Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
declaratii nedepuse la termen - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 4

Salt la continut


declaratii nedepuse la termen


200 replies to this topic

#61 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 22 July 2008 - 09:21 PM

le depaseste, sa fii sigura ! :frusty:
1 din 3 a rezolvat-o astazi complet :thumbup: , probabil maine/poimaine pe a 2-a si sapt. viitoare pe ultima !

cat despre pm, draga Olgutaaa :frusty: , a trebuit sa facem asa fiindca nu avem voie in mod public pe forum, prietenii stiu de ce :thumbup:

te-am pupat.



#62 glencora

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 74 Postari:
  • Location:bucuresti,sector2,mihai bravu
  • Interests:comunicare

Postat 07 August 2008 - 10:45 AM

Deci....fac un pic de recapitulare pentru cei care or sa aiba nevoie desi nu le-o doresc.
Declaratii nedepuse la salarii:
1.somajul se rezolva usor la sediul din Spataru Preda. Nu dau amenzi, doamna de acolo este foarte draguta.
2.sanatatea:am depus declaratiile online cu intarziere, dar am primit validarile asa ca zic ca e in regula.
3.pensiile: muuuult noroc pentru ca altfel...

Tin pe aceasta cale sa multumesc unei persoane cu adevarat speciale ce a fost alaturi de mine pe tot parcursul acestor demersuri. :frusty:

Concluzia este momentul cand te-ai plictisit sa mai gandesti.



#63 sasha

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 102 Postari:

Postat 07 August 2008 - 11:30 AM

Vezi postareanitmar, la Jun 11 2008, 12:53 PM, a spus:

mie mi-a dat amenda de 1000ron din primul moment; in procesul verbal era 1000-5000ron, de aceea am inghetat. Termenul de 48 ore l-am depasit .Tot avertisment incearca sa obtina si contabila, din cate am inteles, urma sa se duca azi la financiar; daca nu reuseste, pot sa depun contestatie, eventual sa ajung si in instanta? macar sa incerc o taraganare, in clipa asta chiar mi-e imposibil sa o platesc...Oricum,iti multumesc,macar am inteles care e situatia.Habar n-am contabilitate, am oprit firma (prestari servicii) pentru a-mi termina studiile (master,zi),in ultimii 2 ani am taiat cred...3 chitante (de 400ron/fiecare).

Ai dreptate cu amenda de 1.000 lei, dar daca o achiti in 48 de ore de la data primirii procesului verbal atunci amenda este jumatate, adica 500 lei. :good:



#64 ramonici

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 30 Postari:

Postat 27 October 2008 - 07:01 PM

am si eu o intrebare.Am uitat sa trec in declaratia 100 impozit pe profit 0 ron. Depun d710 in care trec doar impozit pe profit 0 sau si celelalte impozite.Trebuie sa refac d100? Daca da trec in ea si celelalte obligatii? Voi plati amenda pt depunere cu intarziere chiar daca impozitul nedlecarat este 0? Va rog sa ma ajutati



#65 doiny

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 631 Postari:

Postat 27 October 2008 - 09:33 PM

Faci o DEcl 100 numai cu Impozit 0 ,
esti in intarziere , dar s-ar putea sa primesti doar un avertisment la Administratie sau sa ti-o primeasca pur si simplu.
Bafta" :thumbup:



#66 dimalexia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 178 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 28 October 2008 - 07:17 PM

Buna!
Am si eu o problema asemanatoare. Am o firma din 2005, infiintata in 03.06.2005. Am preluat-o in aug 2005, cand am facut si angajarea unei persoane, pentru a fi micro. Tot in august, am depus si decl ca nu a avut firma activitate si nu am depus bilant. Din 2005 pana acum am solicitat vreo 7 certificate de atest fiscala, care mi s-au eliberat fara probleme. Ultimul l-am ridicat in iunie 2008, acum in sept 2008, cand solicit alt certificat fiscal, ma trezesc ca zic ca trebuia depusa decl 100 si 300 pe 0 la iunie 2005.
Si... amenda este de 500 ron.
Nu stiu... ce s-a intamplat la vremea aceea.... cert este ca eu am decl 010, decl de inactivitate si dovada depunerii dosarului cu actele prntru inreg firmei in august 2005... deci nu sunt depuse decl 100 si 300 pe 0.
Stiu, ca in anumite situatii se poate da si avertisment... fiind prima abatere.
Dar, nu gasesc ceva in acest sens... Ma puteti ajuta cu actul normativ, unde scrie in ce conditii se da avertisment, sau este la aprecierea directorilor de administratii????
Va multumesc!



#67 iuli73

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 148 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Pitesti

Postat 29 October 2008 - 01:07 PM

Depui declaratiile prin posta cu confirmare de primire si scapi si de amenda si de alte probleme,eu asa fac cand apar uratenii din astea din urma,asa am depus si un bilant intarziat de la o firma nou preluata,asa mi-au spus chiar cei de la ghiseu de la finante,ca sa scap de o amenda mare,ptr nedepunere bilant 30.06.2008,depus alaltaieri



#68 criseta

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 95 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 29 October 2008 - 03:20 PM

Iuli73 ai verificat daca ti-au incarcat pe fisa declaratiile depuse cu intarziere prin posta? S-ar putea sa ai surprize!



#69 dimalexia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 178 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 29 October 2008 - 10:32 PM

Da... asa este... trebuie sa verifici... s-ar putea sa ai probleme.
Da... eu am rezolvat azi... cu avertisment...



#70 iuli73

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 148 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Pitesti

Postat 30 October 2008 - 08:12 AM

Da am verificat si erau OK.Un singur caz nu a fost OK,am depus 2 declaratii:100 si 101 ptr 2004 si 2005 la o firma cu bube,in acelasi plic,una era operata,una nu.Am trimis din nou alt plic cu declaratia nepreluata si a fost bine asa.



#71 dimalexia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 178 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 31 October 2008 - 09:37 AM

Atunci e ok. Ai fost chiar norocoasa... Poti sa imi spui si mie te rog, la ce sector? E bine de stiut... pentru viitor.



#72 moraru anastasia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 31 Postari:

Postat 03 November 2008 - 10:41 AM

Buna ziua tuturor !
Am doua intrebari sa va pun :
- am depus declaratia 100 din mai 2008 in 03.10.2008 si in fisa sintetica totala mi s-au generat dobanzi de intarziere , desi societatea [b]isi achita toate datoriile pana-n 25.
- in decembrie 2007 am depus decalaratia 100 uitand sa declar o obligatie bugetara , m-am dus ulterior cu declaratia si mi s-a spus ca trebuie 710 nu 100 .

Poate cineva sa ma lamureasca :
DACA IMI PLATESC CONTRIBUTIILE LA ZI , DAR NU MI LE DECLAR TREBUIE SA PLATESC DOBANZI DE INTARZIERE (UNDE SA CITESC?)
AM INTELES CA DECLARATIA 100 PERMITE DECLARAREA INDIVIDUALA A CONTRIBUTIILOR , TREBUIE 710 SAU POT SA DECLAR 100 DE CATE ORI VREAU?

VA MUTUMESC!



#73 CLEO

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 31 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Constanta

Postat 05 November 2008 - 12:51 AM

Salve,
In fisa sintetica dobanzile nu cred ca sunt pt intarzierea depunerii, probabil s-a platit ceva cu intarziere , oricum trebuie punctata fisa, sa vezi de unde provin!
In tot cazul, pt depunerea cu intarziere sau nedepunere a declaratiilor, nu scapi fara amenda !
Mie PV de amenda mi-a venit prin posta, intr-o vineri (depusese, 101 cu intarziere, prin posta, deci depasisem termenul limita cu 10 zile), amenda era de 1000 lei, daca se platea in 48 de ore se reducea la jumatate, dar cum, pana luni a trecut mai mult, a trebuit sa platesc 10 milioane!!
In cazul in care mergi sa reglezi fisa, si atunci ti se spune de amenda, se poate merge in audienta, si, daca nu ai mai avut nici un avertisment innregistrat, se poate sa iti dea doar avertisment, sa scapi de aceea amenda!
Vizavi de Decl 100 depusa de cate ori vrei, nu prea inteleg ce vrei sa spui ! Deci, daca, sa zicem nu ai declarat ceva in D 100, si mai aveai o pozitie, poti sa mai mergi doar cu respectiva pozitie lipsa, dar, doar pana la 25 ale lunii !!!! Daca depasesti termenul legal, automat trebuie modificata toata D 100, care se rectifica, de fapt prin 710!




#74 moraru anastasia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 31 Postari:

Postat 05 November 2008 - 12:40 PM

Merci de raspuns . Am intrebat si la Finante si mi-au spus ca dupa ce depun toate 710 (pt ca am depasit 25 si nu mai pot depune 100 cu obligatia nedepusa) sa cer recalcul dobanzi si debite pentru ca asa se genereaza ele . Nu am inteles mare lucru sper sa se rezolve.

O zi buna!



#75 doiny

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 631 Postari:

Postat 05 November 2008 - 04:57 PM

Daca depui 2 declaratii , iti inregistreaza doar .. prima declaratie...(caz patit)
Daca in a doua declaratie ai vreo contributie care ti-ai adaugat-o se inregistreaza...in fisa sintetica
Daca nu ai declarat o contributie pana in 25 , chiar daca ai depus D100 fara acea contrib, platesti amenda.
Pentru orice alte modificari fata de declaratia initiala (ca sume) se depune D710 indiferent daca este pana 25 sau dupa 25
:thumbup:



#76 aalina68

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 36 Postari:

Postat 06 November 2008 - 09:30 AM

Ati putea sa-mi spuneti ce sa fac pt o Decl 390 nedepusa la sector 1 ? Stiti cumva unde scrie de amenda? Cat ar fi daca s-ar sesiza ei ? Ca sa stiu pt cata.. atentie... sa ma pregatesc ....?Mentionez ca firma s-a infiintat in martie 2008, n-a avut activitate pana in august; iar in august si sept a cumparat bunuri cu ....2 facturi.... in fine, stiu ca nu conteaza, puteau fi si 20, in sensul ca pt 2 fact nu m-am sesizat eu din timp ca nu era mare lucru :thumbup:
Mai am vreo 4 facturi, dar acestea sunt pt cumparare de licente, cursuri specializare, mai am si bon de taxi ( din Anglia), aste nu se pun nu-i asa? ( nu sunt achizitii de bunuri)?



#77 VIVI1968

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 256 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:constanta
  • Interests:mai multa informare si comunicare

Postat 06 November 2008 - 12:45 PM

Pt.dec.390 amenda este 12000 lei sau 6000 lei daca platesti in 48 ore.Din cunostintele mele stiu ca nu poti sa faci chiar nimic sa iesi mai ieftin.Nici cu relatii.
vivi



#78 bubuvict

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 60 Postari:

Postat 06 November 2008 - 01:28 PM

Persoanele impozabile care depun cu întârziere declarația recapitulativă 390 riscă sancționarea cu amendă de la 12.000 - 14.000 lei.
*
Baza legală: art. 156, indice 4, din Legea nr. 571/2003 privind Codul Fiscal, cu modificările și completările ulterioare, Ordinul ministrului Finanțelor Publice nr. 537/2007 pentru aprobarea modelului și conținutului formularului „Declarație recapitulativă privind livrările/ achizițiile intracomunitare de bunuri”, art. 219 alin. (1) lit. b1 din Ordonanța Guvernului nr. 92/2003 privind Codul de Procedură Fiscală, republicată, cu modificările și completările ulterioare.

aceasta informatie este si in topicul ''declaratia 394''



#79 PasareaPhoenix

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 181 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 06 November 2008 - 04:38 PM

Vezi postareaaalina68, la Nov 6 2008, 10:30 AM, a spus:

Nu am inteles din expunere: Societatea e platitoare de tva?si a facut achizitii intracomunitare?



#80 pav

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 173 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 06 November 2008 - 04:53 PM

Vezi postareadimalexia, la Oct 30 2008, 12:32 AM, a spus:

Da... asa este... trebuie sa verifici... s-ar putea sa ai probleme.
Da... eu am rezolvat azi... cu avertisment...


cand se rezolva o "scapare" doar cu avertisment cum se procedeaza- administratia financiara iti trimite o instiintare ? sau te noteaza si la prima abatere in timp de un an ( parca asa am inteles) te arde??






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL