Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Scoatere evid clineti incerti si furnizori - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 4

Salt la continut


Scoatere evid clineti incerti si furnizori


72 replies to this topic

#61 ioanavasileteodora

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 11 Postari:

Postat 03 February 2011 - 06:44 PM

Am urmatoarea situatie:
Client intrat in insolventa dator cu suma de 12200.
Acelasi client este si furnizor catre firma noastra si avem o datorie catre el de 750, deci diferenta de incasat 11450.
Datoria este din facturi emise in 2008, 2009. Au fost facute demersuri si am primit o hotarare judecatoreasca prin care ni se recunoaste suma de 10150 (apar diferente intre evidentele noastre si cele verificate la firma respectiva)
Din aceasta suma firma noastra trebuia sa achite la randul ei un alt furnizor (a fost folosit un utilaj inchiriat de la acesta in obtinerea acelor venituri neincasate), acesta fiind intelegator , deci un alt sold la 401 cu vechime.
Cum ma sfatuiti sa inregistrez aceasta situatie, banii oricum nu-i vom mai incasa. Nu as mai trece in 2011 cu aceste solduri .
Pot recupera TVA aferent acestor sume si inregistra ca si cheltuiala deductibila pentru 2010 valoarea neincasata?
Astept parerile dumneavoastra si sper ca m-am exprimat corect in prezentarea situatiei. Multumesc! :thumbup:



#62 anca duma

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 37 Postari:
  • Gender:Female

Postat 21 February 2011 - 02:06 PM

Am nevoie de parerea vostra in urmatoarea speta:

Am clienti neincasati in urmatoarele situatii:
Cazul 1. clienti radiati din registrul comertului in baza unor articole din legea 31/1990.
Cazul 2. clienti radiati din registrul comertului dupa inchidere procedurii falimentului .Am fost inscrisi la masa credala.
Cazul 3. clienti radiati din registrul comertului dupa inchidere procedurii falimentului .Nu am fost inscrisi la masa credala.

Referitor la scoaterea din evidenta a createlor neincasate avem :
Cod fiscal :
ART. 21
Cheltuieli
(1) Pentru determinarea profitului impozabil sunt considerate cheltuieli deductibile numai cheltuielile efectuate în scopul realizării de venituri impozabile, inclusiv cele reglementate prin acte normative în vigoare.
(2) Sunt cheltuieli efectuate în scopul realizării de venituri și:
n) pierderile înregistrate la scoaterea din evidență a creanțelor neîncasate, în următoarele cazuri:
1. procedura de faliment a debitorilor a fost închisă pe baza hotărârii judecătorești;
(3) Următoarele cheltuieli au deductibilitate limitată:
g) cheltuielile cu provizioane și rezerve, în limita prevăzută la art.22;[/i](4) Următoarele cheltuieli nu sunt deductibile:
o) pierderile înregistrate la scoaterea din evidență a creanțelor incerte sau în litigiu, neîncasate, pentru partea neacoperită de provizion, potrivit art.22, precum și pierderile înregistrate la scoaterea din evidență a creanțelor incerte sau în litigiu, neîncasate, în alte situații decât cele prevăzute la art.21 alin. (2) lit. n). În această situație, contribuabilii care scot din evidență clienții neîncasați sunt obligați să comunice în scris acestora scoaterea din evidență a creanțelor respective, în vederea recalculării profitului impozabil la persoana debitoare, după caz;
ART. 22
Provizioane și rezerve
(1) Contribuabilul are dreptul la deducerea rezervelor și provizioanelor, numai în conformitate cu prezentul articol, astfel:
c) provizioanele constituite în limita unui procent de 20% începând cu data de 1 ianuarie 2004, 25% începând cu data de 1 ianuarie 2005, 30% începând cu data de 1 ianuarie 2006, din valoarea creanțelor asupra clienților, înregistrate de către contribuabili, altele decât cele prevăzute la lit. d), f), g) și i), care îndeplinesc cumulativ următoarele condiții:
1. sunt înregistrate după data de 1 ianuarie 2004;
2. sunt neîncasate într-o perioadă ce depășește 270 de zile de la data scadenței;
3. nu sunt garantate de altă persoană;
4. sunt datorate de o persoană care nu este persoană afiliată contribuabilului;
5. au fost incluse în veniturile impozabile ale contribuabilului;
Norme metodologice
Art. 22 c)
Cheltuielile reprezentând pierderile din creanțele incerte sau în litigiu neîncasate, înregistrate cu ocazia scoaterii din evidență a acestora, sunt deductibile pentru partea acoperită de provizionul constituit potrivi art.22 din Codul fiscal.

j) provizioanele constituite în limita unei procent de 100% din valoarea creanțelor asupra clienților, înregistrate de către contribuabili, altele decât cele prevăzute la lit. d), f), g) și i), care îndeplinesc cumulativ următoarele condiții:
1. sunt înregistrate după data de 1 ianuarie 2007;
2. creanța este deținută la o persoană juridică asupra căreia este declarată procedura de deschidere a falimentului, pe baza hotărârii judecătorești prin care se atestă această situație;
3. nu sunt garantate de altă persoană;
4. sunt datorate de o persoană care nu este persoană afiliată contribuabilului;
5. au fost incluse în veniturile impozabile ale contribuabilului.

Legea 85/2006

Art. 76
(1) Cu exceptia cazului in care notificarea deschiderii procedurii s-a facut cu incalcarea dispozitiilor art.7, titularul de creante anterioare deschiderii procedurii, care nu depune cererea de admitere a creantelor pana la expirarea termenului prevazut la art.62 alin.(1) lit.b), este decazut, cat priveste creantele respective, din urmatoarele drepturi:

3. dreptul de a-si realiza creantele impotriva debitorului sau a membrilor ori asociatilor cu raspundere nelimitata ai persoanei juridice debitoare, ulterior inchiderii procedurii, sub rezerva ca debitorul sa nu fi fost condamnat pentru bancruta simpla sau frauduloasa ori sa nu i se fi stabilit raspunderea pentru efectuarea de plati ori transferuri frauduloase.

In cazul clientilor de la cazul 1 aplic prevederile art.22 al.1 lit.c,intrucat cauza radierii nu a fost starea de faliment.

In cazul clientilor de la cazul 2 aplic prevederile art.21 al.2 lit.n.Fiind inscrisi la masa credala nu suntem sub incidenta art.76 din L.85/2006.

In cazul clientilor de la cazul 3 aplic prevederile art.22 al.1 lit.c sau lit.j, in functie de data la care au fost inregistrate createle. Deoarece nu am fost inscrisi la masa credala suntem sub incidenta art. 76 din L.85/2006.

Va rog sa imi spuneti daca rationamentul meu este corect.

Aceasta postare a fost editata de anca duma: 21 February 2011 - 02:07 PM




#63 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 21 February 2011 - 10:19 PM

@anca duma : confirm, bun rationamentul
@ioanavasileteodora : ii treci in clienti incerti cont 4118, daca ai cu cine faci si compensarea( -eu as face-o oricum in baza hot jud. iar dif. de 700=11450-10150 ar fi chelt neded daca nu ai chit sau alt docum-) si creezi provizion, care e chelt deductibila.
Nu pot sa "dispara" efectiv decat in baza hot. jud.



#64 anca duma

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 37 Postari:
  • Gender:Female

Postat 22 February 2011 - 10:57 AM

Mihaela iti multumesc ca in saptamana asta nebuna ti-ai facut timp sa ma ajuti.



#65 DENISA GRIGORITA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 641 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:GALATI
  • Interests:INFORMARE

Postat 22 February 2011 - 08:53 PM

Deci Anca ai urmatoarele spete:
Ai clienti neincasati in urmatoarele situatii:
Cazul 1. clienti radiati din registrul comertului in baza unor articole din legea 31/1990.-adica alte motive decat L85=>ca
daca aveai 6814 -provizioane deja facute(20%,25%,30% sau 100%), le anulezi prin 7814 si apoi inregistrezi, la acelasi nivel pierderea deductibila in 654, iar pe diferenta (nedeductibila) anulezi creanta prin 658.

Cazul 2. clienti radiati din registrul comertului dupa inchidere procedurii falimentului .Am fost inscrisi la masa credala.
Cazul 3. clienti radiati din registrul comertului dupa inchidere procedurii falimentului .Nu am fost inscrisi la masa credala.
D.p.d.v. fiscal nu conteaza daca ai fost sau nu inscrisa la masa credala- deci si in cazul 2 si in 3 scoti din evidenta creanta prin 654.
{....în alte situații decât cele prevăzute la art.21 alin. (2) lit. n)]. Daca deja sunt si radiati nu mai ai ce provizion sa faci, iar daca ai avut il anulezi. In toate cazurile se ajusteza si tva.
%%%




***



#66 anca duma

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 37 Postari:
  • Gender:Female

Postat 23 February 2011 - 09:55 AM

Pentru toate cazurile am inregistrate ajustari pentru deprecierea creantelor si clienti sunt trecuti la clienti incerti.
4118 = 4111 intreaga valoare a creantei
6814 = 491 30% sau 100 % in functie de vechime
La cazul 3 am aplicat art.22 pentru ca :
a) nefiind inscrisi la masa credala am fost decazuti din dreptul de a ne realize creantele impotriva debitorului
Legea 85/2006

Art. 76
(1) Cu exceptia cazului in care notificarea deschiderii procedurii s-a facut cu incalcarea dispozitiilor art.7, titularul de creante anterioare deschiderii procedurii, care nu depune cererea de admitere a creantelor pana la expirarea termenului prevazut la art.62 alin.(1) lit.b), este decazut, cat priveste creantele respective, din urmatoarele drepturi:

3. dreptul de a-si realiza creantele impotriva debitorului sau a membrilor ori asociatilor cu raspundere nelimitata ai persoanei juridice debitoare, ulterior inchiderii procedurii, sub rezerva ca debitorul sa nu fi fost condamnat pentru bancruta simpla sau frauduloasa ori sa nu i se fi stabilit raspunderea pentru efectuarea de plati ori transferuri frauduloase.

b) nu putem demonstra ca am intreprins toate demersurile legale pentru decontarea creantelor.

O.M.F.P. 3055

187. - La scaderea din evidenta a creantelor si datoriilor ale caror termene de încasare
sau de plata sunt prescrise, entitatile trebuie sa demonstreze ca au fost întreprinse toate
demersurile legale, pentru decontarea acestora.

Am gasit si un raspuns dat de biroul solutionare contestatii din DGAFP la o contestatie pentru un caz similar cu cel de la cazul 3.
Fisier atasat  D.117.07.pdf   85.71K   268 downloads



#67 ionutro

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 114 Postari:

Postat 15 September 2011 - 01:34 PM

Buna,

Am 2 furnizori din 2007 pentru care s-a prescris datoria. Ce pasi trebuie urmati ca sa pot "sterge" datoria din contabilitate cat mai simplu dar legal? Trebuie instiintati printr-o adresa la care ei trebuie sa raspunda? Este posibil sa fie stersi din contabilitate doar pe baza faptului ca au trecut 3 ani de la scadenta datoriei? Multumesc!



#68 DENISA GRIGORITA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 641 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:GALATI
  • Interests:INFORMARE

Postat 15 September 2011 - 09:44 PM

Ce inseamna ca s-a prescris DATORIA? Daca era asa iti faceau ei comunicare nu tu. Nu stergi nimic din contabilitate.
%%%




***



#69 ionutro

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 114 Postari:

Postat 04 October 2011 - 05:12 PM

multumesc pentru raspuns. Nu am primit nici un fel de instiintare de la ei dar nici nu au incercat sa isi recupereze sumele deoarece nu am primit serviciile specificate in acele facturi. Cum se poate proceda? Sumele nu pot sta indefinit in contabilitate ca si datorie...



#70 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 05 October 2011 - 08:21 PM

Serviciile facturate pe baza de contract se pot storna in cazul in care nu au fost executate, iar baza legala pentru ca furnizorul sa emita o Factura storno o reprezinta anularea contractului printr-un act aditional. In cazul in care ai facut toate demersurile pentru a anula contractul si ai confirmarea furnizorului ca nu-ti face factura storno pentru serviciile neexecutate, la inventarierea anuala poti tine cont de termenul de prescriptie si urmezi toate procedurile pe care le poti intreprinde pentru prescrierea sumelor datorate furnizorului.



#71 corneliuss

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 60 Postari:
  • Gender:Male

Postat 28 November 2011 - 02:37 PM

Am citit tot topicul, dar mai am neclaritati:

In balanta exista in contul 4111 o suma neincasata care provine dintr-o factura emisa in 2008 (cu taxare inversa). Clientul respectiv nu este in faliment ci functioneaza.

Atat la sfarsitul anului 2009 cat si 2010 au fost trimise extrase pentru inventariere, care au fost recunoscute (semnate) de catre client.

Acum, ce nu stiu:

1. suma este prescrisa sau nu? Cu toate ca au trecut 3 ani de la emiterea facturii, totusi clientul a recunoscut anual datoria. Cumva prescrierea decurge de la ultima recunoastere?

2. ce sa fac cu aceasta suma din contul 4111? Sa o trec la clienti incerti si sa constitui provizion? Dar pe ce baza? Si daca se constituie provizion, in ce masura este deductibil si cand se constituie (la sfasritul lui noiembrie sau decembrie)?

Voi cum ati proceda? Multumesc mult!



#72 Elena Pana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 279 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 28 November 2011 - 03:06 PM

Noi am avut o situatie similara cu un client din Spania.
Pe baza facturilor si a confirmarilor anuale(care au contat f.mult in instanta), am castigat fara drept de apel, am castigat deasemenea si despagubiri si cheltuieli de judecata. Iar plata s-a facut imediat prin executarea conturilor clientului, in regim de urgenta.
Sfatul meu: angajati-va un avocat!
Este curios..ce bine functioneaza justitia in alte tari!
elenacca



#73 corneliuss

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 60 Postari:
  • Gender:Male

Postat 29 November 2011 - 09:06 AM

Da, dar patronul meu nu vrea sa dea clientul in judecata. Mai ales ca ei (patronii) se cunosc :smile: . Patronul meu recunoaste ca nu o sa mai vada banii de la client, dar eu, in contabilitate, ce sa fac?






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL