Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Monografie agentie de turism - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


* * * * * 1 Voturi

Monografie agentie de turism

agentie turism
119 replies to this topic

#21 Mariusss

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 27 Postari:

Postat 14 November 2006 - 08:51 AM

Pt. o firma platitoare de impozit pe venit inregistrarile tale Daiana sunt corecte, aproximativ la fel am inregistrat si eu pana cand firma a trecut la impozit pe profit. Doar ca CIEL imi da voie sa folosesc in acelasi articol contabil 411 si 401. La actiunile care se incheie in alta luna, efectiv am lasat sumele pe debit sau credit pana am primit factura de la furnizorul de servicii. Nu are rost sa te complici cu alte conturi. Am avut controale de la Garda si de la Finante si nu au zis ca ar fi gresit cum procedez. Daca te mai pot ajuta cu ceva poti sa ma intrebi, in cazul in care stiu. :angry:



#22 Glavan Daniela

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 28 Postari:
  • Location:Rm. Valcea
  • Interests:Aprofundarea cunostintelor

Postat 14 November 2006 - 09:16 AM

pentru Daiana si Mariusss! In legatura tot cu ag. de turism!
Va rog sa ma ajutati si pe mine la problema de mai jos:

Agentie de turism -Microintreprindere.
La ce se plateste 3% impozit?
Bilet tratament primit de la o alta agentie-100
Comision inclusiv TVA-20
3% se aplica la 120?????? sau 3% se aplica la 20-TVA.
Astept urgent raspuns deoarece Finantele se pare ca sunt de acord cu prima varianta ceea ce nu mi se pare corect.
Va multumesc pentru ajutor! :angry:

masidana@yahoo.com



#23 Daiana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 303 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 14 November 2006 - 10:23 AM

Sa inteleg ca tu esti agentie de turism. Cui vinzi produsul turistic (biletul de tratament)?



#24 Mariusss

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 27 Postari:

Postat 14 November 2006 - 10:42 AM

3% se plateste la comision fara TVA. Nu poti sa platesti impozit la TVA.
Inregistrarea ar fi:
411=%
401 daca iti da voie programul, daca nu foloseste inregistrarea lui Daiana
4427
704 comision
Deci in contul 704 intra numai comisionul nu si TVA-ul, iar tu platesti impozit pe venit la clasa 7 nu 4



#25 Daiana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 303 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 14 November 2006 - 10:45 AM

Dar ce te faci daca cumparatorul este o societate comerciala si agentia de turism a optat pt regula normala de facturare?
Atunci 3% se aplica la valoare intreaga a venitului (fara TVA, normal).



#26 Mariusss

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 27 Postari:

Postat 14 November 2006 - 01:57 PM

Vezi postareaDaiana, la Nov 14 2006, 11:45 AM, a spus:

Dar ce te faci daca cumparatorul este o societate comerciala si agentia de turism a optat pt regula normala de facturare?
Atunci 3% se aplica la valoare intreaga a venitului (fara TVA, normal).

Intotdeauna 3% se aplica numai la partea de comision indiferent de regula folosita. Regula normala poate fi folosita numai la firmele platitoare de impozit pe profit. Nu este corect sa platesti 3% pt. niste venituri care nu sunt ale tale. Tocmai de aceea se foloseste contul 462 pt. venituri care apartin furnizorului de servicii. Aceasta problema a fost dezbatuta de catre ANAT impreuna cu MF.



#27 Daiana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 303 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 14 November 2006 - 03:00 PM

Spune-mi si mie unde face referire in lege ca daca societatea este micro se face intr-un fel si daca este platitoare pe imp de profit face in alt fel. In cazul in care aplica regula normala de evidentiere a TVA-ului atunci conf art 129, alin 5 CF: "(5) Persoana impozabila care actioneaza in nume propriu, dar in contul unei alte persoane, in legatura cu o prestare de servicii, se considera ca a primit si a prestat ea insasi acele servicii" atunci toata cumpararea este considerata o cheltuiala iar vanzarea un venit.



#28 Mariusss

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 27 Postari:

Postat 14 November 2006 - 03:30 PM

(4) Baza de impozitare a serviciului unic furnizat de agentia de turism este constituitã din beneficiul realizat de agenþie, diminuat cu suma taxei pe valoarea adãugatã inclusã în beneficiul respectiv. Acest beneficiu este egal cu diferenta dintre pretul de vânzare solicitat de agentia de turism si costul real al pachetului turistic sau al unor componente ale acestuia.

De aici nu rezulta la ce se plateste 3% si chiar 16%? Ti-ar conveni sa platesti 3% la total venituri si nu la comision? Crezi ca este normal ca platitorul de impozit pe venit sa plateasca 3% la un venit de 1000RON , iar
cel platitor de impozit pe profit sa diminuieze venitul cu o cheltuiala de 900RON ; diferenta reprezentand comisionul agentiei (10RON)?
Mie imi este foarte clar ca se fac inregistrari diferite.

Vezi postareaMariusss, la Nov 14 2006, 04:27 PM, a spus:

(4) Baza de impozitare a serviciului unic furnizat de agentia de turism este constituit din beneficiul realizat de agenie diminuat cu suma taxei pe valoarea adugata inclusa în beneficiul respectiv. Acest beneficiu este egal cu diferenta dintre pretul de vânzare solicitat de agentia de turism si costul real al pachetului turistic sau al unor componente ale acestuia.

De aici nu rezulta la ce se plateste 3% si chiar 16%? Ti-ar conveni sa platesti 3% la total venituri si nu la comision? Crezi ca este normal ca platitorul de impozit pe venit sa plateasca 3% la un venit de 1000RON , iar
cel platitor de impozit pe profit sa diminuieze venitul cu o cheltuiala de 900RON ; diferenta reprezentand comisionul agentiei (10RON)?
Mie imi este foarte clar ca se fac inregistrari diferite.




#29 Daiana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 303 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 14 November 2006 - 03:32 PM

Revin cu intrebarea mea: ce faci daca agentia factureaza catre o persoana juridica si a optat pentru regimul normal? Asta din perspectiva art 129 CF.



#30 Mariusss

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 27 Postari:

Postat 14 November 2006 - 05:28 PM

Oare crezi ca poti opta pentru regimul normal? Sau chiar vrei sa optezi pentru regimul normal? Daca chiar vrei sa platesti la stat mai mult decat incasezi atunci aplica regimul normal.



#31 Daiana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 303 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 14 November 2006 - 05:29 PM

Realitatea este ca multe agentii de turism au optat pt acest sistem.



#32 Mariusss

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 27 Postari:

Postat 14 November 2006 - 05:35 PM

Dar aceste agentii sunt platitoare de impozit pe profit.NU?



#33 conta_ro

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1223 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 14 November 2006 - 05:41 PM

Vezi postareaMariusss, la Nov 14 2006, 05:35 PM, a spus:

Dar aceste agentii sunt platitoare de impozit pe profit.NU?

Am si eu o intrebare
Puteti sa scoateti un raport pe fiecare client cat este comisionul?

Alex
conta_ro



#34 Daiana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 303 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 14 November 2006 - 05:43 PM

In mod normal, daca se lucreaza pe imperecheri de documente da.



#35 conta_ro

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1223 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 14 November 2006 - 05:55 PM

Vezi postareaDaiana, la Nov 14 2006, 05:43 PM, a spus:

In mod normal, daca se lucreaza pe imperecheri de documente da.


Pai daca nu se lucreaza cu imperechere cum poti sa vezi ce client ai uitat sa facturezi si ce client nu?
Sau ce furnizor nu ti-a trimis factura pt un anumit serviciu?

Alex


Si dau cu interes REFRESH

Aceasta postare a fost editata de ALUPEI OTILIA: 14 November 2006 - 06:22 PM

conta_ro



#36 Cris Raicu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 420 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti
  • Interests:Multe si marunte.

Postat 14 November 2006 - 06:06 PM

@conta_ro. Nu mai da refresh ca tocesti butonul :-p. Se pare ca protagonistii discutiei s-au delogat....si eu astetpam continuarea discutiei. Au bagat pauza, partea a-II-a maine. :wink:
"Spitalul judetean a fost dotat cu un aparat de reanimare dupa ultimul strigat (Monitorul de Cluj)"



#37 conta_ro

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1223 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 14 November 2006 - 06:12 PM

Vezi postareaCris Raicu, la Nov 14 2006, 06:06 PM, a spus:

@conta_ro. Nu mai da refresh ca tocesti butonul :-p. Se pare ca protagonistii discutiei s-au delogat....si eu astetpam continuarea discutiei. Au bagat pauza, partea a-II-a maine. :wink:

si era asa fericit ca a mai scris cineva. :)
Am ras de am cazut de pe scaun
Asteptam maine.

Alex
conta_ro



#38 Glavan Daniela

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 28 Postari:
  • Location:Rm. Valcea
  • Interests:Aprofundarea cunostintelor

Postat 14 November 2006 - 06:22 PM

Multumesc pentru raspunsuri!!!
Sunt agentie de turism touroperatoare si vand servicii la persoane fizice si in cadrul excursiilor scolare factura o emit pe numele profesorului .Se pare ca acest pachet de servicii turistice este considerat ca si o marfa.Mi-a fost pusa problema cam asa: cand cumperi o marfa calculezi venitul numai la adaos????
Cei care lucrati la o ag. de turism stiti caci, comisionul cedat este destul de mic.Exemplu:la o excursie in strainatate de 314 Euro comisionul cedat e de 14 Euro. Daca eu platesc Impozit pe venit ,ca micro, la 314 Euro mai bine ma las de meserie!!!!!!!Este mai convenabil sa treci la impozit pe profit!!
Suntem incepatori in turism si am folosit contul 462 cum spunea si Daiana.
Sincer nu stiu cum este mai corect??????
Va multumesc inca odata pentru raspunsuri si pentru dialogul care s-a creat! :angry:
masidana@yahoo.com



#39 Mariusss

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 27 Postari:

Postat 14 November 2006 - 09:53 PM

Vezi postareaGlavan Daniela, la Nov 14 2006, 07:22 PM, a spus:

Multumesc pentru raspunsuri!!!
Sunt agentie de turism touroperatoare si vand servicii la persoane fizice si in cadrul excursiilor scolare factura o emit pe numele profesorului .Se pare ca acest pachet de servicii turistice este considerat ca si o marfa.Mi-a fost pusa problema cam asa: cand cumperi o marfa calculezi venitul numai la adaos????
Cei care lucrati la o ag. de turism stiti caci, comisionul cedat este destul de mic.Exemplu:la o excursie in strainatate de 314 Euro comisionul cedat e de 14 Euro. Daca eu platesc Impozit pe venit ,ca micro, la 314 Euro mai bine ma las de meserie!!!!!!!Este mai convenabil sa treci la impozit pe profit!!
Suntem incepatori in turism si am folosit contul 462 cum spunea si Daiana.
Sincer nu stiu cum este mai corect??????
Va multumesc inca odata pentru raspunsuri si pentru dialogul care s-a creat! :angry:

Dupa cum am mai spus si mai sus, conducerea ANAT a discutat problemele astea cu MF , la care acesta din urma a dat cateva raspunsuri foarte clare. Eu am incercat sa explic in "contradictie" cu Daiana cam cum s-a pus problema. O sa incerc sa caut raspunsurile date de catre MF si o sa le trimit. Daniela, daca esti membru ANAT citeste discutiile purtate de ei cu MF si o sa te lamuresti. Tot asa am mai trimis mai sus un articol din CF unde se mentioneaza cum se calculeaza baza de impozitare la serviciile de turism. Nu se poate pune problema ca turismul sa fie o marfa si sa se vanda ca o marfa , daca este o prestare de servici. Pentru ce mai sunt date norme pt. agentiile de turism? De ce nu ne-au bagat in aceasi oala cu magazinele care vand haine sau alimentare, unde marfa se cumpara efectiv dupa care se vinde, fara a exista contracte intre colaboratori ca si in turism.



#40 Glavan Daniela

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 28 Postari:
  • Location:Rm. Valcea
  • Interests:Aprofundarea cunostintelor

Postat 15 November 2006 - 09:46 AM

Multumesc mult Mariusss!
Am gasit pe pagina de internet a ANAT rasunsurile date de MF.
Nu sunt membru ANAT fiind la inceput dar cred ca pot beneficia de aceeasi legislatie!! :angry:
masidana@yahoo.com






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL