Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
zile concediu de odihna - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 3

Salt la continut


zile concediu de odihna

65 replies to this topic

#41 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 02 July 2009 - 12:32 PM

CONTRACT COLECTIV DE MUNCA UNIC LA NIVEL NATIONAL pe anii 2007-2010
Art. 56. - (1) Salariatii au dreptul in fiecare an calendaristic la un concediu de odihna platit, de minimum 21 de zile lucratoare.
Art. 59. (5) Orice conventie prin care se renunta total sau in parte la dreptul la concediul de odihna este interzisa.
Art. 60. - (1) Concediul anual de odihna va putea fi fractionat la solicitarea salariatului; una din fractiuni va trebui sa fie de cel putin 15 zile lucratoare. Cealalta parte va trebui acordata si luata pana la sfarsitul anului in curs.
(2) Cand din motive neimputabile salariatului, acesta nu si-a efectuat integral concediul de odihna pe anul in curs, restul de concediu se va acorda pana la sfarsitul anului urmator, in perioada solicitata de salariat.
Acest lucru inseamna ca pe perioada in care CM de munca nu este intrerupt ci suspendat de drept ca in cazul concediului medical (adica intrerupe temporar si independent de vointa partilor prestarea activitatii), caz in care se incadreaza in prevederile Contractului Colectiv de munca, nu se considera ca reduce zilele de CO. Depinde si de prevederile contractului colectiv de munca la nivel de unitate, cititi aici si raspunsul la intrebarea „Suspendarea contractului afecteaza durata concediului de odihna?”



#42 Dinu George

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 367 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara

Postat 03 July 2009 - 11:18 AM

vedeti la topicul "zile CO" aici

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 04 July 2009 - 09:35 AM




#43 adrindre

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 05 July 2009 - 09:37 PM

Vezi postareaadrindre, la Jul 1 2009, 07:21 PM, a spus:

buna! sunt cadru didactic si pe data de 18 iunie am nascut.am fost la serviciu pana la terminarea anului scolar, adica pe 15 iunie.din data de 15 iunie pana pe 31 august sunt in concediu de odihna(cu unele activitati in aceasta perioada).intrebare mea este legata de faptul ca se suprapun concediile de odihna si cel de de maternitate:voi putea primi de la scoala banii pe concediu de odihna si mai tarziu banii pe concediu de maternitate?din cate stiu eu banii pentru concediul de odihna pt. cadre didactice este dat indiferent de celelalte concedii(eventual de boala, nu), fiind inclus in cele 72 zile de concediu odihna pe durata unui an scolar.am intrebat doctor de familie, pe la scolala,etc dar nu prea se stie.sunt f.multe pareri.multumesc mult celui sau celei care m-ar putea ajuta cu informatii, eventual legea care stipuleaza aceste lucruri.va multumesc!
ok.si atunci se poate lua co de odihna dupa cel de maternitate(42 zile)?si eventual apoi sa se intre in cic?repet, pt.cazul in care e vorba de angajat in M.E.C.

Aceasta postare a fost editata de adrindre: 05 July 2009 - 09:37 PM




#44 delgado

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 122 Postari:

Postat 06 July 2009 - 12:21 AM

Multumesc pentru raspunsuri!
Experiența îi învață doar pe cei care se lasă învățați!



#45 vics

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 209 Postari:
  • Gender:Male
  • Interests:IT

Postat 06 July 2009 - 12:00 PM

pt adrindre

Concediul de vara la dascalime incepe cu 1.iulie si dureaza pana la 31.august. Din 15 pana in 30 iunie se considera perioada de activitate (ca nu prea se presteaza niciuna ii alta chestie).
La dascali, ca la toata lumea, in cazul intreruperilor contractului de munca (incluzand aici concediule de maternitate), competiinta de concediu scade proportional. Cum uzual dupa maternitate urmeaza intrarea in cresterea copilului pana la 2 ani, scoala va trebui sa plateasca suma aferenta concediului de odihna pana la intrarea in maternitate, in acest caz ceva sub jumatate (5,5/12). Alta reglare la revenirea in activitate fie dupa maternitate fie dupa 2 ani, pastrand aceleasi regulil de proportionalitate.


pt ovidiu_adrian79
E necesara o adeverinta cu veniturile la scoala unde s-a incheiat contractul. Scoala unde contractul continua e obligata sa tina cont de ele in calcularea cuantumului indemnizatiei si a concediului de odihna cuvenit.

Oricum corect ar fi fost ca toata plata salariului sa se faca intr-un singur loc, in baza pontajului primit de la celalalt loc.
Cand sunt in aceiasi localitate de obicei nu-s probleme, insa cand sunt localitati diferite primariile nu prea vor chestia asta, invocand limita bugetelelor. Scuza nu tine, banii de salarii provin de fapt din aceiasi sursa (minister - inspectorat), administratiile locale doar ii plimba prin bugete si trebuie sa le dimensioneze corect.



#46 vics

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 209 Postari:
  • Gender:Male
  • Interests:IT

Postat 06 July 2009 - 12:19 PM

Pentru CM peste 30 zile calendaristice, contractul de munca devine suspendat.
Apare o intrerupere, deci survine si recalcularea dreptului la CO

Aceasta postare a fost editata de vics: 06 July 2009 - 12:20 PM




#47 delgado

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 122 Postari:

Postat 06 July 2009 - 04:27 PM

Buna ziua!
Incep concediile si as vrea sa stiu daca trebuie neaparat sa bag zile de concediu in functie de vechime. Stiu ca minim e 21 zile. Angajatii mei au mult mai multe zile libere de-a lungul anului decat minimul de 21 de zile dar trebuie sa prind in statul de salariu si zilele de CO. Pot sa bag indiferent de vechime 21 zile CO?
Experiența îi învață doar pe cei care se lasă învățați!



#48 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 06 July 2009 - 09:06 PM

depinde de cim si ccm la nivel unitate, ccm national sau ramura. Incercati sa vedeti ce scrie in fiecare, in ordinea pe care v-am spus-o



#49 adrindre

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 06 July 2009 - 11:26 PM

merci vics, dar poti sa fii putin mai exact(a)? :biggrin: din 19.06. intru in co de maternitate? si dupa?

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 07 July 2009 - 11:15 AM




#50 delgado

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 122 Postari:

Postat 06 July 2009 - 11:41 PM

In contractul individual de munca la data la care a fost incheiat scrie 21 zile CO.
Experiența îi învață doar pe cei care se lasă învățați!



#51 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 07 July 2009 - 07:38 AM

CIM trebuie sa ofere conditii cel putin la fel de bune ca si contractele colective. Daca s-a respectat aceasta, mergeti pe 21 de zile, conform CIM. In general la firmele private nu se acorda mai mult decat minimul obligatoriu. Dar la bugetari sau firmele cu capital de stat se acorda CO in functie de vechime, ajungand la 30 de zile. E bine sa va uitati totusi si pe contractul colectiv de ramura. Daca nu sunteti dintr-o ramura cu munca grea (minerit, petrol, metalurgie etc.) probabil ca ramane CO minim obligatoriu de 21 de zile pentru toti angajatii.
Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)



#52 2lk

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 21 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 07 July 2009 - 11:54 AM

Buna ziua !

Va rog sa ma sfatuiti cum sa fac ... lucrez intr-o institutie bugetara ( multe sporuri ) iar acum cateva luni, 3 mai exact, au plecat prin demisie un numar de....salariati, departamentul resurse umane ( cel care prezinta catre contabilitate pontaje, compensari, ore noapte etc, etc ) nu a prezentat la momentul acela nici o situatie a compensarilor de co conform legii. Acum cei in cauza isi cer drepturile cuvenite !!!
In mod normal calculul era 3 sal ( total venituri ) care se impartea la media numarului de zile si rezulta un venit brut aferent numarului de co cuvenit.

Acum cum fac? Iau ultimele 3 venituri ale lor, pastrez sporurile ??? :lnr (51): :sad:


Help, please !



#53 vics

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 209 Postari:
  • Gender:Male
  • Interests:IT

Postat 07 July 2009 - 01:30 PM

Pentru calcul iei in considerare momentul plecarii, ca si cand ai fi calculat atunci.
In fiecare din cele 3 totaluri din care faci media intra automat si sporurile acordate.
Plata o ordonantezi acum (sau cand ai buget, ca-i criza), si nu mai acorzi deducere la impozit (fisa fiscala 2)



#54 Prichi

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 08 July 2009 - 01:24 PM

In primul rand calculezi numarul de zile de concediu la care aveau dreptul pentru timpul lucrat in cadrul institutie. De exemplu:
au lucrat 3 luni. Au 21 zile de concediu pe an, atunci pentru 3 luni au: 21/12 *3=5,25, deci 5 zile. Pentru calculul indemnizatie zilnice vezi art. 145 din codul muncii. De exemplu:

salar de baza 600, sporuri permanente (trebuie sa vezi care sunt in cazul fiecaruia sporurile permanente) 30% din salar de baza
luna1: lucreaza luna intreaga si luna are 21 zile lucratoare
luna2: lucreaza doar 15 zile, iar luna are 22 zile lucratoare
luna3: lucreaza luna intreaga si luna are 20 zile lucratoare

(780+532+780)/(21+15+20)=37,35 indemnizatia zilnica de CO

se calculeaza si brutul in care introduci doar salar de baza +sporuri permanente si faci media pe luna in care trebuia sa se plateasca indemnizatia de CO: (600+30%*600)/21=780/21=37,14 (am luat luna de 21 zile)

din cele doua calcule iei maxim si inmultesti cu nr de zile de co, adica 5*37,35 in exemplul meu

Aceasta postare a fost editata de MIKY2010: 09 July 2009 - 07:51 AM




#55 Andreea Vali

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 20 Postari:

Postat 09 July 2009 - 08:41 AM

Buna ziua,
Va rog frumos ,ajutati-ma cu o problema. As vrea sa stiu daca o angajata din luna mai are dreptul la concediu de odihna in luna august.
Va multumesc.



#56 gasil

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 133 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Brasov

Postat 09 July 2009 - 09:11 AM

Are dreptul la concediu ,proportional cu perioada lucrata .
Ex.21 zile co./an : 12 luni * x 3 luni lucrate = 5.25 zile concediu pentru 3 luni lucrate .



#57 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 09 July 2009 - 09:57 AM

Ai dreptul la CO. Nr.de zile CO posibile in primul an raportat la nr.de zile CO pe an este proportional cu durata de la data angajarii pana la sfarsitul anului, raportat la tot anul. Deci daca in an ai dreptul la 21 de zile, din mai pana la sfarsitul anului ai dreptul la 21/4*3=15 zile. Acestea se pot lua si din a doua zi de la angajare, daca contractul individual sau cel colectiv nu prevad altceva si daca sefii sunt de acord.
In caz ca pleci din firma mai repede de sfarsitul anului, CO efectuat in plus se retine din salariu dupa regula alin.(1) din HG 250 din 1992, cu unele exceptii prevazute la alin.(2). Citez doar alin.(1):
"(1) In cazul in care, dupa ce salariatul a efectuat concediul de odihna, contractul sau de munca a incetat din motivele prevazute la art. 130 alin. (1) lit. i), j), k), l) si art. 135 din Codul muncii, acesta este obligat sa restituie unitatii partea din indemnizatia de concediu corespunzatoare perioadei nelucrate din anul pentru care i s-a acordat acel concediu."
Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)



#58 Andreea Vali

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 20 Postari:

Postat 09 July 2009 - 10:16 AM

iti multumesc frumos pentru raspuns.



#59 elit

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 14 July 2009 - 03:49 PM

am un angajat care in martie 2008 a intrat in cic si contabila i-a incetat contractul de munca, in programul de salarii el apare ca inactiv cu data intrarii in concediu iar in declaratia de la casa de sanatate nu apare ca fiind in cic, ce am de facut?



#60 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 14 July 2009 - 08:24 PM

anulati incetarea cim si dispuneti suspendarea prin act aditional, pe perioada cic






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL