Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
imi trebuie casa de marcat ? - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 10

Salt la continut


imi trebuie casa de marcat ?


241 replies to this topic

#181 lilianarodica

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1548 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 18 July 2009 - 11:03 AM

Da repede o cautare si gasesti raspunsul la intrebarea pusa,si nu mai posta oriunde, exista capitol special pentru subiectul CASA DE MARCAT .



#182 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 18 July 2009 - 06:15 PM

am unit eu topicul nou cu cel vechi ...

@ adalin : dupa cum vezi, de data asta, ai primit doar un avertisment public , asa ca ai grija ...




#183 Eugen Vizir

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 22 July 2009 - 08:38 PM

As vrea sa infiintez o intreprindere individuala sau PFA pentru comercializare de suveniruri pentru zilele orasului.
Va rog daca se gaseste cineva sa ma lamureasca cu urmatoarele lucruri:
1) pentru 3 zile pe an in care comercializez imi trebuie casa de marcat? nu o sa am un magazin, ma ocup doar de zilele orasului.(cei de la fisc mi-au zis ca trebuie)
2)daca as opta pentru norma de profit si neplatitor de tva in ce ar consta asta?Si norma de profit e valabila si pt Intreprinderile Individuale?
3) daca am terminat fac si primesc somaj, prin crearea unei intreprinderi pierd somajul sau am vreun beneficiu?
4) dar daca sunt angajat cu contract de munca. am vreun beneficiu?
5) care ar fi mai profitabila ? PFA sau II?

Va multumesc anticipat



#184 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 23 July 2009 - 05:56 PM

OUG 28/1999 privind obligatia operatorilor economici de a utiliza aparate de marcat electronice fiscale, republicata si actualizata:
Art. 2 - Se excepteaza de la prevederile art. 1 alin. (1):
a) comerțul ocazional cu produse agricole autohtone efectuat de catre producatorii agricoli individuali detinatori de autorizatie in piete, targuri, oboare sau alte locuri publice autorizate, livrarile de bunuri efectuate prin automatele comerciale, serviciile de parcari auto
a caror contravaloare se incaseaza prin automate, precum si activitatile de jocuri de noroc desfasurate cu mijloace tehnice de joc ce functioneaza pe baza acceptatoarelor de bancnote sau monede;
b) serviciile de alimentatie publica efectuate in mijloace de transport public de calatori;
c) Abrogat;
d) vanzarea de ziare si reviste prin distribuitori specializati;
e) transportul public de calatori pe bază de bilete sau abonamente tiparite conform legii, precum si cu metroul;
f) activitatile pentru care incasarile se realizeaza pe baza de bonuri cu valoare fixa tiparite conform legii bilete de acces la spectacole, muzee, expozitii, targuri si oboare, gradini zoologice si gradini botanice, biblioteci, locuri de parcare pentru autovehicule, bilete de participare la jocuri de noroc si altele similare;
g) activitatile de asigurari si ale caselor de pensii, precum si activitatile de intermedieri financiare, inclusiv activitatile auxiliare acestora. Nu sunt exceptate activitatile de schimb valutar cu numerar si substitute de numerar pentru persoane fizice, altele decat operatiunile efectuate de punctele de schimb valutar din incinta institutiilor de credit, apartinand acestor institutii, precum si cele efectuate prin intermediul automatelor de schimb valutar;
h) activitatile desfasurate ca profesii libere sub toate formele de organizare care nu implica crearea unei societati comerciale;
i) vanzarea obiectelor de cult si serviciile religioase prestate de institutiile de cult;
j) Abrogat.
k) comertul cu amanuntul prin comis-voiajori, precum si prin corespondenta, cu exceptia livrarilor de bunuri la domiciliu efectuate de magazine si unitatile de alimentatie publica, pe baza de comanda;
l) serviciile de instalatii, reparatii si intreținere a bunurilor, efectuate la domiciliul clientului;
m) vanzarea pachetelor de servicii turistice sau de componente ale acestora de catre agentiile de turism, definite potrivit legii;
n) furnizarea la domiciliul clientului a energiei electrice si termice, a gazelor naturale, a apei, a serviciilor de telefonie, inclusiv de telefonie mobila, de posta si curier, de salubritate, de televiziune, inclusiv prin cablu, de Internet;
o) efectuarea lucrarilor de constructii, reparatii, amenajari si intretinere de locuinte;
p) serviciile medicale cu plata prestate la domiciliul sau la locul de muncă al clientului;
r) Abrogat.
s) Abrogat.
__________



#185 autotop

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 27 August 2009 - 07:26 PM

Buna seara,
Domeniul de actiuvitate al firmei mele este comertul de autovehicule. Vreau sa intreb daca atunci cand in targ vand o masina unei persoane fizice trebuie sa am si casa de marcat si sa dau bon fiscal sau ajunge o factura si chitanta. va rog sa i-mi raspundeti ca am ajuns de la atata legislatie sa nu mai inteleg nimic.
Stiu ca sa mai expus problema dar inca nu sunt lamurit dsi din aceasta cauza am revenit asupra subiectului.
Multumesc.

Aceasta postare a fost editata de autotop: 27 August 2009 - 07:33 PM




#186 Alina_C

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 152 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 27 August 2009 - 07:57 PM

daca operatiunea e singulara nu trebuie sa achizitionezi casa de marcat, dar daca vei avea frecvent vanzari direct catre populatie atunci esti obligat sa achizitionezi casa de marcat.
Cu respect,
Alinutza



#187 autotop

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 30 August 2009 - 01:14 PM

Multumesc mult.

Aceasta postare a fost editata de a.d.n.: 31 August 2009 - 01:45 PM




#188 kangoo

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 24 Postari:
  • Location:oradea

Postat 02 September 2009 - 09:48 AM

Buna,

Deci, in cazul in care se ofera servicii catre pesoane fizice (foto-video) dar incasarile se fac in integralitate prin banca (OP, foaie de varsamant) mai e nevoie casa de marcat ?
Art. 1. - (1) Operatorii economici care efectueaza livrari de bunuri cu amanuntul, precum si prestari de servicii direct catre populatie sunt obligati sa utilizeze aparate de marcat electronice fiscale.
Daca as utiliza casa de marcat as dubla actele care justifica o incasare (iar bon fiscal nu pot emite fiindca, casieria-i goala) ceea ce nu ar fi corect.
Si atunci... cu casa de marcat sau fara casa de marcat ?

Multumesc.

PS.Legea spune sa folosesc casa si nu sa detin una ;)



#189 deeaa77

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 11 November 2009 - 04:42 PM

Buna ziua,

va rog sa ma ajutati cu un raspuns urgent- avem un SRL, comercializarea produselor facandu-se numai pe un magazin on-line. Dorim sa participam la un targ expozitional cu vanzare. Este necesara casa de marcat? Putem sa emitem doar factura si chitanta?

Multumesc frumos



#190 andyn

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 27 December 2009 - 07:15 PM

Buna seara.De curand am deschis un I.I si domeniul de activitate este vanzare de piese si accesorii auto.Este necesara casa de marcat?In casa de marcat nu cred ca s-ar putea adauga toate produsele pe care le vand deoarece sunt foarte multe.Eu iau produse de la o anumita firma iar ei la fiecare piesa vanduta imi ofera comision.

Daca imi trebuie casa de marcat este ceva daca nu am luat pana acum?I.I-ul l-am deschis la inceputul lui Decembrie dar nu am mai facut mare lucru deoarece am asteptat sa treaca sarbatorile de iarna.



#191 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 27 December 2009 - 08:11 PM

Andyn, exista un topic deschis pe aceasta tema, nu era necesar sa deschizi un topic nou, roaga un moderator sa-ti mute intrebarea acolo. Si DA, iti trebuie casa de marcat, daca efectuezi livrări de bunuri cu amănuntul direct către populație, vezi OUG 28/1999.

Aceasta postare a fost editata de Dana42: 27 December 2009 - 08:14 PM

Dana




#192 lasliebudai

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 93 Postari:

Postat 29 December 2009 - 12:08 AM

In cazul in care se ofera servicii catre pesoane fizice (foto-video) dar incasarile se fac in integralitate prin banca (OP, foaie de varsamant) mai e nevoie casa de marcat ?
Art. 1. - (1) Operatorii economici care efectueaza livrari de bunuri cu amanuntul, precum si prestari de servicii direct catre populatie sunt obligati sa utilizeze aparate de marcat electronice fiscale.



#193 corina_gf

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 13 January 2010 - 04:59 AM

In cazul unei florarii online (livrari la domiciliu) , ce incaseaza platile in prop. de 80% printr=o firma de procesare plati caduri, sunt nevoita sa emit bon fiscal catre client in mom. livrarii ???? Firma respecttiva vireaza toate platile la sf lunii. :pullhair:



#194 lucienv

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 41 Postari:

Postat 13 January 2010 - 02:42 PM

Un After-school are nevoie de casa de marcat?



#195 Florin_76

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1877 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 14 January 2010 - 12:15 AM

da, daca vinde la persoane fizice.



#196 adymaia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 42 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Constanta
  • Interests:calatoriile, locurile linistite cu multa verdeata, filmele vechi

Postat 23 January 2010 - 11:33 AM

Pentru comert on line, cu plata direct in cont prin "epayment", trebuie casa de marcat, sau aceasta activitate poate fi considerata exceptie?
multumesc!



#197 costinyyy

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 04 February 2010 - 09:15 AM

Buna ziua,
Sunt nou pe acest forum si sper sa gasesc raspunsuri pentru problema mea.
Am un SRL si vreau sa desfasor o activitate noua, adica sa deschid un web shop (un magazin online), prin care sa vand diferite produse atat la firme cat si la peroane fizice. Avand in vedere ca livrarea se va face printr-un curier, trebuie sa imi iau casa de marcat pentru cazurile cand cumparatorul este persoana fizica? Pt. ca eu voi face factura pe persoana fizica dar banii vor veni ramburs de la curier... Practic voi emite doar factura... nu si bon fiscal, iar la incasarea banilor voi face probabil chitanta curierului, cred, in cazul in care acesta imi da cash si nu face virament bancar.

Va multumesc pentru intelegere



#198 ancutza6

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 08 February 2010 - 02:50 PM

Buna,
Sunt noua in domeniu, am o nelamurire si sper din tot sufletul sa ma ajute cineva.

Am preluat contabilitatea unei firme care detine un aparat automat pentru papuci ecologici si care conform OUG 28/1999 , Art. 2 este exceptata de la obligativitatea detinerii unei case de marcat (incasarile se fac pe baza monetarului). Trebuie sa mentionez ca Spitalul este compus din mai multe cladiri iar aparatul este montat la intrarea din cladirea principala. Mai nou, insa, conducerea spitalului a decis mutarea aparatului la poarta (care se afla la aprox. 100 m distanta de cladiri) dar pentru ca nu este admisa circulatia prin curte cu papuceii , doar in interiorul cladirilor, aparatul nu mai poate fi pus in functiune si papuceii sunt vanduti de catre pesonalul de paza.
Acum..... in aceasta situatie am sau nu am nevoie de casa de marcat? Vreau sa spun ca patronul firmei umbla de doua zile pe la Administratia financiara in speranta ca va gasi pe cineva care sa il lamureasca......si, bineinteles, unii zic ca da, altii zic ca ba. :smile:

In speranta ca ne veti ajuta in a gasi o solutie pentru a fi in legalitate,
va multumesc



#199 Florin_76

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1877 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 09 February 2010 - 09:10 AM

Daca ii vinde personalul de paza si nu se vand direct din aparat cred ca e necesar casa de marcat. ( dar nu se poate pune la poarta in functiune si personalul de paza sa fie doar " curier" ? ( adica doar sa ii transporte de la aparat la client ).

Aceasta postare a fost editata de Florin_76: 09 February 2010 - 09:10 AM




#200 georgianne

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 43 Postari:

Postat 12 February 2010 - 03:17 PM

Am si eu o intrebare, la un cabinet stomatologic e nevoie de casa de marcat?






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL