Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Suspendare activitate societate comerciala SRL - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 13

Salt la continut


Suspendare activitate societate comerciala SRL


325 replies to this topic

#241 MirceaSCALAT

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 128 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:RO

Postat 15 February 2010 - 03:33 PM

Vezi postareaHANDA76, la Feb 7 2010, 08:39 AM, a spus:

Pe site-ul Min Fin apar urmatoarele date, la o firma suspendata:

Stare societate: SUSPENDARE ACTIVITATE din data 27 Octombrie 2009
Observatii privind societatea comerciala:
Data inregistrarii ultimei declaratii: (*) 27 Octombrie 2009
Data ultimei prelucrari: (**) 14 Ianuarie 2010 (data prelucrarii de catre ANAF)

Firma era pe pierdere si avea de plata imp minim 550.
Ce fac la trimestrul 4? (nu am depus decl 100)
Platesc pentru cele 27 de zile, sau consider data 14 ianuarie cea oficiala?
In mod normal la Reg Com s-a suspendat, dar datorita grevei, a mers greu.
Ma poate ajuta cineva?
Multumesc
SUSPENDAREA ACTIVITATII conform Incheierii Judecatorului delagat la ORC de pe linga Tribunalul... este opozabila tertilor dupa inregistrarea in Registrul Comertului.
Pentru acordarea REGIMULUI DECLARATIV DEROGATORIU este necesar a se plati impozitele si taxele la zi, adica pina la data depunerii CERERII REGIMULUI DEROGATORIU.



#242 adrian catalin

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 28 Postari:

Postat 17 February 2010 - 09:41 PM

buna ziua.
o firma 4 asociati/4 administratori
avem 5300 ron datorie la finante si 1000 ron amenda ptr nedepunerea delcaratiilor lunare 100 101
neplatitor de tva
firma nu destine mijloace fixe nimic
un singur anagajat pana in septembrie, nu am depus delcaratiile s-au calculat din oficiu am cerut fisa cu toate datoriile si iese 6300 ron total cu tot cu amenda.
ce pot face?
o suspend si cer derogare si ii platesc cate unpic cate un pic pana ajung la 0 si radiez firma?
o suspend fara derograe si duc pe 0 delcatarii lunare?
va rog mult un ajutor cum scap cel mai usor de ea.
daca asociatii nu contribuie ptr datorie cum ii pot determina sa plateasca si ei diinf toti egali si raspunzatori sau care e cea mai buna solutie?
multumesc




#243 adrian catalin

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 28 Postari:

Postat 18 February 2010 - 12:38 PM

am aflat mai multe detalii.
datorez sla finante 4600 de ron 700 de ron penalitati si am o amenda ptr nedepunerea delcaratiilor 100 si 101 de 1000 de ron
ce pot sa fac in situatia asta?
firma nu are bunuri iar in bilant/balanta apar imobilizari de 5100 de ron, echipamente birotica, o alarma un dvr camere.
pana la 1 septembrie eram eu angajat iar azi m-am dat afara cu data de 1 septembrie, in astea 4600 sunt calculate din oficiu ca si cand eu pana azi as fi fost angajat pot cere recalcularea lor?
care e cea mai buna solutie?
am inteles ca fie:
1. platesc 4600 si cer suspendare ala onrc si apoi restul am 3 ani sa ii strang si platesc
2. duc balanta pe 0 si cer insolventa si dupa 5 ani se radiaza/sterg datoriile.

ca persoana fizica pot s amai fac ceva in caz de insolventa? sa fiu asociat administrator in alta firma sau sa ma fac pfa?

multumesc mult va rog un sfat un ajutor



#244 c_andra

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 54 Postari:

Postat 18 February 2010 - 01:34 PM

Buna ziua,
Am urmtoarea dilema: firma e suspendata de anul trecut, si acum tb sa intocmeasca bilantul. Acesta trebuie semnat neaparat de expert ctb. Acesta incheie un contract si taie o factura pe firma in cauza. Inreg aceasta chelt in 2010, si o consider nedeductibila. Societatea nu are regim derogatoriu, asa ca depune trimestrial decl 100.
La trim 1 a lui 2010, declar si calculez impozit pentru aceasta suma nedeductibila?



#245 MirceaSCALAT

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 128 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:RO

Postat 18 February 2010 - 01:49 PM

Vezi postareaadrian catalin, la Feb 18 2010, 12:38 PM, a spus:

am aflat mai multe detalii.
datorez sla finante 4600 de ron 700 de ron penalitati si am o amenda ptr nedepunerea delcaratiilor 100 si 101 de 1000 de ron
ce pot sa fac in situatia asta?
firma nu are bunuri iar in bilant/balanta apar imobilizari de 5100 de ron, echipamente birotica, o alarma un dvr camere.
pana la 1 septembrie eram eu angajat iar azi m-am dat afara cu data de 1 septembrie, in astea 4600 sunt calculate din oficiu ca si cand eu pana azi as fi fost angajat pot cere recalcularea lor?
care e cea mai buna solutie?
am inteles ca fie:
1. platesc 4600 si cer suspendare ala onrc si apoi restul am 3 ani sa ii strang si platesc
2. duc balanta pe 0 si cer insolventa si dupa 5 ani se radiaza/sterg datoriile.

ca persoana fizica pot s amai fac ceva in caz de insolventa? sa fiu asociat administrator in alta firma sau sa ma fac pfa?

multumesc mult va rog un sfat un ajutor
1-INSOLVENTA? (Dizolvare voluntara e o cale spre salvare).
2-Daca AFP-ul a luat la ochi firma si a calculat obligatiile si amenda una din solutii este de a proceda la:
- vinderea tututor bunurilor detinute, chair daca au fost amortizate integral (daca pot fi vindute, daca nu sa fie scoase din active prin PV.Declasare/Casare)
apoi
- societatea va fi lasata de izbeliste pina cind ORC va declansa procedura de dizolvare pentru nedepunerea bilantului in termen legal.
Si mai apoi D-nezeu cu mila.
E CEVA RISCANT, nu se stie cum plesneste, dar poate tine ca doar traim in Romania.

Daca procedezi la SUSPENDARE si ai datorii la AFP, nu vei putea beneficia de regimul derogatoriu de raportare, decit cu mair interventii. E o solutie...
Daca doresti sa fi cit mai aproape de LEGE, atunci este recomandata SUSPENDAREA si mai apoi depunerea CERERII PENTRU REGIMUL DEROGATORIU PRIN POSTA LA AFP, ca mai apoi sa fie lasata firma de izbeliste ca sa treaca cel putin 4 ani, ori 6 ani pentru ca sa intervina prescriptia fiscala. Si daca in aceasta perioada trece fara evenimente deosebite, atunci ATI SCAPAT CU TOTII CEI 4 ASOCIATI.
Daca la ITM nu s-a operat desfacerea contractului de munca in termenul legal atunci e o problema, daca insa pentru perioada in cauza nu s-au acordat salarii, e alta treaba asa ca in principiu se poate ataca actul de impunere al AFP, cu conditia sa nu fi iesit din termenul de atac.
BAFTA!!!!!!!!!!!!!



#246 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 18 February 2010 - 04:24 PM

Andra, firma este suspendata, adica este in inactivitate temporara, cnf. L.31/1990 (CF, Cap. III, art. 7, alin 1. activitate - orice activitate desfăşurată de către o persoană în scopul obţinerii de venit).
Eu consider cheltuiala cu serviciile pt. intocmirea sit. financiare anuale, o cheltuiala deductibila, obligatorie cnf. L.82/1991. La fel consider si chelt.cu taxa pt. depunerea bilantului la ORC. Nu stiu cat de catolica este solutia, dar ai putea sa pui cheltuiala cu serviciile pe ct. 471, pana la reluarea activitatii.

Dana




#247 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 18 February 2010 - 07:30 PM

pentru adrian catalin:
-amenda o platesti in 24 ore (maine dimineata cel tarziu) la casieria Trezoreriei, te duci cu foaie de varsamant -ca sa beneficiezi de reducerea ei 50% adica 500 lei platesti.
-4600+700lei datoria la finante se compun din ce? pe ce perioada?
--daca au calculat ei din oficiu contrib si taxe salarii pt per sep 09-ian 10, depui acum dupa ce ai platit amenda decl 100,102 in zero si soliciti prin 010 scoaterea acestora din baza -modificarea vectorului fiscal.Poti sa le dai o copie si a deciziei de incetare a CIM.
--daca sunt anterioare platesti cand ai bani sau incerci ce te-a sfatuit colegul (suspendare la ONRC si lasarea de izbeliste, nu se stie insa cum se va termina, iar in timpul asta penalizarile cresc) Atentie ca se fac dosare penale la Politie (ANAF trimite baza de date la Pol Econ)


pentru c_andra:
-cheltuielile sunt deductibile, mentin parerea danei42. Chiar vreti sa fiti mai catolici decat papa?!



#248 adrian catalin

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 28 Postari:

Postat 18 February 2010 - 11:21 PM

nu aveam decat un bun pe firma si l-am vandut.(sistem alarma+dvr)

active 0 tot pe 0 as ami s-a spus sa fac contul 200

o sa duc maine 010 si schimb vectorul si am depus la itm cerere de desfacere contratc de munca cu 15 sept
datoriile sunt prin impunere automata forfetar si contributii ptr angajat ma uit exact maine pe ce perioada

maine intreb daca le duc pe 0
din ce mi s-a spus la finante ar fii cea mai buna solutie sa le duc lor bilant si balanta in care arat ca nu au ce sa ia de la mine si sa intre in insolventa.

dar ce se intampla atunci cu datoriile?
catre ei si catre cateva firme ce au emis facturi catre firma mea?

e vorba de sume marunte.

daca ma baga in insolventa se stopeaza incarcarea cu dobanzi?

iar dupa 5 ani tot ce datorez se prescrie?

Aceasta postare a fost editata de adrian catalin: 18 February 2010 - 11:24 PM




#249 c_andra

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 54 Postari:

Postat 19 February 2010 - 03:28 PM

Citind cele scrise de Lexiroxi, si incercand sa duc pana la capat ideea enuntata, m-am lovit de aceste cheltuieli pe care o firma e obligata sa le faca chiar daca e suspendata.
Logica lui Lexiroxi e corecta luata dupa legi, dar transpunerea ei in declaratii ridica probleme mari; Si mie mi se pare total aiurea sa mai dai bani sub forma de impozit profit luand in considerare scopul urmarit cand se suspenda activitatea firmei.



#250 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 19 February 2010 - 03:54 PM

Exact ce spuneam : suntem mai catolici decat papa. Vad ca ati citit postarile lui Lexiroxi, ale Otiliei si ale mele, eu imi mentin parerea si pot sa o argumentez oricand. Numai in Ro nu ai voie sa pierzi intr-o afacere, de-aia ne merge atat de bine!



#251 HANDA76

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 261 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 19 February 2010 - 04:59 PM

Daca am suspendat firma pe 27.10.2009, cat platesc impozit minim?
550 /3 luni=184 lei pentru o luna?



#252 denisa86

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 14 Postari:

Postat 25 February 2010 - 08:47 AM

Buna ziua!Am un SRL si as vrea sa-i suspend activitatea deoarece nu merge deloc (din pacate) problema este ca anul trecut am achizitionat o masina in leasing si nu stiu daca se poate face un transfer al masini de pe o firma pe alta, adica sa fac o intreprindere familiala, sa pot inregistra facturile de la leasing si in primul rand sa nu mai platesc impozitul forfetar pentru ca nu am de unde, am facut fffff multe imprumuturi pentru societate.
Va multumesc anticipat.



#253 pav

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 173 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 25 February 2010 - 09:30 AM

Se poate face acest lucru daca mergi la societatea de leasing si faci cesionarea contractului in favoarea firmei care preia, dar cu conditia ca firma care preia leasingul sa aiba o situatie financiara buna, pentru ca firma de leasing iti va cere bilant, balanta si toate darile catre stat sa fie platite la zi, in plus este posibil sa accepte cesionarea contractului in aceleasi conditii incheiate cu vechea firma sau sa mai ceara inca un mic avans. De acum si societatile de leasing se asigura de doua ori inainte de a incheia un contract.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 16 April 2010 - 02:10 PM




#254 denisa86

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 14 Postari:

Postat 26 February 2010 - 04:51 PM

Buna ziua!
Am o societate care din pacate nu merge, dar anul trecut am achizitonat o masina in leasing, pot suspenda activitatea sau ce imi recomandati sa fac sa nu mai platesc acel impozit forfetar.Va rog dati-mi un sfat mi s-a luat sa dau atatia bani la stat degeaba.va multjmesc anticipat



#255 Florin_76

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1877 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 27 February 2010 - 01:21 AM

Sincer nu stiu ce v-am putea sfatui, ca eu personal habar am momentan daca codul fiscal pe 2010 va ramane valabil si dupa terminarea primului trimestru din acest an, ca vad ca a inebunit guvernu de tot si nici el nu stie ce vrea sa faca.



#256 furgim

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 35 Postari:

Postat 01 March 2010 - 08:44 AM

Buna ziua
Am o firma pe care am suspendat-o acum un an.
Nu am bunuri pe firma si nu am depus nici o declaratie de atunci?
Mi-a venit o scrisoare de la anaf ca daca nu depun declaratiile ma amendeaza. Cum pot scapar de aceasta firma ?



#257 Doina P

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1143 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 01 March 2010 - 10:46 AM

Fa cerere pt. regim derogatoriu, daca nu ,trebuie sa depui toate declaratiile la termenele legale (furgim)



#258 sawyer

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 9 Postari:

Postat 07 March 2010 - 11:15 AM

Am un prieten care anul trecut si-a suspendat societatea comerciala. Acum a avut de platit vreo 2 impozite si s-a izbit de urmatoarea dilema: Pe timpul suspendarii se mai contabilizeaza ceva sau se lasa toate pana la reluarea activitiatii, contabilizandu-se in acel moment?

De asemenea are un apartament(vroia sa-l faca sediu) si un teren(loc de stocare a materialelor) cumparate pe acea firma, cu banii imprumutati societatii chiar de catre el. In momentul in care le-a cumparat a beneficiat de deducerea TVA-ului. Acum daca doreste lichidarea firmei si scoaterea celor doua si inscrierea pe numele sau. Va trebui sa dea la stat TVA-ul de care a beneficiat la momentul cumpararii? Sau cum? Multumesc aniticipat!



#259 adelinac

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 13 Postari:

Postat 15 March 2010 - 09:28 AM

Multumesc foarte mult pt raspuns ...dar as mai avea o intrebare :frusty: eu practic as vrea ca firma sa fie inchisa ,sau radiata etc...inactivitatea este acelasi lucru cu a fi radiata ? imi pare rau daca nu sunt f coerenta in intrebari,ma straudiesc :laugh:
Multumesc

Aceasta postare a fost editata de adelinac: 15 March 2010 - 09:31 AM




#260 hurduc

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 12 Postari:

Postat 31 March 2010 - 02:21 PM

Am o firma suspendata de la 01.02.2010 si trebuie sa depun bilantul la 31.12.2010. Firma are regim derogatoriu. As avea 2 intrebari?
1. Ar exista o alta varianta pentru a nu apela la o firma de specialitate sau un expert contabil pentru a semna bilantul?Poate semna administratorul in ambele locuri, daca nu are contract de munca, ca sa nu mai faca o cheltuiala? Administratorul are studii economice.
2. In aprilie 2010 ar trebui sa depun Declaratia 100 (pentru impozitul pe profit pentru luna ianuarie 2010) si Declaratia 101?

Va multumesc

Mii de scuze, voiam sa spun 31.12.2009






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

3 useri citesc topicul

0 membri, 3 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL