Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
contract civil prestari servicii - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 9

Salt la continut


- - - - -

contract civil prestari servicii

179 replies to this topic

#161 Violeta Tihon

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 248 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Constanta

Postat 23 June 2010 - 09:02 PM

Vezi postareavalah, la Jun 23 2010, 02:41 PM, a spus:

buna ziua

am cateva nelamuriri si sper ca ma puteti ajuta:
.........................
va multumesc anticipat (as aprecia raspunsuri cu trimitere la reglementarile legale).


1. De inregistrat nu il inregistrezi nici la ITM nici la Administratia Financiara.
2. Impozitul poate fi 10% sau 16% dupa cum iti exprimi optiunea la incheierea contractului (art. 55 parca si 78 Codul fiscal). Daca impozitul retinut este 10% atunci ai de depus pana pe data de 15 mai a anului urmator declaratia 200. Nedepunerea se sanctioneaza cu amenda dar nu mai stiu exact cuantumul.
3. Nu se plateste CAS pentru aceasta suma (nu intra in baza de calcul a contributiei de asigurari sociale reglementata de art. 23 din L. 19/2000).
4. Referitor la sanatate de regula toate sumele care se impoziteaza sunt si baza de calcul pentru contributia de sanatate (l. 95/2006), dar in momentul asta nu sunt foarte sigura dace se retine contributie pentru sanatate sau nu. Poate ne ajuta colegii, daca nu ma mai documentez si revin.
5. La calculul indemnizatiei de crestere a copilului se iau in considerare veniturile impozabile realizate in ultimele 12 luni. Revin cu un raspuns mai exact dupa ce recitesc OUG 158/2005.

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 13 August 2010 - 09:17 PM




#162 silvius

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 24 Postari:
  • Location:Buzau

Postat 24 June 2010 - 09:01 AM

Buna ziua,


- am incheiate conventii civile intocmite conform art. 78 Codul fiscal cu impozit 16 % retinere la sursa . La aceste conventii nu retin si platesc decat impozitul aferent, mentionez ca prestatorii cu care am incheiat conventii civile se regasesc in urmatoarele situatii : a) sunt pensionari la limita de varsta; b) au CIM la alte unitati;

In conditiile aprobarii noilor modificari ale Codului Fiscal cu 01.07.2010 privind largirea bazei de impozitare am si eu urmatoarea intrebare:

aceste conventii civile se vor supune noilor reglementari de impozitare privind contributiile sociale? CAS, CASS, Somaj prestator si beneficiar, inclusiv FNUASS , Fond de garantare, ???????


Va multumesc,




#163 anisoaratunaru

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 12 Postari:

Postat 24 June 2010 - 10:00 AM

da se vor supune contributiilor daca se incadreaza in conditiile unei activitati dependente cum ar fi folosirea bazei materiale a bplatitorului de venit, folosirea spatiilor si a aparaturii din dotarea acestuia



#164 valah

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 04 July 2010 - 02:08 PM

multumesc foarte mult, astept si revenirile :)



#165 andreea0515

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 9 Postari:

Postat 13 August 2010 - 09:28 AM

buna ziua! am o problema la o firma de audit care lucreaza cu colaboratori lunar in baza unor contracte de conventie civila.intrebarea mea este daca trebuie sa le opresc cas, cass, somaj din sumele pe care le incaseaza conform contractelor respective?



#166 CRISTINApe

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 13 August 2010 - 10:37 AM

buna,
lucrez la o firma de brokeraj in asigurari si avem incheiate contracte de colaborare cu persoane fizice. Pana acum retineam 10% impozit la sursa si restul platea agentul in anul urmator.
care sunt retinerile conform ultimelor modificari ale codului fiscal? se retine 10% sau 16%, se retine si cass?
daca avem angajati care realizeaza venituri si din contract de colaborare acele venituri trebuie trecute pe statul de plata si se retin toate contributiile?
nu prea am inteles din codul fiscal prea multe :lnr (1):

multumesc!



#167 andreea0515

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 9 Postari:

Postat 13 August 2010 - 02:49 PM

chiar nu stie nimeni?!!!!! :lnr (1):



#168 dani_pnt

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 13 August 2010 - 03:20 PM

Vezi postareaandreea0515, la Aug 13 2010, 03:49 PM, a spus:

chiar nu stie nimeni?!!!!! :lnr (1):
HG 791 2010
Art. 5. — (1) Persoanele fizice care realizeazã venituri de naturã profesionalã, pentru care se datoreazã contribuțiile
individuale prevãzute la art. III alin. (2) din ordonanța de urgențã, sunt considerate asigurate obligatoriu, prin efectul legii, în sistemul public de pensii și alte drepturi de asigurãri sociale, în sistemul asigurãrilor pentru șomaj, precum și în sistemul de asigurãri sociale de sãnãtate și beneficiazã de prestațiile prevãzute de Legea nr. 19/2000 privind sistemul public de pensii și alte drepturi de asigurãri sociale, cu modificãrile și completãrile ulterioare, de indemnizație de șomaj în condițiile
Legii nr. 76/2002 privind sistemul asigurãrilor pentru șomaj și stimularea ocupãrii forței de muncã, cu modificãrile și
completãrile ulterioare, precum și de asigurare socialã de sãnãtate în condițiile Legii nr. 95/2006 privind reforma în
domeniul sãnãtãții, cu modificãrile și completãrile ulterioare.
...
Art. 7. — Persoanele prevãzute la art. 5 alin. (1) au obligația de a depune câte o declarație privind asigurarea în sistemul
public de pensii, în sistemul asigurãrilor pentru șomaj, respectiv de a încheia contracte de asigurare în sistemul de asigurãri
sociale de sãnãtate.



#169 contras

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 17 August 2010 - 08:25 PM

Am si eu o problema legata de contract civil.
Din septembrie vreau sa inchei un contract civil cu o pensionara (si sa-l inregistrez la Finante) care ne face curat la birou si din cand in cand duce corespondenta.
In contract trebuie sa precizez exact suma care i-o voi da lunar, sau pot sa fac in fiecare luna o anexa(justificare) in care sa trec suma pe care i-o dau, pentru ca nu ii voi da lunar aceeasi suma?
Suma se impoziteaza cu 16% de catre societate. Mai trebuie sa declare pensionara undeva venitul si daca da unde??



#170 avdia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 194 Postari:
  • Gender:Female

Postat 18 August 2010 - 06:04 PM

Buna ziua!

Va rog sa-mi spuneti daca contractele de conventie mai sunt valabile si ce obligatii implica ele privind prestatorul si societatea beneficiara.

Va multumesc anticipat!



#171 goose81

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 27 Postari:
  • Gender:Female

Postat 13 September 2010 - 11:21 AM

aceeasi intrebare o am si eu, am intrebat in stanga si-n dreapta, dar se pare ca nu stie nimeni nimic.



#172 amandeal

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 22 Postari:

Postat 13 September 2010 - 02:38 PM

Contractele civile au la baza Codul civil si se incheie pentru servicii care nu au caracter de continuitate .
De asemenea OUG 58/ 2010 cu modificarile aduse de OUG 82 / 2010 , defineste veniturile dependente . Examinati aceste definitii si vedeti daca va incadrati.
OUG 58 /2010 spune ca daca va incadrati la V dependente atunci acestea sunt asimilate salariilor si se platesc aceleasi imp si taxe ca la salarii. Atunci este mai corect CIM deoarece la un control Insp fiscali vor considera ca este Contract de munca mascat .

Daca nu , este corect sa faceti Conv civila. Dvs retineti 10% imp pe venit si in 5 zile urmeaza sa apara o declaratie prin care veti declara persoanele carora le plati imp pe venit . Pers daca este pensionara ( asa spuneati nu are oblig sa plateasca CAS si somaj , dar trebuie sa plateasca sanatatea 5.5%.



#173 roberth

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 15 February 2011 - 07:12 PM

Buna ziua,
va rog din tot sufletul, daca poate cineva sa ma ajute urgent cu un raspuns.
Anul trecut am facut siteul unei primarii. Nu am dorit bani, dar am muncit foarte mult la el, din motive care tin de cerintele primariei.

Acum a aparut necesitatea incheierii unui contract de intretinere a acelui site.
Este posibil sa fiu platit intr-un alt mod decat pe firma? Am o firma dar care are conturile blocate si nu doresc sa o reactivez pentru cativa lei.

Cineva m-a sfatuit sa fac conventie de presatari servicii. Este posibil? O contrabila imi zice ca nu se mai fac conventii civile.

Va rog din suflet, am nevoie urgent de un raspuns.

Robert



#174 roberth

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 15 February 2011 - 07:29 PM

Buna ziua,
va rog din tot sufletul, daca poate cineva sa ma ajute urgent cu un raspuns.
Anul trecut am facut siteul unei primarii. Nu am dorit bani, dar am muncit foarte mult la el, din motive care tin de cerintele primariei.

Acum a aparut necesitatea incheierii unui contract de intretinere a acelui site.
Este posibil sa fiu platit intr-un alt mod decat pe firma? Am o firma dar care are conturile blocate si nu doresc sa o reactivez pentru cativa lei.

Cineva m-a sfatuit sa fac conventie de presatari servicii. Este posibil? O contrabila imi zice ca nu se mai fac conventii civile.

Va rog din suflet, am nevoie urgent de un raspuns.

Robert



#175 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 16 February 2011 - 01:26 AM

pfa, contract civil cu plati la toate contributiile, un alt srl etc
cim banuiesc ca nu poate primaria ca are posturile blocate

Aceasta postare a fost editata de mihaela_cva: 16 February 2011 - 01:26 AM




#176 roberth

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 16 February 2011 - 10:58 AM

Vezi postareamihaela_cva, la Feb 16 2011, 03:26 AM, a spus:

pfa, contract civil cu plati la toate contributiile, un alt srl etc
cim banuiesc ca nu poate primaria ca are posturile blocate
Multumesc mult pentru raspuns.

PFI nu se poate?

Multumesc,
Robert



#177 ioana.c.

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 22 September 2011 - 02:21 AM

Buna ziua,

In primul rand, imi cer scuze daca intrebarea mea va suna penibil, dar chiar nu stiu. Eu vreau sa deschid un magazin alimentar si as vrea sa inchei un contract de colaborare cu vanzatorii in loc de CIM. Se poate asa ceva? Si daca da, care ar fi obligatiile de plata obligatorii catre bugetul de stat ale angajatului? Trebuie neaparat sa infiinteze PFA? Va multumesc anticipat.



#178 iuli73

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 148 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Pitesti

Postat 27 September 2011 - 10:41 AM

Nu se poate cu conventii civile,numai contracte de munca



#179 CAMELIA1171

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 30 December 2011 - 01:33 PM

Va rog sa-mi spuneti daca un economist poate incheia conventie civila pe a tine contabilitatea unei firme mici care are CA pana in 35000eur.



#180 Lili Pet

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 22 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 02 March 2012 - 08:25 PM

Da poate tine contabilitatea pe baza conventiei civile la o societate cu cifra de afaceri <35 000 euro. Contributiile care se retin sunt urmatoarele:
CAS 10,5%
Somaj 0,5%
CASS 5,5%
Impozit calculat si retinut 16%.

Problema mea este cum se vor declara atunci cand sunt efectuate ocazitional in cazul meu doar pentru intocmire bilant caci firma are activitate aproape zero dar nu a dorit suspendare la onrc.
Am inteles ca la ITM nu se declara nimic.
Dar la Anaf inca nu stiu, ma poate ajuta cineva?
Lily






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL