Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
camera consultantilor fiscali - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


camera consultantilor fiscali


171 replies to this topic

#21 ion_c

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 21 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 28 September 2006 - 01:35 PM

http://www.ziua.ro/display.php?id=208029&a...01e03390bb53232



#22 ceccarbc

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 09 October 2006 - 03:09 PM

Pentru cei interesati, a aparut OMF nr. 1657, in care s-a stabilit data pentru sustinerea examenului de consultant fiscal:

"Art. 1. – (1) Examenul de atribuire a calității de consultant fiscal va avea loc în municipiul București, în zilele de 25-26 noiembrie 2006.

(2) Locul de desfășurare a examenului se va publica pe site-ul Ministerului Finanțelor Publice și în presa centrală, până la data de 13 noiembrie 2006.

Art. 2. – Examenul va fi susținut din tematica de examen prevăzută în anexa nr.1

la Regulamentul pentru organizarea examenului de atribuire a calității de consultant fiscal, aprobat prin Ordinul ministrului finanțelor publice nr.1614/2006 și va consta într-o probă scrisă sub formă de test grilă.

Art. 3. - Înscrierile la examen și depunerea dosarelor se fac în perioada 23 octombrie – 3 noiembrie 2006, inclusiv, în București la sediul Școlii de finanțe publice din strada Lucrețiu Pătrășcanu, nr.10, sector 3".




#23 Mika

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 124 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 09 October 2006 - 04:54 PM

In afara de tematica prezentata in anexa 1, vor scoate si culegere cu texte grila?


Am vrut sa zic teste



#24 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 09 October 2006 - 04:54 PM

:lol: maine am auzit ca va aparea culegerea :lol:



#25 mony23

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1239 Postari:
  • Location:

Postat 09 October 2006 - 11:33 PM

se poate sa anexati anexa 1
si de unde se poate cumpara culegerea?
Am invatat ca succesul se masoara nu atat prin pozitia pe care cineva a castigat-o in viata cat prin obstacolele pe care el le-a depasit incercand sa invinga.



#26 dmldone

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 262 Postari:
  • Location:Tg-Jiu
  • Interests:contabilitate

Postat 10 October 2006 - 08:09 AM

poate o scaneaza cineva si o pune aici.



#27 Mika

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 124 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 10 October 2006 - 08:09 AM

Anexa nr. 1 La regulamentul de organizare a examenului

Fisiere atasate





#28 Kity2004

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 43 Postari:

Postat 10 October 2006 - 08:35 AM

La acest examen se poate inscrie oricine indeplineste conditiile din lege ? Sau pe baza CV se mai organizeaza ca un fel de triere de catre cei din comisie ? A auzit cineva ceva in mod deosebit despre asta ?

Poate cine are mai multe informatii din finante le va posta aici .



#29 miha33

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 21 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 10 October 2006 - 08:58 AM

Vezi postareaion_c, la Sep 28 2006, 02:35 PM, a spus:


Te rog trimite-mi si mie pe mail sau spune-mi unde pot gasi omf 1657/2006, ca in lege4 nu am gasit.



#30 mihavesa

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1623 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 10 October 2006 - 09:04 AM

Vezi postareamiha33, la Oct 10 2006, 09:58 AM, a spus:

Vezi postareaion_c, la Sep 28 2006, 02:35 PM, a spus:


Te rog trimite-mi si mie pe mail sau spune-mi unde pot gasi omf 1657/2006, ca in lege4 nu am gasit.

da, am crezut ca am eu probleme cu softul de legislatie, nici eu nu l-am gasit. Poate nu e OMFP, poate ca ordonanta sau hotarare. In ce Monitor Oficial este publicat ?



#31 mirela 13

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 298 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 10 October 2006 - 09:11 AM

E vorba de OMFP 1614 / 2006
MO 816/ 03.10.2006
Si OMFP 1615/2006 - cu taxa de inscriere

Stiti sigur ca va aparea o culegere de teste grila din care vor fi formulate subiectele?

Daca da, cine o editeaza si, deci unde poate fi gasita?
miri



#32 mihavesa

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1623 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 10 October 2006 - 09:34 AM

Vezi postareamirela 13, la Oct 10 2006, 10:11 AM, a spus:

E vorba de OMFP 1614 / 2006
MO 816/ 03.10.2006
Si OMFP 1615/2006 - cu taxa de inscriere

Stiti sigur ca va aparea o culegere de teste grila din care vor fi formulate subiectele?

Daca da, cine o editeaza si, deci unde poate fi gasita?
nu vorbeam de OMFP 1615 ci de OMF nr. 1657, scrie mai sus



#33 ceccarbc

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 10 October 2006 - 09:34 AM

Pana la urma nu intele ce reprezinta aceasta Camera a consultantilor fiscali, care pe deoparte se desfasoara sub supravegherea MFP conform art. 22 din OG nr- 71 iar pe de alta parte ar trebui sa fie o asociatie independenta (art. 1 din aceasi OG). Am impresia ca acum pe ultima suta de metri ianinte de intrarea in UE domnii de la Finante s-au gandit sa-si constituie o "intreprindere" prin care "spagile" sa poata fi incasate legal. Imi sustin punctul de vedere prin urmatorul fapt: la art. 3 din OG 71 se spune clar ca "activitatea de consultanta fiscala consta in acordarea de servicii profesionale privind asistenta de specialitate la intocmirea declaratiilor de impozite si taxe, asistenta pe probleme fiscale si referitoare la creante bugetare, etc." Deci cum vine asta cei de la Finante ne amendeaza in calitate de functionari ai institutiei si tot ei de acorda consultanta in calitate de memmbrii ai CCF. Pare putin aiurea. Ar fi trebuit ca aceasta Camera daca dorea sa se infiinteze să aiba o conditie obligatorie ca toti membrii asi nu fie functionari ai Finantelor. O sa vedeti pana la urma ce o sa iasa.



#34 mihavesa

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1623 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 10 October 2006 - 09:41 AM

Vezi postareaceccarbc, la Oct 10 2006, 10:34 AM, a spus:

Pana la urma nu intele ce reprezinta aceasta Camera a consultantilor fiscali, care pe deoparte se desfasoara sub supravegherea MFP conform art. 22 din OG nr- 71 iar pe de alta parte ar trebui sa fie o asociatie independenta (art. 1 din aceasi OG). Am impresia ca acum pe ultima suta de metri ianinte de intrarea in UE domnii de la Finante s-au gandit sa-si constituie o "intreprindere" prin care "spagile" sa poata fi incasate legal. Imi sustin punctul de vedere prin urmatorul fapt: la art. 3 din OG 71 se spune clar ca "activitatea de consultanta fiscala consta in acordarea de servicii profesionale privind asistenta de specialitate la intocmirea declaratiilor de impozite si taxe, asistenta pe probleme fiscale si referitoare la creante bugetare, etc." Deci cum vine asta cei de la Finante ne amendeaza in calitate de functionari ai institutiei si tot ei de acorda consultanta in calitate de memmbrii ai CCF. Pare putin aiurea. Ar fi trebuit ca aceasta Camera daca dorea sa se infiinteze să aiba o conditie obligatorie ca toti membrii asi nu fie functionari ai Finantelor. O sa vedeti pana la urma ce o sa iasa.

o sa iasa un fel de ceccar 2 !!!! care nu face nimic profesional



#35 Kity2004

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 43 Postari:

Postat 10 October 2006 - 10:10 AM

OMF nr. 1657 - unde a aparut , in ce Monitor ?



#36 sentis

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 86 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 10 October 2006 - 03:11 PM

OMF 1657 este postat mai sus pe pagina, ieri, de catre ceccarbc !!!
Il gasiti si la http://anaf.mfinante.ro/wps/portal link-ul "consultanta fiscala".



#37 naiman_a

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 182 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:TULCEA
  • Interests:afaceri

Postat 11 October 2006 - 03:21 PM

Cand este examenul pentru muritori
O zi buna!

Doua lucruri se platesc pe lumea asta : Prostia si domnia
naiman_a@yahoo.com



#38 alinaig

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 116 Postari:
  • Location:Iasi

Postat 13 October 2006 - 09:14 AM

a aparut vreo carte de teste grila? e o materie terbil de stufoasa....si oare trebuie codul fiscal actualizat , adica cel ce se va aplica din 01.01.2007?



#39 mirela 13

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 298 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 13 October 2006 - 09:21 AM

Examenul este pe 25- 26 nov. 2006.
Inscrierile se fac pana pe 3 nov. 2006.

Daca aflati ceva de vreo culegere de teste grila, daca apare ceva, undeva , dati de stire si aici.
miri



#40 tat.

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 82 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 14 October 2006 - 11:03 AM

nu cred ca o sa apara vre-o culegere cu teste grila ,ptr ca nu mai este timp,toate informatiile disponibile sunt aici,
http://anaf.mfinante.ro/wps/portal/!ut...OnZeRf:v9jbjpn1

si in plus ;
http://anaf.mfinante.ro/wps/portal/!ut...OnZeRf:v9jbjpn1

dar aceasta scoala de finante publice si vama ,locul unde se fac inscriierile ,organizatorii examenului,nu au un nr de telefon,s-au o adresa de e-mail.
Tatiana Teodorescu






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL