Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
DECLARATIA 390 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 7

Salt la continut


DECLARATIA 390

164 replies to this topic

#121 marra_2000

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 508 Postari:

Postat 15 April 2009 - 10:12 AM

Vezi postareaMadalira, la Apr 15 2009, 10:13 AM, a spus:

Prin Ordonanta aprobata in sedinta de Guvern din 11 aprilie a fost modificat si Codul de Procedura Fiscala si s-au introdus amenzi pentru Declaratiile rectificative la Declaratia 390. :smile:
Are cineva ordonanta ca sa citim si sa ne minunam? :sad:

vezi aici:
http://www.conta.ro/...topic=35523&hl=



#122 raluk_krmen

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 31 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 29 May 2009 - 02:45 PM

Putem corecta Declaratiile dpuse anterior intrarii prezentei Ordonante de Urgenta in termen de 30 de zile de la intrarea in vigoare a Ordonantei – adica pana la 30 iunie , fara a plati amenda stipulata de aceasta OUG.


Eu inteleg prin "termen de 30 de zile de la intrarea in vigoare a Ordonantei" data de 30 mai 2009. :sad:




#123 zsuzsi

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 121 Postari:
  • Location:toplita

Postat 08 July 2009 - 12:32 PM

am urmatoarea situatie
dec.2008 achizitie utilaj di UE care le-am si declarat bineanteles in 390
pana in iunie 2009 s-au tot facut incercari experimente dar utilajul nu a fost corespunzator asa ca societatea producatoare din UE l-a dus inapoi si mi-a facut o factura de storno cu utilajul
intrebarea e : declar in 300 si 390 la achizitii aceasta facutura cu minus adica -20000 de lei de explu?
va rog o parere
multumesc
traim intr-o lume confuza



#124 cam

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 30 Postari:

Postat 08 July 2009 - 02:51 PM

cred ca iti va fi de folos:

EXTRAS DIN:

ORDIN NR. 552/ 28.03.2008
pentru aprobarea modelului si continutului formularului "Declaratia recapitulativa privind livrarile/achizitiile intracomunitare de bunuri"


"Reducerile de pret acordate ulterior de furnizor, intr-un alt trimestru decat cel in care au fost efectuate livrarile de bunuri, se declara in declaratia recapitulativa intocmita pentru trimestrul in care reducerile de pret au fost acordate, indiferent daca in trimestrul respectiv valoarea reducerilor depaseste totalul livrarilor/achizitiilor de bunuri declarate, rezultand astfel o suma negativa."



#125 zsuzsi

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 121 Postari:
  • Location:toplita

Postat 08 July 2009 - 02:58 PM

Mersi mult
inseamna ca se poate si cu minus
traim intr-o lume confuza



#126 Kladdy

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 12 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 10 July 2009 - 02:45 PM

Am urmatorul caz:

Am achizitionat marfa din Bulgaria (Bulgaria a intocmit factura catre Romania), dar, marfa provine din China, sosita direct in portul Constanta, cu document insotitor (scrisoare de trasura) intocmit de o alta firma din China. Am TVA platit in vama si taxe vamale (in portul Constanta).

Nu pot face taxare inversa, ca am platit deja TVA-ul. In acelasi timp, am factutra emisa de o tara din UE, care-si da si codul de paltitor TVA.

Pe DVI, la expeditor este mentionata Bulgaria, cu destinatar Romania.

Intrebare: Ce fac cu declaratia 390? dar cu TVA-ul? Stiti cu totii ca nu mai sunt admise rectificative, te amendeaza "in direct" daca ai gresit ceva.
Sa bag TVA-ul ca cheltuiala nedeductibila si sa fac taxare inversa, sau sa consider un import obisnuit, avand in vedere ca am DVI, cu TVA platit in vama?!

VA rog sa-mi raspunda cineva care a mai avut un astfel de caz similar.

Multumesc anticipat.



#127 marian.apetre

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 939 Postari:
  • Gender:Male

Postat 10 July 2009 - 04:05 PM

Nu se depune 390, nu este achizitie intracomunitara, este un import.
Firma din RO a facut o operatiune de import si nu are relevanta cine i-a emis factura.
Asta a fost si cauza pentru care au fost facute formalitati vamale.
Tva achita in vama este integral deductibil, fiind aferent unei operatiuni taxabile (LIC).



#128 Kladdy

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 12 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 10 July 2009 - 04:57 PM

Asa au spus si cei de la intrastat, au fost sunati si intrebati.
Logic, asa ar fi corect. Dar stiti cat de intortocheata este legislatia romaneasca si cum lasa loc de interpretari la o adica, mai ales acum, cand sunt disperati sa atraga fonduri la buget, in primul rand prin amenzi.
Inainte de orice, am vrut sa ma sfatuiesc si cu colegii de bransa. Cel mai bine, iti spune cineva care a avut un caz similar.
Deci, multumesc Marian Apetre.



#129 mihaci

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 493 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 11 July 2009 - 11:50 AM

Cum se inregistreaza in declaratiile 300 si 390 suma provenita din diferenta de curs valutar in situatia in care CMR-ul are o data, iar factura UE alta data? Baza impozabila continand si suma aferenta diferentei de curs valutar nu corespunde cu TVA`ul din factura.



#130 Danutzaa

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 78 Postari:

Postat 11 July 2009 - 12:02 PM

decl 300 nu are treaba cu achizitie ue. decl 390: daca data facturii achizitiei ue este in aceasi luna cu receptia, faci inreg la data receptiei (sau inreg la data facturii si vii cu dif cf cmr), iar in 390 apare val la pret de receptie, iar tva ul ar treb sa iti dea si el cu dif de cv, ptr ca il recalculezi.



#131 mihaci

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 493 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 11 July 2009 - 03:59 PM

Am inteles ce spui, dar stiu ca nu tb sa recalculez TVA`ul dupa primirea CMR`ului; asa cum spui tu, ar fi simplu, sa ajustez TVA`ul dupa valoarea marfii, dar nu cred ca e corect, TVA`ul este doar cel de pe factura.
In decontul 300, rubricile corespunzatoare achizitiilor UE trebuie sa corespunda cu declaratia 390.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 04 August 2009 - 05:15 AM




#132 Danutzaa

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 78 Postari:

Postat 12 July 2009 - 02:45 AM

scuze...300 are treaba cu achizitii intracomunitare logic si exact cum ai spus treb sa pice cu 390 (ma gandeam la 394).

sper sa iti fie de folos
http://www.fiscalitatea.ro/index.php?pag=a...intracomunitare



#133 zsuzsi

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 121 Postari:
  • Location:toplita

Postat 23 July 2009 - 02:39 PM

Nu mi-au luat declaratia 390 cu minus ni-au zis sa fac rectificativa pe decembrie dar nu mi se pare corect avand in vedere ca factura mea de storno e in iunie
ce fac?
cum e corect?
traim intr-o lume confuza



#134 Topo

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 54 Postari:
  • Location:Nord
  • Interests:...tot

Postat 13 August 2009 - 06:03 PM

Buna ziua,
Puteti va rog sa imi spuneti daca in declaratia 390 se declara si manopera efectuata? Dar in intrastat?
Va multumesc



#135 Alina_C

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 152 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 13 August 2009 - 07:46 PM

Vezi postareazsuzsi, la Jul 23 2009, 03:39 PM, a spus:

Nu mi-au luat declaratia 390 cu minus ni-au zis sa fac rectificativa pe decembrie dar nu mi se pare corect avand in vedere ca factura mea de storno e in iunie
ce fac?
cum e corect?

am avut si eu factura de storno in trimestrul urmator si mie mi-au inregistrat 390 cu minus

depinde in ce caz esti, era bine sa dai mai multe detalii.
1. daca ai doar factura de servicii, nu se declara, in 390 se declara doar achizitii si livrari de bunuri
2. daca ai factura de bunuri + servicii aferente acestor bunuri, se adauga valoarea serviciilor in valoarea bunurilor si atunci in 390 ai valoarea la intreaga factura
identic intrastat
sper ca m-am exprimat corect...
Cu respect,
Alinutza



#136 mony23

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1239 Postari:
  • Location:

Postat 23 August 2009 - 12:44 AM

Am o achizitie intracomunitara in 02.07.2009
cum procedez cu, complectarea dec 390 si a decontului 300?
cand depun aceste declaratii? la trimestru?
trebuie sa fac declaratia 091?
va rog...ajutati-ma!
Am invatat ca succesul se masoara nu atat prin pozitia pe care cineva a castigat-o in viata cat prin obstacolele pe care el le-a depasit incercand sa invinga.



#137 katinca

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 250 Postari:
  • Gender:Female

Postat 23 August 2009 - 02:09 PM

Daca perioada de raportare este trimestriala, pana la data de 05.08.2009 aveati obligatia depunerii declaratiei de mentiuni 092 pentru schimbarea perioadei de raportare din trimestriala in lunara incepand cu luna iulie. D390 se depune trimestrial.



#138 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 23 August 2009 - 02:50 PM

Codul fiscal:
Art. 1561
(61) Prin exceptie de la prevederile alin. (2)-(6), pentru persoana impozabila care utilizeaza trimestrul calendaristic ca perioada fiscala si care efectueaza o achizitie intracomunitara taxabila in Romania, perioada fiscala devine luna calendaristica incepand cu:
b) a treia luna a trimestrului calendaristic, daca exigibilitatea taxei aferente achizitiei intracomunitare intervine in a doua luna a respectivului trimestru. Primele doua luni ale trimestrului respectiv vor constitui o perioada fiscala distincta, pentru care persoana impozabila va avea obligatia depunerii unui decont de taxa conform art.1562 alin. (1);
(62) Persoana impozabila care potrivit alin. (61) este obligata sa isi schimbe perioada fiscala trebuie sa depuna o declaratie de mentiuni la organul fiscal competent, in termen de maximum 5 zile lucratoare de la finele lunii in care intervine exigibilitatea achizitiei intracomunitare care genereaza aceasta obligatie, si va utiliza ca perioada fiscala luna calendaristica, fara a avea posibilitatea de a reveni la utilizarea trimestrului calendaristic ca perioada fiscala.

Daca exigibilitatea taxei intervine in luna august, perioada fiscala lunara se foloseste incepand cu luna septembrie.



#139 katinca

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 250 Postari:
  • Gender:Female

Postat 23 August 2009 - 03:41 PM

ART. 135
Faptul generator și exigibilitatea pentru achiziții intracomunitare de bunuri

(1) În cazul unei achiziții intracomunitare de bunuri, faptul generator intervine la data la care ar interveni faptul generator pentru livrări de bunuri similare, în statul membru în care se face achiziția.

(2) În cazul unei achiziții intracomunitare de bunuri, exigibilitatea taxei intervine în cea de-a 15-a zi a lunii următoare celei în care a intervenit faptul generator

(3) Prin excepție de la prevederile alin. (2), exigibilitatea taxei intervine la data emiterii facturii prevăzute în legislația altui stat membru la articolul echivalent art. 155 alin. (1), dacă aceasta este emisă înainte de cea de-a 15-a zi a lunii următoare celei în care a intervenit faptul generator.

Daca factura este emisa in luna iulie si exigibilitatea taxei intervine in iulie (prima luna din trimestru) - se aplica litera a) art.1561



#140 mony23

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1239 Postari:
  • Location:

Postat 23 August 2009 - 11:54 PM

multumesc
Am invatat ca succesul se masoara nu atat prin pozitia pe care cineva a castigat-o in viata cat prin obstacolele pe care el le-a depasit incercand sa invinga.






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL