Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Contabilitate PFA - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Contabilitate PFA

rambursare imprumut pfa
260 replies to this topic

#1 Inuta

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 17 Postari:

Postat 09 February 2007 - 04:47 PM

Buna ziua! Am citeva intrebari legate de contabilitatea pentru PFA. Multumesc mult in avans pentru raspunsuri!

1. Contributiile (sanatate, pensie), impozitele sint deductibile?
2. Contractul de comodat: ce se poate deduce de fapt (intretinere, lumina, telefon fix, net)?
2. Am avut cheltuieli inainte de a avea incasari, le pot deduce (cu dispozitie de plata catre mine)?
4. Din cite stiu eu nu am nevoie decit de registru de incasari si plati, registru de inventar, registru de control si borderoul pentru facturi. Mai e nevoie de altceva?
5. Comisioanele bancare sint deductibile?
6. Extrasul de cont – trebuie inregistrat in contabilitate?
7. Cind se trece incasarea - cu data facturii sau data cind banii intra in cont?
8. Declaratia de impunere pe 2007, trebuia depusa pina la 31.01? Ce se intimpla daca nu am depus-o? Ce venituri se trec, cele reale, realizate anul trecut sau unele estimative alese de noi?

Multumesc mult pentru ajutor! Am mai fost PFA acum vreo 5 ani dar nu mi se parea atit de complicat. Sau poate eram mai tinara si mai putin tematoare de legi, de amenzi...



#2 SERBAN MARIANA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 789 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:BUCURESTI

Postat 09 February 2007 - 10:48 PM

eu am sa raspund la cateva
1-comisioanele bancare sant deductibile
2-extrasul de cont se trece in contabilitate
3-decl de impunere se depune in primul an de activitate
4- daca ai contract de comodat poti deduce chelt intretinere aferente cotei parte din locuinta (intretinere , lumina) celelalte le treci pe pfa ca sa le deduci integral

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 11 November 2008 - 12:43 AM
citare mesaj anterior

RIANA784


Treburile ce se pot indeplini cu blandete niciodata nu dau gres



#3 Inuta

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 17 Postari:

Postat 10 February 2007 - 04:21 PM

Ii multumesc doamnei Mariana Serban pentru raspusuri! Au mai ramas de clarificat citeva intrebari, asa ca va cer in continuare tuturor sprijinul multumindu-va in avans!

1. Contributiile (sanatate, pensie), impozitele sint deductibile? - din cite am citit pe forum, contributiile la sanatate si pensie ar fi deductibile (ce se intimpla in cazul in care am platit din urma pentru anii 2001 si 2002, inclusiv penalizari. Aceste sume sint deductibile?), impozitele, logic nu. Va rog sa imi confirmati daca este adevarat.
2. Am avut cheltuieli inainte de a avea incasari, le pot deduce (cu dispozitie de plata catre mine)?
3. Din cite stiu eu nu am nevoie decit de registru de incasari si plati, registru de inventar, registru de control si borderoul pentru facturi. Mai e nevoie de altceva?
4. Cum se trece incasarea in registrul de casa - cu data facturii sau cu data cind banii intra in cont?
5. In declaratia de impunere pe 2007, ce venituri se trec, cele reale, realizate in 2006 sau unele estimative?

Va multumesc tuturor, din nou!



#4 cameea1980

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 26 Postari:
  • Location:bucuresti
  • Interests:economist

Postat 23 February 2007 - 12:55 PM

Si eu am neclaritati....
De exemplu: este obligatoriu ca pfa care are alta cetatenie sa plateasca 6.5% din venitul net daca plateste in tara de origine o asigurare de sanatate care il acopera si dc isi desfasoara activitatea in romania?

:lostit (13):



#5 iuliacatalina

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 28 February 2007 - 08:25 PM

Vezi postareaInuta, la Feb 10 2007, 04:21 PM, a spus:

Ii multumesc doamnei Mariana Serban pentru raspusuri! Au mai ramas de clarificat citeva intrebari, asa ca va cer in continuare tuturor sprijinul multumindu-va in avans!

1. Contributiile (sanatate, pensie), impozitele sint deductibile? - din cite am citit pe forum, contributiile la sanatate si pensie ar fi deductibile (ce se intimpla in cazul in care am platit din urma pentru anii 2001 si 2002, inclusiv penalizari. Aceste sume sint deductibile?), impozitele, logic nu. Va rog sa imi confirmati daca este adevarat.
2. Am avut cheltuieli inainte de a avea incasari, le pot deduce (cu dispozitie de plata catre mine)?
3. Din cite stiu eu nu am nevoie decit de registru de incasari si plati, registru de inventar, registru de control si borderoul pentru facturi. Mai e nevoie de altceva?
4. Cum se trece incasarea in registrul de casa - cu data facturii sau cu data cind banii intra in cont?
5. In declaratia de impunere pe 2007, ce venituri se trec, cele reale, realizate in 2006 sau unele estimative?

Va multumesc tuturor, din nou!

1. Contributiile sunt deductibile, mai putin impozitul pe venit, care este nedeductibil. Nedeductibile sunt si majorarile si penalitatile de intarziere
2. Nu conteaza daca ai sau nu incasari, deduci orice fel de cheltuiala facuta
3.Nu
4. Incasarea se trece cu data facturii, este valabil si pentru cheltuieli chiar daca ai facut sau nu plata
5. Poti trece ce doresti, veniturile reale sau unele estimative oricum se va face o declaratie de impunere finala pe baza reg. de incasari si plati



#6 mica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 33 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 15 March 2007 - 12:28 AM

Am si eu 2 intrebari, va rog mult !
1.Cum se completeaza registrul de incasari si plati ?

La incasari, se trec veniturile nete (bani in mana, fara impozitul de 10% retinut la sursa), pe baza borderoului, sau veniturile brute (care includ impozitul de 10%) ??
La cheltuieli este clar , scriu toate chelt deductibile.

2. Trebuie sa existe vreo corespondenta intre acest registru si declaratia de venit global ?
Stiu ca in decl de venit global se trec -venitul brut, cheltuielile si venit net, ca diferenta intre cele 2.

Ca o concluzie problema mea este : la rubrica de incasari din registrul de incasari si plati se completeaza cu venitul efectiv incasat (adica NET), sau cel brut ?

Va multumesc foarte mult !!
Numai bine tuturor !
mica
mmm



#7 cabira

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 83 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 15 March 2007 - 09:25 AM

1. In registru de incasari si plati se trec veniturile si cheltuielile la valoarea neta (vezi OMF 1040/2004).
2. In decalaratia de venit (numai exista notiunea de venit global) se trec veniturile brute (asta insemnand exclusiv tva, adica veniturile din registru de incasari si plati), cheltuielile deductibile (doar acea parte din cheltuielile inregistrate in registrul de incasari si plati care indeplinesc conditiile de deductibilitate - vezi art. 48 CF si normele aferente), si venitul net ca diferenta intre cele doua, asa cum ai spus si tu.

Vezi postareaiuliacatalina, la Feb 28 2007, 08:25 PM, a spus:

Vezi postareaInuta, la Feb 10 2007, 04:21 PM, a spus:

[...]3. Din cite stiu eu nu am nevoie decit de registru de incasari si plati, registru de inventar, registru de control si borderoul pentru facturi. Mai e nevoie de altceva?
4. Cum se trece incasarea in registrul de casa - cu data facturii sau cu data cind banii intra in cont?
3.Nu
4. Incasarea se trece cu data facturii, este valabil si pentru cheltuieli chiar daca ai facut sau nu plata
3. Pentru contabilitatea in partida simpla, aplicabila PFA-urilor, cf. art. 48 din CF, NU exista notiunea de registru de casa. Bineinteles, pt uz intern se poate utiliza, dar el nu este obligatoriu prin lege.
Atat incasarile cat si platile se trec in jurnalul de incasari si plati, la data incasarii/platii.
Spre deosebire de contabilitatea in partida dubla, in care ven si ch sunt recunoscute la data realizarii, in contabilitatea in partida simpla, veniturile si chelt. sunt recunoscute la data incasarii/platii.

4. Daca te referi la estimativa pe 2007, iata prevederile CF la art. 81, alin 3:
Contribuabilii care, în anul anterior, au realizat pierderi si cei care au realizat venituri pe perioade mai mici decât anul fiscal, precum si cei care, din motive obiective, estimeaza ca vor realiza venituri care difera cu cel putin 20% fata de anul fiscal anterior depun, odata cu declaratia privind venitul realizat, si declaratia estimativa de venit.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 11 November 2008 - 12:45 AM




#8 cri.mar

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 15 March 2007 - 11:39 AM

Si eu m-am uitat recent pe declaratia 200 (se poate gasi si pe anaf.mfinante.ro) si vreau sa vad daca stiu sa o completez. Sa luam un mic exemplu ipotetic:

in 2006, in registurl incasari-plati, am incasat o factura de 1000 RON si am platit 200 RON pentru cheltuieli legate de intretinerea apartamentului unde are sediul PFA-ul. In declaratia 200 eu voi raporta ca si venit brut 800RON si cheltuieli deductibile 0 sau venit brut 1000 RON si cheltuieli deductibile 200 RON? Matematic, cele 2 sunt echivalente din punctul de vedere al impozitului pe care el il datorez statului(16% din 800) dar se pare ca intretinerea sediului nu e cheltuiala deductibila conform Art48/CF.

Inca ceva: in declaratia 221 estimativa apare o rubrica celtuieli deductibile: astea se refera tot la cele din Art48/CF sau pur si simplu la cheltuieli curente ce se scad din incasarile brute facute?

Multumesc ;-)



#9 mica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 33 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 15 March 2007 - 03:57 PM

Multumesc foarte mult pentru raspuns !
eu nu incasaz pe facturi, ci pe baza unor borderouri.
In borderou este trecuta suma bruta, impozitul de 10% si suma neta.
Din cate am inteles, trec suma neta in registru la rubrica de incasari, iar in declaratia de venit, trec venitul brut.
Iti multumesc inca o data !
Tot binele din lume ! Cabira

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 11 November 2008 - 12:46 AM

mmm



#10 veragheo

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 5 Postari:
  • Location:brasov

Postat 09 May 2007 - 11:33 AM

Buna ziua
Am si eu citeva intrebari in ceea ce priveste Pfa...
Veniturile aferente contului bancar - dobinzile - sint impozabile?
Cum inregistrati ridicarile de numerar din banca cu care faceti ulterior plati numerar? (incasez doar prin banca, iar platile le fac doar numerar).

Din ceea ce am citit am inteles ca nu trebuie sa existe concordanta intre RIP prin banca si rulaj debitor/creditor banca?
Am inteles bine?
Cum scot banii incasati? ... cei pe care vreau sa-i folosesc dupa bunul meu plac?
Va multumesc!
vera



#11 dananicoletamoldovan

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 18 May 2007 - 09:44 PM

Imi pare rau sa vad ca exista multi "contabili" care habar nu au cu ce se mananca contabilitatea. Faptul ca incearca sa se informeze pe acest forum nu le da dreptul sa pretinda ca stiu contabilitate. Inainte de a te apuca de asa ceva, eu cred ca cel mai bine e sa faci practica pe langa o persoana care stie bine contabilitate, si apoi sa te avanti pe propriile picioare. Mai rau e ca persoana care intreaba pe acest forum primeste raspunsiri gresite. Si le ia de bune! Stiti ce inseamna asta? O contabilitate varza.
Nu pretind ca sunt as in materie de contabilitate, dar nici nu voi posta raspunsuri de care nu sunt absolut sigura! Acum voi raspunde la cateva nelamuriri legate de contabilitatea PFA sau AF. Si nu va jucati nici cu o astfel de contabilitate, pentru ca orice greseala, la un control, este aspru sanctionata!!!!!!!!!!!!!!
1. In registrul de incasari si plati se trec veniturile si cheltuielile la momentul incasarii, respectiv platii lor. Atunci cand e vorba de o firma platitoare de TVA, valorile care se inregistreaza pe incasari sau plati sunt fara TVA, adica se inregistreaza baza de impozitare. pentru depuneri, respectiv retrageri, de numerar nu se completeaza dispozitie, ca la SRL. de asemeni, in acest registru, se trec doar cheltuielile deductibile.
2. Sumele din declaratia de venit global sunt cele rezultate din registrul de incasari si plati. Deci, nu vorbim de "concordanta", ci de OBLIGATORIU. La PFA-urile sau AF-urile care au ca obiect de activitate COMERT, la inceputul anului primul lucru care se trece pe cheltuieli e stocul de marfa initia, la pret de furnizor(la cele platitoare de TVA se scade si TVA-ul aferent). La sfarsitul anului, la inchiderea exercitiului, se evalueaza stocul ramas, iar valoarea acestuia la pret de furnizor se scade din totalul cheltuielilor. Ca sa fi mai explicita, calculul se face asa:
- se insumeaza veniturile pe tot anul;
- ptr cheltuieli: se aduna stocul initial la pret de furnizor cu totalul cheltuielilor din an si se scade stocul de la sfarsitul anului la pret de furnizor;
- din diferenta dintre venituri si cheltuielile astfel calculate reiese profitul brut sau pierderea anului respectiv
In declaratia de venit global se vor trece urmatoarele:
- la venituri totale, se vor mentiona veniturile realizate in an
- la cheltuieli totale cheltuielile calculate dupa cele scrise mai sus
3. Toate cheltuielile cu asigurarile obligatorii se pot deduce, si de asemeni se inregistreaza si cheltuielile deductibile avute inainte de realizarea primului venit, daca ele sunt specifice activitatii.
4. La inceperea activitatii unui PFA sau AF, se intocmeste o declaratie estimativa, care va sta la baza platilor anticipate cu titlu de impozit. La finele anului, dupa ce se vor declara sumele realizate, se va face o regularizare la nivel de Finante si tot ei vor stabili diferentele in plus sau in minus. Sumele realizate declarate vor constitui baza ptr decizia de impunere a anului urmator. In cazul in care, la finele anului, activitatea se incheie cu pierdere, pe langa declaratia cu sumele realizate, se mai depun si declaratii estimative, ptr ca nu se pot emite decizii de impunere in minus.
Ar fi mult mai multe de spus, referitor la amortizari in cazul PFA(AF), la contributia obligatorie la pensii si sanatate, la relatia cu banca sau la creditele bancare, dar ocup prea mult spatiu. Astept intrebari, si in masura in care pot, voi incerca sa raspund.
- la rezultatul exercitiului se va face diferenta dintre ele.



#12 robert.i

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 113 Postari:

Postat 14 June 2007 - 06:09 PM

Vezi postareadananicoletamoldovan, la May 18 2007, 10:44 PM, a spus:

[...]de asemeni, in acest registru, se trec doar cheltuielile deductibile[...]
Amenzile sunt chelt.nedeductibile dar, in registru eu zic ca trebuie trecute sa faci dovada platii lor.

Vezi postareadananicoletamoldovan, la May 18 2007, 10:44 PM, a spus:

2. Sumele din declaratia de venit global sunt cele rezultate din registrul de incasari si plati. Deci, nu vorbim de "concordanta", ci de OBLIGATORIU. La PFA-urile sau AF-urile care au ca obiect de activitate COMERT, la inceputul anului primul lucru care se trece pe cheltuieli e stocul de marfa initia, la pret de furnizor(la cele platitoare de TVA se scade si TVA-ul aferent). La sfarsitul anului, la inchiderea exercitiului, se evalueaza stocul ramas, iar valoarea acestuia la pret de furnizor se scade din totalul cheltuielilor [...]
Aici chiar nu inteleg, se pune problema contului de chelt.cu marfurile?

Vezi postareadananicoletamoldovan, la May 18 2007, 10:44 PM, a spus:

[...]Ar fi mult mai multe de spus, referitor la amortizari in cazul PFA(AF), la contributia obligatorie la pensii si sanatate, la relatia cu banca sau la creditele bancare, dar ocup prea mult spatiu.
Chelt.cu amortismentul nu se trece in registru, ob.de inventar la societati in momentul cand se dau in folosinta se scade val. pe cheltuieli si se tine extrabilantier,la AF/PFA nu se trece in registru.
Parerea mea este ca o balanta( nu iti interzice nimeni sa o faci atata timp cat,inregistrazi corect in reg.de incasari/plati) iti usureaza munca mai ales cand, sunt chelt.nedeductibile,mij.fixe,ob.de inventar.
Dana asteptam parerile tale.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 11 November 2008 - 12:51 AM




#13 robert.i

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 113 Postari:

Postat 19 June 2007 - 07:47 PM

Dana ai scris asa>
- se insumeaza veniturile pe tot anul;
- ptr cheltuieli: se aduna stocul initial la pret de furnizor cu totalul cheltuielilor din an si se scade stocul de la sfarsitul anului la pret de furnizor;-eu aici nu inteleg? explicatia ta vrea sa insemne chelt.cu marfa cont 607?
- din diferenta dintre venituri si cheltuielile astfel calculate reiese profitul brut sau pierderea anului respectiv



#14 bogdan242

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 11 July 2007 - 02:11 PM

Vezi postareadananicoletamoldovan, la May 18 2007, 10:44 PM, a spus:

3. Toate cheltuielile cu asigurarile obligatorii se pot deduce,

Nu cred ca e asa. Cod fiscal, titlul III Impozit pe venit, cheltuieli deductibile sunt doar:
(4)
d) cheltuielile cu primele de asigurare sa fie efectuate pentru:
1. active corporale sau necorporale din patrimoniul afacerii;
2. activele ce servesc ca garantie bancara pentru creditele utilizate in desfasurarea activitatii pentru care este autorizat contribuabilul;
3. prime de asigurare pentru asigurarea de risc profesional;
4. persoane care obtin venituri din salarii, potrivit prevederilor capitolului III din prezentul titlu, cu conditia impozitarii sumei reprezentand prima de asigurare, la beneficiarul acesteia, la momentul platii de catre suportator.
(7) Nu sunt cheltuieli deductibile:
d) cheltuielile cu primele de asigurare, altele decat cele prevazute la alin. (4) lit. d) si la alin. (5) lit. h) (cea voluntara);

Deci asig de sanatate obligatorie si cea de pensie nu se deduc, sau am inteles eu gresit?

Bogdan



#15 abigail

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 16 Postari:
  • Location:iasi

Postat 01 August 2007 - 12:13 AM

pana la urma ce ati hotarat vis-a vis de:
1.platile reprezentand cheltuieli nedeductibile,se trec sau nu in Registrul de incasari si plati?(normele la cf nu mi se pare ca ar stipula o interdictie in acest sens);
2.in Registrul inventar cf normelor " 41. Toate bunurile și drepturile aferente desfășurării activității se înscriu în Registrul-inventar și constituie patrimoniul afacerii." , intrebarea fiind:daca bunul amortizabil tb trecut in acest registru ,e valabila si reciproca ,adica,daca e trecut in registru e amortizabil :lostit (13): ma gandesc la bunuri gen obiecte de inventar-sunt ele cheltuieli deductibile integral la darea in folosinta ,ca la SC-uri?
Multumesc ! :celb (6):



#16 Sephiyroth

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 08 August 2007 - 02:18 AM

Vezi postareadananicoletamoldovan, la May 18 2007, 10:44 PM, a spus:

[...]2. [...]In declaratia de venit global se vor trece urmatoarele:
- la venituri totale, se vor mentiona veniturile realizate in an
- la cheltuieli totale cheltuielile calculate dupa cele scrise mai sus
[...]4. La inceperea activitatii unui PFA sau AF, se intocmeste o declaratie estimativa, care va sta la baza platilor anticipate cu titlu de impozit. La finele anului, dupa ce se vor declara sumele realizate, se va face o regularizare la nivel de Finante si tot ei vor stabili diferentele in plus sau in minus. Sumele realizate declarate vor constitui baza ptr decizia de impunere a anului urmator. In cazul in care, la finele anului, activitatea se incheie cu pierdere, pe langa declaratia cu sumele realizate, se mai depun si declaratii estimative, ptr ca nu se pot emite decizii de impunere in minus.
2.Sumele din declaratia de venit global sunt cele rezultate din REGISTRUL JURNAL DE OPERATIUNI DIVERSE PRIVIND INCASARILE si cele din REGISTRUL JURNAL DE OPERATIUNI DIVERSE PRIVIND PLATILE , cel putin asa spune legislatia in vigoare , Ordinul ministrului finanțelor publice nr.1040/2004 pentru aprobarea Normelor privind organizarea evidenței contabile în partidă simplă de către persoanele fizice care au calitatea de contribuabil, publicat în Monitorul Oficial al României nr.642/16.07.2004 : "TOTALURILE LUNARE DIN FISELE DE OPERATIUNI DIVERSE SE VOR TRECE IN REGISTRUL JURNAL PRIVIND OPERATIUNILE DIVERSE "! Acelasi act normativ spune ca in cazul in care contribuabilul are venituri dintr-o singura sursa nu mai este necesara intocmirea fiselor de operatiuni diverse privind incasarile ... si atunci este corect punctul de vedere,in ceea ce priveste incasarile, ca : Sumele din declaratia de venit global sunt cele rezultate din registrul de incasari si plati !
4. Pana la 15.03 a anului urmator se depune declaratia speciala de venituri , care contine venitul brut ,cheltuielile DEDUCTIBILE si venitul impozabil , corespondente anului trecut pentru emiterea deciziei de plati anticipate care are ca prim termen de plata 15.03 a anului in curs ! in cazul in care se inregistreaza pierderi DE MAI MULT DE 20% contribuabilul POATE depune declaratie estimativa cu alte sume pana la 31.01 anul in curs , impreuna cu motivatia care genereaza acest lucru , pe baza careia se va emite decizia de plati anticipate. depunerea declaratiei estimative nu exonereaza de la depunerea declaratiei speciale ce are ca termen de depunere 15.03 . pana la data de 15.05 a anului in curs se depune delaratia 200(IVG) si a carei prelucrare va genera diferente de restituit sau de plata , functie de sumele ce le contine , daca sunt mai mari sau mai mici fata de declaratia speciala sau estimativa depusa in anul precedent .

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 11 November 2008 - 12:54 AM




#17 zsuzsa1983

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 09 October 2007 - 01:48 PM

salut
as avea si eu cateva intrebari daca ma poti ajuta
vreau sa fac contabilitate la o asociatie sportiva nonprofit, neplatitor de tva.contabilitate in partida simpla
care sunt registrele care trebuiesc conduse?
oare tre sa depun la finante ceva declaratii?declaratie de venit global?
mersi mult

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 11 November 2008 - 12:55 AM




#18 madalinab

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1733 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 09 October 2007 - 05:58 PM

Din cate stiu pentru ca asociatia/fundatia sa poata tine contabilitate in partida simpla este necesara o aprobare.Daca aceasta exista deja, vezi topicurile unde s-a discutat despre PFA si cele referitoare la asociatii/fundatii. Pt asociatii/fundatii exista si materiale tiparite - carti -, iar pe forum gasesti multe detalii.
Madalina



#19 melu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 31 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 18 October 2007 - 08:25 AM

Buna,
As avea si eu o intrebare, poate ma ajuta cineva ca e ffff urgent.
Pot sa scot toti banii din PFA pe care sa-i folosesc in interes personal la un moment dat ( vreau sa achizitionez o masina care nu va fi inregistrata in PFA ci intr-un SRL; deci nu va fi nici o cheltuiala pe PFA) fara sa ii justific? Oricum asta nu ma scuteste in niciun fel de impozit pe profit.
Va multumesc anticipat si astept urgent raspuns



#20 Guest_JediMaster_*

  • Guests

Postat 02 November 2007 - 02:16 AM

Probabil că nu a răspuns nimeni urgent pentru că întrebarea e cam "off topic" și e oarecum retorică.
Ideea e că o persoană fizică, fie ea și autorizată, dispune cum vrea de banii proprii. Însă dacă vrea să deducă unele cheltuieli, atunci trebuie să dovedească prin documente legale că acea cheltuială a făcut-o în scopul desfășurării activității pentru care a fost autorizat.
Așadar, dacă vreți să vă luați o mașină de fițe sau o haină de blană Christian Dior ori chiloței cu cristale Svarovski pentru botezul Irinei Columbeanu o puteți face dacă aveți suma necesară. Oricum la sfârșitul anului veți plăti impozit pentru acei bani, așa că statul e mulțumit.
Spun că e o întrebare retorică și am dat exemplul cu blana Dior și chiloțeii Irinucăi pentru că dacă nu ați știut asta până acum înseamnă că aveți și venituri nedeclarate, că doar nu ați trecut în Registrul de Încasări și Plăți: "azi am cumpărat o franzelă, 200g de salam și un suc" la cheltuieli deductibile; așa că aveți din ce trăi.
Dacă aveați toate veniturile declarate, atunci erați nevoit ca tot din acei bani să și trăiți, așa că ați fi știut că nu trebuie să declarați cheltuieli de genul: "flori pentru doamna de la ghișeu, furou pentru mama soacră, inel de logodnă, mărunțiș pentru cerșetorul care mi-a spălat parbrizul" și așa mai departe.
În concluzie: luați-vă ce mașină vreți și nu justificați nimănui nimic. Plătiți impozit pentru acei bani și e totul legal.
Să o folosiți sănătos (sănătoasă)!

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 11 November 2008 - 12:55 AM







Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL