Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Completare RJIP - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 5

Salt la continut


221 replies to this topic

#81 Zzuper

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 118 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Craiova

Postat 15 August 2009 - 08:27 PM

Multumesc pentru efortul depus.

Am sa incerc sa raspund punctat:

1. Ca urmare a defectarii piesei, am returnat clientului contravaloarea ei. La randul meu, am dus piesa la furnizor, care m-a intrebat: "Storno pe piesa sau alta la schimb?" Am ales storno.
2. Exact prima varianta: la urmatoarea comanda, aceasta va avea o valoare diminuata egala cu pretul pe care l-am platit eu pe piesa respectiva.
3. Singurul document pe care l-am intocmit a fost factura storno pe numele clientului (inmanata acestuia). Repet: clientul a cumparat mai multe produse (pe aceeasi factura) odata cu aceasta piesa. Factura storno am facut-o numai pe piesa cu pricina.



1. Da, la aceeasi valoare a piesei, factura storno a fost semnata si stampilata.
2. Da, suma returnata la valoarea de cumparare a piesei.
3. Piesa NU se mai afla in magazia mea, ci am returnat-o la randul meu furnizorului, care a introdus-o in magazia sa tot pe baza unei facturi storno (catre mine).

Date fiind informatiile furnizate de mine mai sus si mai ales cea din ultimul punct (3), ce anume trec in RJIP (avand in vedere ca nu exista nici o chitanta)?



#82 rs73

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 34 Postari:

Postat 18 August 2009 - 11:06 AM

Vezi postareaZzuper, la Jul 29 2009, 05:59 PM, a spus:

"Sunt interzise plățile fragmentate în numerar către furnizorii de bunuri și servicii, pentru facturile a căror valoare este mai mare de 50.000.000 lei." Eu inteleg ca poti plati o factura de sub 5.000 ron cu numerar, chiar si in transe. Singura conditie este ca factura respectiva sa nu fie mai mare de 5.000 ron. ;)

Buna ziua

"Zzuper" puteti sa-mi spuneti va rog daca in cazul PFA se aplica aceasta regula? Mai exact, am emis o factura de 6000 lei, pe care am incasat-o in doua transe in numerar? Se incalca sau nu legea? Spunea cineva pe forum ca pentru PFA nu se aplica aceasta regula. Sincer, eu nu am gasit nimic. Imi puteti da un link unde sa gasesc legea?
Multumesc




#83 Zzuper

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 118 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Craiova

Postat 18 August 2009 - 01:36 PM

Corpus cred ca e mai in masura sa va ajute. Din cate stiu eu, si nu cred ca gresesc, nu ati procedat legal. Orice factura de peste 5.000 ron se poate achita numerar numai pana in 5.000 ron, restul prin banca. Inc azul d-voastra puteati incasa cu chitanta 5.000 ron (sau mai putin), restul 1.000 ron (sau mai mult) numai prin banca.

Doar in cazul in care factura era sub 5.000 ron puteati taia mai multe chitante, pana se "stingea" datoria pe care clientul o avea catre d-voastra.

Daca nu stiam bine, astept sa fiu corectat. ;)



#84 corpus

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 267 Postari:

Postat 19 August 2009 - 09:55 AM

In cazul dvs nu ati gresit. Nici cel care v-a achitat,(presupunand ca este persoana juridica), deoarece aceasta interdictie/exceptie se refera la relatia dintre persoane juridice.(art 5 pct.1 din OG 15/1996)
Mai mult OG 44/2008 precizeaza clar faptul ca PFA nu dobandeste personaliatte juridica, ceea ce ii este favorabil furnizorului dvs.prin prevederile art 5 pct 2.lit.b din aceeasi ordonanta
ART. 5
(1)Pentru intarirea disciplinei financiare si evitarea evaziunii fiscale, operatiunile de incasari si plati intre persoanele juridice se vor efectua numai prin instrumente de plata fara numerar.
(2) Prin exceptie de la prevederile alineatului precedent, persoanele juridice pot efectua plati in numerar in urmatoarele cazuri:
a) plata salariilor si a altor drepturi de personal;
b) alte operatiuni de plati ale persoanelor juridice cu persoane fizice;
c) plati catre persoane juridice in limita unui plafon zilnic maxim de 100.000.000 lei, platile catre o singura persoana juridica fiind admise in limita unui plafon zilnic in suma de 50.000.000 lei. Sunt interzise platile fragmentate in numerar catre [b]furnizorii de bunuri si servicii, pentru facturile a caror valoare este mai mare de 50.000.000 lei. Se admit plati catre o singura persoana juridica in limita unui plafon zilnic in numerar in suma de 100.000.000 lei, in cazul platilor catre retelele de magazine de tipul Cash&Carry, care sunt organizate si functioneaza in baza legislatiei in vigoare. Sunt interzise platile fragmentate in numerar catre astfel de magazine, pentru facturile a caror valoare este mai mare de 100.000.000 lei.
[/i]

Aceasta postare a fost editata de corpus: 19 August 2009 - 09:58 AM




#85 rs73

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 34 Postari:

Postat 20 August 2009 - 11:32 AM

Multumesc pentru raspuns.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 07 February 2010 - 04:29 PM




#86 Lyvyoo

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 146 Postari:

Postat 21 August 2009 - 09:16 PM

In jurnalul de cumparari si cel de vanzari trecem, clar, seria si numarul facturilor.
In registrul jurmal de incasari si plati procedam la fel? Sau pentru sumele primite trecem numarul operatiunii din extrasul de cont in loc de numarul facturii emise?



#87 balexg

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 49 Postari:

Postat 22 August 2009 - 01:26 AM

In RIJP trecem nu trecem facturile, acolo trecem operatiunile, adica Bon Fiscal, Chitanta sau OP



#88 catalin66

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 11 September 2009 - 09:42 AM

Eu sunt PFA - platitor de TVA. Am inteles ca in RJIP trebuie sa trec platile si incasarile fara TVA, dar eu cand platesc ceva platesc cu TVA cu tot. Poate sa-mi explice si mie cineva de ce trebuie sa trec sumele fara TVA?



#89 corpus

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 267 Postari:

Postat 11 September 2009 - 02:30 PM

Sumele fara tva ( cele pe care le treceti in RJIP ) reprezinta cheltuieli pentru dvs. si se scad din Total venituri
Sumele reprezentand tva_ul pe care dvs il platiti, urmeaza un circuit din care dvs va recuperati partea.( clientul final, fiind ultima veriga care achita defapt toate aceste trepte succesive ale tva_ului in circuitul sau) Pentru aceste sume legiuitorul a instituit un regim mai "special" de evidenta si urmarire care in cazul dvs se traduce prin existenta si intocmirea jurnalelor de cumparari, respectiv vanzari. Sper ca stiti de acestea nu numai de RJIP, dealtfel rubricile acestui formular sunt destul de explicite



#90 d-ra cucu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 26 Postari:

Postat 18 September 2009 - 03:15 PM

La un cabinet de medicina exista contract de munca pentru asistenta . In registru trec restul de plata de pe stat si ce fac cu impozitul pe salarii si contributiile sociale ? Am chitanta de la finante cu toate datoriile legate de salarii :impozit salarii , cas ,somaj , sanatate , fonduri speciale - o trec cu totalul ei la plati ? Sau se trec netul si contributiile datorate de angajator ?

Va multumesc anticipat pentru raspunsuri !



#91 corpus

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 267 Postari:

Postat 18 September 2009 - 07:37 PM

1. Da, treceti suma de pe statul de plata, iar ca si document ,felu,l nr = stat de plata luna......
2. Treceti suma in totalul ei asa cum rezulta din chitanta de la finante.



#92 alyna.grig

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 37 Postari:

Postat 22 September 2009 - 12:52 PM

Buna ziua.
Am si eu o nelamurire in legatura cu un PF platitor de TVA. Am o incasare de la un client facuta prin banca, pentru care mi se opreste un comision, dupa care scot banii din banca la bancomat si ii duc in casa. Ce se trece in acest caz in RIP? trec numai incasarea , dar atunci ce fac cu comisionul (nu il mai evidentiez nicaieri). Si inca ceva : la facturile pe care le am eu de la furnizori trec numai suma fara TVA??
Multumesc mult pentru ajutor

Aceasta postare a fost editata de alyna.grig: 22 September 2009 - 12:58 PM




#93 corpus

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 267 Postari:

Postat 22 September 2009 - 01:56 PM

1. Comisioanele bancii sunt deductibile si se trec in RJIP. Conditia este ca acest comision sa fie in legatura cu o tranzactie intre PFA si terti, ori cu administarrea contului, ceea ce presupune existenta unui cont bancar in numele PFA_ului.( inregistrat pe CUI/CIF)
2. Da va referiti la comisionul de retragere numerar prin bancomat nu il puteti deduce, deoarece nu rezulta ca acea suma este folosita in interesul activitatii autorizate a PFA.(unii inspectori" mai vigilenti" cauta exact acest lucru si nu-l tolereaza)
Corect este sa treceti in RJIP si acest comision (care nu va fi deductibil), iar la sfarsitul anului trebuie evidentiat in centralizatorul cheltuielilor nedeductibile, pentru a respecta preved OMPF 1040/2004 art 51 si 52
Notiune de "casa" acolo unde vreti sa-i duceti nu poate opera in cazul PFA. aceasta "casa" se intalneste doar la societatile comerciale (presupun ca nu va referiti la casa = buzunar propriu)
3.In RJIP treceti valoarea fara TVA
4..Fiind platitor de TVA trebuie sa utilizati Jurnale de vanzari/cumparari (cod 14-6-12/a si 14-6-17/b) pentru ca acolo este evidentiata aceasta ( vedeti art 53-55 din acelasi OMFP 1040)



#94 alyna.grig

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 37 Postari:

Postat 22 September 2009 - 02:20 PM

Multumesc pentru lamuriei , dar mai am o singura nedumerire: in RIP nu trebuie sa evidentiez si incasarea care se realizeaza prin banca de la client!! In cazul asta trec direct incasarea respectiva in coloana unde imi scrie "incasare prin banca"? sau ma insel eu? . multumesc inca o data.



#95 corpus

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 267 Postari:

Postat 22 September 2009 - 03:28 PM

Nu v-ati inselat, ati intuit f bine DA si incasarea sau plata prin banca trebuie trecuta in RJIP. la rubrica "banca"
Pentru o astfel de inregstrare in RJIP trebuie trecut la rubrica "documentul,felul,nr" extrasul de cont din care rezulta tranzactia respectiva sau OP cu care platiti

Aceasta postare a fost editata de corpus: 22 September 2009 - 03:30 PM




#96 yullya

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 28 October 2009 - 09:20 PM

Buna!!! Sunt noua pe acest forum si va rog sa ma ajutati. Am un PFA din 2008 cu retinere la sursa 10%. Pe 2009 am achitat impozitul-diferenta de 6%. Mi-am cumparat un Registru Jurnal de Incasari si Plati acum in septembrie 2009. Stiu ca trebuie numerotat si legat. Trebuie sa il inregistrez undeva??? Nu am trecut nimic in el pentru ca nu stiu cum trebuie sa procedez. Trebuie sa inregistrez totul de la inceputul anului sau de cand am achizitionat Registrul Jurnal de Incasari si Plati??? Mentionez ca sunt la o banca in contract de colaborare. Plata o primesc pe un borderou emis de catre banca in care este specificat ca se opreste 10%(sunt trecute ambele sume cu si fara cei 10 %). Eu eliberez la randul meu o factura unde scriu suma cu cei 10% si primesc pe card suma fara cei 10%. Trimit la Bucuresti factura albastra cu 2 exemplare din borderou si primesc inapoi un borderou semnat si stampilat. Trebuie sa trec in Registru Jurnal de Incasari si Plati factura rosie?...Sau borderoul?...Atunci factura rosie ce fac cu ea??..Ramane la cotorul facturierului???...Ce cheltuieli pot trece si din ce data??? Pot trece cheltuieli din ianuarie2009 sau aprilie2009 chiar daca am achizitionat Registul Jurnal de Incasari si Plati in septembrie2009???...Facturile rosii de anul trecut(2008) unde le trec/inregistrez???...Ajutati-ma va rog cu aceasta problema!!!......Multumesc frumos.



#97 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 29 October 2009 - 03:02 PM

Poate te lamuresc instructiunile legate de Reg. Jurnal de incasar si plati , conform Ordinului 3512/2008:
" REGISTRUL-JURNAL DE ÎNCASĂRI ȘI PLĂȚI (cod 14-1-1/b)
1. Servește ca:
- document de înregistrare a încasărilor și plăților;
- document de stabilire a situației financiare a contribuabilului care conduce evidența contabilă în partidă simplă;
- probă în litigii.
2. Se întocmește într-un singur exemplar de către contribuabili, făcându-se înregistrarea operațiunilor efectuate pe baza documentelor justificative, distinct, pe fiecare operațiune, fără a se lăsa rânduri libere, după ce a fost numerotat, șnuruit, parafat și înregistrat la organul fiscal teritorial.
Pentru fiecare asociație fără personalitate juridică se va întocmi câte un registru-jurnal de încasări și plăți.
În Registrul-jurnal de încasări și plăți se înregistrează nu numai operațiunile în numerar, ci și cele efectuate prin contul curent de la bancă.
Contribuabilii plătitori de taxă pe valoarea adăugată vor înregistra sumele încasate sau plătite, exclusiv taxa pe valoarea adăugată.
Operațiunile înregistrate în Registrul-jurnal de încasări și plăți se totalizează anual.
Numerotarea filelor se va face în ordine crescătoare, iar după completarea integrală se deschide un nou registru înregistrat și parafat, care va fi numerotat în ordine crescătoare.
Acest registru se parafează de către organul fiscal teritorial la începerea și la încetarea activității.
În condițiile conducerii evidenței contabile în partidă simplă cu ajutorul tehnicii de calcul, fiecare operațiune economico-financiară se va înregistra în ordine cronologică, în funcție de data de întocmire sau de intrare a documentelor. În această situație Registrul-jurnal de încasări și plăți se editează lunar, iar paginile vor fi numerotate pe măsura editării lor.
Registrul-jurnal de încasări și plăți parafat și înregistrat la organul fiscal teritorial va fi completat lunar, prin preluarea totalului sumelor din Registrul-jurnal de încasări și plăți obținut cu ajutorul tehnicii de calcul.
Practicienii în insolvență, persoane fizice sau juridice, care își desfășoară activitatea în conformitate cu prevederile Ordonanței de urgență a Guvernului nr. 86/2006 privind organizarea activității practicienilor în insolvență, cu modificările și completările ulterioare, completează registrul - jurnal de încasări și plăți după ce a fost numerotat, șnuruit, parafat și înregistrat în evidența unității.
3. Nu circulă, fiind document de înregistrare contabilă.
4. Se arhivează împreună cu documentele justificative care au stat la baza întocmirii lui."

Dana




#98 corpus

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 267 Postari:

Postat 29 October 2009 - 09:01 PM

1. Din expunerea dvs.lipsesc detalii destul de importante, cum ar fi:
- codul CAEN pentru care sunteti autorizata ( sunteti inregistrata la Reg. Comertului ? sau doar la Admin Financiara?)
- daca sunteti platitor de TVA sau nu
- daca in 2008 ati avut activitate sau nu
- daca desfasurati o profesie liberala sau o activitate independenta ce constituie fapte de comert
- daca pana in prezent ati avut vreo discutie cu inspectorul fiscal de care apartineti
2. Aspecte neclare:
- daca sunteti autorizata ca PFA, chiar si in cazul colaborarii , nu se aplica retinerea la sursa a impozitului, deoarece va tineti contabilitatea proprie (in speta contabilitatea in partida simpla) se pune intrebarea de ce banca procedeaza cu dvs ca si in cazul colaborarii cu PF ?! Corect este ca pentru serviciul prestat, dvs. sa incasati o suma . Pentru acea suma dvs emiteti factura si bon fiscal sau chitanta si va inregistrati in contabilitate.Pe baza datelor inregistrate aici vi se stabileste impozitul datorat
- nestiind daca in 2008 ati avut activitate sau nu, tind sa cred ca evidenta dvs trebuie refacuta si pe 2008.Cu siguranta va trebui sa o faceti pe 2009 de la inceputul anului, conform OMFP 1040/2004.Tot in acest ordin, dar si punand intrebari punctuale pe forum veti gasi raspunsuri si la intrebarile despre cum se completeaza RJIP
- vorbiti de o diferenta de impozit de 6% pe 2009. Probabil este platita in 2009 dar reprezinta restul de impozit datorat pentru 2008
Imi permit sa va dau un sfat : consulatati de urgenta un contabil. Chiar si asa incurcate, treburile pot fi puse in ordine, insa cu multa munca din partea dvs.
Din punct de vedere al impozitului datorat, sunteti Ok insa cu organizarea si conducerea contabilitatii......!!!!!
Nu cred ca prin raspunsurile oferite pe forum puteti reusi in totalitate.
Atasez mai jos OMFP 1040/2004 "cartea de capatai" pentru contabilitatea in partida simpla

Fisiere atasate


Aceasta postare a fost editata de corpus: 29 October 2009 - 09:02 PM




#99 yullya

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 02 November 2009 - 09:39 PM

Cod caen 4619(Intermedieri in comertul cu produse diverse)
Nu sunt platitor de TVA
Activitatea o desfasor din 2008 - am platit impozitul 6% de pe 2008 in 2009 dupa ce am completat declaratia care trebuia(nu mai retin acum nr...cred ca e 220)
Sunt inregistrata si la Reg comertului.
Sunt Consultant financiar credite IMM

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 31 January 2010 - 11:57 PM




#100 seb_ani

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 12 Postari:

Postat 26 November 2009 - 11:11 AM

buna ziua,
in cazul unui PFA, venitul net obtinut la sfarsitul anului trebuie sa coincida cu numerarul sau disponibilul in banca ramas la sfarsitul anului?






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL