Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
control ITM - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 3

Salt la continut


control ITM


125 replies to this topic

#41 claudiaionela

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 319 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:PITESTI

Postat 09 November 2007 - 01:01 PM

Pentru 2 zile trebuia sa primesti un avertisment. Probabil ca nu au gasit altceva, iar fara amenda majoritatea controalelor nu pleaca.



#42 viomunt

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 11 November 2007 - 12:26 PM

aa




#43 ioangy

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 15 December 2007 - 05:56 PM

Sunt la o firma cu magazine de desfacere (inregistrate ca puncte de lucru) mai in toata tara, de la Satu-Mare la Bucuresti (sau invers :biggrin: ). Reteaua in decursul anilor s-a tot dezvoltat, ajungand la peste 20 de unitati in 8 judete si in Capitala. Recent ma confrunt cu o problema total noua pentru mine (si pentru conducerea firmei), nemaiantalnita pana in prezent: au inceput sa apara pe la magazinele noastre (si nu numai) inspectorii ITM, care pe langa neregulile constatate/imaginate de specific local (pontaj de ex.), au pretentia sa prezentam o serie de documente si situatii, pe care le gestionam centralizat la sediu: state de plata, declaratii, regulament intern, registru unic de control, acte de infiintare a firmei, procese-verbale de predare a cartilor de munca (nici nu am auzit despre asa ceva).
Pe langa faptul ca, solicitarile nu sunt la fel in doua judete, ni se solicita sa prezentam documentele in cauza la ITM judetul in cauza. La ora actuala suntem "convocati" in doua judete.
Poate cineva sa ma ajute cu reglementari privind controalele ITM, aria de cuprindere, mod de desfasurare/abordare, competente, etc., pentru ca nu mi se pare normal sa car de ex. state de plata din Brasov la Cluj, sau invers (salarizarea este gestionata centralizat, cu virare in conturi de card bancar).
In fond ce drepturi/competente au cei de la ITM, pana unde se intinde obligatia lor de control in situatii ca mai sus?

Multumesc pentru orice ajutor,
:lostit (13):



#44 Olguta

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 469 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti
  • Interests:diverse

Postat 16 December 2007 - 04:42 PM

Vezi postareaioangy, la Dec 15 2007, 05:56 PM, a spus:

Sunt la o firma cu magazine de desfacere (inregistrate ca puncte de lucru) mai in toata tara, de la Satu-Mare la Bucuresti (sau invers :biggrin: ). Reteaua in decursul anilor s-a tot dezvoltat, ajungand la peste 20 de unitati in 8 judete si in Capitala. Recent ma confrunt cu o problema total noua pentru mine (si pentru conducerea firmei), nemaiantalnita pana in prezent: au inceput sa apara pe la magazinele noastre (si nu numai) inspectorii ITM, care pe langa neregulile constatate/imaginate de specific local (pontaj de ex.), au pretentia sa prezentam o serie de documente si situatii, pe care le gestionam centralizat la sediu: state de plata, declaratii, regulament intern, registru unic de control, acte de infiintare a firmei, procese-verbale de predare a cartilor de munca (nici nu am auzit despre asa ceva).
Pe langa faptul ca, solicitarile nu sunt la fel in doua judete, ni se solicita sa prezentam documentele in cauza la ITM judetul in cauza. La ora actuala suntem "convocati" in doua judete.
Poate cineva sa ma ajute cu reglementari privind controalele ITM, aria de cuprindere, mod de desfasurare/abordare, competente, etc., pentru ca nu mi se pare normal sa car de ex. state de plata din Brasov la Cluj, sau invers (salarizarea este gestionata centralizat, cu virare in conturi de card bancar).
In fond ce drepturi/competente au cei de la ITM, pana unde se intinde obligatia lor de control in situatii ca mai sus?

Multumesc pentru orice ajutor,
:lostit (13):
asa cer. La o firma au dat amenda ca nu era condica semnata la zi. Asta, ca potrivit Codului Muncii, sa se preintampine abuzuri asupra salariatului. (cunosc multe cazuri de oameni carora li s-a zis..."de maine nu mai vii" sau nu au fost pontati deloc desi eu lucrat la cererea patronului......mai cer si fisele de posturi, si contractele pentru medicina muncii, cele pentru protectia muncii, carnetele cu instructajul semnate la zi; Plus ca trebuie sa se faca dovada INCASARII banilor de catre salariat. La fel, au voie sa ceara si autorizatiile de functionare (daca nu am nici autorizatie, la fel, salariatii sunt in pericol de a suferi prejudicii si se preintampina munca la negru;); s-au dat si amenzi din cauza ca erau prezenti, peste program, salariati (voluntari, cum suntem de multe ori si noi) carora nu li se solicitasera in scris ramanerea dupa program, deci pontarea orelor suplimentare. (tot pentru preintampinarea abuzurilor asupra salariatilor). Stim cu totii, cati contabili raman dupa program......o gramada, putin li se plateste munca peste program. Au inceput sa faca astfel de controale, dupa cazul acelei contabile tinere, de la Ernest & Young. Eu zic ca e bine, sa mai stea cu frica in san si angajatorul care incalca de trei ori pe zi Codul Muncii...



#45 ioangy

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 16 December 2007 - 10:25 PM

asa cer. La o firma au dat amenda ca nu era condica semnata la zi. Asta, ca potrivit Codului Muncii, sa se preintampine abuzuri asupra salariatului. (cunosc multe cazuri de oameni carora li s-a zis..."de maine nu mai vii" sau nu au fost pontati deloc desi eu lucrat la cererea patronului......mai cer si fisele de posturi, si contractele pentru medicina muncii, cele pentru protectia muncii, carnetele cu instructajul semnate la zi; Plus ca trebuie sa se faca dovada INCASARII banilor de catre salariat. La fel, au voie sa ceara si autorizatiile de functionare (daca nu am nici autorizatie, la fel, salariatii sunt in pericol de a suferi prejudicii si se preintampina munca la negru;); s-au dat si amenzi din cauza ca erau prezenti, peste program, salariati (voluntari, cum suntem de multe ori si noi) carora nu li se solicitasera in scris ramanerea dupa program, deci pontarea orelor suplimentare. (tot pentru preintampinarea abuzurilor asupra salariatilor). Stim cu totii, cati contabili raman dupa program......o gramada, putin li se plateste munca peste program. Au inceput sa faca astfel de controale, dupa cazul acelei contabile tinere, de la Ernest & Young. Eu zic ca e bine, sa mai stea cu frica in san si angajatorul care incalca de trei ori pe zi Codul Muncii...
[/quote]


Multumesc pentru detalii, sunt intru-totul de acrod: accept, si cateodata chiar consider necesara orice verificare sau control, efectuat in conditiile legii si in mod obiectiv (oare exista asa ceva ??? ). Intr-adevar nu strica urmarirea modului cum isi respecta angajatorul legea si prin lege, proprii salariati. Din pacate realitatea suna altfel: scopul principal pare sa fie amenda,in unele (?) cazuri chiar interese personale de multe ori greu de calificat (intr-un topic vecin este povestea unui inspector "rau" care, dupa gasirea a tot feluri de "nereguli", lanseaza ideea unui contract de consultanta - bineanteles prestatorul fiind el insasi, sau sotia/vecinul/copilul/etc, ).
De fapt problema mea nu este atat controlul in sine, ci faptul ca, ma pune sa ma plimb prin toata tara cu documentele solicitate, cand si cum vor domnii de la ITM. Oare nu ar fi posibil o verificare in judetul de resedinta, si cu restul sa ne lase in pace ? Daca n-as fi in situatie, poate mi s-ar parea chiar haios, ca pentru a fi verificata situatia a 5 salariati, angajati in toata regula, si pentru care platesc toate birurile inventate (de ce or fi avand la dispozitie atatea raportari si baze de date, daca mi se cere sa prezint inclusiv ordinele de plata pentru plata debitelor ? ), sa ma deplasez la peste 400 km pentru a le prezenta o groaza de documente, ale caror loc normal (si pentru unele chiar legal), este sediul social al firmei. Si cum spuneam, avem magazine in mai multe judete. Daca e sa merg la fiecare ... Poate fi si asta o "indeletnicire" :lostit (13):



#46 Olguta

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 469 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti
  • Interests:diverse

Postat 16 December 2007 - 11:13 PM

Normal ar fi sa se controleze tot ce tine de punctul de lucru, intr-adevar. In cazul in care sunt mai multi de 10 salariati la punctul de lucru, sunt alte reguli.



#47 Olguta

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 469 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti
  • Interests:diverse

Postat 16 December 2007 - 11:20 PM

Vezi postareaOlguta, la Dec 16 2007, 11:13 PM, a spus:

Normal ar fi sa se controleze tot ce tine de punctul de lucru, intr-adevar. In cazul in care sunt mai multi de 10 salariati la punctul de lucru, sunt alte reguli.
peste 5 salariati, rectific



#48 bassfreak

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 11 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 21 February 2008 - 01:42 PM

acel contract care l-ati incheiat cu el este dovada unui abuz



#49 IULIANA1207

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 755 Postari:
  • Location:Ploiesti

Postat 21 February 2008 - 02:01 PM

Contractul nu s-a mai incheiat, seful meu a realizat ca cele gasite de el sunt noduri in papura dar a decis sa lase lucrurile asa. Intr-un fel, poate mi-a prins bine: m-am pus la punct cu tot ce tine de personal si nu cred ca cineva va mai putea gasi ceva neclar. Faza interesanta e ca mi-a spus cineva care face acum cursuri de inspectori de personal la CCI ca asa sunt instruiti sa procdeze si ca acesta este modul de interpretare oficial al legislatiei! Ca singurul abuz ar fi fost acel contract, care a cazut.
iuliana



#50 newold

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 335 Postari:
  • Gender:Female

Postat 21 February 2008 - 03:51 PM

m-ai pus pe ganduri cu fondul de premiere ... ce presupune de fapt?



#51 liliana77

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 133 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Cluj Napoca

Postat 21 February 2008 - 04:31 PM

sa vedeti faza tare la control ITM:

printre altele obisnuite, se cere rectificarea statelor de plata, a declaratiilor, contributiilor, etc pentru 1 angajat care la ei figureaza in plus fata de evidentele firmei si registrul electronic. Ba mai mult, se solicita si decizia de incetare a contractului respectiv :laugh: sub umbra amenzii...

astfel ca se i se cere ITM-ului sa faca dovada ca acea persoana a fost angajata in firma, deorece nimeni din firma nu o cunoaste, figurand la ITM si pe post de director :frusty:, dar e complicat pt ei de rasfoit arhiva...administratorul a dat o declaratie ca nu a fost niciodata angajat al societatii, urmand sa se depisteze greseala pe intern, pentru ca daca figureaza angajat aici cel mai probabil omul nu figureaza la locul lui de munca :tongue:



#52 bogdan.filip

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 27 February 2008 - 06:39 PM

Salutare!
Mi-am facut si eu cont aici pe forum in speranta ca o sa-mi rezolv diverse probleme contabilicesti atunci cand o sa am.
Tatal meu este contabil si avem cateva firme. Eu doar il ajut (seara dupa terminarea serviciului la o firma de calculatoare) la intocmirea declaratiilor electronice si alte lucruri care se pot face pe calculator.

Azi am avut la magazin un control de la ITM. Probleme majore in mod normal nu au de unde sa gaseasca, noi fiind numai doi salariati (eu si administratorul firmei), carti de munca avem, obligatiile la stat sunt platite, avem fisa postului si alte inginerii. Duduia care a venit in control a inceput sa se ia de noi ca de ce nu avem instalat pe calculator programul de evidenta a salariatior - "REVISAL" ca eram obligati (de treaba asta chiar nu am stiut). Amenda nu ne-a dat (desi tot comenta acolo de ceva milioane). Dupa treaba asta mi-a dat sa completez o hartie cu diferite date (salariu, ore de program etc). De doua trei luni tot avem controale din astea de la ITM (amenzi nu se dau dar este stresant oarecum sa tot completez la hartia aia mereu avand in vedere ca firma de cand este infiintata nu a avut alti salariati inafara noastra, deci nu sunt lucruri schimbate). Stiu ca poate o sa ma injurati pentru "marea mea problema" dar eram si eu curios
Referitor la controlul celor de la ITM
- daca nu completez hartia aia sau alte teste imbecile din partea angajatilor ITM, ce lucruri rele mi se pot intampla (ca angajat fata de inspectorul ITM)
- sunt obligat sa le garantez accesul la calculatorul firmei ca sa verifice ei aplicatia REVISAL?
- toate firmele sunt obligate sa aiba calculator la punctul de lucru? (ca daca nu, se anuleaza treaba de mai sus)
-



#53 mihavesa

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1623 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 27 February 2008 - 08:22 PM

Vezi postareabogdan.filip, la Feb 27 2008, 06:39 PM, a spus:

Salutare!
Mi-am facut si eu cont aici pe forum in speranta ca o sa-mi rezolv diverse probleme contabilicesti atunci cand o sa am.
Tatal meu este contabil si avem cateva firme. Eu doar il ajut (seara dupa terminarea serviciului la o firma de calculatoare) la intocmirea declaratiilor electronice si alte lucruri care se pot face pe calculator.

Azi am avut la magazin un control de la ITM. Probleme majore in mod normal nu au de unde sa gaseasca, noi fiind numai doi salariati (eu si administratorul firmei), carti de munca avem, obligatiile la stat sunt platite, avem fisa postului si alte inginerii. Duduia care a venit in control a inceput sa se ia de noi ca de ce nu avem instalat pe calculator programul de evidenta a salariatior - "REVISAL" ca eram obligati (de treaba asta chiar nu am stiut). Amenda nu ne-a dat (desi tot comenta acolo de ceva milioane). Dupa treaba asta mi-a dat sa completez o hartie cu diferite date (salariu, ore de program etc). De doua trei luni tot avem controale din astea de la ITM (amenzi nu se dau dar este stresant oarecum sa tot completez la hartia aia mereu avand in vedere ca firma de cand este infiintata nu a avut alti salariati inafara noastra, deci nu sunt lucruri schimbate). Stiu ca poate o sa ma injurati pentru "marea mea problema" dar eram si eu curios
Referitor la controlul celor de la ITM
- daca nu completez hartia aia sau alte teste imbecile din partea angajatilor ITM, ce lucruri rele mi se pot intampla (ca angajat fata de inspectorul ITM)
- sunt obligat sa le garantez accesul la calculatorul firmei ca sa verifice ei aplicatia REVISAL?
- toate firmele sunt obligate sa aiba calculator la punctul de lucru? (ca daca nu, se anuleaza treaba de mai sus)
-
e tare de tot faza cu instalarea Revisal-ului :tongue: nu stiu sa existe vreo lege care sa te oblige sa ai calculator ..... e tare de tot duduia respectiva ..... si daca ai revisal-ul instalat pe un USB portabil ce iti fac, iti dau amenda ???????? :laugh:



#54 IULIANA1207

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 755 Postari:
  • Location:Ploiesti

Postat 28 February 2008 - 03:25 PM

Vezi postareacontasoft, la Feb 21 2008, 03:51 PM, a spus:

m-ai pus pe ganduri cu fondul de premiere ... ce presupune de fapt?
Nu mai stiu la care articol din CCMUN se spune ca angajatorii au obligatia de a constitui lunar un fond de premiere in cuantum de 1% din fondul de salarii. Nu e o suma enorma(fondul meu lunar de salarii e de vreo 80 000 , deci 1% inseamna 800 lei, iar la sfarsit de an vor fi cam 800*12=9600 care oricum se vor plati ca prime in timpul anului!).
iuliana



#55 newold

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 335 Postari:
  • Gender:Female

Postat 28 February 2008 - 05:32 PM

Vezi postareaIULIANA1207, la Feb 28 2008, 05:25 PM, a spus:

Vezi postareacontasoft, la Feb 21 2008, 03:51 PM, a spus:

m-ai pus pe ganduri cu fondul de premiere ... ce presupune de fapt?
Nu mai stiu la care articol din CCMUN se spune ca angajatorii au obligatia de a constitui lunar un fond de premiere in cuantum de 1% din fondul de salarii. Nu e o suma enorma(fondul meu lunar de salarii e de vreo 80 000 , deci 1% inseamna 800 lei, iar la sfarsit de an vor fi cam 800*12=9600 care oricum se vor plati ca prime in timpul anului!).
multumesc pentru raspuns. te mai deranjez cu o intrebare: daca o sa constitui fondul care ar fi inregistrarea contabila? adica ar fi o cheltuiala? l-as putea constitui retroactiv pe 2007? si sa platesc in 2008 prime?



#56 mihavesa

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1623 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 29 February 2008 - 09:27 AM

referitor la fondul de premiere, am cautat si eu in CCM 2007-2010, cel in vigoare, publicat in MO 5, partea V din 29.01.2007, si am gasit asta :
Art. 42. - (1) Adaosurile la salariul de baza sunt:
a) adaosul de acord;
b) premiile acordate din fondul de premiere, calculate intr-o proportie de minimum 1,5% din fondul de salarii realizat lunar si cumulat;

sa inteleg ca suntem obligati sa constituim acest fond de premiere ? si daca nu doresc sa acord prime, se mai calculeaza ?
si din asta eu inteleg ca doar se constituie si nu se plateste nimic nicaieri si este deductibila aceasta suma sau se incadreaza in acel plafon de 2% din fondul de salarii ?



#57 newold

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 335 Postari:
  • Gender:Female

Postat 03 March 2008 - 04:39 PM

si eu am aceleasi nedumeriri mihavesa :tongue:



#58 furgim

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 35 Postari:

Postat 03 March 2008 - 10:38 PM

Am un SRL cu o amenda de la ITM pe care nu am platit-o. Ce se va intimpla cu SRL-ul daca nu voi plati amenda?



#59 lumina

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 8 Postari:

Postat 03 March 2008 - 10:40 PM

iti trimite somatie si iti blocheaza conturile admin financiara



#60 antoaneta aida

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 04 March 2008 - 12:43 PM

va rog sa ma ajutati si pe mine
ITM-ul poate veni in control fara sa iti trimita in prealabil o invitatie?
este legal doar sa te sune cineva de la ITM si sa iti spuna ca vin in control?
nici macar nu au spus ce acte sa pregatim...
celelalte organe de control iti trimit invitatie ...






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL