Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
somaj - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


somaj


99 replies to this topic

#21 MARYSA ST

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 231 Postari:

Postat 12 December 2008 - 08:42 AM

Un articol complet, cu exemple, despre acest subiect, gasiti aici: http://www.legislatiamuncii.ro/a/229/6-con...lariatului.html



#22 ndrrl

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 19 Postari:

Postat 06 March 2009 - 12:39 PM

Buna ziua! Daca o persoana este in somaj, poate sa aiba si contract de drepturi de autor la un ziar cu suma de 300 de lei (pentru articolele scrise), fara ca sa piarda si somajul?
Va multumesc.




#23 ndrrl

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 19 Postari:

Postat 10 March 2009 - 07:43 PM

Daca va intereseaza, m aflat intre timp, ca se poate sa fii si in somaj si sa ai un contract de drepturi de autor, insa acest contract de drepturi de autor trebuie sa fie pana in suma de 500 lei. Daca se respecta acest lucru se beneficiaza si de somaj si de banii din acest contract.



#24 MIKY2010

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 609 Postari:
  • Gender:Female

Postat 11 March 2009 - 12:54 PM

da, multumim. probabil baza legala este asta:
L76/2002 ART.5 PCT.IV.
șomer - persoana care îndeplinește cumulativ următoarele condiții:
a) este în căutarea unui loc de muncă de la vârsta de minimum 16 ani și până la îndeplinirea condițiilor de pensionare;
b) starea de sănătate și capacitățile fizice și psihice o fac aptă pentru prestarea unei munci;
c) nu are loc de muncă, nu realizează venituri sau realizează, din activități autorizate potrivit legii, venituri mai mici decât valoarea indicatorului social de referință al asigurărilor pentru șomaj și stimulării ocupării forței de muncă, în vigoare;
d) este disponibilă să înceapă lucrul în perioada imediat următoare, dacă s-ar găsi un loc de muncă.

iar indicatorul social de referinta este 500 lei conform OUG 126/2008(care a modificar L76/2002).



#25 ndrrl

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 19 Postari:

Postat 20 March 2009 - 09:27 AM

Vreau sa mentionez ca aceste drepturi de autor la ziar nu intra in acele venituri pana in 500 lei. Am aflat ulterior ce intra in aceste venituri: pfa, asociatii familiale si daca esti asociat la o firma.
Scuze daca am indus in eroare, dar si pe mine m-au dus.



#26 ANCA VULPOIU

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 20 March 2009 - 10:58 AM

Buna.
Am si eu o intrebare, va rog.
Daca societatea angajatoare nu si-a achitat contributiile datorate la somaj, se poate ca salariatul sa beneficieze de somaj?
Ce pot face eu, pentru ca trebuie sa ii completez pe adeverinta ca nu s-au achitat contributiile la Bugetul asigurarilor de somaj :sad: ...
Multumesc.



#27 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 20 March 2009 - 11:21 AM

Solutia este achitarea obligatiilor de catre societate la bug.de somaj.

Scuze, m-am exprimat gresit in postarea anterioara. Trebuie achitate obligatiile pt.somaj la bugetul asig.sociale, iar daca mai sunt si alte datorii catre bug.asig.sociale (consulta si Fisa RON de la Finante) vor trebui achitate integral, avand in vedere prevederile Codului de procedura fiscala privind ordinea stingerii datoriilor.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 20 March 2009 - 09:32 PM

Dana




#28 ANCA VULPOIU

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 23 March 2009 - 09:18 AM

Multumesc frumos.

Aceasta postare a fost editata de MIKY2010: 23 March 2009 - 10:28 AM




#29 teoden

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 43 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:pitesti

Postat 07 May 2009 - 12:18 PM

daca un salariat are contractul incheiat indisciplinar poate lua somaj.are 12 luni lucrate in ultimii 2 ani dar din cauza unui viciu l-au dat afara, si cred ca indisciplinar.astept pareri



#30 GEORGIA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 76 Postari:

Postat 21 May 2009 - 01:17 PM

buna ziua,
va rog ajutati-ma cu o informatie pot da in somaj o persoana care are contract de munca part-time de 4 ore?
multumesc,



#31 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 21 May 2009 - 02:41 PM

Regulile contractului de 4 ore (sau de o ora etc.) sunt la fel cu cele de 8 ore. Daca contractul e pe perioada nedeterminata, nu-l poti da afara nici pe cel cu 8 ore decat in situatiile mentionate in Codul muncii:
- abateri disciplinare grave;
- restrangerea activitatii;
- se afla in perioada de proba etc.
Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)



#32 DRAGOS NEGOITESCU

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 999 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 22 May 2009 - 04:59 PM

Nu.

DISCIPLINAR

Aceasta postare a fost editata de negocont: 22 May 2009 - 05:00 PM

Dragos



#33 Ana_25

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 11 June 2009 - 11:53 AM

Buna , ma ajuta si pe ine cineva , ca angajator ce trebuie sa fac la angajarea unui somer???



#34 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 11 June 2009 - 01:10 PM

-daca vrei sa iei bani de la stat pentru angajarea unui somer, te uiti daca indeplinesti conditiile din legea 76 cu modificari (de exmplu pt angajare persoana peste 45 ani, unic intretinator etc) sau pt crearea de locuri de munca noi
-daca nu, nimic deosebit fata de orice angajare normala (anunti Ag. somaj ca il angajezi, faci CIM, fisa post si calculezi state, declaratii etc)



#35 Ana_25

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 11 June 2009 - 01:40 PM

E somera , si unic intretinator de familie ... in acest caz ??

Aceasta postare a fost editata de MIKY2010: 12 June 2009 - 07:22 AM




#36 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 11 June 2009 - 01:52 PM

in acest caz ceri de la stat bani-salariul ei
nu mai stiu exact procedura, s-a mai schimbat de cand nu am mai facut eu, stiu ca trebuie sa faci o conventie cu AJOFM in baza unui dosar facut de tine cu o cerere, CIM, carnet munca etc
uita-te la ei pe site, trebuie sa aiba informatii actualizate.
Mai departe tu depui la ei declaratia lunara cu suma de recuperat din care scazi suma de plata, 100 la fisc, si ei iti vireaza banii in cont
Lunar trebuie sa prezinti la ei acte



#37 anansc83

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 35 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Arad

Postat 11 June 2009 - 08:23 PM

daca ai rabdare pana maine, iti pot trimite toata documentatia necesara atat pt angajator, cat si pt. salariat somer, dar voi avea nevoie de adresa ta de mail, deoarece este stufoasa documentatia necesara incheierii unei conventii de somaj



#38 Ana_25

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 11 June 2009 - 08:32 PM

sigur ca am rabdare pana maine , si ti-as fii foarte recunoscatoare ... uite si adresa mea de mail anitvani@yahoo.com ... :* pupici ... si merci din nou

astept cu nerabdare :D

Aceasta postare a fost editata de MIKY2010: 12 June 2009 - 07:23 AM




#39 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 11 June 2009 - 10:06 PM

Vezi postareaanansc83, la Jun 11 2009, 09:23 PM, a spus:

daca ai rabdare pana maine, iti pot trimite toata documentatia necesara atat pt angajator, cat si pt. salariat somer, dar voi avea nevoie de adresa ta de mail, deoarece este stufoasa documentatia necesara incheierii unei conventii de somaj

si mie, te rog, nu se stie cand am nevoie...mihaela_cva@yahoo.com



#40 anansc83

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 35 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Arad

Postat 12 June 2009 - 11:58 AM

am trimis acum actele pentru conventie somaj :biggrin:






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL