Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
contract drepturi de autor - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 4

Salt la continut


- - - - -

contract drepturi de autor

68 replies to this topic

#61 Nemessiss

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 15 January 2010 - 11:57 AM

Buna ziua.
Problema mea este in felul urmator: pana in august 2008 am lucrat cu carte de munca si contract cu drepturi de autor, ambele la aceeasi firma. Din data de 1 august 2008 mi-am schimbat locul de munca. Am pastrat colaborarea cu firma veche prin contract cu drepturi de autor, iar la firma noua sunt platit exclusiv prin contract cu drepturi de autor. De la 1 ianuarie 2010 mi s-a intocmit cu carte de munca la ultimul loc de munca. Practic de la 1 august 2008 pana la i ianuarie 2010 am lucrat numai cu contracte cu drepturi de autor dar nu am platit nimic la CASS (nu din rea vointa ci pur si simplu nu am stiut ca am de plata inca ceva in afara de cei 16% impozit). Va rog sa imi spuneti ce anume trebuie sa fac si cum anume sa calculez suma pe care o am de dat la CASS.

Stiu ca daca lucrezi numai cu contract cu drepturi de autor trebuie sa platesti la sanatate 5.5%, dar asa cum e formulata legea nu inteleg daca se plateste la suma bruta, la suma neta sau la suma care ramane din brut dupa ce scazi cei 40% deduceri.

Va multumesc!



#62 Alexandru Miulescu

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 19 September 2010 - 12:49 AM

Salutare! Am inteles ca iar s-a modificat ordonanta 58/2010..?! Stie cineva ceva despre asta? S-a revenit la 16.5% (16% imp, 0.5% somaj)?




#63 elenadu

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 19 September 2010 - 10:07 AM

Buna ziua,

Poate sa imi spuna si mie cineva in urma modifcarii 58/2010, cu 82/2010 cat % va trebui sa platesc pentru 1 angajat platit exclusiv cu drepturi de autor, luna de luna?

Va multumesc!



#64 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 19 September 2010 - 06:05 PM

vezi aici : http://www.conta.ro/forum/index.php?showto...t=0#entry231381 , postul 13

... si ai grija cum te exprimi fiindca amesteci nepermis termenii : cel platit pe DDA NU este angajat fiindca intre tine si el nu exista raporturi de munca reglementate de codul muncii, ci exista raporturi juridice bazate pe legea 8/ 1996 priv. drepturile de autor si conexe.



#65 esofina

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 14 December 2010 - 03:34 PM

Buna ziua,

Va rog sa-mi spuneti ce implica (cheltuieli financiare din partea firmei si din partea celui care primeste banii) un contract pentru drepturi de autor si sa postati un model daca aveti. Unde trebuie inregistrat? Multumesc



#66 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 15 December 2010 - 02:19 PM

esofina,

daca foloseai fct de cautare, asa cum zice regulamentul ca este obligatoriu sa faci inainte de a posta, gaseai asta : http://www.conta.ro/...showtopic=41343

si asta :

Vezi postareaDiana_, la Oct 2 2007, 05:49 PM, a spus:

Contractele de drepturi de autor se intocmesc in 2 exemplare, unul pentru firma si altul pt persoana care incaseaza banii (persoana fizica). Persoana fizica are obligatia de a merge si a inregistra contractul in termen de 30 zile de la data incheierii contactului sau de la data realizarii primelor venituri la Administratia financiara de care apartine( adica in judetul unde isi are domiciliul). Pentru inregistrarea contractului mai are nevoie de copie dupa buletin si un formular de declaratie 020.

si asta : http://www.conta.ro/...showtopic=31857

si asta : http://www.conta.ro/...showtopic=21199

cuvantul cheie putea fi "autor" (fara ghilimele), f simplu, nu-i asa ?

fara suparare, ai avertisment public pt incalcarea regulamentului privind postarea !! :thumbup:



#67 mEsS

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 13 April 2011 - 12:05 PM

Buna ziua,

M-am lamurit cu referire la obligatiile pentru drepturile de autor - multumesc mult!

Intrebarea mea este daca stiti unde gasesc un model de contract de drepturi de autor intre o societate comerciala si o persoana fizica. Va multumesc!



#68 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 13 April 2011 - 01:55 PM

ai chiar in postul anterior, al 2-lea link !!

mai, oameni buni, unii dintre voi n-ati folosi fct de cautare (asa cum zice regulamentul forumului) nici daca ar depinde viata voastra de ea - ca sa zic asa :smile:
in aceasta privinta, ce ironie poate fi mai mare decat atunci cand ceri un model care exista exact in postul anterior - post in care un moderator trage atentia asupra obligatiei de a fol. fct de cautare si santioneaza neindeplinirea acesteia ? :thumbup:

mEsS, ai AVERTISMENT PUBLIC pt nerespectarea regulamentului privind postarea ! imi pare sincer rau :smile:



#69 fondator

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 10 September 2011 - 06:01 AM

Daca o firma semneaza cu o persoana fizica un contract de cesiune de drepturi de autor (iar in contract se mentioneaza un termen limita, termen pana la care trebuie intocmit actul de cedare-primire, in caz contrar contractul considerandu-se ca si reziliat)......iar termenul expira si actul de cedare-primire nu este incheiat (artistul pretinde ca nu a avut inspiratie), firma poate rupe contractul?

sau mai trebuie sa-l inregistreze undeva? UNDE

MENTIONEZ CA NU S-A FACUT NICIO PLATA, IN AVANS SAU DE ORICE NATURA. Va intreb daca patronul poate arunca hartia, din moment ce nu este un contract "perfect", cum se zice in Codul Comercial.






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL