Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
contract imprumut / finantare - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


- - - - -

contract imprumut / finantare

98 replies to this topic

#21 alexia1703

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 30 January 2008 - 02:59 PM

Buna ma poate ajuta si pe mine cineva cu aceeasi pb? Contractul este din 2005 incheiat pe o perioada de 11 luni cu o dobanda anula de 15 %. Ce trebuie facut? totul se face prin transfer bancar? sumele sunt f mari in euro.

Aceasta postare a fost editata de kimba: 05 March 2008 - 01:34 PM




#22 madalinab

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1733 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 11 February 2008 - 12:43 PM

Daca societatea are in obiectul de activitate si activitate de finantare, aceasta poate acorda imprumuturi, altfel este ilegal. Pentru contract de imprumut al asociatului catre firma vei gasi modele pe forum sau pe google.

Madalina



#23 CRIS TIMISOARA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 41 Postari:

Postat 05 March 2008 - 12:36 PM

daca se face prin virament bancar, cu siguranta banca va cere documente justificative. in general cand e vorba de finantari/returnari de imprumuturi banca va cere documente justificative. de asemenea poate intra sub incidenta legii 656, deoarece astfel de imprumuturi sunt cele mai suspecte de spalare de bani.
in contract se mentioneaza doar valuta, sau si echivalentul in lei?

Aceasta postare a fost editata de kimba: 05 March 2008 - 01:35 PM




#24 viandi

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 05 March 2008 - 02:47 PM

Eu am gasit in CF la art 23 legat de deductibilitatea dobazii
În cazul împrumuturilor obtinute de la alte entitati, cu exceptia celor prevazute la alin. (4),
dobanzile deductibile sunt limitate la:
a) nivelul ratei dobânzii de referinta a Bancii Naaionale a României, corespunzatoare ultimei luni din
trimestru, pentru împrumuturile în lei; ai
b) nivelul ratei dobanzii anuale de 9%, pentru împrumuturile în valuta. Acest nivel al ratei dobânzii se
aplica la determinarea profitului impozabil aferent anului fiscal 2004. Nivelul ratei dobânzii pentru
împrumuturile în valuta se actualizeaza prin hotarare a Guvernului.

in LEGE nr.99 din 26 mai 1999
TITLUL VI
Regimul juridic al garantiilor reale mobiliare
ART. 100
In sensul prezentului titlu, orice persoana, daca nu primeste depozite, poate vinde pe credit sau poate acorda imprumuturi, fara a fi aplicabile dispozitiile Legii bancare nr. 58/1998.

si in LEGE nr.58 din 5 martie 1998 Legea bancară
Art. 7. - Se interzice oricărei persoane, alta decât o bancă autorizată sau o societate autorizată conform legii, să se angajeze în activități de acceptare de depozite.

pana la urma care este concluzia? Sunt legale imprumurile intre 2 firme sau nu.
Daca da cum se inregistreaza in conta? pe
2673. Imprumuturi acordate pe termen lung
si pe
2674. Dobanda aferenta imprumuturilor acordate pe termen lung
Dar daca contractul este pe mai putin de un an cum se inreg.


multumesc



#25 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 05 March 2008 - 02:49 PM

Vezi postareaALUPEI OTILIA, la May 4 2007, 11:21 AM, a spus:

eu am avut, acum cativa ani, o operatiune similara, a venit garda si a iesit uratel, au facut PV de confiscare sume imprumutate fiindca au considerat activ. desfasurata fara a avea acest obiect de activitate.
la vremea resp. am obtinut si de la BNR o adresa in care se specifica faptul ca nu se aplica legea 58/1998 valabila atunci. redau parte importanta: "orice persoana, daca nu primeste depozite, poate sa acorde imprumuturi fara a fi aplicabile dispozitiile legii nr. 58/1998.
Apreciem ca notiunea de depozit trebuie inteleasa intr-un sens larg, astfel incat sa acopere nu numai sumele atrase in mod explicit cu acest titlu, ci si alte fonduri de natura depozitului (sume avand caracter rambursabil), atrase de la public (persoane fizice, persoane juridice).
Prin urmare, consideram ca in cazul prezentat de dvs., nu sunt incidente prevederile Legii bancare nr. 58/1998, in conditiile in care societatea la care va referiti nu este angajata in operatiuni de atragere de depozite ori alte fonduri de la public."
asta era prin 2003, am fost in proces cu garda, sincer nu mai stiu cum s-a terminat fiindca eu am plecat la scurt timp dupa inceperea procesului, apoi ei au vandut firma alcuiva si am pierdut legatura.
LEGE nr.99 din 26 mai 1999
privind unele măsuri pentru accelerarea reformei economice

TITLUL VI
Regimul juridic al garantiilor reale mobiliare

CAPITOLUL 7
Dispozitii finale și tranzitorii

ART. 100
In sensul prezentului titlu, orice persoana, daca nu primeste depozite, poate vinde pe credit sau poate acorda imprumuturi, fara a fi aplicabile dispozitiile Legii bancare nr. 58/1998.



#26 prepeleac

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 141 Postari:

Postat 06 March 2008 - 11:34 AM

ORDONANTA nr. 28 din 26 ianuarie 2006
privind reglementarea unor masuri financiar-fiscale

ART. 2
(1) Activitatea de creditare reprezinta orice forma de finantare, realizata de institutiile financiare nebancare in conformitate cu prevederile art. 7 alin. (1).
(2) Banca Nationala a Romaniei este singura autoritate in masura sa decida daca activitatea desfasurata de o entitate este de natura activitatii de creditare si intra sub incidenta prezentului titlu.

ART. 3
(1) Activitatea de creditare se desfasoara prin institutii de credit definite in conformitate cu dispozitiile Legii nr. 58/1998 privind activitatea bancara, republicata, si prin institutii financiare nebancare, in conditiile stabilite prin prezentul titlu, precum si prin legi speciale care le reglementeaza activitatea.
(2) Entitatile, altele decat cele prevazute la alin. (1), nu pot desfasura cu titlu profesional activitati de creditare.

Mai sunt derogari prevederi conexe etc in actul asta normativ, dar dupa cum se observa la art. 2 alin. 2 din OG BNR-ul decide ce are si ce nu are caracter profesional, asa ca o oarece prudenta in incheierea contractelor de creditare intre entitati neafiliate e de dorit.

Aceasta postare a fost editata de prepeleac: 06 March 2008 - 11:36 AM




#27 CRIS TIMISOARA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 41 Postari:

Postat 06 March 2008 - 02:31 PM

creditarea intre doua PJ rezidente este discutabila. in mod normal nu se fac imprumuturi de acest gen, decat daca exista o legatura intre cele doua firma (firma mama, asociati), sau daca este prevazut in statutul societatii.
in general cel mai bine este sa se fac un virament bancar cu explicatie avans marfa, dupa care beneficiarul va returna avansul.



#28 nicoletacristi2007

    Membru junior

  • Nou venit
  • Pip
  • 10 Postari:

Postat 19 March 2008 - 02:29 PM

Dar nu este obligatoriu ca asociat sa faci contract de imprumut pentru firma, eu fac doar o dispozitie de incasare. Asa am lucrat pana acum.
Gresesc eu cumva?



#29 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 19 March 2008 - 02:53 PM

Se recomanda sa faci contract de imprumut (chiar nelegalizat) pentru a justifica acele incasari si pentru a justifica conditiile creditului: termen (determinat sau nedeterminat), dobanda etc. Daca se percepe si o dobanda, contractul scris este obligatoriu, iar rata dobanzii sa fie sub nivelul dobanzii BNR.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 19 July 2008 - 09:29 PM

Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)



#30 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 19 March 2008 - 03:35 PM

Vezi postareanicoletacristi2007, la Mar 19 2008, 02:29 PM, a spus:

Dar nu este obligatoriu ca asociat sa faci contract de imprumut pentru firma, eu fac doar o dispozitie de incasare. Asa am lucrat pana acum.
Gresesc eu cumva?
si eu am facut la fel ani de zile si niciodata, la nici un control (adm. fin sau garda) nu mi s-a pretins contract de imprumut intre asociat si propria firma. disp. de incasare sau chit. au fost suficiente. cand am vrut sa fiu mai catolica decat papa am facut chit. pt. sumele incasate ca si creditare firma, in rest am facut dic si nimeni nu mi-a comentat.

exista vreo reglementare clara care ne obliga sa intocmim aceste contracte si nu stiu eu de ea ?? sincera sa fiu, ma indoiesc ca exista, altfel ma "incaltau"cu vreo amenda pana acum fiindca era extrem de la indemana contraventia aceasta.



#31 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 19 March 2008 - 05:21 PM

Vezi postareaALUPEI OTILIA, la Mar 19 2008, 03:35 PM, a spus:

exista vreo reglementare clara care ne obliga sa intocmim aceste contracte ??
Exista o reglementare legala prevazuta de Lg. 31/1990 privind societatile comerciale.
Art. 15. - Contractele intre societatea cu raspundere limitata si persoana fizica sau persoana juridica, asociat unic al celei dintai, se incheie in forma scrisa, sub sanctiunea nulitatii absolute.



#32 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 19 March 2008 - 06:05 PM

multumesc mult, Lexiroxi :pullhair:
ca un contract trebuie incheiat in forma scrisa - am inteles, dar trebuie incheiat ?
sa inteleg ca si creditarea firmei de catre un asociat reprezinta un contract intre parti (el- pers. juridica cu el-pers. fizica) ?
aceasta relatie (de a imprumuta firma) trebuie evidentiata printr-un contract ? nu poate exista in afara unui contract ? asta e intrebarea ...

oricum, banuiesc ca nu exista amenda pt. neinchierea acestui tip de contract, altfel nu scapam noi, sunt sigura ...



#33 viovirtej

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 24 March 2008 - 09:31 AM

Buna tuturor!
Are cineva un model de contract de imprumut asociat unic?
Multumesc anticipat!



#34 MARYSA ST

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 231 Postari:

Postat 24 March 2008 - 09:53 AM

CONTRACT DE IMPRUMUT
Incheiat astazi 03.01.2008



I. PARTILE CONTRACTANTE

1.1. Dl……… cetatean roman domiciliat in Ploiesti, str…., nr…, bloc …, ap…. posesor al CI seria .., nr….., eliberat de Pol….., CNP ……, in calitate de imprumutator,
pe de o parte,
si
1.2. SC FLORICICA SRL, societate romana cu sediul in …., str….., nr. ….., judet …., cod fiscal ….., in calitate de imprumutat, pe de alta parte,

au convenit, avand in vedere calitatea de asociat detinut de imprumutator, in temeiul art.100 titlul V din Legea 99/1999, precum si in conformitate cu Legea societatilor comerciale nr. 31/1990, sa incheie prezentul contract de imprumut, cu respectarea urmatoarelor clause:

II. OBIECTUL CONTRACTULUI

2.1. Imprumutatorul acorda imprumutatului un imprumut in lei, in suma variabila, in conditiile stabilite in prezentul contract, in vederea stingerii obligatiilor de plata ce revin societatii la diverse termene.
2.2 Avand in vedere calitatea partilor si termenii contractului, acestea convin ca imprumutul nu este purtator de dobanzi.(daca e, dobanda se calculeaza trimestrial, cu dobanda BNR, din ultima luna a trimestrului)

III. OBLIGATIILE PARTILOR

3.1. Obligatiile imprumutatului sunt urmatoarele:
a) sa restituie imprumutul in aceleasi conditii in care a fost acordat respectiv, in numerar la caseria societatii;
b) sa efectueze plata cel mai tarziu pana la termenul-limita prevazut la pct.4.1;
c) sa suporte toate spezele aferente executarii acestui contract.

3.2. Obligatiile imprumutatorului sunt urmatoarele:
a) sa nu ceara restituirea sumei imprumutate inaite de termenul prevazut la punctual 4.1;
b) sa se prezinte la caseria imprumutatului la termenul indicat de acesta in vederea incasarii sumelor cuvenite;
c) sa semneze documentele constatatoare ale restituirii imrumutului acordat;

IV. DURATA CONTRACTULUI

4.1. Imprumutul se acorda pe un termen de 12 luni, incepand cu data de 01.01.2008, partile putand conveni extinderea duratei contractului.

V. Litigii

5.1. Partile au convenit ca toate divergentele ce rezida din sau in legatura cu prezentul contract vor fi aduse in fata instantelor judecatoresti competente.

VI. CLAUZE FINALE

6.1 Modificarea prezentului contract se face numai prin act aditional incheiat intre partile contractante.
6.2.Prezentul contract reprezinta vointa partilor si inlatura orice alta intelegere verbala dinre acestea, anterioara sau ulterioara incheierii lui.
6.3. Prezentul contract a fost incheiat intr-un numar de 2 exemplare, cate unul pentru fiecare parte, astazi 03.01.2008, data semnarii lui.



IMPRUMUTATOR, IMPRUMUTAT,

SC FLORICICA SRL

Eu acest contract folosesc! Daca are cineva un contract mai bun, astept sugestii! :pullhair:



#35 Liliana Lascu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 51 Postari:

Postat 25 March 2008 - 11:51 AM

Pt acest tip de contrct ce document folositi pentru inregistrarea in registrul de casa a incasarii? Chitanta? Dispozitie de incasare sau si chitanta si dispozitie de incasare?



#36 viovirtej

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 25 March 2008 - 01:22 PM

Multumesc mult! Cred ca este OK!



#37 NICOLETA VARZARU

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 25 March 2008 - 02:16 PM

Am infiintat o societate si am nevoie sa inchei un contract de creditare cu unul din asociati. Intrebarea mea este: cu ce data este corect sa inchei acest contract avand in vedere ca actele societatii au iesit pe data de 19.03 iar la Reg Com am inceput sa platim taxe cu data de 12.03? Si cu ce data voi inregistra in contabilitate plata acestor taxe?

Multumesc tare mult



#38 danacretu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 16 Postari:

Postat 25 March 2008 - 05:33 PM

pt.nicoleta varzaru:
1.actele societatii sunt valabile incepand cu data de 19.03.2008, deci contractul de finantare se va incheia numai incepand cu data de 19.03.2008 (anterior acestei date -in nici un caz-SC nu exista).
2.pentru taxele platite anterior infiintarii SC se va intocmi un decont de cheltuieli pe numele unui asociat/administrator -avand anexate facturi sau chitante care justifica cheltuielile de infiintare a SC -din care reiese ca are de primit suma "X" - incepand cu data care este mentionata pe Certificatul de Inmatriculare.
pt.liliana:
1.in baza contractului de creditare cu depunere numerar in casierie eu am intocmit dispozitie de incasare.
2.cu acest model de contract s-a depus direct in banca de catre administrator 10.000 euro (5124=455.xx)


sper ca am fost de ajutor
o zi buna tuturor!

Vezi postareakimba, la Mar 3 2008, 03:41 PM, a spus:

Multumesc Dana, chiar am nevoie de un astfel de contract.




#39 NICOLETA VARZARU

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 25 March 2008 - 05:33 PM

MULTUMESC FOARTE MULT. LA FEL M-AM GANDIT SI EU

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 19 July 2008 - 09:36 PM




#40 albuta

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 02 April 2008 - 12:05 PM

Multumesc mult pentru Contract imprumut si sugestii.






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL