Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Contabilitate PFA - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 4

Salt la continut


Contabilitate PFA

rambursare imprumut pfa
260 replies to this topic

#61 brenda_sv_ro

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 249 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Suceava
  • Interests:sa invat cat mai multe

Postat 26 March 2008 - 10:53 AM

Pentru Isa 67: cum poti fi PFA si in acelasi timp sa ai 3 angajati?
sunt un mic invatacel, dar o sa cresc si eu mare ca voi



#62 isa67

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 26 March 2008 - 10:41 PM

Vezi postareabrenda_sv_ro, la Mar 26 2008, 12:53 PM, a spus:

Pentru Isa 67: cum poti fi PFA si in acelasi timp sa ai 3 angajati?

PFA = Notar, iar angajatii sunt: secretara, operator PC si arhivar




#63 lenuta.pop

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 143 Postari:

Postat 27 March 2008 - 10:58 AM

Noutati pentru cei care platesc sanatatea ca PFA cu norma de venit se depune declaratie si retroactiv .
Eu am PFA cu norma de venit din 2006 si acum cand am mers sa platesc sanatatea la Baia Mare mi-a cerut declaratia.
Mi-a spus ce si cum sa fac si am primit un program. Trebuie sa fac declaratii de la inceputul PFA-ului.



#64 delpiero

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 29 Postari:

Postat 27 March 2008 - 05:07 PM

ce program ai primit? un link sau upload undeva sa-l putem lua/folosi si noi?

multumesc

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 11 November 2008 - 01:06 AM




#65 lenuta.pop

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 143 Postari:

Postat 28 March 2008 - 10:56 AM

ti-am trimis PM nu stiu de ce nu vrea sa-mi faca upload, poate incerci tu

Aceasta postare a fost editata de lenuta.pop: 28 March 2008 - 11:00 AM




#66 lenuta.pop

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 143 Postari:

Postat 28 March 2008 - 11:51 AM

asa sper sa mearga
cass rar



#67 Madalira

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 339 Postari:
  • Location:Galati

Postat 13 May 2008 - 10:01 AM

Are cineva formularul 200-declaratie privind venitul estimat pe 2008?Pe mfinante.ro este numai formularul 220 , care cica nu mai e bun. :thumbup:
"Azi nu mai vreau sa lucrez."



#68 Dan I.

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 376 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 13 May 2008 - 12:29 PM

Vezi postareaMadalira, la May 13 2008, 10:01 AM, a spus:

Are cineva formularul 200-declaratie privind venitul estimat pe 2008?Pe mfinante.ro este numai formularul 220 , care cica nu mai e bun. :thumbup:
Declaratia 200 nu se refera la venitul estimat ci la cel realizat efectiv.
Mergi la Admin. Financiara, ceri un formular de la registratura si-l completezi pe loc. Tot mergi la ei sa-l depui, nu?!
Dan



#69 Madalira

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 339 Postari:
  • Location:Galati

Postat 13 May 2008 - 02:22 PM

Asa e.Formularul pentru venitul estimat este 220 numai ca eu am depus acest formular si l-au respins pt.ca este un nou formular 200;numai ca nu l-am gasit.
"Azi nu mai vreau sa lucrez."



#70 Dan I.

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 376 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 13 May 2008 - 03:03 PM

Vezi postareaMadalira, la May 13 2008, 02:22 PM, a spus:

Asa e.Formularul pentru venitul estimat este 220 numai ca eu am depus acest formular si l-au respins pt.ca este un nou formular 200;numai ca nu l-am gasit.

Vad in semnatura ta ca azi nu ai chef sa lucrezi :smile:
Eu zic sa tragi un pui de somn si sa te duci apoi la Admin. Financiara. Au program prelungit cu publicul zilele astea, pana la ora 19.

PS. Daca e cineva care intelege ce ai vrut sa spui mai inainte, este rugat sa-mi explice si mie. Am citit de 4 ori formularea si tot degeaba :thumbup:
Dan



#71 teng

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 22 June 2008 - 08:05 PM

BUNA!
cum se incheie un an de contabilitate la un PFA- am completat toate incasarile si platile ptr anul 2007 si m-am oprit ptr ca cineva mi-a zis ca ar trebui facute niste socoteli de final de an?
MULTUMESC!



#72 pashedu

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 28 June 2008 - 01:39 PM

Salut. Mi-am infiintat si eu recent PFA, neplatitor de TVA. As avea cateva intrebari va rog.
1. Este sau nu este obligatoriu sa platesc pensie si sanatate.
2. Daca da, care sunt sansele sa fiu prins in caz ca nu ma inscriu daca am de gand sa tin PF-ul doar un an.
3. Ce acte am nevoie, unde trebuie sa ma prezint si care sunt pana la urma procentele care tre sa le platesc din venitul estimat, in caz ca trebuie sa ma inscriu la aceste 2 institutii.
4. Cat la suta platesc pensie privata, etc, aici nu am inteles nimic. Va rog sa-mi explice cineva cu pensiile, noile reglementari.(Am 25 de ani)

Va multumesc. Radu



#73 zuza

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 49 Postari:
  • Location:urziceni

Postat 25 July 2008 - 09:00 AM

Buna....intrebarea mea este daca PFA poate avea angajati... va multumesc



#74 Dan I.

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 376 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 25 July 2008 - 02:10 PM

Vezi postareateng, la Jun 22 2008, 09:05 PM, a spus:

BUNA!
cum se incheie un an de contabilitate la un PFA- am completat toate incasarile si platile ptr anul 2007 si m-am oprit ptr ca cineva mi-a zis ca ar trebui facute niste socoteli de final de an?
MULTUMESC!
Raspund si eu cu o intrebare (intrebarea e a lui 'unPFA', dar mi-a placut la nebunie)
De ce nu te impusti?
Iar acum sa revenim la problema ta :-))
Ca trebuie facute socoteli la sfarsit de an... e adevarat, dar nu asta-i problema, ci ca pe baza acelor socoteli trebuia sa depui o declaratie la Administratia Fin. de care apartii. Termen 15 mai 2008.
Nu te speria, amenda nu-i mare. Mergi insa degraba si roaga pe cineva de acolo sa te ajute. Arata-i si RJIP (cu sau fara socoteli).
Are rost sa te intreb de notiuni abstracte, cum ar fi 'amortizare', 'mijloace fixe', TVA?!

Succes!

PS. Iarta-mi rautatea, dar nu m-am putut abtine. Ce naiba ai facut de cand s-a terminat 2007 si pana acum?!
Dan



#75 Dan I.

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 376 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 25 July 2008 - 02:16 PM

Vezi postareapashedu, la Jun 28 2008, 02:39 PM, a spus:

Salut. Mi-am infiintat si eu recent PFA, neplatitor de TVA. As avea cateva intrebari va rog.
1. Este sau nu este obligatoriu sa platesc pensie si sanatate.
2. Daca da, care sunt sansele sa fiu prins in caz ca nu ma inscriu daca am de gand sa tin PF-ul doar un an.
3. Ce acte am nevoie, unde trebuie sa ma prezint si care sunt pana la urma procentele care tre sa le platesc din venitul estimat, in caz ca trebuie sa ma inscriu la aceste 2 institutii.
4. Cat la suta platesc pensie privata, etc, aici nu am inteles nimic. Va rog sa-mi explice cineva cu pensiile, noile reglementari.(Am 25 de ani)
1. Da.
2. 30% Dar pana la urma tot vei fi 'prins', si apoi vei plati si penalizarile...
3. Casa de pensii, casa de sanatate din orasul tau (sector). Vezi siteurile cu FNUASS, sau da-i un google. Mergi cu deciziile de impunere, finala si preliminate.
4. Search pe forum sau google.

Have fun!
Dan



#76 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 25 July 2008 - 03:13 PM

Vezi postareazuza, la Jul 25 2008, 10:00 AM, a spus:

....intrebarea mea este daca PFA poate avea angajati...
Conform art. 17 alin. (1) al OUG 44 din 16/04/2008 publicat in MO 328 din 25/04/2008 privind desfasurarea activitatilor economice de catre persoanele fizice autorizate, intreprinderile individuale si intreprinderile familiale , PFA nu poate angaja cu contract de munca terte persoane pentru desfasurarea activitatii pentru care a fost autorizata.



#77 Lyvyoo

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 146 Postari:

Postat 29 September 2008 - 02:52 PM

Legat de contabilitatea PFA as avea o intrebare:
1. Din cauza nestiintei mele pana acum cateva luni am "taiat" chitante si pt banii incasati prin transfer bancar. Sa tot fie vreo 10 bucati pe anul asta si inca vreo 5 pe anul trecut. Asa ca in RJIP am pus numarul chitantei la document justificativ. De asemenea registrul a trecut pe la Finante unde l-am numerotat si a primit si o stampila pe spate cu mentiunea "100 pag." Eu as vrea sa am constiinta impacata - care e cea mai buna solutie aici, mai ales ca ma paste un control? Chitantele se pot anula ca sunt facute pe program de calculator dar raman mentiunile din RJIP, care nu cred ca poate fi refacut de la zero... Pls, help!
Ce voi trece exact de acum inainte la o incasare prin banca? Numarul operatiunii din extrasul de cont?
Merci



#78 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 29 September 2008 - 03:30 PM

Daca ai introdus in RIP aceeasi incasare de doua ori, o data prin banca si alta data prin chitanta, este clar ca ai dublat artificial incasarile. Corecte fiind cele prin banca, chitantele gresit introduse se storneaza introducandu-le inca o data la fel dar cu sumele negative (cu minus) la momentul cand ai observat eroarea. In continuare, pentru incasari prin banca, vei merge pe inregistrarile din extras, completand eventual cu date privind clientul si scopul incasarii.
Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)



#79 Lyvyoo

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 146 Postari:

Postat 29 September 2008 - 04:49 PM

Nu am dublat inregistrarile ci am trecut in RIP numarul chitantei, fara sa ma leg de extrasul de cont! Practic nu e nimic gresit in sumele declarate la stat, problema ramane doar la nivel de RIP.... Ce metoda de "cosmetizare" sa aplic?

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 11 November 2008 - 01:08 AM




#80 Dan I.

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 376 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 29 September 2008 - 10:31 PM

Principala problema pe care o vad eu aici nu e atat faptul ca ai inregistrat niste incasari facute prin banca ca fiind facute prin casa...
Intrebarea mea e:
Ce ai facut cu chitantele 'taiate'?!
In ce priveste impozitul, ai judecat corect, e acelasi lucru. Deci fiscul nu se va lega (prea tare) de greseala asta.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 11 November 2008 - 01:08 AM

Dan






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL