Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Suspendare activitate societate comerciala SRL - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 12

Salt la continut


Suspendare activitate societate comerciala SRL


325 replies to this topic

#221 MirceaSCALAT

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 128 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:RO

Postat 19 January 2010 - 03:15 PM

Vezi postareaahava, la Jan 18 2010, 06:35 PM, a spus:

Bilantul se depune de la data de la care firma desfasoara activitate in scopul obtinerii de profit(conf. codului fiscal).Cheltuielile cu impozitul forfetar nu reprezinta cheltuieli in scopul obtinerii de profit,se inregistreaza la cheltuieli anticipate, in consecinta,se depune declaratie de inactivitate.
Ca sa fac o plata pe care o consider ca fiind cheltuiala, fie ea si anticipata, trebuie sa fie asigurata diponibilitatea baneasca. In situatia data firma este imprumutata de un divers creditor.
EVIDENTA CONTABILA (in partida simpla ori dubla) SE TINE SI CONDUCE PENTRU A SE CONSEMNA EVENIMENTELE PATRIMONIALE, OBLIGATIILE SI DREPTURILE PERSOANEI JURIDICE.

Impozitul minim (asa-yisul forfetar este o obligatie a persoanei juridice in vederea recunoasterii acesteia ca persoana juridica activa, astfel ca este in scopul desfasurarii activitatilor statutare.



#222 monii23

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 22 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 19 January 2010 - 06:33 PM

Am o intrebare la o firma
de contabilitate, consultanta Administrator cu contratact de munca poate sa fie oricine sau trebe obligatoriu sa fie expert contabil?Si ca asociat unic?este undeva specificat aceasta restrictie?Economist nu poate fi cu vechime in domeniu
de 3 ani.
mersi de raspuns




#223 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 19 January 2010 - 07:28 PM

Monii23, aici se vorbeste despre :"Suspendarea activitatii soc. com"! Roaga sa ti se sterga postarea si posteaza in topicul potrivit.

Dana




#224 MirceaSCALAT

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 128 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:RO

Postat 20 January 2010 - 01:12 PM

Vezi postareamonii23, la Jan 19 2010, 06:33 PM, a spus:

Am o intrebare la o firma
de contabilitate, consultanta Administrator cu contratact de munca poate sa fie oricine sau trebe obligatoriu sa fie expert contabil?Si ca asociat unic?este undeva specificat aceasta restrictie?Economist nu poate fi cu vechime in domeniu
de 3 ani.
mersi de raspuns
Lamuriri suplimentare le obtii de la filiala CECCAR a judetului unde locuiesti, iar daca locuiesti in capitala de la filiala municipiului Bucuresti.
Temei juridic de domeniu OG.65/1994 cu modificarile si completarile ulterioare, precum si normele de aplicare elaborate de CECCAR ca institutie de utilitate publica cu autoritate delegata prin legea de infiintare.
Regula, si fara exceptii, este

Administratorul unei societati de profil (contabilitate ori expetiza contabila) trebuie sa fie profesionist recunoscut de CECCAR.

Pentru sociatatile de consultanta fiscala temeiul juridic se modifica dar regula este aceeasi.
Administratorul unei societati de consultanta fiscala trebuie sa fie profesionist recunoscut de CCF.Ro.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 08 February 2010 - 12:29 PM




#225 adavid

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 24 January 2010 - 04:55 PM

As dori sa stiu daca o societate dispune ca mijloc fix un autoturism pt. transport persoane iar societatea isi suspenda temporar activitatea pentru 2,5 ani ce se intampla cu autoturismul ?
Poate fi folosit pe durata suspendarii dar fara nici o decontare a cheltuielilor ? Mi se pare normal sa fie asa pt. ca societatea, chiar daca are activitatea temporar suspendata, ea exista si isi poate relua oricand activitatea.
Imi puteti spune daca este asa sau nu ?

Multumesc.



#226 simi_n22

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 28 January 2010 - 12:24 PM

Am un SRL din 2007 platitor de TVA la care sunt asociat unic care a fost pe profit pana in prezent,cu toate datoriile platite la zi.Datorita contextului actual al inpozitului si lipsei comenzilor in prezent am hotarat sa suspend activitatea pe o perioada de 3 ani,si am niste nelamuriri,daca ma poate ajuta cineva:

1 Am o masina pe firma care nu este amortizata in totalitate

Mai pot circula cu masina?

Pot sa cumpar masina ca si persoana fizica inainte de suspendare si cat trebuie sa platesc impozit?

Pot sa platesc impozitul la primarie,asigurare obligatorie,rovigneta si sa circul in continuare cu masina?

In perioada de suspendare merge in continuare amortizarea?

2 Am abonament la 2 telefoane care nu imi expira numai peste un an

Pot plati in continuare abonamentul si sa folosesc telefoanele,ori trebuie sa transfer abonamentul pe o persoana fizica?

3 Am o firma care nu si-a achitat o factura

Mai pot emite o chitanta in perioada de suspendare?

4 Mai sunt niste bani in cont

Ce se intampla cu ei, ori trebuie sa golesc contul la o ?



Sau ca alta varianta sa merg pe dizolvare si radiere,si ce se intampla cu cele mentionate ma sus?



#227 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 28 January 2010 - 01:29 PM

In perioada suspendarii nu ai voie sa ai cheltuieli sau venituri, este logic pt.ca practic firma nu mai desfasoara nici o activitate.
Deci:
1. NU se pot face ch. cu amortizarea dupa suspendare; anterior suspendarii masina poti sa o vinzi unei persoane fizice (care poti fi chiar tu) cu factura emisa de firma si chitanta pt. incasare sau incasare prin banca (daca se achita c-val. facturii) . Masina trebuie sa se vanda la valoarea de piata , nu are importanta daca nu este amortizata integral; Pe baza facturii se scade din gestiunea socieatii. Nu stiu cat impozit se plateste.
2. Ar trebui sa se transfere abonamentul de pe societate pe persoana fizica; facturile de telefonie reprezinta cheltuieli pt.societate, ch. pe care nu mai ai dreptul sa le faci dupa suspendare.
3. Chitante se pot emite si se pot primi, ele se inregistreaza in contul "Casa", nu intr-un ct.de cheltuieli.
4. Eu as inchide contul pt. ca daca in perioada suspendarii vei retrage banii din banca, acest lucru va genera cheltuieli cu comisionul bancar datorat bancii plus ca vei avea chelt.cu comisionul lunar de gestiune a contului si venituri din dobanzi pt. banii ramasi in cont, in situatia in care raman la dispozitia bancii.

Dana




#228 ggk

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 33 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 03 February 2010 - 10:15 PM

In cazul suspendarii activitatii cu obtinerea regimului derogatoriu, incepand din iulie, anul 2009, se mai depune decl 101 ?

Exista un art.in OMF nr. 864/2005, care imi este neclar, la pct.1 spune ca pentru decl 101 regimul este derogatoriu si
la pct.2.2, pentru fractiunile de ani trebuie depusa decl.101 ?

---------
C. Depunerea declaraţiilor fiscale
1. Sunt supuse regimului de declarare derogatoriu următoarele declaraţii:
1.1. formularul 100 "Declaraţie privind obligaţiile de plată la bugetul general consolidat", cod 14.13.01.01/a, aprobat prin Ordinul ministrului finanţelor publice nr. 281/2004, cu modificările şi completările ulterioare;
1.2. formularul 300 "Decont de taxă pe valoarea adăugată", cod 14.13.01.02, aprobat prin Ordinul ministrului finanţelor publice nr. 256/2004;
1.3. formularul 101 "Declaraţie privind impozitul pe profit", cod 14.13.01.04, aprobat prin Ordinul ministrului finanţelor publice nr. 35/2005;
1.4. formularul 120 "Decont privind accizele", cod 14.13.01.03, aprobat prin Ordinul ministrului finanţelor publice nr. 35/2005;
1.5. formularul 130 "Decont privind impozitul la ţiţeiul şi la gazele naturale din producţia internă", cod 14.13.01.05, aprobat prin Ordinul ministrului finanţelor publice nr. 35/2005.
2. Termene de depunere:
2.1. Pe perioada aplicării regimului de declarare derogatoriu contribuabilii nu au obligaţia depunerii declaraţiilor prevăzute la pct. 1.1-1.5, cu excepţia situaţiei prevăzute la pct. 2.2.
2.2. Pentru fracţiunile de ani fiscali cuprinse în perioada de aplicare a regimului de declarare derogatoriu, contribuablii au obligaţia depunerii declaraţiilor prevăzute la pct. 1.3-1.5 la termenele prevăzute de lege.
--------------



#229 bolba

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 121 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Cluj

Postat 03 February 2010 - 11:00 PM

Da,trebuie sa depuneti D101.



#230 rodicus

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 135 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Iasi

Postat 05 February 2010 - 06:26 PM

am o firma care si a suspendat activitatea in mai 2009

am inregistrat impozitul minim in trimestrul 2 iar plata s a facut pe 25 iulie

este corect sa inregistrez plata acestuia in luna iulie sau fac inregistrarea cand firma isi reia activitatea?


multumesc
The art of knowing is knowing what to ignore.



#231 HANDA76

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 261 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 07 February 2010 - 08:39 AM

Pe site-ul Min Fin apar urmatoarele date, la o firma suspendata:

Stare societate: SUSPENDARE ACTIVITATE din data 27 Octombrie 2009
Observatii privind societatea comerciala:
Data inregistrarii ultimei declaratii: (*) 27 Octombrie 2009
Data ultimei prelucrari: (**) 14 Ianuarie 2010 (data prelucrarii de catre ANAF)

Firma era pe pierdere si avea de plata imp minim 550.
Ce fac la trimestrul 4? (nu am depus decl 100)
Platesc pentru cele 27 de zile, sau consider data 14 ianuarie cea oficiala?
In mod normal la Reg Com s-a suspendat, dar datorita grevei, a mers greu.
Ma poate ajuta cineva?
Multumesc



#232 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 07 February 2010 - 09:18 AM

Citeaza

Rodicus : este corect sa inregistrez plata acestuia in luna iulie sau fac inregistrarea cand firma isi reia activitatea?
Plata se inregistreaza in iulie, la data platii. O plata sau o incasare nu genereaza cheltuieli si/ sau venituri.


Handa76 :

Citeaza

Ce fac la trimestrul 4? (nu am depus decl 100)
Platesc pentru cele 27 de zile, sau consider data 14 ianuarie cea oficiala?

Daca societatea apare suspendata cu data de 27 oct., inseamna ca cererea de depunere a suspendarii inreg. la Reg. Com. este datata cu 27.10, ar trebui sa verifici acest lucru. Daca nu ai regim derogatoriu trebuia sa depui 100 pana in 25.01. pt. impozitul aferent perioadei 01.10-27.10 sau sa depui declaratia fara sa treci nimic la impozit daca inchei sit.financiare pana in 25.02.2010. Vezi cum poti rezolva la Finante, dar mai intai ia toate actele si studiaza-le.

Dana




#233 rodicus

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 135 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Iasi

Postat 07 February 2010 - 11:38 AM

multumesc pentru raspuns Dana42
The art of knowing is knowing what to ignore.



#234 HANDA76

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 261 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 08 February 2010 - 11:00 AM

Vezi postareaDana42, la Feb 7 2010, 11:18 AM, a spus:

Handa76 :

Citeaza

Ce fac la trimestrul 4? (nu am depus decl 100)
Platesc pentru cele 27 de zile, sau consider data 14 ianuarie cea oficiala?
Daca societatea apare suspendata cu data de 27 oct., inseamna ca cererea de depunere a suspendarii inreg. la Reg. Com. este datata cu 27.10, ar trebui sa verifici acest lucru. Daca nu ai regim derogatoriu trebuia sa depui 100 pana in 25.01. pt. impozitul aferent perioadei 01.10-27.10 sau sa depui declaratia fara sa treci nimic la impozit daca inchei sit.financiare pana in 25.02.2010. Vezi cum poti rezolva la Finante, dar mai intai ia toate actele si studiaza-le.
Nu am depus decl 100, doar cea de TVA, pentru ca voi depune 101 pana pe 25.02. Sper ca am procedat bine.
Cererea de suspendare a fost cu 27.10.2009, dar eliberata pe 14.01.2010. Deci cum consider : din octombire suspendarea sau din ianuarie?
Multumesc

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 08 February 2010 - 12:30 PM




#235 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 08 February 2010 - 11:29 AM

Pt. Handa: cu 27.10.2009

Aceasta postare a fost editata de Dana42: 08 February 2010 - 11:29 AM

Dana




#236 HANDA76

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 261 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 08 February 2010 - 12:29 PM

multumesc mult



#237 christa_anda

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 214 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bistrita

Postat 09 February 2010 - 11:20 PM

Vezi postareamihaela_cva, la Jul 8 2009, 10:20 PM, a spus:

in perioada cand firma isi suspenda activitatea firma nu mai are voie sa faca venituri, nu cheltuieli. Este oricum obligata sa depuna bilant, chitanta de la ONRC daca nu si expertul ce semneaza bilantul. Deci are "dreptul" (a se citi obligatia) sa inreg.ch. cu impozit profit minim pana la data suspendarii si plata acestuia.
Reactivarea vectorului fiscal dupa 01.05 nu vad de ce...doar depui declaratia cu schimbarea vectorului dupa ce intra in suspendare.
Ar putea fi o problema la cei care au obtinut derogare pentru nedepunerea declaratiilor fara a merge la ONRC sa suspende activitatea (anterior acestei OG).


In concluzie: facturile de la reg com pt depunerea sit fin se inregistreaza in ctb unei firme suspendate, sau numai dupa reactivare( ca am auzit si varianta asta)???



#238 ovidiu79b

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 41 Postari:

Postat 11 February 2010 - 12:23 PM

O intrebare asemanatoare cu cea de mai sus:
Daca o firma si-a suspendat activitatea pe 01.09.2009 fara sa ceara regim derogatoriu dar mai face plati la furnizori, la bugetul de stat (unde are si majorari ct 6581) in octombrie, noiembrie, decembrie cum se face bilantul la 31.12.2009 ?(se inregistreaza in contabilitate in lunile respective sau la reluarea activitatii?).
Avand in vedere ca majorarile sunt cheltuieli nedeductibile si lasand la o parte impozitul minim, se mai face calculul impozitului trimestrial?
Va multumesc.

Si declaratia 101 cum se face, se prind si cheltuielile cu majorarile, cu comisionul bancar din octombrie, noiembrie, decembrie? Sau se ia in considerare doar perioada pana la 01.09.2009?

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 14 February 2010 - 12:11 PM




#239 adelinac

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 13 Postari:

Postat 11 February 2010 - 03:45 PM

Buna,

am si eu nevoie de ajutor :(...pt o firma fara activitate in acest moment ,cu actele contabile depuse la zi dar care are datorii la stat de aprox 7000 ron pot solicita insolventa?
cum pot proceda cu datoriile in coninuare?

Multumesc,



#240 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 14 February 2010 - 08:48 PM

Activitatea fiind suspendata nu mai datorezi impozit minim de la data suspendarii, dar vei intocmi si depune Declaratia 101, neavand aprobat regimul derogatoriu nu esti scutit de depunerea acestei declaratii.
Cheltuielile pe care le vei inregistra, de la data suspendarii pana la sfarsitul anului nu sunt cheltuieli deductibile deoarece nu sunt efecuate pentru desfasurarea activitatii pentru a obtine profit, dar ai obligatia de a inregistra toate facturile si chitantele emise pe numele societatii. Suspendarea activitatii unei societati comerciale presupune inactivitatea activitatii economice.






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL