Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
De ce ne subapreciem valoarea profesionala???? - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 3

Salt la continut


De ce ne subapreciem valoarea profesionala????


323 replies to this topic

Poll: Cum credeti ca ar trebui sa ne facem mai apreciati intre alte profesii (248 membri au votat)

Nu puteti vedea rezultatele acestui sondaj, pana cand nu votati . Va rugam sa va logati si sa va exprimati votul dvs. pentru a vedea rezultatele acestui sondaj.
Voteaza Vizitatorii nu pot vota

#41 joan1326

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 138 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 14 January 2005 - 02:48 PM

Pana constati ca si cel la care te-ai mutat e la fel si atunci ajungi la concluzia ca mai bine pe cont propriu, sa stii ca esti proipriul stapan.

Si revenim la problema ce e mai bine, firma de conta sau cabinet individual ( nu am auzit sa existe pana acum in conta, dar poate nu stiu eu) si la implicatiile pe plan general.

Oricum consider ca ar trebui realizat ceva organizat deoarece sunt mult prea multi iresponsabili( sa nu zic mai rau)pe piata care nu fac altceva decat sa ne ingreuneze noua munca. E f greu sa incerci sa refaci o contabilitate dupa ce si-a batut cineva joc
Fiti fericiti si sanatosi, ca belelele curg garla



#42 aNgelica pop

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 716 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:BAIA MARE
  • Interests:temei legal

Postat 14 January 2005 - 03:11 PM

Eu zic sa cerem VEHEMENT ca seful nostru sa fie considerat DGFP locala,care sa impuna o disciplina financiar-contabila tuturor societatilor comerciale.
Dansii sa nu admita sa se desconsidere aceasta meserie si sa nu permita practicarea ei decat daca ai studii de specialitate de 4-5 ani (medii sau superioare) si o vechime de 2-3 ani practica langa un contabil "adevarat".
Ati zis ca se castiga bine ca avocat+jurist+notar.
Cinste lor.Si-au impus punctul de vedere!
Trebuie sa intelegem cu totii ca asa ar trebui sa castige tot omul in meseria lui.
Ei au baroul.Au cine sa-i coordoneze.
Noi ce avem?Cecarul? Si sunteti multumiti?
poate ca ar trebui sa mediatizam rolul acestei meserii si in mass-media.




#43 conta_ro

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1223 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 14 January 2005 - 03:44 PM

Mi-am pus de multe ori aceasta intrebare.
Sunteti multumiti de CECAR?



#44 LEXUS

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 427 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 14 January 2005 - 04:33 PM

. Sunt incantat sa vad multitudinea de opinii privind aceasta breasla si activitatea ei, desi la un moment dat am "obosit" sa mai citesc posturile lungi si m-am rezumat doar la "printre randuri" :evil:
Doar doua vorbe:
- cine a comparat firma de contabilitate cu "autoservirea" in comparatie cu "restaurantul" unui independent, spun ca habar n-are ce vorbeste :( (desi fac parte din ambele categorii) si e "dus" rau de langa subiect.
- n-aveti idee (ba pardon, unii au semnalat si acest aspect) cati economisti - contabili - book keepers- accountant si ce mai vreti voi, sunt , sa ma exprim delicat, "departe" de aceasta meserie si habar n-au sa citeasca o situatie financiara ... Si multi inteprinzatori iau tzeapa cu ei; asta e.
- si aici,in acest topic, se fac confuzii mari pe tema a ceea ce ar trebui sa fie, sa faca, ce rol sa joace un contabil in mediul economic si de afaceri.
Gata! ca scriu prea mult si ne indeamna la plictis :roll:
ps: spunea cineva sa cerem ca autoritate tutelara nu stiu ce DGFP-uri sau alt organism de sub Min. de Finante!! Sigur! Cu ocazia asta am primi si insigne, steguletze, si al treispelea salariu :mrgreen: :evil: (acum chiar fac haz de necaz)



#45 conta_ro

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1223 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 14 January 2005 - 04:51 PM

Asteptam parerea ta, dar nu asa pe scurt.

Crezi ca exista o posibilitate de clasificare a activitatii unui cotabil de cineva neutru pe o scara de la 1 la 10 ?
Crezi ca poate sa existe cineva care sa fie intrebat de un patron ce parerea are despre un contabil sau o firma de contabilitate?
Crezi ca trebuie sa existe cineva care sa se intereseze de soarta unui contabil intr-o societate, si sa-i apere interesele?



#46 cerc

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 64 Postari:

Postat 14 January 2005 - 09:03 PM

***
"Putinii oameni care au avut ce sa ne invete au aflat ca suntem copii inteligenti. Ei au fost, din pacate, doar niste picaturi minuscule de apa intr-un desert al ignorantei." The Mentor



#47 joan1326

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 138 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 14 January 2005 - 09:59 PM

Intrebare pentru tine cerc, daca poti sa-mi raspunzi si nu este confidential, care este criteriul pe baza caruia stabilesti tarifele?
Fiti fericiti si sanatosi, ca belelele curg garla



#48 cerc

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 64 Postari:

Postat 15 January 2005 - 03:12 PM

***
"Putinii oameni care au avut ce sa ne invete au aflat ca suntem copii inteligenti. Ei au fost, din pacate, doar niste picaturi minuscule de apa intr-un desert al ignorantei." The Mentor



#49 joan1326

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 138 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 15 January 2005 - 10:33 PM

La asta ma gandeam si eu, mai ales ca am auzit de curand o firma de contabilitate care tine niste tarife extrem de mici si daca as vrea respectivul client nu stiu daca din acesti bani mi-ar ajunge sa-mi platesc macar darile necesare. Dupa parerea mea e foarte greu, cel putin la inceput sa poti supravietui:( . E foarte greu sa intri pe piata unde sunt foarte multi care cer niste sume derizorii. Pana nu ti-ai facut un nume cam trebuie sa accepti ce ti se ofera ca altfel mori de foame. Dar nici asta nu e o solutie.:(

Cunoastem cum e treaba cu prietenii... si nu mi se pare corect ca munca e aceeasi poate chiar mai multa si frumos ar fi sa nu profite de tine, dar la noi asa ceva nu se intampla...
Iti multumesc de raspuns!
Fiti fericiti si sanatosi, ca belelele curg garla



#50 aNgelica pop

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 716 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:BAIA MARE
  • Interests:temei legal

Postat 17 January 2005 - 08:49 AM

:D Exprimandu-mi nemultumirea fata de prestatia CECAR probabil am suparat.Nu asta a fost intentia mea,ci de a afla parerea voastra.
Uitati cum sta treaba :
Nu consider corect ca dupa ce ne dam darile la stat,dupa ce platim cotizatia la CECAR,sa mai dam si procent din fiecare contabilitate.Ce primim in schimb?cate o revista,legislatie, depasita!Si aveti stiinta cat costa pe an cotizatia pt o persoana juridica?
In alta ordine de idei ,draga Lexus,la noi la DGFP sunt oameni mult responsabili,cu o temeinica pregatire profesionala,pe cand la CEcar-ul de la noi,pana acum au fost in conducere doar pensionari...cu putin chef de a mai face ceva,cei tineri nu au incaput.
Tarifele de la cECAR sunt ...nu am cuvinte...poate asa ar trebui sa fie,dar practic acel tarifar este departe,foarte departe de ce este pe piata.
Si apoi piata este mai saraca, foarte saraca in unele locuri...
Daca la voi in BUCURESTI pt o contabilitate de gestiune de expl=o boxa in Center se dau 3 mil,la noi mare lucru daca iti apreciaza cineva munca si iti ofera 1-1.5mil.Si atunci din ce sa platesti la CECAR milioane +procent?
De aceea am intrebat si va mai intreb:sunteti multumiti de CECAR?Ce ar trebui sa facem?Voi cum vedeti aceasta problema?



#51 andreipa2003

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 297 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Constanta
  • Interests:sa pot ajuta cu ce pot si cat mai multi daca doresc -indiferent profesia ce o are

Postat 17 January 2005 - 11:26 AM

[size=18]Stimati administratori ai acestui site.Avand in vedere observatiile pertinente de pe acest site va rog sa faceti cunoscut Corpului expertilor contabili si contabilililor autorizati sa incerce a face demersurile necesare pentru reabilitarea profesiei de economist din tara noastra.Aceasta e marea mea rugaminte si chiar sa intre in dialog cu noi pentru a ne asculta si proceda in consecinta.Ce ziceti???
„Doar doua lucruri sunt infinite: universul si prostia umana. In legatura cu universul nu sunt sigur. Albert Einstein " , (attributed)



#52 aNgelica pop

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 716 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:BAIA MARE
  • Interests:temei legal

Postat 17 January 2005 - 11:34 AM

:D Excelent! Ai pus punctul pe" i".SUBSCRIU!



#53 aNgelica pop

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 716 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:BAIA MARE
  • Interests:temei legal

Postat 17 January 2005 - 02:08 PM

Va comunic spre stiinta darile catre CECAR:
taxa de inscriere ca firma 75 euro
cotizatia anuala 5 milioane lei,din care prima rata la inscriere este de 1,5 milioane lei.
la sfarsitul anului,dupa ce ai platit impozit pe venit 3% statului,platesti la CECAR 1,7% /2004 (?/2005) dupa venitul net(adica clasa 7 minus cat ai platit la stat ca impozit pe venit).
....deci daca vrei sa lucrezi pe "cinstite",nu vad cum sa razbesti!!
Nu ar fi trebuit in primul rand ca CECARUL sa ne respecte munca?Ori aceste taxe,numai respect nu au fata de truda noastra. Cum comentati?



#54 andreipa2003

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 297 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Constanta
  • Interests:sa pot ajuta cu ce pot si cat mai multi daca doresc -indiferent profesia ce o are

Postat 17 January 2005 - 02:59 PM

Asa este aNgelica pop.In fruntea CECAR-ului sunt niste persoane ce-si urmaresc interesul personal si nu cel de grup.Numai asa se explica si "darile " ce trebuie sa le achite un membru CECAR.[size=18]Poate ar trebui sa se aplece cu adevarat asupra doleantelor noastre,sa ne asculte durerile si sa vina cu propuneri in acest sens spre binele intregii comunitati a economistilor din Romania.
„Doar doua lucruri sunt infinite: universul si prostia umana. In legatura cu universul nu sunt sigur. Albert Einstein " , (attributed)



#55 cerc

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 64 Postari:

Postat 17 January 2005 - 03:14 PM

***:
"Putinii oameni care au avut ce sa ne invete au aflat ca suntem copii inteligenti. Ei au fost, din pacate, doar niste picaturi minuscule de apa intr-un desert al ignorantei." The Mentor



#56 aNgelica pop

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 716 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:BAIA MARE
  • Interests:temei legal

Postat 17 January 2005 - 03:37 PM

. :D ..h-he...si BUCURESTIUL este capitala! :D :D
Vezi inca o nedreptate! :evil: :evil:



#57 ruge valentin

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 10 Postari:
  • Location:cluj napoca

Postat 26 January 2005 - 01:38 PM

In primul rand trebuie sa ajugem sa ne respectam noi intre noi. Accesul la profesie trebuie sa se faca prin examen cinstit, si nu pe copiate. Sistemul actual de examinare, cu teste grila, este total inadecvat. Parca este examenul pentru carnetul de conducere. Avem o carte cu intrebari si raspunsuri, pe care o poate invata oricine, iar apoi trebuie sa bifam la examen raspunsurile pe care le stim pe dinafara. Oricine poate sa faca asta.
Contabilitatea este stiinta, nu mecanica.
Contabilitatea financiara este doar o componenta a contabilitatii. Cel care stie sa inregistreze doar o nota contabila nu este contabil. Trebuie sa facem distinctie intre "evidenta contabila" si "contabilitate". Ultima o cuprinde pe prima, evidenta contabila este o parte a contabilitatii.
Fiscalitatea nu este o specializare a contabilului. Exista experti fiscali (care dau examen la Ministerul Finantelor) sau juristi care se ocupa de asta. Treaba contabilului este sa eficientizeze firma, sa-i creasca profiturile, diminuan costurile, marind veniturile, analizand activitatea. Cunosc putini contabili care, intr-o sedinta, ofera solutii studiate (prin masuratori, cronometrari, observatii etc facute in firme) la problemele legate eficienta firmei. Analiza activitatii o face inginerul sau alte persoane (patronul, administratorul etc.), contabilul face evidenta contabila, calculeaza impozite si aduna pontaje. Cu alte cuvinte, contabilitatea de gestiune, foarte importanta pentru firme, e neglijata.
Ne subapreciem valoarea profesionala deoarece facem altceva decat ar trebui sa facem. Toate celelate, salariile mici, imaginea de "apendice" in firma inutil dar obligatoriu, etc isi au radacina aici. Contabilul trebuie sa fie indispensabil pentru firma, si nu un scrib. Or asta nu se poate obtine prin invatarea a 100-1500 de raspunsuri la intrebari standard. Treaba asta nu se poate obtine prin organizarea unor examene de forma (cel putin la Cluj asta s-a intamplat) in care participa toata lumea si reusesc 90% din participanti pentru ca ceilalti 10% nu s-au prezentat. Suntem o multime de experti contabili si contabili autorizati, in mare parte incompetenti, drept pentru care valoarea profesionala a contabililor este just apreciata: in medie dam prost si suntem platiti asa cum dam: prost.
CECCAR-ul ar trebui reformat din temelii.
vali



#58 paul76

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 29 January 2005 - 03:52 PM

Din ce am citit pana acum pe acest subiect toti economisiti, contabilii au problema cat incaseaza pentru un serviciu sau altul pe care-l fac. Ca si angajat al unei firme cu carte de munca un ecomomist ori cat ar face tot salarul pe care-l negociaza il primeste si acesta este in functie de nivelul salarizarii in acea firma (institutie). In schimb daca lucreaza independent indiferent ca persoana fizica independenta sau prin intermediul unei firme perspectiva este alta. Daca, considera ca pretul nu este suficient pentru serviciul pe care-l presteaza nu este neaparata nevoie sa incheie contract cu un patron s-au altul. Pentru inceput accepti si sume derizorii pentru servciile tale, dar in timp incepi sa triezi din firme.
In ceea ce priveste sustinerea organismelor profesionale la care suntem obligati sa cotizam anual in functie de incasari este aproape inexistenta. La sustinere ma refer la faptul de a aplica legea care exista deja asa cum este ea.
Comparatia contabililor cu juristii sau notarii nu este normala. Fiecare breasla cu beneficiile si problemele lor. Atata timp cat breasla contabililor nu va fi unita discrepantele vor ramane la fel.



#59 joan1326

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 138 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 30 January 2005 - 12:01 AM

Mi se pare normal si corect cea ce spui, tu , Valentin, dar trebuie sa te gandesti ca, de regula , la o firma nu exista experti fiscali, juristi... iar atributiile lor sunt acoperite tot de contabil. Crede-ma ca sunt de acord cu examenul si cu toate celelalte, mai ales ca am senzatia ca in tara asta toti sunt directori, experti, patroni..., dar, la cat de repede se schimba legislatia unui contabil nu-i mai ajunge timpul sa mai faca si tot felul de analize, care ar fi necesare pentru a eficientiza o afacere, Pentru asta ar trebui o persoana care sa tina evidenta primara, cel putin, un jurist care sa te tina la curent cu toate aparitiile in domeniul legii, cat si cu continutul lor, un expert financiar...
Deci toti acesti oameni ar trebui platiti cateva luni pana ce analizele sa duca la eficientizarea afacerii ca patronul sa realizeze ca investitia lui in acesti oameni a meritat....
Asa ca revenim la aceleasi probleme, legislatia ar trebui sa fie mai stabila, sa nu avem situatii in care azi apare legea si de ieri se pregatesc modificarile....
Fiti fericiti si sanatosi, ca belelele curg garla



#60

  • Guests

Postat 30 January 2005 - 02:34 PM

joan1326 a spus:

Mi se pare normal si corect cea ce spui, tu , Valentin, dar trebuie sa te gandesti ca, de regula , la o firma nu exista experti fiscali, juristi... iar atributiile lor sunt acoperite tot de contabil. Crede-ma ca sunt de acord cu examenul si cu toate celelalte, mai ales ca am senzatia ca in tara asta toti sunt directori, experti, patroni..., dar, la cat de repede se schimba legislatia unui contabil nu-i mai ajunge timpul sa mai faca si tot felul de analize, care ar fi necesare pentru a eficientiza o afacere, Pentru asta ar trebui o persoana care sa tina evidenta primara, cel putin, un jurist care sa te tina la curent cu toate aparitiile in domeniul legii, cat si cu continutul lor, un expert financiar...
Deci toti acesti oameni ar trebui platiti cateva luni pana ce analizele sa duca la eficientizarea afacerii ca patronul sa realizeze ca investitia lui in acesti oameni a meritat....
Asa ca revenim la aceleasi probleme, legislatia ar trebui sa fie mai stabila, sa nu avem situatii in care azi apare legea si de ieri se pregatesc modificarile....

ok, avem o problema. cum procedam?

si pentru ca trebuie inceput cu inceputul :) , cred ca ar trebui schimbati cei mai multi din varful CECCAR, apoi revizuite standardele de admitere, apoi modificarea radicala a programei de contabilitate din facultati. apoi, sau concomitent, ar trebui curatata bransa.
inevitabil s-ar modifica si legislatia, pentru ca CECCAR - ul ar solicita asta cu siguranta. mai mult, reglementarile contabile ar fi emise de CECCAR, si nu de Ministerul Finantelor.
in ceea ce priveste organizarea firmei, tocmai din cauza stilului de abordare a CECCAR apar probleme. CECCAR-ul nu se implica in simplificarea legislatiei, nici macar implementarea standardelor de contabilitate nu le face el, ci Ministerul Finantelor. sincer, nu inteleg ce treaba are Ministerul Finantelor cu contabilitatea. ar trebui sa-si vada de impozite si de colectarea lor. sau nu?






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL