Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Contabilitate PFA - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 13

Salt la continut


Contabilitate PFA

rambursare imprumut pfa
260 replies to this topic

#241 GEORGE NEAGU

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 271 Postari:
  • Gender:Male

Postat 28 September 2014 - 06:31 PM

Daca trebuie sa faca incasari si plati prin cont bancar, deschideti contul pe pfa.
Trebuie sa aveti contract de prestari servicii cu fiecare beneficiar dar si raport de activitate detaliat pe fiecare zi facturata.
La infiintare ati incheiat un contract de comodat prin care puneti la dispozitie o camera sau, in orice caz doar o parte din apartament, pentru activitatile pfa. La decontarea cheltuielilor cu intretinerea aplicati procentul cat reprezinta acea camera din totalul apartamentului, asupra valorii platite lunar la intretinere.
Achizitia de bunuri si servicii pe pfa in interesul afacerii, le faceti cu factura pe pfa.
Cititi pentru a va documenta art. 48 din codul fiscal si normele metodologice de aplicare si OMFP 1040 din 2004 pentru aprobarea Normelor metodologice privind organizarea şi conducerea evidenţei contabile în partidă simplă de către persoanele fizice care au calitatea de contribuabil.
Si tot din codul fiscal: ART. 296^22 Baza de calcul

(1) Baza lunară de calcul al contribuţiei de asigurări sociale pentru persoanele prevăzute la art. 296^21 alin. (1) lit. a) - e) este venitul declarat, care nu poate fi mai mic de 35% din câştigul salarial mediu brut utilizat la fundamentarea bugetului asigurărilor sociale de stat şi nici mai mare decât echivalentul a de 5 ori acest câştig; contribuabilii al căror venit rămas după deducerea din venitul total realizat a cheltuielilor efectuate în scopul realizării acestui venit, respectiv valoarea anuală a normei de venit, după caz, raportat la cele 12 luni ale anului, este sub nivelul minim menţionat, nu datorează contribuţie de asigurări sociale.

Norme metodologice

(2) Baza lunară de calcul al contribuţiei de asigurări sociale de sănătate datorate bugetului Fondului naţional unic de asigurări sociale de sănătate pentru persoanele prevăzute la art. 296^21 alin. (1) lit. a) - e) este diferenţa dintre totalul veniturilor încasate şi cheltuielile efectuate în scopul realizării acestor venituri, exclusiv cheltuielile reprezentând contribuţii sociale, sau valoarea anuală a normei de venit, după caz, raportată la cele 12 luni ale anului, şi nu poate fi mai mică decât un salariu de bază minim brut pe ţară, dacă acest venit este singurul asupra căruia se calculează contribuţia.

Norme metodologice





#242 mikaelaa

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 28 September 2014 - 09:33 PM

va multumesc pentru raspuns..
la incheierea ctr de comodat nu s a specificat decat perioada nedeterminata de timp nimic legat de o suprafata anume...voi citi toate cele mentionate multumesc pentru indrumare

ce inseamna acel raport de activitate despre care pomeniti? daca exista un ctr de prestari servicii o factura si o chitanta ..ce anume trebuie specificat in acel raport? fiica mea poate filma sau participa cateva zile bune pt un proiect media...ce sa detalieze? nu inteleg...




#243 mikaelaa

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 11 October 2014 - 09:57 AM

buna ziua.
va rog sa imi spuneti acum sunt in situatia de a emite prima factura pentru un tert care face plata cash
eu am achizitionat la infiintarea pfa facturier si chitantier
observ ca acestea nu au serie si nici numar
numar voi da eu incepand cu 1 presupun dar ce trec la seria facturii si a chitantei?
nu am nici o idee?
nu trebuia sa cumpar aceste tipizate?
sunt unele speciale care sunt deja cu serie?
multumesc mult pt raspuns



#244 rs73

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 34 Postari:

Postat 15 October 2014 - 09:26 PM

Buna seara,

Trebuie sa dati o decizie interna la inceputul anului (sau cand incepeti activitatea) cu seria si numerele de facturi, respectiv chitante.La serie treceti initialele numelui si prenumelui, urmate de F pentru factura si CH pentru chitanta.La mine arata cam asa:

DECIZIA NR.1/01.01.201...


SC/PFA/AF/II......, reprezentat de ........, avand in vedere OMEF. 3512/2008 si OMFP 2226/27.12.2006 privind utilizarea unor formulare financiar-contabile si Anexa 4 cu normele privind regimul intern de numerotare al acestora,


DECIDE,


Art.1. Incepand cu data de 01.01.201... alocarea seriilor si numerelor documentelor supuse regimului intern de numerotare (facturi, chitante) se va efectua astfel:

-pentru facturi: seria... .../F de la numarul, 001 la numarul .....;


-pentru chitante: seria ... .../CH. de la numarul, 001la la numarul ....


Art.2. Persoana responsabila de indeplinirea prevederilor Art.1 este .....

Art.3.Prezenta decizie a fost data azi, 01.01.201..., intr-un singur exemplar original.



#245 mariusro

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 18 October 2014 - 08:56 PM

1.Contributiile sunt deductibile.Penalizariile nu.
2.Da.Cheltuieliile sunt deductibile.
3.Nu.Acestea sunt registrele pe care trebuie sa le ai.
4.Se inregistreaza data incasarii.
5.Estimative.

Aceasta postare a fost editata de mariusro: 18 October 2014 - 08:57 PM




#246 elydda

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 23 January 2015 - 08:29 AM

Buna ziua,

Am un PFA in sistem real si in luna decembrie 2014 am efectuat o plata cu cardul bancar , in vederea achizitionarii unui telefon. PLata a aparut pe extras in luna decembrie, insa factura fiscala a ajuns, impreuna cu telefonul, in luna ianuarie 2015. Am sunat la furnizor si nu-mi pot emite documente pe luna decembrie. Cum pot inregistra telefonul pe cheltuiala in luna decembrie ?
Multumesc anticipat,
Elena S.



#247 MrDerpson

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 19 Postari:

Postat 27 January 2015 - 05:00 PM

Hei,

Ce mult timp a trecut de cand am postat aici. :) De atunci si pana acum am rezolvat, am platit taxe, toate bune si frumoase.
Zilele acestea vreau sa ma duc sa depun declaratiile pentru acest an (220 - o noua estimare, 200 - venitul realizat anul trecut si 600), insa am cateva nelamuriri:
1. Eu am platit majoritatea taxelor (plati anticipate pe 2014) in timpul anului trecut, insa ultima rata care avea scadenta la 22 Decembrie 2014 am apucat sa o platesc abia in 2015. Stiu ca in lege este specificat ca pot deduce cheltuiala doar daca s-a desfasurat in cursul anului etc etc - insa oare comit vreo "ilegalitate" daca deduc totalul CASS si CAS platite anticipat pentru anul 2014 (chiar daca o mica parte a fost achitata abia in Ian 2015?
Multi mi-au zis ca nu-i nicio problema, ca practic nu insel pe nimeni - pur si simplu deduc cat am platit pentru anul 2014. Oare o sa se "depisteze" aceasta mica neregula cand depun declaratia 200? :)
2. Nu stiu daca sa trec in RJIP cheltuielile cu contributiile obligatorii (sanatate si pensii).
Am citit reglementarile contabile si acolo nu scrie daca aceste cheltuieli se trec sau nu. Prin urmare, unele persoane le trec, altele nu. Faza e ca daca nu le trec si vine nenea inspectoru' la mine, o sa fiu nevoit sa-i arat ceva/un document care sa cuprinda cheltuielile deductibile (totu' insumat frumos, cu toate chitantele de la ANAF). Nu pot sa-i flutur chitantele aiurea si sa-i fac calculul in fata.
Deci, voi ce ma sfatuiti sa fac?
3.
Trebuie sa scriu ceva in Registrul Inventar daca nu am nimic de inventariat sau las asa?
4. Daca tot sunt aici, puteti sa-mi confirmati daca am completat bine RJIP?

Exemplu de inregistrare:

Nr. crt: 1
Data: 24 Iunie 2014 (data cand am primit banii)
Documentul: Extras de cont, referinta: 85006834 (atasez extrasul de cont)
Felul operatiunii (explicatii): Venit consultanta, factura/invoice nr. 1,862.5 EUR (atasez factura/invoice-ul)
Incasari (trec la banca): 3737 RON (exact asa cum apare pe extras)

Nu stiu daca e corect, dar am citit undeva la ca felul operatiunii este bine sa trec nr. facturii + suma inscrisa pe factura (daca aceasta e in EUR/USD).
La finalul paginii fac totalul si trec la "De reportat"?


MULTUMESC MULT! :)




#248 GeorgianCraciun

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 10 Postari:

Postat 19 April 2015 - 10:11 AM

Buna ziua

Imi puteti spune care este procedura scoaterii temporare din uz a unor obiecte de inventar care au fost date in folosinta (apoi utilizte 2 ani) urmand ca ele sa fie repuse in functiune sau vandute dupa un timp ?
(pentru contabilitate in partida simpla - neplatitoare de TVA)



#249 geoxgeo

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 01 July 2015 - 11:39 AM

am deschis un PFA (luna trecuta) producator de lapte si am o intrebare (sau mai multe)
1. cum tin evidenta "contabila"
2. ce acte trebuie sa fac sau sa inregistrez cand dau laptele la firma de colectare ca eu primesc doar un bon
3. ce sunt "vacile" (mijloace fixe ?, de productie...?)
4. ce platesc la stat?
5. daca primesc furaje, fan, paie de la un vecin si-l platesc pe baza la o hartie de mana, ce fac cu ea ?
6. daca tai o vaca si o vand la o persoana cum o scad ?



#250 alinescoo

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 50 Postari:

Postat 11 July 2015 - 09:17 AM

Buna ziua,

Sotia are deja un an si 10 luni de concediu ingrijire copil si ne apropiem de momentul cand eu ar trebui sa intru in concediul obligatoriu de o luna. Problema este ca eu sunt PFA si am contracte in desfasurare plus venituri din vanzari in fiecare luna.
Intrebarea mea este: pentru concediul de o luna, trebuie sa suspend PFA? Daca da, mi-e imposibil deoarece eu voi avea venituri in luna respectiva. Mi se pare aiurea sa faci atatea formalitati pentru o luna de concediu, insa banuiesc ca sunt facute lucrurile in asa fel, incat sa descurajeze treaba asta.

Multumesc



#251 ariane

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 10 Postari:

Postat 14 December 2015 - 05:07 PM

Buna seara.
Patronul unui PFA care lucreaza in diverse tari in UE,poate sa-si deduca cheltuiala cu diurna externa si in ce conditii?
In CF.vad ca mereu ca se vb de salariati...



#252 cabinetindividual

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 01 February 2016 - 11:18 PM

Buna seara,

In anul 2013 am cumparat un apartament de 2 camere cu destinatia de locuinta pe un Cabinetul Medical Individual. Suma reprezentand contravaloarea locuintei am primit-o de la parinti (nu au fost banii cabinetului sau obtinuti in urma prestatiei profesiei liberale) si apartamentul a fost cumparat de la socrii mei contra sumei de 40000 EUR. Tranzactia a fost facuta la notar. Contabilul spune ca apartamentul nu a fost trecut la amortizare pentru ca a avut destinatia locuinta. Acum vreau sa vand apartamentul si notarul cat si contabilul meu (pe care nu il inteleg avand in vedere faptul ca atunci cand am achizitionat apartamentul l-am informat ca in decurs de cativa ani il voi vinde pentru a cumpara un altul mai mare) spun ca nu stiu cum voi fi impozitat. Mentionez ca vanzarea se va printr-un credit ipotecar iar pretul va fi 40000 EUR.



#253 sergiuu

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 8 Postari:

Postat 13 October 2016 - 08:59 PM

Buna seara,

Am o nedumerire legata de platile incasate prin Paypal care nu ajung intr-o banca din Romania. O sa descriu modul in care procedez si va rog sa imi spuneti daca fac ceva gresit:

In momentul in care banii ajung in contul Paypal fac factura pe care scriu suma trimisa de client, apoi ii retrag in contul din banca din Romania si trec plata in registru cu suma in lei si numarul de referinta de pe extrasul de cont.

Recent am folosit Paypal ca metoda de plata si una din incasari nu a mai ajuns in banca din Romania. Trebuie sa trec acea suma in contabilitate? Si daca da, ce ar trebui sa trec la numar de referinta?



#254 nico1979

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 93 Postari:

Postat 07 November 2017 - 01:13 PM

Va rog sa imi spuneti daca asa se calculeaza :
ex venituri = 5000
cheltuieli = 2000
cas = 700
cass = 200
venit = 5000 -2000 - 700 - 200= 2100 x16% = 336 - impozit
2100 x 5.5% = 116 -cass
2100 x 10.5 sau 26.3 - cas.



#255 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 09 November 2017 - 03:09 PM

ba este cam asa:
"profit" = 5000 - 2000 = 3000
cass=5,5% * 3000 = 165
cas=10.5% * 3000 = 315

venit impozabil = 5000 - 2000 -165-315 = 2520
impozit = 2520 * 16% = 403



#256 kmkz

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 399 Postari:
  • Gender:Not Telling

Postat 09 November 2017 - 03:57 PM

(anul ăsta, că din 2018 se schimbă din nou)



#257 nico1979

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 93 Postari:

Postat 09 November 2017 - 04:12 PM

Multumesc foarte mult



#258 nico1979

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 93 Postari:

Postat 27 December 2018 - 07:28 PM

Buna ziua!
Am un PFA care detine un spatiu inchiriat pe care l-a inchiriat la randul lui altor 3 societati.
A cumparat in valoare de 6300 ron materiale pentru acoperis (burlane, tigle, coturi.... mai multe produse de valori micute fiecare).
Intrebarea este daca pot considera aceste 2 facturi ca fiind niste reparatii si sa le inregistrez direct pe cheltuiala sau trebuie pe modernizare si sa le amortizez? (nu a mai avut astfel de facturi pana acum).
Multumesc



#259 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 28 December 2018 - 12:07 PM

Cf. OMFP 1802/2014, pct. 227 :
"(1) Cheltuielile ulterioare efectuate in legatura cu o imobilizare corporala sunt cheltuieli ale perioadei in care sunt efectuate sau majoreaza valoarea imobilizarii respective, in functie de beneficiile economice aferente acestor cheltuieli (de exemplu, influenta asupra duratei de viata ramase a imobilizarilor), potrivit criteriilor generale de recunoastere."
Obtinerea de beneficii se poate realiza fie direct prin cresterea veniturilor, fie indirect prin reducerea cheltuielilor de intretinere si functionare.

O intreprindere demonstrează că un element satisface primul criteriu de recunoaştere ca activ (generarea către întreprindere de beneficii economice viitoare aferente activului) stabilind gradul de certitudine a fluxului beneficiilor economice viitoare pe baza evidenţei disponibile în momentul recunoaşterii iniţiale. Ca urmare a acestei certitudini, întreprinderea trebuie să preia atât beneficiile cât şi riscurile aferente activului.

Componentele elementelor de imobilizări corporale pot necesita înlocuirea la intervale regulate de timp.
pct. 229 (2) Entitatea recunoaște în valoarea contabilă a unui element de imobilizări corporale costul părții înlocuite a unui astfel de element când acel cost este suportat de entitate, dacă sunt îndeplinite criteriile de recunoaștere pentru imobilizările corporale.

Costul reviziilor şi inspecţiilor curente, altele decât cele recunoscute ca o componentă a imobilizării (e vb despre sume semnificative, de ex. cele pt avioane, nave maritime şi fluviale, echipamente complexe), reprezintă cheltuieli ale perioadei. Asadar, costul reparatiilor efectuate la imobilizarile corporale, in scopul asigurarii utilizarii continue a acestora, trebuie recunoscut ca o cheltuiala a per. in care este efectuata.

In esenta, pbl recunoasterii acestor cheltuieli este una de analiza a acestora, astfel :
- cele care au ca scop restabilirea starii intiale a mijloacelor fixe - sunt considerate cheltuieli de reparatii
- cele care au ca efect imbunatatirea parametrilor tehnici initiali ai acestora si conduc la obtinerea de beneficii economice viitoare, asigura protectia valorilor umane si materiale si imbunatatesc gradul de confort si ambient sau se realizeaza reabilitarea si modernizarea termica a spatiului - sunt considerate investitii/modernizari.


Dupa parerea mea, cea mai sigura metoda este cea cu amortizarea pe durata contractul tau de inchiriere cu proprietarul spatiului - fiindca inlatura Fiscului posibilitatea de a retrata cheltuiala cu reparatii. In acest caz, se considera ca s-a facut o investitie (nu o reparatie) la un spatiu inchiriat si se aplica pct. 239 din OMFP 1804/2018.
Cf. art. 28, alin (12), lit.c) din CF, din punct de vedere fiscal investitiile efectuate la mijloacele fixe care fac obiectul unor contracte de inchiriere, concesiune, locatie de gestiune, asociere in participatiune si altele asemenea sunt cosiderate mijloace fixe amortizabile
Cf. Normelor metodologice, pct. 26, "In aplicarea prevederilor art. 28 alin. (12) lit. c) din Codul fiscal, amortizarea fiscala a cheltuielilor cu investitiile efectuate la mijloacele fixe care fac obiectul unor contracte de inchiriere, concesiune, locatie de gestiune, se calculeaza astfel:
a) pe baza perioadei initiale/duratei ramase din perioada initiala a contractului, indiferent daca acesta se prelungeste ulterior, in cazul investitiilor efectuate in cadrul perioadei initiale a contractului de inchiriere, concesiune, locatie de gestiune;
b) pe baza perioadei prelungite/duratei ramase din perioada prelungita a contractului, in cazul investitiilor efectuate in cadrul perioadei prelungite a contractului de inchiriere, concesiune, locatie de gestiune;
c) pe durata normala de functionare, potrivit optiunii contribuabilului, incepand cu luna urmatoare finalizarii investitiei, in cazul investitiilor ce pot fi identificate potrivit Catalogului privind clasificarea si duratele normale de functionare a mijloacelor fixe."

Inconvenientul metodei prin amortizare ar fi ca baza impozabila anuala poate ramane mai mare (in fct de durata ctr. de inchiriere) decat daca ai trece totul pe cheltuiala grupat si astfel vei avea un impozit pe venit mai mare DACA esti in sistem real (la norma de venit nu conteaza cata vreme n-o depasesti).

ATENTIE : daca val. investitiei depaseste 25% din valoarea initiala a spatiului/cladirii, atunci trebuie sa notifici proprietarul despre investitia facuta astfel incat sa poata depune o noua decl. de impunere la primarie (pt impozitul pe cladiri - art. 461 din CF). Chiriasul nu are nicio obligatie fata de autoritatile locale, ci numai fata de proprietar intrucat el este cel care datoreaza impozitul pe cladiri si pentru valoarea modernizarilor efectuate la imobil. Cum banuiesc ca nu cunosti val. din acte a spatiului, e necesar sa notifici proprietarul ca sa fii asigurata ca nu ti se poate imputa nimic.

:smile:



#260 janedoe120685

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 13 March 2019 - 02:46 PM

Buna ziua,
Sunt traducator autorizat cu PFA de traduceri si sunt in proces de schimbare a numelui dupa casatorie...am depus la Ministerul Justitiei actele pentru schimbarea autorizatiei ca urmare a modificarii numelui in urma casatoriei si astept emiterea noii autorizatii pentru ca apoi sa merg cu noua autorizatie la ANAF pentru a inregistra modificarea.
Intrebarea mea este urmatoarea: in toata aceasta perioada cat astept modificarea numelui atat pe autorizatie cat si apoi la ANAF...pot emite facturi in continuare facturi pe datele vechi ? sau trebuie mai intai sa astept sa iasa toate documentele si apoi sa emit facturi ?
Va multumesc anticipat.






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL