Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
DECLARATIA 390 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


DECLARATIA 390

164 replies to this topic

#1 CristinaK

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 36 Postari:
  • Location:Oradea
  • Interests:Contabilitate

Postat 15 June 2007 - 11:51 AM

Buna ziua,
Va rog sa ma ajutati in urmatoarul caz. Primesc bunuri din Germania, transportate din Germania (stat membru) in Romania (stat membru), iar factura pentru bunurile respective o primesc din Elvetia (stat tert). Conform definitiei din Codul fiscal, opearatiunea este achizitie intracomunitara, dar in declaratia 390 cum o declar? Nu am cod de furnizor si nu e opeartiune triunghiulara, pt. ca opearatiunea triunghiulara se desfasaoara intre 3 state membre.

Import nu e, pt. ca nu exista tranzit si cum am spus conform definitiei din codul fiscal e achizitie intracomunitara.

Va rog mult cine a avut o situatie similara sa ma ajute si pe mine.



#2 Alfaman

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 20 June 2007 - 01:44 PM

Inteleg ca este o achizitie intracomunitara. Trebuie sa-i ceri furnizorului din Elvetia sa-ti comunice codul operatorului intracomunitar din Germania; Mai verifica o data factura din Elvetia ca poate este scris deja. Daca am inteles gresit imi pare rau. Cu stima, Alfaman

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 31 August 2008 - 12:35 PM




#3 bibacj

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 30 Postari:

Postat 03 July 2007 - 09:12 AM

Revin si aici cu nelamurirea mea: pt fostul Lohn se depune 390?



#4 SORINA80

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 04 July 2007 - 06:27 AM

pt fostul lohn nu se depune 390(e o prestare de serv nu de bunuri)

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 31 August 2008 - 05:07 PM




#5 CristinaK

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 36 Postari:
  • Location:Oradea
  • Interests:Contabilitate

Postat 06 July 2007 - 10:13 AM

Multumesc pentru raspuns Alfaman. Pe factura din Elvetia nu este trecut niciun cod TVA. Deci Elvetia trebuie sa-mi dea codul
din Germania a celui care a produs si mi-a livrat bunurile? Pentru ca nu acea firma mi-a facut factura!!!!

Multumesc mult.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 31 August 2008 - 12:35 PM




#6 sdnr

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 433 Postari:
  • Gender:Male

Postat 06 July 2007 - 04:11 PM

Nu. Daca firma din Elvetia face livrari de bunuri din Germania, parerea mea este ca sunt obligati sa se inregistreze in scopuri de TVA in Germania, unde li se aloca un cod de TVA german.
Nu ai mentionat daca factura e fara TVA, dar banuiesc ca asa e.
Intreaba firma din Elvetia daca nu e inregistrata in Germania si daca e sa-ti dea codul lor de TVA din Germania.
De asemenea trebuie sa refaca factura si sa mentioneze codul de TVA care le-a fost atribuit in Germania.
In acest caz, tratezi achizitia ca una intracomunitara obisnuita.
Mai exista o varianta: operatiune triunghiulara falsa cu livrare UE-UE si facturare UE-nonUE-UE. In acest caz nu se aplica masurile de simplificare, Germania factureaza catre Elvetia cu TVA german, Elvetia factureaza catre Romania cu TVA elvetian, marfa merge din Germania in Romania.

Din cate am inteles eu din codul asta fiscal...

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 31 August 2008 - 12:36 PM




#7 CristinaK

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 36 Postari:
  • Location:Oradea
  • Interests:Contabilitate

Postat 09 July 2007 - 02:12 PM

Multumesc mult SDNR! Da, factura este fara TVA.

Sa fiu sincera si eu tot asa am inteles, ca Elvetia ar trebui sa se inregistreze in Germania. Pe de alta parte sunt convinsa ca anul trecut, Romania factura de exemplu marfa vanduta in Italia si transportul marfii se facea de exemplu din Ungaria in Italia, iar romanul sigur nu se inregistra in Ungaria si nici nu factura cu TVA. Deci, ceva, ceva trebuie sa fie cu astea :))...



#8 carmen2006

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 51 Postari:
  • Location:sibiu

Postat 11 July 2007 - 08:23 PM

va rog .... pentru facturi de transport intracomunitar la cate am cod transmis si e valid facturez fara tva dar trebuie declarat si in declaratia 390???????? :lostit (13):



#9 CristinaK

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 36 Postari:
  • Location:Oradea
  • Interests:Contabilitate

Postat 12 July 2007 - 11:03 AM

NU. In 390 se declara numai ACHIZITIILE/LIVRARILE DE BUNURI, serviciile NU. Transportul este un serviciu.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 31 August 2008 - 05:07 PM




#10 carmen2006

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 51 Postari:
  • Location:sibiu

Postat 13 July 2007 - 05:49 PM

multumesc :lostit (13):



#11 sdnr

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 433 Postari:
  • Gender:Male

Postat 19 July 2007 - 03:57 PM

Mai aveti careva erori la noua versiune D390?
Imi da eroare cand listez anexa, iar rezumatul il scoate aiurea.
Eu am introdus achizitii in program.. el imi baga livrari pe rezumat.



#12 Guest_light_ocean_*

  • Guests

Postat 19 July 2007 - 10:23 PM

buna,
am crezut ca sunt singura la care apare eroarea in momentul listarii...se pare ca nu !
la asistenta contribuabili sun maine dim la prima ora...azi am incercat de cateva ori si nu am reusit sa vb cu cineva de la IT

np

Aceasta postare a fost editata de light_ocean: 19 July 2007 - 10:24 PM




#13 sdnr

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 433 Postari:
  • Gender:Male

Postat 20 July 2007 - 07:36 AM

Daca reusesti sa vorbesti cu cei de IT te rog sa ne spui si noua ce-ai rezolvat. :lostit (13):



#14 ana-op

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 425 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:-

Postat 20 July 2007 - 07:57 AM

eu am descarcat declaratia de pe finantearad.ro si n-a aparut nici o eroare am si depus decl si a fost ok, incercati acolo



#15 sdnr

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 433 Postari:
  • Gender:Male

Postat 20 July 2007 - 08:25 AM

E totuna, e acelasi program.
Am incercat si cu el si nu merge.
Eu am observat ca imi da eroare la mai mult de 4-5 operatori incarcati.
Cand incarc mai putini e ok.



#16 fivefell

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 156 Postari:

Postat 20 July 2007 - 11:01 AM

Eu am o achizitie intracomunitara, cu factura in care e trecut si tva-ul si achitata, acolo, integral de catre delegatul nostru(inclusiv tva). O mai declar acum in 390 ? Chiar nu stiu... In decl de tva m-am gandit ca nu ar trebui trecuta. Cine poate sa imi spuna cum sa fac? :lostit (13):



#17 sdnr

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 433 Postari:
  • Gender:Male

Postat 20 July 2007 - 12:26 PM

" 3. Achiziții intracomunitare de bunuri - se înscrie suma totală a achizițiilor intracomunitare de bunuri, pe fiecare furnizor, pentru care persoana impozabilă care depune declarația este obligată la plata taxei conform art. 151 din Legea nr. 571/2003, cu modificările și completările ulterioare, și pentru care exigibilitatea taxei intervine în trimestrul calendaristic."

In cazul tau, ai platit TVA-ul furnizorului, iar furnizorul este persoana obligata la plata taxei in statul sau.
Nu o declari in D390, iar in D300 o treci la rd. 19 (achizitii neimpozabile).



#18 fivefell

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 156 Postari:

Postat 20 July 2007 - 12:39 PM

Multumesc! Stii ce mi-au spus acum, cand am sunat la Adm.Fin., la asistenta contribuabili? Ca trebuie sa trec atat in 300 cat si in 390!!!



#19 sdnr

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 433 Postari:
  • Gender:Male

Postat 20 July 2007 - 12:42 PM

Fa-le in scris, vezi iti mai raspund acelasi lucru?

Daca treci in 390, trebuie sa o treci in 300 la randul achizitii intracomunitare cu taxare inversa, altfel iti da eroare de corelare intre cele doua.
Dar nu o poti trece la achizitii intarcomunitare cu taxare inversa pt ca deja ai platit TVA-ul si nu poti sa faci taxare inversa.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 31 August 2008 - 12:37 PM




#20 fivefell

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 156 Postari:

Postat 20 July 2007 - 12:46 PM

nu mai am timp nici sa mor, dar sa mai astept si 1-2 sapt sa primesc raspuns in scris! ca la cat se grabesc ei cu raspunsurile.... :lostit (13):






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL