMIEA SFA.
Domnule Mircea Scarlat

Ati putea fi un pic mai explicit.
Care sunt raspunderile ce revin revin asociatilor in situatie cind unul dintre asociati tine contabilitate firmei in cazul cind pentru acesta se declara lichidarea judiciara, ori se constata abateri de la normele fiscale?
Sunt in situatia de a ma angaja contabil la firma sotului meu (la care este asociat unic). Sunt economist.

Intentionam ca sotul meu sa-mi cedeze 50% din partile sociale.
Ati putea sa-mi oferiti un raspuns?



#36 mony23

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1239 Postari:
  • Location:

Postat 07 May 2006 - 10:32 PM

:!:
Am invatat ca succesul se masoara nu atat prin pozitia pe care cineva a castigat-o in viata cat prin obstacolele pe care el le-a depasit incercand sa invinga.



#37 calipso

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 74 Postari:
  • Location:craiova

Postat 08 May 2006 - 09:45 AM

E culmea cu CECCAR-ul asta!Firma de conta cu 3 experti asociati sa aiba nevoie de AUTORIZAREA CECCAR-care presupune si cotizatie si cota parte din cifra de afaceri a firmelor pt care faci evidenta!Sa ne autorizeze in ce sens?ca suntem capabili sa intocmim SFA?sa ne autorizeze,dar fara bani!avem calitate de experti,deci ar trebui sa fie de la sine inteles ca putem desfasura act din cod7412 si gata!
Ia uite ce face CECCAR-ul pt contabili-pune examenul de anul asta in luna iulie-luna de inchidere de trim.II si de raportari semestriale!Vai de cei care vor sa se inscrie!Sau poate ca asta urmaresc,sa se inscrie cat mai putini!Un examen pentru obtinerea unei calitati superioare in meserie,pus intr-una dintre cele mai grele luni din an pt cei care practica meseria respectiva!Pe ce lume traiesc cei de la CECCAR?-lunile aprilie si iulie sunt intre cele mai grele in an!Si acesta este un exemplu minor,dar care mi-a venit in minte fiind mai de actualitate,despre cat de utili sunt cei de la CECCAR pentru cei care practica meseria de contabil!



#38 lorenzo

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 786 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Arad

Postat 08 May 2006 - 06:48 PM

http://www.conta.ro/...pic.php?p=56336



#39 master

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 67 Postari:
  • Location:Campulung
  • Interests:Comunicare...la 360grade!

Postat 12 May 2006 - 06:51 PM

albina a spus:

Multumesc pentru raspunsuri, dar nu imi este clar.Pot ramane asociat, imi fac contract de 2 ore si semnez fara probleme bilantul si altele? Este legal?
Nu poti semna in niciun caz bilantul si conturile anuale, decat daca esti contabil autorizat sau expert contabil, membru al C.E.C.C.A.R.(sau mai nou, auditor autorizat, membru al Camerei Auditorilor din Romania)!
Ce poti semna?De ex: state de plata, note contabile, balante de verificare, bonuri de consum, etc.In concluzie,poti sa-ti faci contract partime sau fulltime ca tot nu vei putea audita si semna conturile anuale ale firmei la care esti asociata...



#40 danetta

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 40 Postari:
  • Location:cugir

Postat 15 May 2006 - 02:02 PM

Si eu sut asociat in firma mea si sunt si economista .Am intrebat la ITM la corpul de control, problema cu semnaturile si mi-au raspuns ca am dreptul sa semnez in acte. Intreaba la ITM.






Similar Topics Collapse

6 useri citesc topicul

0 membri, 6 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL