Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
demisie! - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


demisie!


84 replies to this topic

#1 nicole_nou

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 07 January 2007 - 02:33 PM

Vreau sa plec de la actualul loc de munca si conform CIM trebuie sa dau preavizul de 15 zile calendaristice. Am de anul trecut de luat 11 zile libere lucrate de concediu + 11 zile libere, pe care nu mai vor sa mi le acorde, obligandu-ma sa lucrez cele 15 zile de preaviz.

Intrebarea mea este daca pot ( si este legal- unde gasesc articolul respectiv) sa imi iau aceste zile libere care mi se cuvin sau sa imi iau un concediu medical, deoarece nu as vrea sa mai merg pana la plecarea mea de acolo.
Au dreptul sa nu imi semneze cumva demisia???
Va multumesc pentru raspunsuri.

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 02 April 2009 - 06:57 PM




#2 Alina_C

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 152 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 07 January 2007 - 04:21 PM

zile libere lucrate de concediu? nu prea inteleg notiunea. sunt zile de concediu de odihna sau zile libere in contul orelor suplimentare? Oricum daca ai dreptul la zile libere platite sunt obligati sa ti le acorde. Daca iti iei concediu medical nu rezolvi nimic, pt ca in concediu medical contractul de munca se considera suspendat, deci dupa ce termini concediul medical ar trebui sa stai la munca cele 15 zile de preaviz.
Pe perioada preavizului contractul de munca se deruleaza normal, fara nici o modificare fata de situatia anterioara.
Ar trebui sa te lase sa efectuezi zilele libere la care ai dreptul. Daca nu vor si nu vor, asta trebuie sa mai mergi 15 zile, asta daca nu vrei sa te considere cu absente nemotivate. Oricum trebuie sa ti le plateasca la desfacerea contractului de munca, zilele de concediu de odihna neefectuate. Daca nu iti semneaza demisia nu e problema, important este sa ti-o inregistreze in firma(poti sa ceri o copie dupa demisia cu nr. de inreg in firma) si sa-ti desfaca contractul de munca dupa cele 15 zile de preaviz.
Sper ca am explicat cat de cat clar, daca e ceva ce nu ai inteles mai intrebi.
Succes.

Aceasta postare a fost editata de MIKY2010: 29 August 2008 - 03:45 PM

Cu respect,
Alinutza



#3 mary89

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 07 January 2007 - 04:38 PM

Da, sunt libere pentru ore suplimentare. Multumesc pentru raspuns, asta ma interesa , daca puteam sa imi iau medical, se pare ca nu. In rest , inteleg ca daca nu imi da zilele oricum trebuie sa mi le plateasca si neaparat trebuie sa le solicit o copie dupa demisia pe care am lasat-o.



#4 Alina_C

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 152 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 07 January 2007 - 04:47 PM

ai inteles perfect
si trebuie sa soliciti o copie dupa demisia ta cu numarul de inregistrare in firma, iar dupa 15 zile esti libera
Cu respect,
Alinutza



#5 Oanaa C

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 12 January 2007 - 08:35 PM

Vezi postareamary89, la Jan 7 2007, 06:38 PM, a spus:

Da, sunt libere pentru ore suplimentare. Multumesc pentru raspuns, asta ma interesa , daca puteam sa imi iau medical, se pare ca nu. In rest , inteleg ca daca nu imi da zilele oricum trebuie sa mi le plateasca si neaparat trebuie sa le solicit o copie dupa demisia pe care am lasat-o.

Succes. Si eu sunt in aceeasi situatie. Dupa ce pleci (dupa cele 15 zile de preaviz) societatea trebuie sa duca la ITM in termen de 5 zile o decizie de incetare a contractului de munca.
Pe tine nu te mai doare capul de nimic.
Multam frumos!



#6 flores

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 63 Postari:
  • Location:ploiesti

Postat 17 January 2007 - 10:20 AM

zilele de concediu medical suspenda termenul de preaviz, atragand prelungirea lui exact cu acele zile de concediu .... so fara concediu medical!



#7 Marius1

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 10 Postari:

Postat 02 March 2008 - 12:03 AM

Tocmai, am demisionat de la actualul loc de munca iar la personal mi-au spus ca sunt nevoit sa stau neaparat 15 zile. Ok, vreau sa ma intreb daca in aceasta perioada de 15 zile trebuie sa stau tot 8 ore pe zi sau legal este prevazuta o perioada mai scurat de lucru?

2. Legal in perioada de preaziv mi se poate acorda concediul pentru ca am lucrat in lunile ianuarie si februarie?



#8 kimba

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1675 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Tg Mures
  • Interests:to rule the world

Postat 02 March 2008 - 12:13 AM

SECȚIUNEA a 8-a
Demisia


Art. 79. - (1) Prin demisie se înțelege actul unilateral de voință a salariatului care, printr-o notificare scrisă, comunică angajatorului încetarea contractului individual de muncă, după împlinirea unui termen de preaviz.

(2) Refuzul angajatorului de a înregistra demisia dă dreptul salariatului de a face dovada acesteia prin orice mijloace de probă.

(3) Salariatul are dreptul de a nu motiva demisia.

(4) Termenul de preaviz este cel convenit de părți în contractul individual de muncă sau, după caz, cel prevăzut în contractele colective de muncă aplicabile și nu poate fi mai mare de 15 zile calendaristice pentru salariații cu funcții de execuție, respectiv de 30 de zile calendaristice pentru salariații care ocupă funcții de conducere.

(5) Pe durata preavizului contractul individual de muncă continuă să își producă toate efectele.

(6) În situația în care în perioada de preaviz contractul individual de muncă este suspendat, termenul de preaviz va fi suspendat corespunzător.

(7) Contractul individual de muncă încetează la data expirării termenului de preaviz sau la data renunțării totale ori parțiale de către angajator la termenul respectiv.

(8) Salariatul poate demisiona fără preaviz dacă angajatorul nu își îndeplinește obligațiile asumate prin contractul individual de muncă.

Deci vei lucra 8 ore.
Privind concediul: pe 2 luni lucrate ai proportional concediu dar depinde de angajator daca e de acord sa-l iei in timpul preavizului.
Don't save it all for Christmas day,
Find a way to give a little love every day!



#9 a.d.n.

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 537 Postari:
  • Gender:Female

Postat 03 March 2008 - 05:13 PM

Se poate acorda concediul de odihna pe perioada preavizului.
Daca nu se aproba, trebuie platit la plecarea din societate.



#10 bilutza

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 23 May 2008 - 07:09 AM

Buna,

Am si eu nevoie de un sfat de la voi.

Mi-am dat demisia zilele trecute cu preaviz de 15 zile. Seful meu nu este de acord, cu toate ca demisia este un act unilateral si refuza sa semneze decizia de incetare a contractului de munca. Acum vrea sa imi impute niste greseli din trecut : in anul 2005 la o pfa am considerat o suma ca si cheltuiala cu toate ca nu trebuia prin urmare impozitul pe venit trebuia sa fie mai mare :smile: :sad: . a venit controlul si a emis decizie de impunere si a calculat majorari la acel impozit.

La momentul respectiv nu s-a emis catre mine o decizie de imputatie. intrebarile mele sunt:
1. poate sa o emita acum, cat sunt in preaviz? daca da/nu, in baza carei legi sau articol?
2. Poate sa ma sanctioneze disciplinar conform codului muncii, acum in perioada de preaviz?
3. cum poate el sa impiedice desfacerea contractului meu de munca avand in vedere cele de mai sus

Va multumesc anticipat, :thumbup:



#11 ovidiu_adrian79

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 256 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:VASLUI

Postat 23 May 2008 - 08:07 AM

Parerea mea:
1. Decizie de imputare nu poate sa emita fara sa aiba la baza o Hotarare judecatoreasca definitva si irevocabila.
2. Poate sa te sanctioneze disciplinar, insa procedura e destul de greoaie, si nu cred ca o va face.
3. NU poate.

Aceasta postare a fost editata de MIKY2010: 26 May 2008 - 11:23 AM




#12 DRAGOS NEGOITESCU

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 999 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 23 May 2008 - 09:33 AM

La momentul respectiv nu s-a emis catre mine o decizie de imputatie. intrebarile mele sunt:
1. poate sa o emita acum, cat sunt in preaviz? daca da/nu, in baza carei legi sau articol?
Pentru o greseala din 2005 categoric NU.
Art. 61. - Angajatorul poate dispune concedierea pentru motive care țin de persoana salariatului în următoarele situații:
a) în cazul în care salariatul a săvârșit o abatere gravă sau abateri repetate de la regulile de disciplină a muncii ori de la cele stabilite prin contractul individual de muncă, contractul colectiv de muncă aplicabil sau regulamentul intern, ca sancțiune disciplinară;
d) în cazul în care salariatul nu corespunde profesional locului de muncă în care este încadrat.
Art. 62. - (1) În cazul în care concedierea intervine pentru unul dintre motivele prevăzute la art. 61 lit. b)-d), angajatorul are obligația de a emite decizia de concediere în termen de 30 de zile calendaristice de la data constatării cauzei concedierii.
(11) În cazul în care concedierea intervine pentru motivul prevăzut la art. 61 lit. a), angajatorul poate emite decizia de concediere numai cu respectarea dispozițiilor art. 263-268.
Art. 268. - (1) Angajatorul dispune aplicarea sancțiunii disciplinare printr-o decizie emisă în formă scrisă, în termen de 30 de zile calendaristice de la data luării la cunoștință despre săvârșirea abaterii disciplinare, dar nu mai târziu de 6 luni de la data săvârșirii faptei.
CODU MUNCII

2. Poate sa ma sanctioneze disciplinar conform codului muncii, acum in perioada de preaviz?
Daca are motiv si se incadreaza in termenele stabilite de lege, DA.

3. cum poate el sa impiedice desfacerea contractului meu de munca avand in vedere cele de mai sus
Nu poate. Poti pleca la sfarsitul preavizului chiar daca el nu accepta demisia.
Dragos



#13 MARYSA ST

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 231 Postari:

Postat 23 May 2008 - 09:41 AM

1)In cazul demisiei, nu este necesara emiterea unei decizii de incetare a contractului individual de munca, deoarece contractul individual de munca inceteaza de drept la data expirarii termenului de preaviz sau a renuntarii totale sau partiale de catre angajator la acest drept.

Lg 53/2003- CODUL MUNCII
ART. 79
(1) Prin demisie se înțelege actul unilateral de voință a salariatului care, printr-o notificare scrisă, comunică angajatorului încetarea contractului individual de muncă, după împlinirea unui termen de preaviz.
(2) Refuzul angajatorului de a înregistra demisia dă dreptul salariatului de a face dovada acesteia prin orice mijloace de probă.
(3) Salariatul are dreptul de a nu motiva demisia.
(7) Contractul individual de muncă încetează la data expirării termenului de preaviz sau la data renunțării totale ori parțiale de către angajator la termenul respectiv.

Dar...ITM cere aceasta decizie de incetare a contractului de munca! Daca nu o intocmeste angajatorul, mergi cu copia ta dupa demisie, cu data si numarul de inregistrare, la Inspectia Muncii! Sper ca ai acest nr.de inregistrare!

2) In privinta prejudiciului material, s-ar putea sa te incadrezi in cei 3 ani de prescriptie, perioada in care angajatorul nu a recuperat paguba de la tine! Spun, s-ar putea, pt ca nu sunt jurist! Iti trimit adresa unde gasesti un articol din Tribuna Economica, exact pe problema ta! Eu din ce am citit si in Codul Muncii, si in acest articol, asa deduc!

http://www.clubafaceri.ro/info_articole/33...lariatilor.html
Mult succes!



#14 DRAGUSIN LAVINIA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 11 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RECAS

Postat 23 May 2008 - 10:44 AM

Vezi postareabilutza, la May 23 2008, 05:09 AM, a spus:

Buna,

Am si eu nevoie de un sfat de la voi.

Mi-am dat demisia zilele trecute cu preaviz de 15 zile. Seful meu nu este de acord, cu toate ca demisia este un act unilateral si refuza sa semneze decizia de incetare a contractului de munca. Acum vrea sa imi impute niste greseli din trecut : in anul 2005 la o pfa am considerat o suma ca si cheltuiala cu toate ca nu trebuia prin urmare impozitul pe venit trebuia sa fie mai mare :smile: :sad: . a venit controlul si a emis decizie de impunere si a calculat majorari la acel impozit.

La momentul respectiv nu s-a emis catre mine o decizie de imputatie. intrebarile mele sunt:
1. poate sa o emita acum, cat sunt in preaviz? daca da/nu, in baza carei legi sau articol?
2. Poate sa ma sanctioneze disciplinar conform codului muncii, acum in perioada de preaviz?
3. cum poate el sa impiedice desfacerea contractului meu de munca avand in vedere cele de mai sus

Va multumesc anticipat, :thumbup:

Am trecut printr-o situatie similara in anul 2004, in urma controlului s-au constatat diferente la impozitul pe profit aferent anului 2001, majorari si penalitati. Nu poate recupera decat daca te da in judecata, in urma unei sentinte definitive. Eu m-am judecat cu angajatorul, partea neplacuta( pe langa faptul ca am umblat pe la tribunal) a fost ca a trebuit sa platesc expertiza contabila. In urma procesului expertul contabil desemnat , in raportul intocmit, a subliniat riscul profesional ce exista in orice meserie. Dupa 2 ani de procese, am castigat, nu stiu daca s-a meritat dar eu am considerat ca nu am fost vinovata in totalitate de prejudiciul adus angajatorului( atunci m-am angajat si era ceva legat si de activitatea contabilei dinaintea mea).
Bafta multa

Scuze, inca ceva nu poate impiedica desfacerea contractului de munca.

Aceasta postare a fost editata de MIKY2010: 26 May 2008 - 11:24 AM

LAVINIA DRAGUSIN



#15 bilutza

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 23 May 2008 - 12:43 PM

[quote name='MARYSA ST' date='May 23 2008, 10:41 AM' post='173167']
1)In cazul demisiei, nu este necesara emiterea unei decizii de incetare a contractului individual de munca, deoarece contractul individual de munca inceteaza de drept la data expirarii termenului de preaviz sau a renuntarii totale sau partiale de catre angajator la acest drept.

Lg 53/2003- CODUL MUNCII
ART. 79
(1) Prin demisie se înțelege actul unilateral de voință a salariatului care, printr-o notificare scrisă, comunică angajatorului încetarea contractului individual de muncă, după împlinirea unui termen de preaviz.
(2) Refuzul angajatorului de a înregistra demisia dă dreptul salariatului de a face dovada acesteia prin orice mijloace de probă.
(3) Salariatul are dreptul de a nu motiva demisia.
(7) Contractul individual de muncă încetează la data expirării termenului de preaviz sau la data renunțării totale ori parțiale de către angajator la termenul respectiv.

Dar...ITM cere aceasta decizie de incetare a contractului de munca! Daca nu o intocmeste angajatorul, mergi cu copia ta dupa demisie, cu data si numarul de inregistrare, la Inspectia Muncii! Sper ca ai acest nr.de inregistrare!

2) In privinta prejudiciului material, s-ar putea sa te incadrezi in cei 3 ani de prescriptie, perioada in care angajatorul nu a recuperat paguba de la tine! Spun, s-ar putea, pt ca nu sunt jurist! Iti trimit adresa unde gasesti un articol din Tribuna Economica, exact pe problema ta! Eu din ce am citit si in Codul Muncii, si in acest articol, asa deduc!

[url="http://www.clubafaceri.ro/info_articole/33_motivarea_retentia_angajatilor/403/Raspunderea+patrimoniala+a+salariatilor.html"]http://www.clubafaceri.ro/info_articole/33...lariatilor.html[/url]
Mult succes!
[/quote

Va multumesc mult tuturor.

Mai am cateva nelamuriri

1. la ITM ma duc cu copie dupa demisie (are nr de intrare) la orice inspector? sau la cel de care apartine firma?
2. cartea mea de munca se afla la societate si nu cred ca in acest moment o sa mi-o predea pentru a o duce la ITM. cum as putea sa ii "somez"sa mi-o dea?
2. daca pfa-ul nu a reprosat nimic firmei unde sunt angajata - nu a solicitat ca societatea sa plateasca majorarile sau diferenta de impozit - atunci de ce societatea angajatoare ar trebui sa isi recupereze pagubele de la mine?

""Art. 268. - (1) Angajatorul dispune aplicarea sancțiunii disciplinare printr-o decizie emisă în formă scrisă, în termen de 30 de zile calendaristice de la data luării la cunoștință despre săvârșirea abaterii disciplinare, dar nu mai târziu de 6 luni de la data săvârșirii faptei" - eroarea a fost in anul 2005 prin octombrie cred; pana anul acesta cand a venit controlul nu a aplicat nimeni nici o sanctiune disciplinara. cele 30 zile calendaristice se considera de la data deciziei de impunere emisa de administratie? cele 6 luni se considera din octombire 2005 sau din 2008 de la control?

va multumesc mult pentru ajutorul vostru



#16 DRAGOS NEGOITESCU

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 999 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 23 May 2008 - 01:29 PM

Art. 268. - (1) Angajatorul dispune aplicarea sancțiunii disciplinare printr-o decizie emisă în formă scrisă, în termen de 30 de zile calendaristice de la data luării la cunoștință despre săvârșirea abaterii disciplinare, dar nu mai târziu de 6 luni de la data săvârșirii faptei" - eroarea a fost in anul 2005 prin octombrie cred; pana anul acesta cand a venit controlul nu a aplicat nimeni nici o sanctiune disciplinara. cele 30 zile calendaristice se considera de la data deciziei de impunere emisa de administratie? cele 6 luni se considera din octombire 2005 sau din 2008 de la control?

Greseala facuta de tine este o eroare materiala mai degraba, nu este o abatere disciplinara; este abatere disciplinara daca ai fi inregistrat gresit cu buna stiinta.
Deci angajatorul nu poate decat sa considere ca greseala ta l-a prejudiciat pe el; si poate cere despagubiri in instanta; dar asta este un proces civil la care eu personal nu cred ca se va ajunge. A vorbit MARYSA ST despre asta.
Dragos



#17 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 23 May 2008 - 01:49 PM

Vezi postareabilutza, la May 23 2008, 12:43 PM, a spus:

1. la ITM ma duc cu copie dupa demisie (are nr de intrare) la orice inspector? sau la cel de care apartine firma?
2. cartea mea de munca se afla la societate si nu cred ca in acest moment o sa mi-o predea pentru a o duce la ITM. cum as putea sa ii "somez"sa mi-o dea?
3. daca pfa-ul nu a reprosat nimic firmei unde sunt angajata - nu a solicitat ca societatea sa plateasca majorarile sau diferenta de impozit - atunci de ce societatea angajatoare ar trebui sa isi recupereze pagubele de la mine?
1) La ITM trebuie sa ajungi la inspectorul de care tine firma. Daca nu-l stii, mergi cu codul fiscal alfirmei sise poate afla (uneori cam greu).
2) In general cartile de munca sunt tinute la ITM si adesea, chiar daca se afla la firma, ele trebuie completata si vizata la ITM (cu exceptia firmelor mari care au dreptul de a tine si completa carti de munca). Dar ca cei de la ITM sa ti-o dea au nevoie de Decizia conducerii privind incetarea contractului de munca si de copie dupa cererea ta de demisie. Daca ai probleme, poti face o reclamatie la ITM. Daca nici asa nu rezolvi, poti sa dai firma in judecata, daca esti sigur ca e la ei. Daca ai inregistrari in cartea de munca de dinainte de 1.04.2001 atunci e importanta recuperarea ei, altfel nu prea mai foloseste.
3) Sanctiunea se poate da in 30 de zile de la luarea la cunostinta a pagubei (deci de la data primirii deciziei controlului). Dar daca greseala este o eroare intamplatoare si nu una intentionata si nici nu e mentionat in fisa postului ca vei plati pagubele rezultate din controale nu cred ca poate sa-ti impute pierderea. Daca nu recunosti ca e o greseala imputabila material, imputarea poate fi data doar prin hotarare judecatoreasca.
Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)



#18 otyotilia2000

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 30 May 2008 - 03:59 PM

Ma confunt ci o situatie de neconceput.Oare poate careva dintre voi sa gaseasca o solutionare?
In 2005 m-am angajat ca economist-contabil la SC RODIPET SA Agentia Botosani, dupa 10 am intrat in concediu pentru crestere copil.Acum, pe 18 mai 2008 m-am intors la servici si surpriza surprizele:directoarea mi-a spus ca s-a desfiintat postul meu si ca toata contabilitatea se tine la sediul central din Bucuresti.Am pus mina pe lege si conform art 60 (2) singura posibilitate de a se intimpla acest fapt este reorganizarea juridica sau falimentul firmei ceea ce nu e cazul intr-u cit ar trebui sa existeo hotarire judecatoreasca. Dupa citeva zile de umilinta pe la sediul agentiei din Botosani, primesc o comunicare precum postul meu s-a suspendat pe perioada indemnizatiei si ca imi ofera post de colaborare la Bucuresti cu 1000 Ron brut(fara cazare, fara bonuri de masa,).Normal ca am refuzat si pt ca intre timp am gasit in alta parte mi-am dat demisia de la ei pe motiv de neintelegere si totodata mi-am cerut dreptul banesc la cencediul neefectuat in cele 10 luni si plata saptamaniimele de umilinta.Acu citeva zile am sunat la ei sa intreb daca mi-a venit cartea de munca si mi s-a spus ca demisia mea nu e buna si ca imi dau ei un formular pe care sa-l completez si ca acea saptamana imi va fi trecuta pe cartea de munca ca operator calculator .
Intrebari:
1. Ce parere aveti si ce ati face in locul meu cind deplasarea la Bucuresti spre a intra in legatura directa cu superiorii ca sa-mi rezolv problema e imposibila?
2.Daca as face un dosarel cu actele care demonstraza cele spuse si sa-l trimit prin posta cu confirmare de primire la ITM Bucuresti?Ce efecte ar evea asupra cartii mele de munca?
3.Cum sa-mi dau demisia de pe operator calculator daca nu am semnat nici un act care sa-mi permita sa ocup acest lucru?Nu ca l-as completa...
4.Mi-au mai spus ca dupa ce semnez decizia de la ei imi trimit cartea de munca cam intr-o lunca ca cei de la personal se duc la ITM o zi pe luna pt astfel de probleme.Mi-au recomandat sa scriu o declaratie la noul loc de munca precum imi iau raspunderea ca aduc cartea de munca intr-o luna.Voi ce ziceti?
5. Va rog ajutati-ma ca nu ma mai duce mintea.



#19 eliotys

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 118 Postari:
  • Gender:Female

Postat 30 May 2008 - 05:05 PM

Ok, s-a mutat conta la Bucuresti ti-a dat cineva vreun preaviz?

Concedierea salariatilor nu poate fi dispusa pe durata CIC conf art 60, al 1, lit e codul muncii exceptie facand doar reorganizarea judiciara sau falimentul cum bine ai spus si tu. Poate fi vorba de concediere colectiva? cati angajati erau in comp de contabilitate Botosani?Banuiesc ca nu f multi.
Presupun ca ei incearca sa se incadreze la concedierea pe motive care nu tin de persoana salariatului - art 65, al 1 din sectiunea 4 Codul muncii. Insa dreptul la preaviz trebuie sa ti-l acorde (preavizul curge de la data revenirii din CIC conf art 73, al 3) pt ca altfel concedierea e lovita de nulitate (art 76).

Asa ca nu mi se pare chiar in regula modul cum a ales angajatorul tau sa transeze problema. Cai de atac ar fi pt ca sunt vicii clare de procedura (chestia cu operatorul e chiar hilara) acum tu alegi cum vrei dar daca ti-ai gasit un alt loc de munca presupun ca nu ai f mult timp sa te razboiesti cu rodipetul acu.
ITMul poate face un control si le poate aplica o amenda (ca sa raspund la una din intrebarile tale) asta vrei?

Succes!



#20 qazqaz

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 02 June 2008 - 12:24 PM

am si eu o problema. mi-am dat demisia de la locul de munca PE LOC fara 15 zile preaviz si mi s-a spus ca pot pleca dar ca mi se va retine 500 ron din sal pe luna anterioara. jumatate din sal pt. ca sa pot pleca fara sa mai stau 15 zile. nu scrie nicaieri in roi sau eu stiu unde poate in cm. este legal






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL