Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
concediu de crestera copilului - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


concediu de crestera copilului

63 replies to this topic

#1 mihaelas_78

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 39 Postari:
  • Gender:Female

Postat 20 April 2007 - 03:21 PM

Va rog mult daca poate cineva sa-mi raspunda la urmatoarea intrebare: O angajata care lucreaza cu contract individual de minca la aceiasi societate din 2005, fara intrerupere in luna ianuarie 2007 este trecuta in concediu fara plata ,in februarie 2007 este in concediu mediacal iar in martie naste. Poate beneficia de indeminizatia de cresterea copilului???????? Dosarul i-a fost refuzat de Primarie . PLS astept raspuns urgent. Multumesc



#2 anaderol

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 190 Postari:
  • Location:Timisoara

Postat 20 April 2007 - 03:26 PM

legea spune 12 luni anterior zilei de nastere a copilasului.... cred ca nu poti beneficia daca ai avut O LUNA INTREAGA CONCEDIU FARA PLATA..... :pullhair:

Aceasta postare a fost editata de MIKY2010: 28 August 2008 - 04:09 PM




#3 robertantal

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 868 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:orice

Postat 20 April 2007 - 03:44 PM

Vezi postareamihaelas_78, la Apr 20 2007, 04:21 PM, a spus:

Va rog mult daca poate cineva sa-mi raspunda la urmatoarea intrebare: O angajata care lucreaza cu contract individual de minca la aceiasi societate din 2005, fara intrerupere in luna ianuarie 2007 este trecuta in concediu fara plata ,in februarie 2007 este in concediu mediacal iar in martie naste. Poate beneficia de indeminizatia de cresterea copilului???????? Dosarul i-a fost refuzat de Primarie . PLS astept raspuns urgent. Multumesc

HG 1825/2005 la OUG 148/2005 crestere copil

Art. 1 - (1) Începând cu data de 1 ianuarie 2006, persoanele care, în ultimul an anterior datei nașterii copilului, au realizat timp de 12 luni venituri profesionale supuse impozitului pe venit potrivit prevederilor Legii nr. 571/2003 privind Codul fiscal, cu modificările și completările ulterioare, beneficiază de concediu pentru creșterea copilului în vârstă de până la 2 ani sau, în cazul copilului cu handicap, de până la 3 ani, precum și de o indemnizație lunară în cuantum de 800 lei (RON).
(2) Cele 12 luni prevăzute la alin. (1) pot fi constituite integral și din perioadele în care persoanele s-au aflat în una sau mai multe dintre următoarele situații:

a) și-au însoțit soțul/soția trimis/trimisă în misiune permanentă în străinătate;

b) au beneficiat de indemnizație de șomaj, stabilită conform legii;

c) au beneficiat de concedii și indemnizații de asigurări sociale de sănătate, potrivit legii;

d) au realizat perioade asimilate stagiului de cotizare în sistemul public de pensii, în condițiile prevăzute la art. 38 alin. (1) din Legea nr. 19/2000 privind sistemul public de pensii și alte drepturi de asigurări sociale, cu modificările și completările ulterioare;

e) au realizat perioade de stagiu de cotizare în sistemul public de pensii în condițiile prevăzute de actele normative cu caracter special care reglementează concedierile colective;

f) au realizat în sistemul public de pensii, anterior datei intrării în vigoare a prezentei ordonanțe de urgență, perioade de stagiu de cotizare pe bază de contract de asigurare socială;

g) au beneficiat de indemnizația lunară pentru creșterea copilului până la vârsta de 2 ani, respectiv până la vârsta de 3 ani în cazul copilului cu handicap;

h) au beneficiat de pensii de invaliditate;

i) au beneficiat de concediu fără plată pentru a participa la cursuri de formare și perfecționare profesională din inițiativa angajatorului sau la care acesta și-a dat acordul, organizate în condițiile legii;

j) au lucrat cu contract individual de muncă în străinătate, pe baza acordurilor guvernamentale bilaterale încheiate de România cu alte state;

k) se află în perioada de întrerupere temporară a activității, din inițiativa angajatorului, fără încetarea raportului de muncă, pentru motive economice, tehnologice, structurale sau similare, potrivit legii;

l) se află în perioada de 60 de zile de la absolvirea cursurilor de zi ale învățământului universitar, organizat potrivit legii, cu examen de licență sau de diplomă, în vederea angajării ori, după caz, trecerii în șomaj, potrivit legii.

Deci, refa hartiile la dosar conform cu literele k) sau i) :wink: . Vorbeste cu patronul sa-ti elibereze adeverinte, note, angajamente etc care sa-ti foloseasca la dosar. Daca exista....se poate :good: . Fii intotdeauna cu un pas inaintea celorlalti (aici, ei)

Aceasta postare a fost editata de robertantal: 20 April 2007 - 03:47 PM

Important in viata nu este ceea ce faci, ci sa faci bine ceea ce faci! Astfel, vei deveni un om mai bun ... Continua sa te straduiesti mai mult!



#4 robertantal

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 868 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:orice

Postat 20 April 2007 - 03:59 PM

Vezi postarearobertantal, la Apr 20 2007, 04:44 PM, a spus:

Daca exista....se poate :good: . Fii intotdeauna cu un pas inaintea celorlalti (aici, ei)

........, "fiti vicleni ca serpii si curati ca porumbeii"
(insa nu depasiti limitele, ca nu se stie niciodata :pullhair: )
Important in viata nu este ceea ce faci, ci sa faci bine ceea ce faci! Astfel, vei deveni un om mai bun ... Continua sa te straduiesti mai mult!



#5 mihaelas_78

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 39 Postari:
  • Gender:Female

Postat 20 April 2007 - 04:03 PM

Insist in prostia mea tot nu pot sa inteleg in feb. am avut concediu medical trei zile platite de firma si restu de casa de asiguari de sanatate .
Cum calculez cele 12 luni anterioare datei nasterii copilului? Dec.nov,oct.sep,aug,iul,iunie.......martie 2006 tot sunt numai 10 si cu ian ar fi 11
Inebunesc! Nu mai e nimic de facut?



#6 robertantal

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 868 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:orice

Postat 20 April 2007 - 04:08 PM

Vezi postareamihaelas_78, la Apr 20 2007, 05:03 PM, a spus:

Inebunesc! Nu mai e nimic de facut?

tocmai ti-am sugerat poate.....unica solutie :wink: . De ce nu te folosesti de ea? :good:
Important in viata nu este ceea ce faci, ci sa faci bine ceea ce faci! Astfel, vei deveni un om mai bun ... Continua sa te straduiesti mai mult!



#7 mihaelas_78

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 39 Postari:
  • Gender:Female

Postat 20 April 2007 - 08:40 PM

Daca nasterea s-a produs in data de 9 martie 2007 , nu pot fi trecuta pe staul de plata ca fiind prezenta la servicii ,pana in data de 8 martie? Daca se poate atunci luna martie poate fi luata in calculul celor 12 luni anteriore nasterii copilului?PLS stie cineva daca e corect asa?



#8 mihaelas_78

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 39 Postari:
  • Gender:Female

Postat 20 April 2007 - 09:27 PM

Stiu ca va stresez, dar trebuie sa mai existe o solutie. La ITM nu se pot depune rectificative la dec. de comision si un stat de plata corectat? SCUZE :pullhair: :pullhair:



#9 robertantal

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 868 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:orice

Postat 20 April 2007 - 10:04 PM

ba da. dar ce te gandesti sa faci?
Important in viata nu este ceea ce faci, ci sa faci bine ceea ce faci! Astfel, vei deveni un om mai bun ... Continua sa te straduiesti mai mult!



#10 mihaelas_78

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 39 Postari:
  • Gender:Female

Postat 20 April 2007 - 10:20 PM

Mersi mult pentru raspunsuri robertantal! Nu stiu care ar fi cea mai usora cale

Ma gandesc sa anulez cocediul fara plata, dar daca s-a inscris in cartea de munca cred ca va fi mai greu tu ce zici?



#11 robertantal

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 868 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:orice

Postat 20 April 2007 - 10:32 PM

Vezi postareamihaelas_78, la Apr 20 2007, 11:20 PM, a spus:

Mersi mult pentru raspunsuri robertantal! Nu stiu care ar fi cea mai usora cale
Ma gandesc sa anulez cocediul fara plata, dar daca s-a inscris in cartea de munca cred ca va fi mai greu tu ce zici?
ok. am inteles asa: cartea se afla la ITM. mai mult ca sigur ca nu ti-a operat nimeni nimic. parerea mea e sa mergi la inspectoare cu un buchet mare de flori si cu niste urari si sa-i prezinti situatia in care te aflii.
Personal, am aflat ca in viata, daca nu mai ai nici o alta solutie, adevarul e singurul care te salveaza de la inec. Sa nu intelegi, nici tu si nimeni, ca propun ca solutie minciuna. Nu. Doar aplic vestita zicala: da-i Cezarului ce-i al Cezarului si lui Dumnezeu ce-i al lui Dumnezeu. Sunt convins ca vei reusi sa gasesti o solutie, poate chiar si cea la care te-ai gandit tu.
Daca mai e timp, am sa revin cu informatii utile de la o prietena care se ocupa cu ITM-ul si stie cam tot ce se invarte pe acolo.
Important pt tine e sa nu pierzi sub nici o forma ceea ce ti se cuvine de drept.
Doamne ajuta!

Aceasta postare a fost editata de robertantal: 20 April 2007 - 10:32 PM

Important in viata nu este ceea ce faci, ci sa faci bine ceea ce faci! Astfel, vei deveni un om mai bun ... Continua sa te straduiesti mai mult!



#12 mihaelas_78

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 39 Postari:
  • Gender:Female

Postat 21 April 2007 - 07:15 AM

Va multumesc! Luni voi incerca sa repar ce se mai poate repara, daca mai aveti solutii astept.Va multumesc inca o data.



#13 robertantal

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 868 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:orice

Postat 07 May 2007 - 04:08 PM

Vezi postareamihaelas_78, la Apr 21 2007, 08:15 AM, a spus:

Va multumesc! Luni voi incerca sa repar ce se mai poate repara, daca mai aveti solutii astept.Va multumesc inca o data.
Luni...a trecut. Ce vesti ne dai? Asteptam cu nerabdare sa te felicitam :smile:
Important in viata nu este ceea ce faci, ci sa faci bine ceea ce faci! Astfel, vei deveni un om mai bun ... Continua sa te straduiesti mai mult!



#14 biflorina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 22 Postari:
  • Interests:design ,Internet, lectura, inot

Postat 11 May 2007 - 09:56 PM

Buna seara! Si eu mai aflu intr-o situatie similara. Am lucrat la o firma din 1 octombrie 2006, dar mi-au predat contractul cu data de 21.12.2006. In luna ianuarie am ramas insarcinata, copilul trebuie sa se nasca in jur de 26 octombrie. Teoretic nu pot beneficia de concediu pentru ingrijire copil<2 ani, avand stagiu insuficient. O cunostinta mi-a dat o solutie, din propria experienta. In cazul in care duci o dovada, la Directia Muncii, de la medicul ginecolog precum copilul s-a nascut prematur (in cazul meu cu 2 luni inainte de termen, chiar daca in realitate sarcina a fost la termen), stagiul de 10 luni (in cazul meu) este suficient. Ginecologul trebuie sa treaca pe formular data prezumtiva a nasterii, in cazul meu ar trebui sa scrie o data ulterioara celei de 21.12.2007.
Dar trebuie sa tratezi cu medicul ginecolog, am inteles ca ei fac niste raportari la casa de sanatate, cu gravidele luate in evidenta si trebuie sa coicida cele inscrise in declaratia de la sanatate cu hartia pe care o duci la Directie.
Eu am intrebat la Directie de varianta cu data prezumtiva a nasterii anterioara termenului si mi-au zis ca se accepta. Daca a verificat cineva aceasta pista, sa posteze un maesaj, multumim

Daca cineva are o solutie in cazul meu, prezentat mai sus, va rog sa mi-o sugerati. Va multumesc mult.



#15 IULIANA1207

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 755 Postari:
  • Location:Ploiesti

Postat 14 May 2007 - 08:01 AM

Mie imi suna a tentativa de frauda. Declaratie mincinoasa si mituirea, evident, a medicului, pentru a emite un act medical fals. Din principiu sunt impotriva tuturor practicilor de acest gen. Ma abtin de la alte comentarii si nu mai spun decat ca aducerea pe lume a unui copil nu ar trebui sa aiba legatura, cu o indemnizatie de 600 lei.
iuliana



#16 Agripina

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 19 May 2007 - 10:30 AM

"HG 1825/2005 la OUG 148/2005 crestere copil

Art. 1 - (1) Începând cu data de 1 ianuarie 2006, persoanele care, în ultimul an anterior datei nașterii copilului, au realizat timp de 12 luni venituri profesionale supuse impozitului pe venit potrivit prevederilor Legii nr. 571/2003 privind Codul fiscal, cu modificările și completările ulterioare, beneficiază de concediu pentru creșterea copilului în vârstă de până la 2 ani sau, în cazul copilului cu handicap, de până la 3 ani, precum și de o indemnizație lunară în cuantum de 800 lei (RON)."

Daca o persoana, din anul anterior nasterii copilului , are o luna concediu fara plata , dar nu de la inceputul lunii, ci de pe 23 aprilie pe 23 mai, cum se considera? a obtinut venituri profesionale supuse impozitului pe venit timp de 12 luni?lunile se considera de la 01 la 30 sau ca numar de zile? aici ma incurc.
Concediul medical se ia in calcul ?
Astept raspuns urgent.
Multumesc mult.



#17 mihavesa

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1623 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 22 May 2007 - 10:02 AM

Vezi postareaAgripina, la May 19 2007, 11:30 AM, a spus:

"HG 1825/2005 la OUG 148/2005 crestere copil

Art. 1 - (1) Începând cu data de 1 ianuarie 2006, persoanele care, în ultimul an anterior datei nașterii copilului, au realizat timp de 12 luni venituri profesionale supuse impozitului pe venit potrivit prevederilor Legii nr. 571/2003 privind Codul fiscal, cu modificările și completările ulterioare, beneficiază de concediu pentru creșterea copilului în vârstă de până la 2 ani sau, în cazul copilului cu handicap, de până la 3 ani, precum și de o indemnizație lunară în cuantum de 800 lei (RON)."

Daca o persoana, din anul anterior nasterii copilului , are o luna concediu fara plata , dar nu de la inceputul lunii, ci de pe 23 aprilie pe 23 mai, cum se considera? a obtinut venituri profesionale supuse impozitului pe venit timp de 12 luni?lunile se considera de la 01 la 30 sau ca numar de zile? aici ma incurc.
Concediul medical se ia in calcul ?
Astept raspuns urgent.
Multumesc mult.

se iau in considerare si fractiunile de luna


Vezi postareaIULIANA1207, la May 14 2007, 09:01 AM, a spus:

Mie imi suna a tentativa de frauda. Declaratie mincinoasa si mituirea, evident, a medicului, pentru a emite un act medical fals. Din principiu sunt impotriva tuturor practicilor de acest gen. Ma abtin de la alte comentarii si nu mai spun decat ca aducerea pe lume a unui copil nu ar trebui sa aiba legatura, cu o indemnizatie de 600 lei.

te-as contrazice Iuliana, se vede ca nu ai un copil. Nu este tentativa de frauda, eu cred ca este disperarea unei mame care se afla in postura sa-si intrerupa pentru o perioada activitatea profesionala. Poate ca este greu de crezut, dar unele persoane chiar traiesc din cei 600 lei pe luna.
Ca sa nu mai vorbim de discriminarile la care este supusa o femeie din partea patronului din momentul cand ii comunica acestuia ca e gravida si pana se termina cei 2 ani. Macar cei 600 lei reprezinta o asigurare minima.



#18 IULIANA1207

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 755 Postari:
  • Location:Ploiesti

Postat 22 May 2007 - 02:29 PM

Ai dat in bobi, in carti sau ghioc, sau pur si simplu ai "dedus" nu se stie pe ce baza ca nu am copil?
Si ca sa nu mai lungim vorba afla ca am 2 copii, iar disperarea nu justifica niciodata frauda si ilegalitatea.
iuliana



#19 robertantal

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 868 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:orice

Postat 22 May 2007 - 03:50 PM

Nu se mai practica sistemul "ma duc la casa de pensii si imi platesc pe n luni in urma cotizatia aferenta unui salariu minim brut pana la zi" si imi fac astfel stagiu de cotizare complet? E o idee deoarece, nu mai stiu exact data, dar imediat dupa 01.01.2006, fiind la casa de pensii cu ceva treaba, am vazut o mamica cu un pruncusor de vreo 1 luna, nu mai mult, care asta facea: isi facea retro contractul de asigurare. Eu zic ca daca nu v-ati mai interesat pana acum de acest aspect, mai e timp sa mergeti si sa va lamuriti.

Repet, nu stiu daca mai sta chestia asta in picioare, dar merita o intrebare.

cat despre ceea ce spune iuliana1207, subscriu ei. intradevar, disperarea nu trebuie sa reprezinte cauza unei fraude, caci exista si niste zicale populara suficient de inteleapte pentru a le urma: intradevar "hotul neprins e negustor cinstit" dar "ulciorul nu merge de multe ori la apa" pentru ca "paza buna, trece primejdia rea". Asadar, vegheati la o viata fara probleme. Sper ca toate problemele acestea sa-si gaseasca intr-un fel sau altul, o rezolvare.

Mult noroc si Doamne ajuta !

Aceasta postare a fost editata de robertantal: 22 May 2007 - 03:55 PM

Important in viata nu este ceea ce faci, ci sa faci bine ceea ce faci! Astfel, vei deveni un om mai bun ... Continua sa te straduiesti mai mult!



#20 mihavesa

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1623 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 23 May 2007 - 08:51 AM

Vezi postareaIULIANA1207, la May 22 2007, 03:29 PM, a spus:

Ai dat in bobi, in carti sau ghioc, sau pur si simplu ai "dedus" nu se stie pe ce baza ca nu am copil?
Si ca sa nu mai lungim vorba afla ca am 2 copii, iar disperarea nu justifica niciodata frauda si ilegalitatea.

scuze daca te-am suparat. Eu doar am vrut sa spun ca o inteleg, pentru ca tot ce vine din partea statului este frauda si ilegalitate. Daca ei dau legile asa de tampite, noi de ce sa nu cautam portite ?

oricum, sa-ti traiasca copilasii !!!






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL