Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
NOILE FACTURI - OMFP 2226 privind utilizarea unor formulare financiar-contabile - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 6

Salt la continut


NOILE FACTURI - OMFP 2226 privind utilizarea unor formulare financiar-contabile


427 replies to this topic

#101 LUCK33RO

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1059 Postari:
  • Gender:Male

Postat 05 January 2007 - 11:32 AM

Foloseste si tu Open Office ca e free!
Silencio Stampa!... ptr. delatii avem ID mess in profil!



#102 anamaria9878

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 131 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 05 January 2007 - 01:22 PM

Da.

salut!



#103 mirela 0702

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 920 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Iasi

Postat 05 January 2007 - 02:01 PM

Buna ziua si...La multi ani! ..tuturor


Am si eu o intrebare: am inteles ca a aparut o lege sau o reglementare intr-un monitor oficial din data de 30.12.2006, care face referire la aspecte legate de functionarea facturilor si chitantelor ca documente justificative incepand cu ianuarie 2007. Are cineva aceasta lege?



#104 corinamares

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 2 Postari:
  • Location:brasov

Postat 05 January 2007 - 02:11 PM

ordinul 2226/2006 publicat in monitotul oficial Partea I 1056/30.12.2006

Fisiere atasate





#105 mirela 0702

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 920 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Iasi

Postat 05 January 2007 - 02:54 PM

...multumesc mult. Nu mai intrasem cam de demult pe forum...acum vad si eu cate discutii au fost pe tema asta...scuze....si merci



#106 kesaruus

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 31 Postari:
  • Location:N-N-E

Postat 05 January 2007 - 04:23 PM

Hei, nu-i dracu chiar asa de negru!
Am avut astazi GF in control si unul din lucrurile pe care le-au explicat a fost exact continutul OMF 2226/2006.
Daca am terminat facturile fiscale cumparate anul trecut te apuci usurel si ti le tiparesti singur.
Respecti procedura descrisa la anexa 4 din ordin.
Seria si numerotarea dupa cum va trece prin cap. Nu exista nici o restrictie.

Bafta!
Teoretic, nu există strategii bune de marketing. Strategiile bune sunt proaste. Şi strategiile proaste sunt bune. Totul depinde de cine le foloseşte.
Al Ries şi Jack Trout



#107 Felichir

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 169 Postari:

Postat 05 January 2007 - 04:43 PM

pot fi toate exemplarele unei facturi in original sau trebuie specificat undeva ce exemplar este 1.2.sau 3? putem folosi orice format, A4. A5.A6 ? orice tip de hartie? putem completa facturile si manual pe niste formulare pretiparite? la 30 iunie va trebui sa depunem la finante o situatie cu facturile emise, ce facem le introducem o data in contabilitate si inca o data in declaratia respectiva?
Sunt multe semne de intrebare. Am sperat ca lucrurile sa se simplifice dar :lostit (13):



#108 flexi

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 43 Postari:

Postat 05 January 2007 - 05:03 PM

nu i-ai intrebat ce facem cu cele vechi si cu chitantele?



#109 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 05 January 2007 - 05:11 PM

Vezi postareakesaruus, la Jan 5 2007, 04:23 PM, a spus:

Am avut astazi GF in control ...
la naiba, au inceput deja... nici nu s-au terminat sarmalele din tura de Anul nou :lostit (13): si astia sunt pe teren !
mare atentie, sa aveti inventarele FAPTICE facute !!!

ce au mai vrut, ce ti-au cerut la control ??



#110 flexi

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 43 Postari:

Postat 05 January 2007 - 05:25 PM

ce au mai vrut, ce ti-au cerut la control ??
eu ii am de 6 luni in control dar nici ei nu stiu ce vor! ma plimba de la o situatie la alta si nici raspunsuri nu au.



#111 cabira

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 83 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 05 January 2007 - 05:35 PM

Se pare ca sunt f multe probleme legate de aceste facturi, insa cred ca noi tindem sa complicam prea mult lucrurile.
Eu va propun ceva...mergeti in weekend la Cora, Carrefour sau Metro luati si factura si asa veti gasi un exemplu, pe care-l ajustati si modoficati in excel...
O problema o constituie emiterea facturilor de catre cei care desf. activitati independente, si care incepand cu 01 ian, nu mai functioneaza in baza CNP-ului, ci a CIF-ului.
Deja am inceput sa primesc facturi de la avocati, traducatori, notari, care folosesc vechile facturi fiscale dar pe care nu apar CIF-urile, ci CNP-urile.
Desi majoritatea nu sunt platitori de tva, ca sa imi pun problema deducerii tva-ului, consider ca poate fi o problema in acest sens.
E un dezastru...au scos niste legi ca sa creeze un haos general.



#112 Dzsygy

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 154 Postari:
  • Location:Zalau

Postat 05 January 2007 - 10:06 PM

Vezi postareaflexi, la Jan 5 2007, 05:03 PM, a spus:

nu i-ai intrebat ce facem cu cele vechi si cu chitantele?

Formularele de factură, factură fiscală şi aviz de însoţire a mărfii, pretipărite, înseriate şi numerotate sub supravegherea Companiei Naţionale "Imprimeria Naţională" - S.A. sau editate cu ajutorul tehnicii de calcul, în baza art. 2 alin. (1) din Ordinul ministrului finanţelor nr. 1.177/1998 privind aplicarea prevederilor art. 1 alin. (4) şi (10) paragraful 2 din Hotărârea Guvernului nr. 831/1997, cu modificările şi completările ulterioare, vor putea fi utilizate şi după data de 1 ianuarie 2007, până la epuizarea stocului existent. Utilizarea formularelor cu seriile şi plajele de numere alocate în cursul anului 2006 se va efectua în condiţiile respectării prevederilor Codului fiscal.

Art. 6. - (1) Persoanele care nu au obligaţia, în conformitate cu prevederile legale, de a emite factură vor înregistra veniturile realizate zilnic utilizând monetarul, chitanţa sau alte documente specifice, după caz.
(2) Prevederile alin. (1) nu se aplică operatorilor economici care au obligaţia să utilizeze aparatele electronice de marcat fiscale.

ce nu se intelege ????
Poate ca banii vorbesc, dar cu auzul nu stau prea bine, pentru ca niciodata nu vin cind ii chem.



#113 LUCK33RO

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1059 Postari:
  • Gender:Male

Postat 06 January 2007 - 11:03 AM

Vezi postareaflexi, la Jan 5 2007, 05:25 PM, a spus:

ce au mai vrut, ce ti-au cerut la control ??
eu ii am de 6 luni in control dar nici ei nu stiu ce vor! ma plimba de la o situatie la alta si nici raspunsuri nu au.
Asta e cam off-topic dar, stiam ca un control GF nu au voie sa-l lungeasca mai mult de 8 ore....!!!! si nu au voie sa vina mai des de 6 luni....
Silencio Stampa!... ptr. delatii avem ID mess in profil!



#114 ocoleanuionut

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 318 Postari:

Postat 06 January 2007 - 11:32 AM

daca nu am calculator sa-mi fac facturi ,pot sa comand la o tipografie sa mi le faca ei (real de ex )??????????
ocoleanui



#115 LUCK33RO

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1059 Postari:
  • Gender:Male

Postat 06 January 2007 - 12:00 PM

Poti sa-ti faci si la copiator dupa un model care-ti place!
Silencio Stampa!... ptr. delatii avem ID mess in profil!



#116 Cristi_C

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 102 Postari:
  • Location:Sibiu

Postat 06 January 2007 - 02:10 PM

Referitor la chitante..............adica trebuie sa avem obligatoriu casa de macat???



#117 Dzsygy

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 154 Postari:
  • Location:Zalau

Postat 06 January 2007 - 02:35 PM

Vezi postareaCristi_C, la Jan 6 2007, 02:10 PM, a spus:

Referitor la chitante..............adica trebuie sa avem obligatoriu casa de macat???

depinde de domeniul de activitate a firmei.
Poate ca banii vorbesc, dar cu auzul nu stau prea bine, pentru ca niciodata nu vin cind ii chem.



#118 vulpisor

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 149 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 06 January 2007 - 04:00 PM

:lostit (13): cum obtin pentru un birou notarial sau pentru o societate civila acest CIF ? trebuie sa mai depun o declaratie sau il elibereaza Administratia Financiara automat ca si la societatile comerciale ?

Aceasta postare a fost editata de ALUPEI OTILIA: 09 January 2007 - 02:14 PM




#119 libra

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 21 Postari:
  • Location:Oradea

Postat 06 January 2007 - 04:19 PM

Titularul se prezinta la Adm. Fin. la care este arondat si il ridica personal.
Sa aiba la el un buletin, stampila si codul vechi de inregistrare(ala cu CNP)
Plus o delegatie pentru ridicare de marfuri sau ordin de deplasare.



#120 cabira

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 83 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 06 January 2007 - 08:31 PM

Vezi postareavulpisor, la Jan 6 2007, 04:00 PM, a spus:

:lostit (13): cum obtin pentru un birou notarial sau pentru o societate civila acest CIF ? trebuie sa mai depun o declaratie sau il elibereaza Administratia Financiara automat ca si la societatile comerciale ?

Pot sa-ti spun pentru un SCA.
Daca doresti obtinerea CIF-ului pt asociati (parteneri), depui declaratia 080, pe care o completezi in 2 ex. cu datele SCA-ului, si nu ale fiecarui partener.
Pentru avocati colaboratori se depune declaratia 070, impreuna cu copie dupa decizia de barou si dupa buletin.
Pentru traducatori, aceeasi declaratie 070, la care se adauga copia dupa buletin si dupa atestarea profesionala.
Presupun ca si pt un birou notarial e la fel.

Aceasta postare a fost editata de ALUPEI OTILIA: 09 January 2007 - 02:16 PM







Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL