Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
vanzare auto - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 8

Salt la continut


vanzare auto


207 replies to this topic

#141 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 07 August 2009 - 11:20 AM

Pt. Dze : In cazul persoanelor juridice factura este suficienta si trebuie sa aveti si dovada platii. Titularul masinii trebuia schimbat, trebuia declarata masina la Dir.de venituri-bug. local, in vederea impunerii si facute toate formalitatile (da o cautare pe Google) altfel nu vad cum poti sa o vinzi sau sa faci altceva cu ea, din moment ce masina figureaza in acte pe cealalta firma.

Pt. ARDA : Da, este nevoie de foi de parcurs.

Dana




#142 mihaelas82

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 07 August 2009 - 04:44 PM

Buna ,
Ma puteti ajuta si pe mine ...sunt noua pe aici
Am o masina achizitionata din Germania second hand si se doreste vindere ei dupa 5 luni de amortizare.
Intrebarea mea este daca pot sa o vand numai pe baza contractului de vanzare cumparare sau trebuie sa o facturez ? Daca tb sa o facturez .......cu tva sau fara tva , mentionez inca o data ca e adusa din Germania. ????
Mersi




#143 leu50

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 646 Postari:

Postat 07 August 2009 - 06:32 PM

Daca este pe societate la vanzare este necesara factura si factura o faci cu TVA.(vanzarea se face in Romania?).



#144 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 08 August 2009 - 11:57 AM

mihaela 82,

ai incalcat regulamentul priv. postarea fiindca ai deschis un topic nou desi mai exista unul pe aceasta tema deschis deja (vanzare auto), chiar la acest capitol, 1-2 topice mai jos !

pt. nerespectarea regulamentului priv. postarea ai numai avertisment public (de data asta), cea mai usoara sanctiune.
te rog sa recitesti regulamentul acestui forum si sa-l respecti, in caz contrar iti vei pierde dreptul de a mai activa aici si asta nu o doreste nimeni.


topic inchis temporar si marcat pt unire cu cel anterior.



#145 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 09 August 2009 - 07:20 PM

topice unite !



#146 berni.apolzan

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 27 August 2009 - 08:12 PM

Vreau sa cumpar o masina de pe firma pe persoana fizica, eu fiind persoana fizica. Tatal meu e administratorul si amandoi lucram in firma. am crezut ca nu e problema, ca facem contract de vanz-cump si actele ce urmeaza la Finante, Politie le stiu. Pana cand contabila a spus ca nu-i legal(nu-i voie) deoarece nu-i voie sa vinzi de pe firma catre persoana fizica daca aceea persoana fizica e din aceeasi familie. Va rog sa-mi spuneti daca e adevarat acest lucru, si daca da as citi si legea aferenta. Multumesc si sper ca m-am facut inteles



#147 tes

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 315 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 28 August 2009 - 03:42 PM

am trait s-o aud si pe asta!!!!

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 31 August 2009 - 01:34 PM




#148 Cimpean Claudiu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 44 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Alba Iulia

Postat 28 August 2009 - 04:10 PM

ai un contabil :good:
Sper ca ai simtit ironia.... Poti sa faci vanzarea catre persoana fizica. Faci factura catre persoana fizica si gata...
Daca nu stie contabilul cum sa se inregistreze in conta, revin-o cu un mesaj si i se va explica.
__________________________________________________________________
Sper ca v-am fost de ajutor!
Best wishes!
Claudiu



#149 leu50

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 646 Postari:

Postat 30 August 2009 - 10:05 PM

Sigur se poate face vanzarea dar, atentie la ce pret pentru ca probabil contabila asta a vrut sa spuna, ca pretul de vanzare in acest caz trebuie sa fie pretul de piata pentru ca altfel va fi considerat pret de transfer si pentru diferenta intre cele doua la un eventual control vi se va calcula impozit suplimentar.



#150 &&&&&

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 19 Postari:

Postat 24 September 2009 - 08:04 AM

buna, am si eu o problema pentru care va cer ajutorul : administratorul firmei la care lucrez a vandut o masina unei pers.fizice.Incasarea facturii se poate face numerar sau banii trebuie depusi la banca, avand in vedere faptul ca nu pot incasa numerar sume mai mari de 5000lei, si stiu ca nu nu se pot fragmenta facturile care depasesc val.mai mare de 5000.Ma puteti ajuta cum sa procedez cel mai corect sa nu gresesc? multumesc.



#151 katinca

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 250 Postari:
  • Gender:Female

Postat 24 September 2009 - 08:25 PM

Persoanele fizice nu intra sub incidenta prevederilor legate de plafonul pentru incasarile si platile cu numerar.

H.G. nr. 2185/2004, privind aprobarea Normelor metodologice pentru aplicarea prevederilor art. 5 şi 6 din Ordonanţa Guvernului nr. 15/1996 privind întărirea disciplinei financiar-valutare, publicata in M.O. nr. 1224 din 20/12/2004

11. Persoanele fizice, persoanele fizice autorizate sau persoanele care exercită profesii libere, producătorii agricoli, persoane fizice, nu intră sub incidenţa prevederilor ordonanţei



#152 &&&&&

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 19 Postari:

Postat 25 September 2009 - 06:39 AM

multumesc mult pentru raspuns

Aceasta postare a fost editata de MIKY2010: 25 September 2009 - 09:53 AM




#153 PITYU

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 11 Postari:

Postat 08 October 2009 - 03:29 PM

Sigur [u]se poate face vanzarea [/u]dar, atentie la ce pret pentru ca probabil contabila asta a vrut sa spuna, ca pretul de vanzare in acest caz trebuie sa fie pretul de piata pentru ca altfel va fi considerat pret de transfer si pentru diferenta intre cele doua la un eventual control vi se va calcula impozit suplimentar.
[/quote]



#154 PITYU

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 11 Postari:

Postat 08 October 2009 - 03:36 PM

Scuze, sunt noua si nu ma descurc deloc, dar va rog sa ma ajutati, am vandut active in martie 2009 la preturi sub valoarea contabila deoarece atat am putut obtine, firma este pe 0, nu mai are comenzi si am suspendat activitatea. Am intocmit facturi cu Tva si am considerat nedeductibile cheltuielile ca urmare a vanzarii sub valoarea contabila. Va rog sa-mi spuneti daca este legal?

Aceasta postare a fost editata de PITYU: 08 October 2009 - 03:40 PM




#155 PITYU

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 11 Postari:

Postat 08 October 2009 - 03:56 PM

Vezi postareafoxyexp, la Jun 18 2009, 12:24 AM, a spus:

nu trebuie sa faci licitatie ca sa vinzi masina; se face factura fiscala, cu tva daca firma este platitoare de tva, si se incaseaza banii.


Vezi postarearamymona, la Apr 21 2009, 02:52 PM, a spus:

Buna ziua ! Am si eu o mare rugaminte sa ma ajutati in cazul in care stiti. Anul trecut in martie(2008) a fost infiintata o firma SRL iar la o luna s-a achizitionat un auto(2005) din germania fara tva.Firma nu a avut deloc activitate iar administratorul vrea sa o inchida acum pentru a scuti si impozitul pe profit de 500 de euro pe care trebuie sa ii plateasca.Intrebarea mea este: cum vinde masina? la ce pret?poate sa o vanda la un pret mai mic decat valoare de intrare?

cel mai bine ar fi sa o vnzi la un pret egal cu valoarea ramasa de amortizat, mai ales ca vei face vanzarea catre administrator; poti sa faci vanzarea si la un pret mai mic, dar cu conditia ca pretul facturat sa fie un pret de piata.

mai citeste pe forum postari mai vechi si te vei lamuri.
Buna ziua
Te rog sa ma ajuti, si eu am vandut la o valoare mai mica decat valoarea contabila dar am considerat diferenta cheltuiala nedeductibila, mi-e teama doar pentru Tva, am procedat bine? am colectat tva pentru valoarea cu care s-a vandut, te rog sa-mi spui daca este bine?



#156 msf

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 02 December 2009 - 02:22 PM

buna ziua,ma confrunt cu o problema foarte delicata si nu stiu cu sa o rezolv.
In anul 2006 am cumparat un logan pe care l-am inchiriat la firma de taxi a cumnatului meu.In 2007 cand s-a schimbat legea care spunea ca firmele de taxi trebuie sa aiba toate masinile in proprietate ceea ce am si facut am vandut masina firmei cumnatului, dar intre timp firma avand 300 de mil datorie la fisc masinile au fost scoase la licitatie,dar spre norocul meu nu sau vandut dar cumnatul a reusit sa plateasca datoriile.deci eu cum pot sa-mi scot masina din firma fara sa fiu pusa la plata tva si impozit profit si daca are legatura pretul de vanzare al masinii cu evaluarea fiscului?????



#157 malis

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 93 Postari:

Postat 10 December 2009 - 12:36 PM

Seful meu vrea sa vanda un autoturism,achizitionat in 2001,deci amortizat integral unei rude la un pret de 535.50 lei.Poate vinde la o valoare asa mica autoturismul? :pullhair:



#158 magop

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 15 December 2009 - 12:51 PM

buna ziua,
am rugamintea sa ma ajutati cu o solutie , un mod avantajos de rezolvare a unei situatii;
sunt instructor auto pfa fara vechime si legile mai nou spun ca putem functiona doar pe masina propietate scoala de soferi.
Ce modalitate a fi ca eu sa pun masina personala pe societate, deci masina sa fie in acte a srl scoala de soferi dar eu sa o pot lua in momentul in care nu voi mai functiona ca angajat in acea scoala si de asemeni scoala sa nu poata sa o instraina sau cu alte cuvinte sa o pierd.
Ce costuri in afara de asigurare si impozit implica din partea mea?voi fi asociat sau cu? voi avea parte din profit?
astept detalii si multumesc.



#159 Florin_76

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1877 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 15 December 2009 - 09:08 PM

Contract de comodat cu scoala de soferi cu mentiunea ca instructorul care va folosi acea masina veti fi dumneavoastra ( obligatoriu mentionati acest aspect , altfel scoala poate pune si alt instructor sa foloseasca masina dumneavoastra ).



#160 magop

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 16 December 2009 - 09:37 AM

Vezi postareaFlorin_76, la Dec 15 2009, 10:08 PM, a spus:

Contract de comodat cu scoala de soferi cu mentiunea ca instructorul care va folosi acea masina veti fi dumneavoastra ( obligatoriu mentionati acest aspect , altfel scoala poate pune si alt instructor sa foloseasca masina dumneavoastra ).

Multumesc dar legea spune obligatoriu sa fie propietatea scolii. De aceea as dori daca se poate sa imi detaliati ce implica aceasta situatie... In mod sigur eu nu voi deveni asociatul societatii deoarece nu doreste, dar daca va fi masina propietatea scolii se mai poate sa o ''cumpar '' inapoi si ce implica apoi aceasta situatie..ce costuri voi avea eu...






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL