Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
infiintare societate - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 4

Salt la continut


- - - - -

infiintare societate

aprobari acte necesare taxe autorizatie infiintare salarii
334 replies to this topic

#61 cm2007

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 20 July 2007 - 05:19 PM

Va rog sa ma ajutati, eventual daca am gresit poate imi veti oferi o solutie pentru remediere: am incheiat contract de comodat cu societatea pentru 1/2 din suprafata imobilului. In contractul de comodat (inregistrat si la A.F.) se prevede ca societatea se obliga sa achite 1/2 din valoarea cheltuielilor cu utilitatile, de intretinere si reparatii, facturate proprietarului. Am inregistrat aceste cheltuieli, am dedus si TVA (50%), in conformitate cu prevederile din contract. Din postarile de pe aceasta pagina am inteles ca nu trebuiau inregistrate, facturile fiind emise de furnizori pe numele persoanei fizice. Puteti sa-mi indicati un act normativ care prevede o asemenea reglementare? In aceasta situatie mai pot rectifica ceva? Va multumesc pentru sprijinul dvs.



#62 nettissimo

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 05 August 2007 - 06:44 PM

As dori daca se poate un model de contract de inchiriere (apartament, spatiu inchiriat integral) si un model pentru acordul asociatiei. nettissimo@hotmail.com. Multumesc mult.




#63 Gloalina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 48 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Iasi

Postat 03 September 2007 - 08:56 PM

Vezi postareahb_ralu, la May 16 2007, 01:39 PM, a spus:

Nu trebuie sa instiintezi pe nimeni scris acest lucru numai la administratia financiara sa scoti noul certificat in scopuri de tva pe noul nume si sa ai grija in declaratii sa pui noua denumire si la declaratia de cas sa scrii noul cod caen.

In cazul schimbarii denumirii si sediului firmei mai pot folosi vechile tipizate si daca da pe ce perioada? Facturarea pe noua denumire trebuie sa se faca doar dupa ce obtin noul certificat in scopuri de TVA?Nu am reusit sa gasesc nimic in legislatie poate ma ajutati voi.Multumesc.



#64 sunmedia

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 27 October 2007 - 07:04 PM

Vezi postareamadalinab, la May 18 2007, 03:13 PM, a spus:

Buna.
Eu sunt contabil, dar am infiintat si firme si te pot ajuta cu mai multe sfaturi, eventual iti pot trimite chiar model pt toate actele necesare.
Imi poti scrie pe mail daca consideri ca te pot ajuta. Numai bine

Multumesc pt ajutor, acum fac angajari

Aceasta postare a fost editata de ALUPEI OTILIA: 28 October 2007 - 05:16 PM




#65 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 28 October 2007 - 05:24 PM

sunmedia :sad: , nu mai afisa link-uri catre alte site-uri comerciale fiindca este reclama neautorizata si vei sanctionat f. serios, sa stii ! :smile:

nu iti aplic acum vreo sanctiune mai consistenta, insa data viitoare iti suspend dreptul de a posta ! :sad:

Aceasta postare a fost editata de ALUPEI OTILIA: 28 October 2007 - 05:33 PM




#66 alina_aly

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 03 December 2007 - 04:52 PM

Buna ziua! ma adresez pe acest forum in speranta ca voi primi cateva raspunsuri la intrebarile care ma framanta. Momentan dispun de 10.000 euro si dorinta mea ar fi sa i investesc in ceva anume care sa ma ajute sa scot banii acum si peste ceva timp.Asa ca m am gandit la un coafor.mai am in familie pe cineva care are 2 deschise si din cate spune daca te ocupi merge.Deja am vorbit cu cineva de la o firma pentru a se ocupa de acte la Reg Com si toate cele fiindca am inteles ca inainte de toate imi trebuie firma.A eu vreau sa mi fac SRL doar pe numele meu, si mai am o alta dilema as vrea microintreprindere, am intels ca e mai biine, platind 3%pe cand cu inteprindere 16 %.E adevarat?si vream sa va mai intreb unde trebuie sa ma duc ca sa obtin o autorizatie ca sa sparg peretele blocului( ap. fiind la parter) pentru a face intrare separata?

Multumesc anticipat!ma mai puteti contacta la alinacalexandra@gmail.com :smile:



#67 madalinab

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1733 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 04 December 2007 - 12:45 PM

SRL pe numele tau - adica esti asociat unic, da?
3% sau 16%...este o ''discutie'' destul de greoaie pe forum, mai ales daca nu stapanesti notiunile. Iti recomand sa iei legatura cu un contabil - vei avea nevoie dupa infiintarea firmei - si sa discuti personal.
:smile: In mare, pentru societati ce presteaza preponderent servicii este recomandat sa plateasca 3% pe venit.
Pt autorizatie - cred ca primaria trebuie vizitata.
Madalina



#68 Olguta

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 469 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti
  • Interests:diverse

Postat 04 December 2007 - 01:18 PM

Daca iti infiintezi coaforul, si iti doresc succes, esti probabil informata:de ce autorizatii speciale este nevoie?stiu ca legislatia s-a mai imbogatit (sunt cerinte EU, suplimentare de igiena si protectie a persoanelor beneficiare de servicii de genul asta)



#69 ramona.gabriela

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 99 Postari:

Postat 04 December 2007 - 08:22 PM

PETRU A SPARGE UN PERETE ITI TREBUIE UN PLAN IAR APOI TE DUCI LA PRIMARIA DE CARE APATINE SEDIUL , LA UN INSPECTOR PENTRU DISCIPLINA IN CONSTRUCTII



#70 m.alexandru

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 15 December 2007 - 11:17 PM

Am delegat pe cineva printr-o procura sa imi infiinteze firma pt ca nu aveam timp, o microintreprindere, platitoare de tva. Acum cand mi-am primit certificatul de inregistrare dupa mult timp, observ ca nu am la nr de inregistrare RO in fata, asta inseaman ca m-a declarat neplatitor de tva? (imi incurca socotelile de tot mai ales ca nu lucrez cu pers fizice, si ca bonus imi facuse si stampila gresita).
Am vreo 2 intrebari momentan..
1. daca nu am RO in fata la codul de inregistrare inseamna ca musai sunt neplatitor de tva? (m-as uita pe mfinante.ro daca ar functiona!!! si ca sa dau un tel acum e cam tarziu)
2. ce pot sa fac ca sa trec ca platitor de tva? (si ce inseamna in materie de timp si costuri)



#71 DYDY

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 60 Postari:
  • Location:constanta
  • Interests:contabilitate

Postat 15 December 2007 - 11:29 PM

Vezi postaream.alexandru, la Dec 15 2007, 11:17 PM, a spus:

Am delegat pe cineva printr-o procura sa imi infiinteze firma pt ca nu aveam timp, o microintreprindere, platitoare de tva. Acum cand mi-am primit certificatul de inregistrare dupa mult timp, observ ca nu am la nr de inregistrare RO in fata, asta inseaman ca m-a declarat neplatitor de tva? (imi incurca socotelile de tot mai ales ca nu lucrez cu pers fizice, si ca bonus imi facuse si stampila gresita).
Am vreo 2 intrebari momentan..
1. daca nu am RO in fata la codul de inregistrare inseamna ca musai sunt neplatitor de tva? (m-as uita pe mfinante.ro daca ar functiona!!! si ca sa dau un tel acum e cam tarziu)
2. ce pot sa fac ca sa trec ca platitor de tva? (si ce inseamna in materie de timp si costuri)
in primul rand nu se mai inscrie pe certificatul de inmatriculare atributul fiscal,iar in al doilea rand daca ai anexa la cererea de inmatriculare-o copie poti afla ce fel a fost declarata firma la registrul comertului,si nu in ultimul rand poti verifica la administratia finantelor publice de care apartine firma cu domiciliul fiscal daca firma este sau nu platitoare de tva prin verificarea vectorului fiscal!



#72 m.alexandru

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 16 December 2007 - 08:47 AM

multumesc mult pentru sfat!

hai sa ma intreb o chestie atunci ca printre cunostinte n-am aflat raspuns:
facturile trimise prin e-mail si printate se pot inregistra in contabilitate?? (de ex pentru un hosting, o primesc prin email in format pdf cu stampila, nr etc)



#73 inter

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 47 Postari:

Postat 03 January 2008 - 12:40 PM

Buna, am si eu o intrebare, defapt mai multe daca ma puteti ajuta.
In august 2007 s-a infintat un srl cu asociat unic. Firma nu a avut activitate. In septembrie s-a depus declaratia 100 cu imp pe profit 0, angajati nu exista inca. In decembrie insa firma a cumparat un camion si o remorca in leasing, in consecinta firma de leasing a facturat in decembrie avansul si prima rata. In contabilitate nu s-a inregistrat inca nimic, nici cheltuielile de constituire si nici varsarea capitalului social si nici plata avansului. Intrebarea mea este ce declaratii trebuiau depuse pna acum si daca trebuie intocmit bilant pe 2007.? Daca da balanta fac numai pe decembrie balanta si in luna aia inregistrez si varsarea cap social ?
Va rog sa ma ajutati ca sunt in ceata
Unde mai trebuie sa ma duc sa depun declaratii?



#74 criss2007

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 38 Postari:

Postat 03 January 2008 - 01:50 PM

e o intrebare buna
Din cate stiu eu, parerea mea este ca ai 2 variante .
Poti sa -ti inregistrezi ca aport la capitalul social mijloacele de transport cumparate prin leasing si atunci trebuie sa fie prinse si in bilantul de la 31 decembrie 2007 sau a doua varianta este sa nu iti inregistrezi mijloacele de transport ca aport la capital social si sa ramana in continuare in posesia unei persoane fizice pina la momentul in care vei decide sa-ti maresti capitatul social.
Exista si avantaje si dezavantaje in acest caz, daca iti inregistrezi mijloacele de transport ca aport la capitalul social al firme atunci iti maresti capitalul social si in acest caz poti obtine credite de la banci in valoare mai mare , precum si in momentul in care inregistrezi in contabilitate mijloacelele de transport, normal calculezi amortizare si in cazul acesta se reduce impozitul pe profit, existinand in acest caz o cheltuiala cu amortizarea mijloacelor de transport.



#75 raluca_gery

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 29 Postari:
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Muzica, Dans, Cosmetica

Postat 04 January 2008 - 08:33 PM

Crezi ca te descurci cu 10.000 eur pt inceput (gandeste-te la chirie, investitii in aparatura, mobilier, renovari)?
E bine sa-ti faci microintreprindere (2.5% impozit din venituri in 2008) dar ai grija ca trebuie sa angajezi 1 salariat in termen de 60 de zile de la infiintare, altfel o sa fii platitoare de impozit pe profit (16%)



#76 madalinab

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1733 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 07 January 2008 - 01:30 PM

criss2007, de unde ai concluzionat tu ca inter aduce auto ca aport la capitalul social?!

inter, parerea mea este ca inregistrarile contabile trebuiesc facute din momentul in care onrc a eliberat certificatul de inmatriculare. mai ales ca in decembrie sunt deja operatiuni.
declaratiile ce trebuiau depuse erau 1)sept: decl 100(este ok pt ca ai depus), decont 300 daca esti platitor de tva;2) urmeaza dec2007 -pana la 25ian 2008 - decl100/decont 300-dupa caz. De asemenea bilantul la 2007, in prealabil apare programul pe mfinante.
Cat despre balanta la decembrie, eu insist ca documentele sa fie inregistrate la momentul la care se refera, respectiv in lunile in care au fost emise/primite, asa cum spune legea contabilitatii referitor la inregistrarea cronologica a documentelor.
Madalina



#77 driaana

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 10 January 2008 - 10:46 AM

Am nevoie de o informatie si nu a stiut unde sa postez, poate ma ajuta cineva.\

Am infiintat o firma cu denumirea S.C. X Consulting SRL. Am infiintat si un punct de lucru, un magazin si i-am facut firma deasupra usii pe care scrie X Computers. Din punct de vedere legal este vreo problema ca i-am pus denumire magazinuui diferita de cea a firmei? trebuie sa inregistrez undeva denumirea punctului de lucru? aveti idee cum se procedeaza?

Va rog mult, orice informatie e utila, nu vreau sa fac prostii. Multumesc!



#78 dantes87

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 08 February 2008 - 10:45 AM

Vezi postareadriaana, la Jan 10 2008, 10:46 AM, a spus:

Am nevoie de o informatie si nu a stiut unde sa postez, poate ma ajuta cineva.\

Am infiintat o firma cu denumirea S.C. X Consulting SRL. Am infiintat si un punct de lucru, un magazin si i-am facut firma deasupra usii pe care scrie X Computers. Din punct de vedere legal este vreo problema ca i-am pus denumire magazinuui diferita de cea a firmei? trebuie sa inregistrez undeva denumirea punctului de lucru? aveti idee cum se procedeaza?

Va rog mult, orice informatie e utila, nu vreau sa fac prostii. Multumesc!
daca nu ma insel nu e nici o problema, daca acel nume nu este inregistrat la osim. daca vrei sa fii sigur sa ramana al tau trebuie sa il inregistrezi...
daca gresesc corectati-ma



#79 networkwin

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 18 February 2008 - 09:10 AM

Am fost sa-mi infintez o societeta cmerciala la Registrul Comertului si dupa ce am incheiat niste acte mi s-a spus sa consult un contabil si sa intreb daca firma sa fie sau nu platitoare de TVA; impozit in cota unica sau IMM?

Imi puteti explica detaliat ce inseamna asta?

Bilantul trebuie depus lunar, semestrial...?

Daca nu desfasor nicio activitate timp de cateva luni trebuie sa depun vreun act...?



#80 Zoolander

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 27 February 2008 - 05:47 PM

Salutare!
Sunt student in anul 4 si as dori sa imi fac firma.M'am, documentat si am aflat ca prima etapa este rezervarea denumirii firmei respective, pe baza unei cereri ce am atasat'o.Intrebari:
1. Ce este CIF-ul?Ce trebuie completat la "in calitate de..."?(administrator sau asociat?)
2. Cum imi recomandati sa fac firma.Sa fie cu asociat unic si eu sa fiu administrator sau sa fie cu 2 asociati(sa trec si un parinte) si eu administrator?
3. E nevoie sa fac angajari?In cat timp trebuie sa angajez pe cineva?Pot sa fiu propiul angajat?
4. De la ce taxe sunt scutit ca student in anul 4 din 5(sunt la Poli) fara restante?
Multumesc anticipat!
PS: cererea e prea mare dar cred ca stiti cam cum arata:)

Aceasta postare a fost editata de Zoolander: 27 February 2008 - 05:51 PM







Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL