Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
contract imprumut / finantare - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

contract imprumut / finantare

98 replies to this topic

#1 razvancatanici

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 33 Postari:
  • Location:CUGIR
  • Interests:consulatare

Postat 04 May 2007 - 08:56 AM

am urmatoarea problema: am doua societati intre care s-a facut un contract de imprumut de bani, ma poate ajuta si pe mine cineva cu iregistrarile contabile la acest contract? mentionez ca bani se vireaza din contul imrumutatorului ori de cate ori imprumutatul are nevoie si dobanda imprumutului este 0, asa e stipulat in contract.

Aceasta postare a fost editata de ALUPEI OTILIA: 18 August 2008 - 02:20 PM




#2 IULIANA1207

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 755 Postari:
  • Location:Ploiesti

Postat 04 May 2007 - 09:26 AM

Contractul de imprumut intre societati, din cate stiu eu, nu este legal! In Romania doar societatile financiare(banci, cooperative de credit, CAR) au dreptul de a imprumuta bani! Nu am auzit la nimeni si nu stiu sa existe o posibilitate legala de a face acest lucru! Daca are cineva un temei legal in acest sens, sa ne spuna!

iuliana



#3 mariana_flo

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 206 Postari:
  • Location:bucuresti, sector 3
  • Interests:vreau sa fiu la curent cu noutatile in domeniu

Postat 04 May 2007 - 09:31 AM

Se pot efectua imprumuturi ocazionale in cazul in care cele una din societati este detine o parte din cea de-a doua.



#4 razvancatanici

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 33 Postari:
  • Location:CUGIR
  • Interests:consulatare

Postat 04 May 2007 - 09:37 AM

in cazul meu societatile apartin aceleias persoane, dar nici o societate nu detine parti din cealalta



#5 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 04 May 2007 - 11:21 AM

atunci, mai bine NU !!

eu am avut, acum cativa ani, o operatiune similara, a venit garda si a iesit uratel, au facut PV de confiscare sume imprumutate fiindca au considerat activ. desfasurata fara a avea acest obiect de activitate.
la vremea resp. am obtinut si de la BNR o adresa in care se specifica faptul ca nu se aplica legea 58/1998 valabila atunci. redau parte importanta: "orice persoana, daca nu primeste depozite, poate sa acorde imprumuturi fara a fi aplicabile dispozitiile legii nr. 58/1998.
Apreciem ca notiunea de depozit trebuie inteleasa intr-un sens larg, astfel incat sa acopere nu numai sumele atrase in mod explicit cu acest titlu, ci si alte fonduri de natura depozitului (sume avand caracter rambursabil), atrase de la public (persoane fizice, persoane juridice).
Prin urmare, consideram ca in cazul prezentat de dvs., nu sunt incidente prevederile Legii bancare nr. 58/1998, in conditiile in care societatea la care va referiti nu este angajata in operatiuni de atragere de depozite ori alte fonduri de la public."

asta era prin 2002, am fost in proces cu garda, sincer nu mai stiu cum s-a terminat fiindca eu am plecat la scurt timp dupa inceperea procesului, apoi ei au vandut firma alcuiva si am pierdut legatura.

oricum, MAREEE atentie la chestii d-astea, mai bine NU va legati la cap fara sa va doara !!!

si inca ceva : daca una din firme are actiuni la cealalta, atunci e perfect, se considera aport nr. asociat si nu este absolut nici o problema.

am uitat sa mentionez ca mai exista inca o solutie pt. imprumuturi sume intre societati cu asociat comun : firma care da banii sa ii dea asociatului comun ca avans spre decontare (de ex. ) si acesta sa ii verse la firma care are nevoie de bani ca aport nr. (creditare firma). sigur ca vor fi implicate niste costuri de comisioane daca operatiunea implica extrageri/depuneri de bani in conturi bancare, dar asta e un lucru minor in comparatie cu faptul ca asa nu se mai poate lega nimeni de legea 58/1998.

deci puteti face asa : pers. juridica - pers. fizica (asociatul comun) - pers. juridica. :smile:



#6 lucis

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 575 Postari:
  • Location:bucuresti
  • Interests:lucis

Postat 05 May 2007 - 07:45 AM

O prietena are o sit cam asa:1.Firma X-ps.jur.romana; Firma Y-ps.jur.-externa; Firma Y imprumuta cf.contr.de imprumut pe Firma X; Firma X cumpara teren pe care il achita Firma Y didect prin banca in numele FirmeiX.Ce ziceti voi cum e? E ok!Firma Y e din afara care ofera imprumutul pe care Firma X trebuie sa dea innapoi imprumutul cu dobanda! Va multumesc!



#7 miha m

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 223 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Brasov

Postat 06 May 2007 - 10:25 AM

Pt Lucis: Daca a luat bani imprumut de la o firma de afara e OK. Firma imprumutatoare se supune legilor din tara ei. Problema este doar la dobanda , unde exista niste restrictii la deductibilitate - nu stiu exact , tb citit CF. Din cate imi amintesc, trebuie calculat gradul de indatorare.
De altfel, parerea mea este ca si imprumuturile intre doua PJ romane sunt legale, atata timp cat nu se percepe dobanda.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 19 July 2008 - 09:57 PM




#8 madalinab

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1733 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 06 May 2007 - 11:27 AM

Vezi postareamiha m, la May 6 2007, 11:25 AM, a spus:

De altfel, parerea mea este ca si imprumuturile intre doua PJ romane sunt legale, atata timp cat nu se percepe dobanda.

Este binevenita argumentarea legala a parerii tale :) ...De altfel in legea societatilor comerciale spune cam asa:

'' Art. 144(4). - (1) Este interzisă creditarea de către societate a administratorilor acesteia, prin intermediul unor operațiuni precum:
a) acordarea de împrumuturi administratorilor;
b) acordarea de avantaje financiare administratorilor cu ocazia sau ulterior încheierii de către societate cu aceștia de operațiuni de livrare de bunuri, prestări de servicii sau executare de lucrări;
c) garantarea directă ori indirectă, în tot sau în parte, a oricăror împrumuturi acordate administratorilor, concomitentă ori ulterioară acordării împrumutului;
d) garantarea directă ori indirectă, în tot sau în parte, a executării de către administratori a oricăror alte obligații personale ale acestora față de terțe persoane;
e) dobândirea cu titlu oneros ori plata, în tot sau în parte, a unei creanțe ce are drept obiect un împrumut acordat de o terță persoană administratorilor ori o altă prestație personală a acestora.
(2) Prevederile alin. (1) sunt aplicabile și operațiunilor în care sunt interesați soțul sau soția, rudele ori afinii până la gradul al IV-lea inclusiv ai administratorului; de asemenea, dacă operațiunea privește o societate civilă sau comercială la care una dintre persoanele anterior menționate este administrator ori deține, singură sau împreună cu una dintre persoanele sus-menționate, o cotă de cel puțin 20% din valoarea capitalului social subscris.
(3) Prevederile alin. (1) nu se aplică:
a) în cazul operațiunilor a căror valoare exigibilă cumulată este inferioară echivalentului în lei al sumei de 5.000 de euro;
b) în cazul în care operațiunea este încheiată de societate în condițiile exercitării curente a activității sale, iar clauzele operațiunii nu sunt mai favorabile persoanelor prevăzute la alin. (1) și (2) decât cele pe care, în mod obișnuit, societatea le practică față de terțe persoane. ''

Cred ca pct (3) - b) evidentiaza clar ce tip de agent aconomic are dreptul sa faca astfel de operatiuni. Prin excludere, deducem cine nu are voie.

D-na Otilia a dat un exemplu concret si real....Subscriu opiniei Iulianei 1207.
Multa atentie la chestiuni legate de bani...
O zi buna.
Madalina



#9 miha m

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 223 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Brasov

Postat 06 May 2007 - 09:20 PM

Nu am argumentat parerea mea , tocmai pentru ca a facut-o dna Alupei Otilia inainte , referindu-se la adresa BNR in care se spune ca daca societatea nu atrage depozite nu intra sub incidenta legii 58. De altfel, Citatul din Legea societatilor comerciale nu ma convinge deloc, fiindca se refera doar la imprumuturile facute catre administratori sau societatilor in care administratorii au interese ( si nu societatilor in care patronii au interese) . Eu inteleg articolul respectiv de lege ca venind in apararea actionarilor ( mai ales la SA-uri) unde administratorii trebuie sa fie impiedicati sa foloseasca banii societatii in scopuri personale. Bineinteles ca se aplica si la SRL-uri unde in majoritatea cazurilor patronii sunt si administratori, dar discutia anterioara nu era pe tema asta.



#10 lucis

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 575 Postari:
  • Location:bucuresti
  • Interests:lucis

Postat 10 May 2007 - 04:22 PM

Vezi postareamiha m, la May 6 2007, 10:25 AM, a spus:

Pt Lucis: Daca a luat bani imprumut de la o firma de afara e OK. Firma imprumutatoare se supune legilor din tara ei. Problema este doar la dobanda , unde exista niste restrictii la deductibilitate - nu stiu exact , tb citit CF. Din cate imi amintesc, trebuie calculat gradul de indatorare.
De altfel, parerea mea este ca si imprumuturile intre doua PJ romane sunt legale, atata timp cat nu se percepe dobanda.
Asa a facut a luat imprumut de la o firma de afara, dar contractul e cu dobanda! Ce stiti voi de asa ceva : Ce tr sa declare si pe unde? In contract se zice ca va avea o dobanda de 5% pe an, calculata de la data retragerii, pana la data rambursarii pentru suma trasa.Si inca ceva suma e caum maricica : tr depusa decl la dep de spalare a banilor? Va rog :thumbup: poate o ajuta cineva pe prietena mea , ca e cam incurcata. :smile: Eu n-am stiut sa-i zic mare lucru, ca n-am deastea. :thumbup:

Adaugat ulterior: May 10 2007, 05:46 PM

Va Rooog o parere ceva! :tongue:

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 19 July 2008 - 09:59 PM




#11 i_u_l_i_a_n_a

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 03 July 2007 - 02:30 PM

Vezi postarearazvancatanici, la May 4 2007, 09:56 AM, a spus:

am urmatoarea problema: am doua societati intre care s-a facut un contract de imprumut de bani, ma poate ajuta si pe mine cineva cu iregistrarile contabile la acest contract? mentionez ca bani se vireaza din contul imrumutatorului ori de cate ori imprumutatul are nevoie si dobanda imprumutului este 0, asa e stipulat in contract.
Buna ziua
ati rezolvat aceasta problema...ca acum sunt in aceeasi situatie doua societati A vireaza cu op bani catre B si intre ele nu exista nici un contract nimic.
Mentionez ca un asociat la firma A aste si asociat la firma B. Va rog sa ma ajutati cu ce trebuie facut astfel incat sa fie legal acest tip de"imprumut"
Multumesc anticipat,
Iuliana

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 19 July 2008 - 10:00 PM

Iuliana[color=#CC0000]



#12 katharsis

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 30 November 2007 - 07:10 PM

Buna ziua,
am o intrebare si rog pe cine cunoaste mai bine domeniul sa ma ajute cu o informatie. Daca in calitate de persoana fizica imprumut unei societati o anumita suma de bani printr-un virament bancar, mai este nevoie sa se faca intre mine si firma un contract de imprumut? Cineva mi-a spus ca nu e nevoie, ca dovada de la banca cum ca viramentul a fost facut este indeajuns dar nu prea cred asta. Astept raspunsul Dvs,
multumesc!



#13 madalinab

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1733 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 30 November 2007 - 07:45 PM

Se face contract, binenteles. Iar la banca contractul va fi cerut in situatia in care se va retrage creditarea.
Madalina



#14 anagruion

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 291 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:timisoara

Postat 30 November 2007 - 07:49 PM

Vezi postareakatharsis, la Nov 30 2007, 05:10 PM, a spus:

Buna ziua,
am o intrebare si rog pe cine cunoaste mai bine domeniul sa ma ajute cu o informatie. Daca in calitate de persoana fizica imprumut unei societati o anumita suma de bani printr-un virament bancar, mai este nevoie sa se faca intre mine si firma un contract de imprumut? Cineva mi-a spus ca nu e nevoie, ca dovada de la banca cum ca viramentul a fost facut este indeajuns dar nu prea cred asta. Astept raspunsul Dvs,
multumesc!
Dupa cum ti-a spus si madalinab, iti trebui contract si poti sa-ti stabilesti si o dobanda, dar ai grija la suma creditata , sa nu fie mai mare de 10.000 euro.
poti imprumuta firma daca esti asociat.



#15 miha m

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 223 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Brasov

Postat 30 November 2007 - 09:25 PM

Vezi postareaanagruion, la Nov 30 2007, 07:49 PM, a spus:

Dupa cum ti-a spus si madalinab, iti trebui contract si poti sa-ti stabilesti si o dobanda, dar ai grija la suma creditata , sa nu fie mai mare de 10.000 euro.
poti imprumuta firma daca esti asociat.
Suma creditata poate fi mai mare de 10000 de euro. Nimeni nu-ti interzice. Doar ca daca faci creditarea numerar, dintr-o bucata sau pe baza unui singur contract, trebuie sa anunti Oficiul National de Prevenire si Combatere a spalarii banilor. Daca creditezi prin virament bancar, cum era cazul de mai sus, nu trebuie sa anunti pe nimeni. E treaba bancii sa o faca.
De asemenea, trebuie avut grija daca se percepe dobanda. Se poate sa nu fie integral deductibila. Se calculeaza gradul de indatorare, etc.



#16 anagruion

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 291 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:timisoara

Postat 01 December 2007 - 06:20 PM

Vezi postareamiha m, la Nov 30 2007, 07:25 PM, a spus:

Vezi postareaanagruion, la Nov 30 2007, 07:49 PM, a spus:

Dupa cum ti-a spus si madalinab, iti trebui contract si poti sa-ti stabilesti si o dobanda, dar ai grija la suma creditata , sa nu fie mai mare de 10.000 euro.
poti imprumuta firma daca esti asociat.
Suma creditata poate fi mai mare de 10000 de euro. Nimeni nu-ti interzice. Doar ca daca faci creditarea numerar, dintr-o bucata sau pe baza unui singur contract, trebuie sa anunti Oficiul National de Prevenire si Combatere a spalarii banilor. Daca creditezi prin virament bancar, cum era cazul de mai sus, nu trebuie sa anunti pe nimeni. E treaba bancii sa o faca.
De asemenea, trebuie avut grija daca se percepe dobanda. Se poate sa nu fie integral deductibila. Se calculeaza gradul de indatorare, etc.

Vis a vis de suma creditarea mai mare de 10.000 euro, daca ai sa citesti atent legislatia prind spalarea banilor, ai sa vezi ca nu trebuie sa o faci dintr-o"bucata'. Chiar daca ai mai multe sume care impreumna insumeaza o valoare mai mare de 10.000 euro, va trebui sa raportezi in 24 ore. Nu am acum lg.la indemana, dar undeva exista ceva de genul"daca tranzactia iti pare suspecta". :smile:
In cazul in care prin contract ar cere firmei si dobanda, ma gandesc ca ar avea in vedere gradul de indatorare. Daca oricum gradul este mai mare de 3, nu inteleg de ce ar mai dori dobanda.??? Eu ziceam ca poti daca te tine' gradul de indatorare', sa iti percepi si dobanda.



#17 katharsis

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 03 December 2007 - 11:36 AM

Ok multumesc foarte mult. Dar in cazul in care persoana care crediteaza societatea este asociat cum se procedeaza? tot este nevoie de un contract?



#18 euro1

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 39 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:bucuresti
  • Interests:formare profesionala,cursuri de calificare si specializare

Postat 03 December 2007 - 01:28 PM

tot este nevoie de contract



#19 miha m

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 223 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Brasov

Postat 03 December 2007 - 04:29 PM

Vezi postareaanagruion, la Dec 1 2007, 06:20 PM, a spus:

Vis a vis de suma creditarea mai mare de 10.000 euro, daca ai sa citesti atent legislatia prind spalarea banilor, ai sa vezi ca nu trebuie sa o faci dintr-o"bucata'. Chiar daca ai mai multe sume care impreumna insumeaza o valoare mai mare de 10.000 euro, va trebui sa raportezi in 24 ore. Nu am acum lg.la indemana, dar undeva exista ceva de genul"daca tranzactia iti pare suspecta". :smile:
In cazul in care prin contract ar cere firmei si dobanda, ma gandesc ca ar avea in vedere gradul de indatorare. Daca oricum gradul este mai mare de 3, nu inteleg de ce ar mai dori dobanda.??? Eu ziceam ca poti daca te tine' gradul de indatorare', sa iti percepi si dobanda.
Postez un paragraf dintr-o adresa primita de la Oficiu pe care am gasit-o tot aici pe site(cred), dar pe alt topic:
"In accepțiunea Oficiului Național de Prevenire si Combatere a Spălării Banilor, prin sintagma „operațiuni legate între ele” se ințeleg acele operațiuni aferente unei singure tranzacții decurgând dintr-un singur contract comercial sau înțelegere comercială între două sau mai multe părți și a căror valoare este fragmentată în tranșe mai mici de 10.000 euro sau echivalent, atunci când acestea sunt derulate prin casieria proprie și sunt efectuate în cursul aceleiași zile"



#20 patipatason

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 27 Postari:

Postat 19 January 2008 - 05:47 PM

Buan ziua,

Am si eu nevoie de un contract de imprumut firma general nu cu o anumita suma specificata. Adica un contract din care sa reiasa ca asociatul poate imprumuta firma ori de cate ori va fi nevoie. M-ar interesa si invers dar nu sunt sigura daca firma poate imprumuta asociatul altfel decat prin 542.

multumesc






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL