Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
contract imprumut / finantare - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 3

Salt la continut


- - - - -

contract imprumut / finantare

98 replies to this topic

#41 Bea

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 546 Postari:
  • Location:Timisoara

Postat 03 June 2008 - 12:00 PM

societatea exista ca persoana juridica din data semnarii actului constitutiv, inregistrarea se va face in termen de 15 zile.
deci se pot face acte, care nu sunt justificari ale unor fapte de comert, incepand cu data actului constyitutiv, exceptia: pentru spatiul necesar sediului, actul se poate incheia si inainte de aceasta data.
Bea



#42 Bea

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 546 Postari:
  • Location:Timisoara

Postat 04 June 2008 - 08:34 AM

corectez:
Legea societatilor comerciale "Art. 41. - (1) Societatea comerciala este persoana juridica de la data inmatricularii in registrul comertului."

scuze pentru interpretarea prea juridica...

Bea



#43 ramonici

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 30 Postari:

Postat 15 June 2008 - 06:45 PM

Nu stiu daca am postat unde trebuie
am nevoie de ajutor , asociatul care nu este unic a imprumutat societatea in feb. 2008 cu contract suma de 70000 ron, in contract nu e specificata dobanda, i s-au returnat prin banca cu 4000 mai mult decit trebuia , nu stiu ce sa fac pt acoperirea sumei pt ca si la banca imi cere o acoperire pt dif.Se poate considera dif ca si dobanda daca in contract nu e specificata si cum se calculeaza sau ce sa fac va rog sa ma ajutati ca nu stiu ce sa fac



#44 tmary

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 48 Postari:
  • Gender:Female

Postat 16 June 2008 - 08:04 AM

daca vrei sa calculezi dobanda intocmeste un act aditional contractului, unde specifici dobanda dar nu mi mare decat dobanda de referinta a BNR .Mod de calcul: suma imprumutata * nr zile*dob de ref/360 zile.
Poti de asemenea sa tratezi suma platita in plus ca si dividende daca soc a inregistrat profit (dar tr platit si declarat impozit pana la data de 25 a lunii urmatoare platii sumei) sau avans spre decontare dar sa- l decontezi imediat in perioada urmatoare .

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 19 July 2008 - 09:32 PM




#45 ota

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 48 Postari:

Postat 16 June 2008 - 02:44 PM

Am o intrebare:
- Contractul de imprumut firma de catre asociat intra sub incidenta Legii 656?/ 2002 , respectiv la Art. 8, litera k) "orice alta persoana fizica sau juridica, pentru acte si fapte savarsite in afara sistemului Financiar-bancar" ?
Intreb, deoarece din:
Art. 15 , alin (4) al "Regulament din 04/06/2008 , anexa la H.G. nr. 594 din 04/06/2008, privind aprobarea Regulamentului de aplicare a prevederilor Legii nr. 656/2002 pentru prevenirea și sancționarea spălării banilor, precum și pentru instituirea unor măsuri de prevenire și combatere a finanțării actelor de terorism Publicat în M.O. nr. 444 din 13/06/2008"
deduc ca NU.....Gresesc ?

Redau mai jos Art. 15:
"(1) Persoanele prevăzute la art. 8 lit. a)-d), g)-j), precum și structurile de conducere ale profesiilor liberale prevăzute la art. 8 lit. e) și f) din Legea nr. 656/2002 vor desemna printr-un act intern, întocmit potrivit anexei care face parte din prezentul regulament, una sau mai multe persoane care au responsabilități în aplicarea Legii nr. 656/2002 și a prezentului regulament, ale căror nume vor fi comunicate Oficiului, împreună cu natura și cu limitele responsabilităților menționate. Actul intern va fi comunicat direct la sediul Oficiului sau prin intermediul serviciilor poștale, cu confirmare de primire.
(2) Persoanele prevăz. la alin. (1) vor stabili politici și proceduri adecvate în materie de cunoaștere a clientelei, de raportare și de păstrare a evidențelor secundare sau operative, de control intern,evalua-re și gestionare a riscurilor, managementul de conformitate și comunicare pentru a preveni și a împiedica operațiunile suspecte de spălarea banilor sau finanțarea actelor de terorism, asigurând instruirea corespunzătoare a angajaților. Instituțiile de credit și instituțiile financiare au obligația de a desemna un ofițer de conformitate subordonat conducerii executive, care coordonează implemen-tarea politicilor și procedurilor interne pentru aplicarea Legii nr.656/2002 și a prezent. regulament.
(3) Persoanele desemnate conform alin. (1) și (2) răspund pentru îndeplinirea sarcinilor stabilite în aplicarea Legii nr. 656/2002.
(4) Dispozițiile alin. (1) - (3) nu sunt aplicabile persoanelor fizice și juridice prevăzute la art. 8 lit. k) din Legea nr. 656/2002.
(5) Instituțiile de credit și instituțiile financiare trebuie să informeze toate sucursalele și filialele lor situate în state terțe asupra politicilor și procedurilor stabilite potrivit alin. (2). "

Multumesc!



#46 tmary

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 48 Postari:
  • Gender:Female

Postat 18 June 2008 - 08:56 AM

eu intocmesc contracte cu asociatii doar in momentul in care calculez dobanda pentru banii imprumutati



#47 CRIS TIMISOARA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 41 Postari:

Postat 18 June 2008 - 12:06 PM

problema e aici ca banca a gresit ( ar fi trebuit sa verifice sumele inscrise in contract)
fa un act aditional la contract in care suma sa fie mai mare ( de ex. 100.000 ron) cu o data anterioara acestor operatiuni derulate prin banca.
faci o dispozitie de incasare prin casierie in care asociatul imprumuta firma cu suma de 4.000 ron, si esti acoperita.
P.S. eu lucrez in banca.ce ti-am zis punctul meu de vedere prin care poti justifica operatiunile derulate prin banca.



#48 ramonici

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 30 Postari:

Postat 20 June 2008 - 06:58 PM

Multumesc mult pentru raspunsuri



#49 HotChocolate

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 46 Postari:
  • Gender:Female

Postat 30 June 2008 - 01:23 PM

Buna tuturor!

Va mai supun atentiei o mica nelamurire legata de contractul de imprumut asociat - societate. Voiam sa va intreb care este procedura de virare a banilor catre firma? Este nevoie sa fie depusi in contul curent al firmei sau se pot da in numerar pe casa? Exista un termen minim / maxim in care societatea trebuie sa returneze banii asociatului sau se poate stipula orice perioada in contract? Este nevoie de transe fixe la restituirea sumei sau se poate si cu suma variabila, in functie de posibilitatile societatii cu conditia respectarii termenului? Vreau ca imprumutul sa nu fie purtator de dobanzi.

Mai sunt si alte detalii legate de acest tip de contract? Am deja un model in minte si stiu deja ca nu trebuie autentificat, :frusty: dar poate imi scapa ceva...

Ar fi posibila si o decizie a asociatului unic sau mai bine contract?

Va multumesc anticipat! :thumbup:



#50 marylen

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 11 Postari:
  • Gender:Female

Postat 30 June 2008 - 01:45 PM

Eu ziv ca un contract si banii ar fi mai indicat sa fie depusi in contul curent al societatii.



#51 HotChocolate

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 46 Postari:
  • Gender:Female

Postat 30 June 2008 - 04:55 PM

Da, si eu cred ca e mai indicat prin banca. Este corect daca inregistrez 5121 = 4551? Dupa aceea este nevoie sa emit factura / chitanta catre asociat pt suma respectiva? Mai implica alte inregistrari?



#52 Bea

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 546 Postari:
  • Location:Timisoara

Postat 30 June 2008 - 08:37 PM

banii pot fi depusi in caseria societatii, cu o dispozitie de incasare, in contul curent sau pur si simplu prin plata furnizorilor. cel mai clar e sa fie stipulati toate aceste modalitati, precum si toate detaliile clarificate in contractul de imprumut. acolo trebuie si specificat daca imprumutul este purtator de dobanzi sau nu, precum si modalitatile si termenele de rambursare.
Bea



#53 HotChocolate

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 46 Postari:
  • Gender:Female

Postat 30 June 2008 - 08:41 PM

Pare mai putin complicat cu plata directa a furnizorului... :frusty: In cazul acesta care ar fi inregistrarile aferente si eventualele documente de intocmit pe langa contract?

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 19 July 2008 - 09:18 PM




#54 Bea

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 546 Postari:
  • Location:Timisoara

Postat 01 July 2008 - 05:06 PM

Contul 455 ''Sume datorate actionarilor/asociatilor''
Cu ajutorul acestui cont se tine evidenta sumelor lasate temporar la dispozitia entitatii de catre actionari/asociati.
Contul 455 ''Sume datorate actionarilor/asociatilor'' este un cont de pasiv.
In creditul contului 455 ''Sume datorate actionarilor/ asociatilor'' se inregistreaza:
- sumele lasate temporar la dispozitia entitatii de catre actionari/asociati (512, 531);
- dobanzile aferente sumelor depuse de actionari/asociati (666);
- sumele reprezentand dividende cuvenite actionarilor/ asociatilor si lasate la dispozitia entitatii (457);
- diferentele nefavorabile de curs valutar la sfarsitul exercitiului financiar, din evaluarea soldului in valuta (665).
In debitul contului 455 ''Sume datorate actionarilor/ asociatilor'' se inregistreaza:
- sumele restituite actionarilor/asociatilor (512, 531);
- diferente favorabile de curs valutar aferente datoriilor fata de actionari/asociati (765);
- sume anulate reprezentand datorii fata de actionari/asociati, aferente exercitiilor financiare anterioare (117).
Soldul contului reprezinta sumele datorate de entitate actionarilor/asociatilor.

dat fiind ca "Functiunea conturilor prezentata in acest capitol nu este limitativa, fiind exemplificat modul de inregistrare contabila a principalelor operatiuni economico-financiare.
La reflectarea in contabilitate a operatiunilor economice derulate se are in vedere continutul economic al acestora, cu respectarea principiilor, bazelor, regulilor si politicilor contabile permise de reglementarea contabila aplicabila."
si avand inclus in textul contractului de imprumut si aceasta modalitate de imprumutare a firmei, fac 401(sau alt cont de creditori)=4551(analitic asociat).
la documente pe langa contract, eu nu am facut altele, eventual daca tii neaparat, se poate copia factura platita, se pot centraliza lunar intr-un tabel facturile-sumele platite, etc.

salut.
Bea



#55 mihaelak

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 40 Postari:

Postat 03 July 2008 - 03:46 PM

poate societatea mama (companie straina sa crediteze o firma(romana).
Este dobanda deductibila fiscal?
Este acest imprumut supus impozitarii (impozit retinut la sursa , etc. ?)

va multumesc

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 19 July 2008 - 09:31 PM




#56 HotChocolate

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 46 Postari:
  • Gender:Female

Postat 07 July 2008 - 03:07 PM

Este nevoie sa se prevada expres o anumita modalitate de returnare a banilor, de ex in transe lunare sau pot sa prevad numai finalizarea platii pana la termenul specificat in contract, firma facand platile in functie de disponibilitati?



#57 Bea

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 546 Postari:
  • Location:Timisoara

Postat 07 July 2008 - 03:11 PM

dupa opinia mea, ca si in orice alt contract, este bine sa ai clarificate detaliile -daca nu chiar toate, dar cel putin, cele relevante.
si intr-un contract de imprumut, eu zic ca este relevant atat modalitatea de acordare, cat si cea de rambursare a imprumutului. daca nu vrei sa specifici in mod explicit ca se poate si prin plata directa a furnizorilor, macar sa ai inclusa expresia "in orice forma".
nu stiu sa se fi legat cineva de formulare.
Bea



#58 HotChocolate

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 46 Postari:
  • Gender:Female

Postat 07 July 2008 - 03:20 PM

Multumesc din nou Bea!

Voi prevedea oricum faputl ca se va face plata direct la furnizor dar nu sunt foarte sigura daca pot face in asa fel incat firma sa nu fie obligata la plata unei sume in fiecare luna, pt ca deocamdata e la inceput si ma gandesc ca se poate formula in asa fel incat societatea sa aiba doar obligatia returnarii intregii sume pana la finalizarea termenului prevazut in contract. Nu voi prevedea dobanzi.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 08 July 2008 - 03:04 PM
citare integrala mesaj anterior




#59 irina petcu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 278 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bistrita
  • Interests:contabilitate

Postat 07 July 2008 - 03:51 PM

View PostHotChocolate, on Jul 7 2008, 04:07 PM, said:

Este nevoie sa se prevada expres o anumita modalitate de returnare a banilor, de ex in transe lunare sau pot sa prevad numai finalizarea platii pana la termenul specificat in contract, firma facand platile in functie de disponibilitati?

Fisier atasat  CONTRACT_DE__MPRUMUT_MODEL.doc   25.5K   634 downloads

Aceasta postare a fost editata de irina petcu: 07 July 2008 - 03:56 PM

irina



#60 HotChocolate

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 46 Postari:
  • Gender:Female

Postat 08 July 2008 - 12:02 PM

Multumesc mult Irina pt. model :smile:

Eu facusem unul putin mai complex:

Ideea e sa pot face rambursarea dupa disponibilitatile firmei, nu lunar. Apropo, suma e de aprox 2500 euro, e sub 10.000, e ok, nu?

Si intr-un final voi face virarea in casa, pt ca mi-a aparut o complicatie daca ii pot pune asa...
5311 - 4551 analitic asociat unic si dau chitanta. E corect?






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL