Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
ingineri vs economisti - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


ingineri vs economisti

55 replies to this topic

#1 LUCK33RO

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1059 Postari:
  • Gender:Male

Postat 28 August 2006 - 09:30 AM

Imi pare rau ptr. multi contabili si economisti, dar inginerii se pare ca fac muult mai bine treaba asta care se cheama contabilitate...cred ca astia chiar inteleg anumite mecanisme si chiar logica contabila ciudata care functioneaza in sistemul romanesc :D
Marea majoritate a contabililor fac contarile asa cum le-a spus lor cineva (sef, profesor, coleg, conta.ro...etc) ca se fac...fara sa-si puna intrebari "existentiale"! :lol:
Silencio Stampa!... ptr. delatii avem ID mess in profil!



#2 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 28 August 2006 - 12:09 PM

Vezi postareaLUCK33RO, la Aug 28 2006, 10:30 AM, a spus:

Imi pare rau ptr. multi contabili si economisti, dar inginerii se pare ca fac muult mai bine treaba asta care se cheama contabilitate...cred ca astia chiar inteleg anumite mecanisme si chiar logica contabila ciudata care functioneaza in sistemul romanesc :D
Marea majoritate a contabililor fac contarile asa cum le-a spus lor cineva (sef, profesor, coleg, conta.ro...etc) ca se fac...fara sa-si puna intrebari "existentiale"! :lol:
da, inginerii care nu sunt in stare sa-si faca meseria lor :lol: :lol: :lol:




#3 ANCI

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 124 Postari:
  • Location:tg.mures
  • Interests:diverse

Postat 28 August 2006 - 01:12 PM

cica sunt economista. dar trebuie de multe ori sa fiu si jurist, sef de personal, inginer chimist azi maine poate guvernantii nostrii o sa ne ceara sa avem si cunostinte de ginecologie :blink:



#4 julia607

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 414 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 28 August 2006 - 08:38 PM

Vezi postareaSeptimiu, la Aug 28 2006, 01:09 PM, a spus:

Vezi postareaLUCK33RO, la Aug 28 2006, 10:30 AM, a spus:

Imi pare rau ptr. multi contabili si economisti, dar inginerii se pare ca fac muult mai bine treaba asta care se cheama contabilitate...cred ca astia chiar inteleg anumite mecanisme si chiar logica contabila ciudata care functioneaza in sistemul romanesc :D
Marea majoritate a contabililor fac contarile asa cum le-a spus lor cineva (sef, profesor, coleg, conta.ro...etc) ca se fac...fara sa-si puna intrebari "existentiale"! :lol:
da, inginerii care nu sunt in stare sa-si faca meseria lor :lol: :lol: :lol:

Nu sunt de acord cu tine, Septimiu.

Stiu o multime de ingineri ( care acum au intre 30-40 ani, deci au inceput facultatea inainte de 89 si au terminat-o dupa) care nu profeseaza, nu pt ca nu vor, ci pt ca n-au avut unde. Toti s-au reprofilat, iar acum e prea tarziu sa revina sa faca ce au invatat in facultate. ( Nu comentez invatamantul romanesc pt cat de practice sunt informatiile din facultati, ar trebui sa deschid un topic nou)

Si am vazut multi ingineri care au devenit contabili sau care au devenit economisti, dar invers, nici unul!




Pt. Anci: din pacate, economistii sunt priviti ca un fel de "stie-tot" tre sa stii tot, tre sa faci tot. Poate si noi suntem de vina ca nu ne impunem limitele profesiunii. Atata e treaba mea sa fac, nu ma platesti pt mai mult. Nu am calificarea necesara pt ce imi ceri. Dar cati dintre noi indraznesc sa spuna asta patronului?

Daca discutia degenereaza prea mult, mai exista si PM, si messenger, si topicuri noi... Iar daca am deviat prea mult de la subiect, imi cer scuze, si astept sanctiunea regulamentara.

O zi buna tuturor!
Julia S



#5 kathy

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 124 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Constanta

Postat 28 August 2006 - 09:16 PM

Vezi postareajulia607, la Aug 29 2006, 06:38 AM, a spus:

Vezi postareaSeptimiu, la Aug 28 2006, 01:09 PM, a spus:

Vezi postareaLUCK33RO, la Aug 28 2006, 10:30 AM, a spus:

Imi pare rau ptr. multi contabili si economisti, dar inginerii se pare ca fac muult mai bine treaba asta care se cheama contabilitate...cred ca astia chiar inteleg anumite mecanisme si chiar logica contabila ciudata care functioneaza in sistemul romanesc :D
Marea majoritate a contabililor fac contarile asa cum le-a spus lor cineva (sef, profesor, coleg, conta.ro...etc) ca se fac...fara sa-si puna intrebari "existentiale"! :lol:
da, inginerii care nu sunt in stare sa-si faca meseria lor :lol: :lol: :lol:

Nu sunt de acord cu tine, Septimiu.

Stiu o multime de ingineri ( care acum au intre 30-40 ani, deci au inceput facultatea inainte de 89 si au terminat-o dupa) care nu profeseaza, nu pt ca nu vor, ci pt ca n-au avut unde. Toti s-au reprofilat, iar acum e prea tarziu sa revina sa faca ce au invatat in facultate. ( Nu comentez invatamantul romanesc pt cat de practice sunt informatiile din facultati, ar trebui sa deschid un topic nou)

Si am vazut multi ingineri care au devenit contabili sau care au devenit economisti, dar invers, nici unul!




Pt. Anci: din pacate, economistii sunt priviti ca un fel de "stie-tot" tre sa stii tot, tre sa faci tot. Poate si noi suntem de vina ca nu ne impunem limitele profesiunii. Atata e treaba mea sa fac, nu ma platesti pt mai mult. Nu am calificarea necesara pt ce imi ceri. Dar cati dintre noi indraznesc sa spuna asta patronului?

Daca discutia degenereaza prea mult, mai exista si PM, si messenger, si topicuri noi... Iar daca am deviat prea mult de la subiect, imi cer scuze, si astept sanctiunea regulamentara.

O zi buna tuturor!



ptr julia607
sunt de acord cu tine

am lucrat intr-o astfel de firma unde trb sa fac de toate, fara comentarii altfel zburam. Bineinteles eram la inceput , acum situatia sa schimbat. Sunt bine merci intr-o alta firma, unde situatia sa schimbat (in bine) bineinteles.
kathy



#6 LUCK33RO

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1059 Postari:
  • Gender:Male

Postat 28 August 2006 - 09:18 PM

Septimiu e tanar si nu le stie pe toate, desi asa da senzatia...Nu stie el ce inseamna sa te reprofilezi de nevoie...e mai simplu sa spuna ca nu te pricepi sa faci inginerie ^_^
Silencio Stampa!... ptr. delatii avem ID mess in profil!



#7 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 28 August 2006 - 09:30 PM

daca te apuci de alta scoala inseamna ca esti altceva.. daca un inginer se apuca de contabilitate e contabil/economist, nu e inginer care face contabilitate... daca e inginer si face contabilitate, e cam aiurea :blink:



#8 julia607

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 414 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 28 August 2006 - 10:00 PM

Vezi postareaSeptimiu, la Aug 28 2006, 10:30 PM, a spus:

daca te apuci de alta scoala inseamna ca esti altceva.. daca un inginer se apuca de contabilitate e contabil/economist, nu e inginer care face contabilitate... daca e inginer si face contabilitate, e cam aiurea :blink:


Nu sunt de acord! Cei care fac 2 facultati nu au 2 calificari? Si lucreaza in care pot/vor/au ocazia?

Crezi ca daca ai facut o facultate si ai o calificare pe care nu o profesezi nu mai ai acea calificare deloc?

Cezi ca inginerii care fac conta nu ar accepta un post in inginerie? O, si cu multa placere! Si se pot pune la punct mai repede si mai bine decat absolventii. Dar asta e parerea mea. Poate nu toti sunt asa.

Tot ce ai invatat intr-o viata te ajuta intr-un fel sau altul, inveti sa gandesti, sa cauti si sa gasesti logica lucrurilor din lumea asta ( cateodata nebuna... ) sa vezi lucrurile si dintr-un alt punct de vedere...

Poate Luck33ro are dreptate...

E bine sa ai mintea deschisa si sa inveti sa vezi lucrurile si dintr-un alt punct de vedere.
Julia S



#9 nicole33

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1373 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 28 August 2006 - 10:37 PM

Vezi postareaSeptimiu, la Aug 28 2006, 01:09 PM, a spus:

da, inginerii care nu sunt in stare sa-si faca meseria lor :lol: :lol: :lol:
cam prea dura replica ta si nefundamentata. nu stiu pe ce te bazezi cand afirmi ca nu sunt in stare sa-si faca meseria. te-ai gandit vreo secunda macar ca poate nu mai au unde, ca nu e vina lor ca toate fabricile comuniste s-au dus dracului, s-au privatizat pe 2 lei, s-au desfiintat, ca industria noastra nu mai produce aproape nimic, ca preferam sa importam?
daca vei sta vreodata de vorba cu o persoana care a terminat 2 facultati, inginerie si economie (in aceasta ordine) vei fi surprins de faptul ca persoana ti se va recomanda ca inginer si nu ca economist si nu ma refer aici la CV-ul de angajare.
nu vreau sa-ti contest cunostintele sau competenta in domeniul cotabilitatii, dar, sincer, crezi ca ai fi IN STARE sa termini Politehnica? ca sa nu mai vorbim de a si profesa in domeniu.

Aceasta postare a fost editata de nicole33: 28 August 2006 - 10:37 PM




#10 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 29 August 2006 - 02:05 AM

nici nu as da la politehnica pt ca nu imi place fizica

dar, dupa parerea mea, daca te apuci de o chestie, du-o pana la capat
cunosc ingineri care fac inginerie... dar nu sunt de pe vremea comunista... cei de atunci trebuie sa fie in pas cu retehnologizarea, niste idei noi, cursuri de perfectionare... etc. asta daca vor sa faca inginerie... daca nu vor le e usor sa se apuce de altceva... gandirea ca o persoana e buna la toate e comunista, dar inca se aplica si noi
treaba cu vanzarea pe 2 lei e deja de alt domeniu... nu cel conatabil... putem sa discutam in alte locuri de chestiile astea... emai ieftin sa iei de afara pt ca la noi e grea retehnologizarea... uitati-vala mineri, fac greve cand li se inchid minele... chiar daca ele merg in pierdere
nu am nimic cu inginerii, chiar am un respect deosebit pt ei ca pot invata atat... dar de la asta pana la a spune ca un inginer gandeste mai bine decat un economist deja e lipsa de respect la adresa celor care sunt in tema... poate pe forum la gazeta sporturilor mergea aceasta afirmatie... dar aici mi se pare lipsa de respect



#11 LUCK33RO

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1059 Postari:
  • Gender:Male

Postat 29 August 2006 - 06:46 AM

Trebuie sa te pui in pielea personajului ca sa poti discuta dpldv...
Ai idee cate institute de cercetare si proiectare au fost inchise dupa 1990 ? sau cate fabricute comuniste au fost lichidate si s-au transformat in depozite sau spatii de birouri samd sau pur si simplu au fost rase pentru terenul care acum valoreaza aur curat (vezi Semanatoarea)?
Cam cati ingineri ar fi trebuit sa fie someri la ora actuala daca nu s-ar fi reprofilat singuri? ...Un inginer se poate reprofila f. usor in aproape orice meserie...invers nu ai sa vezi niciodata! cum spuneau antevorbitoarele.
Exemple de ingineri care au terminat ASE cu 10 pe linie pot sa-ti dau f. multe....chiar daca facultatea tehnica au terminat-o cu note modeste.... Trage tu concluziile Septi :)
Silencio Stampa!... ptr. delatii avem ID mess in profil!



#12 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 29 August 2006 - 01:40 PM

n-am contestat ca au o capacitate mai mare de intelegere



#13 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 29 August 2006 - 06:26 PM

la cata fiscalitate si contabilitate trebuie sa stim noi.. batem la intelegere si flexibilitate a mintii multe categorii profesionale !
din fericire pt. ingineri, legile matematicii si fizicii nu se schimba de cateva ori in fiecare an ca la noi ...

eu nu cred ca sunt "f. multi" studenti care termina ASE-ul cu 10 pe linie, indiferent ca sunt si ingineri sau nu !! dar daca zice luck ca ne poate da f. multe exemple ... asa sa fie...

sunt de acord cu septimiu: a spune AICI ca inginerii sunt mult mai destepti decat economistii (ca sa numesc numai contabilii cu studii superioare de pe forum, doar pt. ca ambele categorii au studii superioare, nu ca minimalizez pregatirea contabililor cu studii medii - nicidecum) mi se pare si mie lipsa de respect. e ca si cum te dai prieten cu unul si vii in casa lui unde ii spui ca vecinul e mai mult mai destept decat el...

in general vorbind, f. interesant e ca economistii fac lumea sa se invarta intr-o proportie mult mai mare decat o fac inginerii, banii lumii sunt miscati de economisti (prin "economisti" intelegand oameni cu studii economice indiferent de ce facultati/colegii... au absolvit), asa ca...

Aceasta postare a fost editata de ALUPEI OTILIA: 29 August 2006 - 06:29 PM




#14 LUCK33RO

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1059 Postari:
  • Gender:Male

Postat 29 August 2006 - 06:32 PM

E de discutat cine face lumea sa se invarta ... eu zic ca tehnologia :blush:
Silencio Stampa!... ptr. delatii avem ID mess in profil!



#15 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 29 August 2006 - 06:43 PM

Vezi postareaALUPEI OTILIA, la Aug 29 2006, 07:26 PM, a spus:

banii lumii sunt miscati de economisti (prin "economisti" intelegand oameni cu studii economice indiferent de ce facultati/colegii... au absolvit)
si banii fac lumea sa se invarta - fapt f. bine cunoscut !

evident ca progresul tehnologic e f. important (desi, pana una-alta, o buna parte din el distruge Terra), dar money make the world go round !!

totul se invarte in jurul lor B)



#16 julia607

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 414 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 29 August 2006 - 06:59 PM

Ce spun unii, si ce inteleg altii...

Nu s-a spus ca inginerii sunt mai cu mot decat economistii, si nici invers... Doar ca cei care au studiat un domeniu, nu si-au pierdut calitatea respectiva.

Iar cu punerea la punct dpdv profesional, e valabil pt ORICE domeniu. Daca un contabil/economist nu citeste legislatia la zi, nu si-a pierdut calitatea de contabil/economist, desi nu stiu cum poate profesa astfel...
( totusi, din pacate, mai sunt si d-astia... si pica pe mine magaroanta sa preiau de la ei conta.. grr.. )
La fel si un inginer, la fel si un medic...

Inginerul trebuie sa fie la zi cu tehnologizarea, cu materialele noi de pe piata, cu produsele noi, nu numai cu legile mate si fizicii... E mult mai complex.

Anatomia omului e aceeasi de 2000 de ani. Totusi, medicul trebuie sa fie la curent cu terapiile si medicamentele noi de pe piata. Daca nu citeste noutatile la zi, se plafoneaza, si mai e si viata omului in joc... ( Si totusi, mai exista si d-astia.. )

Problema pusa e doar ca cei care au tocit 5 ani la Poli n-au tocit degeaba, si ar merita un pic de apreciere pt efort si pt capacitatea de readaptare in conditiile pietii de forta de munca.

Chestia cu intelegerea si inteligenta.. eu zic ca e o treaba de individ, nu ca e inginer sau nu. Sunt atat ingineri cat si economisti care au probleme cu regula de 3 simpla. Sunt absolventi de facultate chiar de nota 10, care stiu sa toceasca, dar nu-s in stare sa gandeasca. Deci exemple sunt peste tot...

Mai apare si denigrarea termenului de inginer in sintagme de genul "inginerie finaciara" si alte d-astea, si atunci normal ca nu sunt apreciati ca atare. Intrebati inginerii mai in varsta, care au lucrat in intreprinderile comuniste, cati au facut intr-adevar inginerie, sau ce faceau putea fi facut si de un om cu o calificare mai scazuta? Doar cei care au lucrat in cercetare si proiectare faceau inginerie intr-adevar...

Problema e ca generatiile tinere nu pot concepe cum era viata dinainte de 89. Adevarul e ca era de necrezut... Din pacate, avem tendinta sa uitam, desi e pacat.
Dar sa nu divaghez, inchei aici si va urez o zi buna tuturor, spor la muca si multe bucurii!

Propunere de sondaj: cati dintre membrii forumului au si alta calificare in afara de cea de contabil/economist? Si eventual care?
Julia S



#17 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 29 August 2006 - 07:02 PM

Vezi postareajulia607, la Aug 29 2006, 07:59 PM, a spus:

Ce spun unii, si ce inteleg altii...

Nu s-a spus ca inginerii sunt mai cu mot decat economistii, si nici invers... Doar ca cei care au studiat un domeniu, nu si-au pierdut calitatea respectiva.
ba da , iulia, s-a spus si aici :

Vezi postareaLUCK33RO, la Aug 28 2006, 10:30 AM, a spus:

Imi pare rau ptr. multi contabili si economisti, dar inginerii se pare ca fac muult mai bine treaba asta care se cheama contabilitate...cred ca astia chiar inteleg anumite mecanisme si chiar logica contabila ciudata care functioneaza in sistemul romanesc :D
Marea majoritate a contabililor fac contarile asa cum le-a spus lor cineva (sef, profesor, coleg, conta.ro...etc) ca se fac...fara sa-si puna intrebari "existentiale"! :lol:
si aici :

Vezi postareaLUCK33RO, la Aug 29 2006, 07:46 AM, a spus:

Exemple de ingineri care au terminat ASE cu 10 pe linie pot sa-ti dau f. multe....chiar daca facultatea tehnica au terminat-o cu note modeste.... Trage tu concluziile Septi :)

Vezi postareajulia607, la Aug 29 2006, 07:51 PM, a spus:

Inginerul trebuie sa fie la zi cu tehnologizarea, cu materialele noi de pe piata, cu produsele noi, nu numai cu legile mate si fizicii... E mult mai complex.


sigur ca e MULT mai complex... dar se bazeaza pe aceleasi reguli de baza, SUB PICIOARE AU PAMANT SOLID, pe cand in fiscalitate noi stam pe pamant miscator, e cum bate vantul in geamul legiuitorului : azi e deductibil, maine nu mai e... azi e ob. de inventar, maine nu mai e ... azi se inreg. intr-un cont, maine nu se mai inreg. acolo... planul de conturi a fost modificat mai mult sau mai putin de cateva ori in ultimii 15 ani... aplicarea legilor fizicii si matematicii a ramas aceeasi... n-avem pic de stabilitate, sigur ca LA ASTA M-AM REFERIT, IULIA :)

Aceasta postare a fost editata de ALUPEI OTILIA: 30 August 2006 - 06:25 PM




#18 nicole33

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1373 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 29 August 2006 - 08:32 PM

Vezi postareajulia607, la Aug 29 2006, 07:59 PM, a spus:

Propunere de sondaj: cati dintre membrii forumului au si alta calificare in afara de cea de contabil/economist? Si eventual care?
mi se pare o propunere foarte interesanta. chiar astept un astfel de sondaj. rezultatele ar putea confirma sau infirma multe din opiniile divergente exprimate mai sus.



#19 nicole33

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1373 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 29 August 2006 - 08:44 PM

Vezi postareaALUPEI OTILIA, la Aug 29 2006, 08:02 PM, a spus:

Vezi postareajulia607, la Aug 29 2006, 07:59 PM, a spus:


Ce spun unii, si ce inteleg altii...

Nu s-a spus ca inginerii sunt mai cu mot decat economistii, si nici invers... Doar ca cei care au studiat un domeniu, nu si-au pierdut calitatea respectiva.
ba da , iulia, s-a spus si aici :

Vezi postareaLUCK33RO, la Aug 28 2006, 10:30 AM, a spus:

Imi pare rau ptr. multi contabili si economisti, dar inginerii se pare ca fac muult mai bine treaba asta care se cheama contabilitate...cred ca astia chiar inteleg anumite mecanisme si chiar logica contabila ciudata care functioneaza in sistemul romanesc :D
Marea majoritate a contabililor fac contarile asa cum le-a spus lor cineva (sef, profesor, coleg, conta.ro...etc) ca se fac...fara sa-si puna intrebari "existentiale"! :lol:

sigur ca e MULT mai complex... dar se bazezeaza pe aceleasi reguli de baza, SUB PICIOARE AU PAMANT SOLID, pe cand in fiscalitate noi stam pe pamant miscator, e cum bate vantul in geamul legiuitorului : azi e deductibil, maine nu mai e... azi e ob. de inventar, maine nu mai e ... azi se inreg. intr-un cont, maine nu se mai inreg. acolo... planul de conturi a fost modificat mai mult sau mai putin de cateva ori in ultimii 15 ani... aplicarea legilor fizicii si matematicii a ramas aceeasi... n-avem pic de stabilitate, sigur ca LA ASTA M-AM REFERIT, IULIA :)
nu este prima data cand Otilia sare in apararea lui Septimiu, dar chiar nu m-am asteptat sa o faca si de aceasta data. Septimiu a jignit un numar de utilizatori ai acestui forum (multi sau putini, nu stiu) si tot el s-a plans de lipsa de respect ceea ce nu mi se pare corect.
divergenta nu era intre ingineri si economisti la modul general, desi este unanim recunoscuta gandirea logica a inginerilor ca un atu, ci s-a pus problema celor care au fost nevoiti sa se reprofileze. de ce trebuie sa acuzi un om care a terminat 2 facultati - inginerie si economie - in aceasta ordine (nu ca sa-si atarne diplomele pe pereti), ca s-a reorientat intr-un context socio-economic complet diferit de momentul optiunii initiale? aceasta reprofilare a presupus o munca in plus, timp, bani (a 2-a fac. intotdeauna de plateste) si toate astea la o varsta mai inaintata decat a lui.
eu asta am inteles din postarile Juliei si ale lui Luck.

Aceasta postare a fost editata de nicole33: 29 August 2006 - 08:45 PM




#20 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 29 August 2006 - 09:41 PM

pe cine am jignit mancav-as ? :blink:
am spus ca un inginer daca face contabilitate nu e in staqre sa-si faca meseria...
daca are studii de profil economic nu mai este inginer din acelasi motiv ca nu practica inginerie...
voi ce ati vrea, sa va ramana titulatura de inginer pt ca este mai trendi ? :lol:
ori esti inginer si faci inginerie, ori economist si faci activitati economice
daca spunea cineva ca economisti sunt superiori inginerilor pe un forum de inginerie, ce credeti ca se intampla ?

cam atat din partea mea la acest subiect, cine se simte jignit sa ma dea in judecata pt calomnie... parca am mai spus undeva lucru asta






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL