Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
declaratii firma fara activitate - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 5

Salt la continut


declaratii firma fara activitate

declaratii fiscale pe 0
185 replies to this topic

#81 ciobanu cristina-monica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 90 Postari:
  • Location:craiova

Postat 31 March 2009 - 01:12 AM

Vezi postareacarmendirnea, la Mar 1 2009, 09:23 PM, a spus:

pentru un ONG care nu a avut activitate in anul 2008, dar care anterior a avut activitate si a depus bilant, aferent anului 2008 ce situatii financiare depune? Sau ce ar trebui sa faca? Mentionez ca a depus declaratiile 100 si 101 cu 0.

Ciudat, ONG-organizatie nonprofit, de ce sa se depuna declaratii de impozit profit? :sad:
Omul intelept nu trage tigrul de coada, chiar daca pare mort.



#82 jenifer

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 74 Postari:

Postat 13 April 2009 - 01:11 PM

Daca in clasa 6 nu am decat cheltuieli cu amortizarea si in clasa 7 venituri din dobanzi de pe extrasul de la banca pot suspenda activitatea firmei pe 3 ani?Si odata suspendata activitatea se mai inregistreaza aceste venituri si cheltuieli in balante?




#83 alexandru84

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 8 Postari:

Postat 29 May 2009 - 07:36 AM

Salut,

Am o firma (SRL) infiintata pe 16 ianuarie 2009. Din punct de vedere al fiscalitatii este: intrepindere platitoare de impozit pe profit, neplatitoare de TVA. Firma are un exercitiu fiscal trimestrial.

Problema mea este ca, pana acum, nu am avut timp sa ma ocup de acesta. Prin urmare nu am avut nici un fel de activitate.

Firma nu va plati impozit forfetar in 2009, deoarece a fost constituita in acest an.

Trebuie sa depun niste acte, pentru perioada fiscala 16 ianuarie – 16 aprilie 2009.

Intrebarile mele ar fi:

1. Ce trebuie sa depun – declarative cum ca nu am avut activitate, bilantul completat cu cifra 0, contul de profit si pierderi, completat cu cifrele 0 ?

2. Unde ar trebui sa depun aceste declaratii ?

Mentionez ca nu vreau sa radiez firma, deoarece niste amici tocmai mi-au propus sa colaboram pe aceasta firma, dar pe de alta parte, pana nu vad ca acestia se implica deajuns, nu vreau nici sa arunc niste bani pe contabilitate, cand pot sa pun chiar eu zerourile pe contul de profit si pierderi.

Multumesc,

Alexandru Oprea
alx.oprea@gmail.com



#84 christine2008

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 21 Postari:

Postat 29 May 2009 - 09:53 PM

Vezi postareajenifer, la Apr 13 2009, 03:11 PM, a spus:

Daca in clasa 6 nu am decat cheltuieli cu amortizarea si in clasa 7 venituri din dobanzi de pe extrasul de la banca pot suspenda activitatea firmei pe 3 ani?Si odata suspendata activitatea se mai inregistreaza aceste venituri si cheltuieli in balante?

Apropo de aceste cheltuieli cu amortizarea ch de constituire si veniturile din dobanzi bancare: daca firma nu a avut activitate de la infiintare depune declaratie de inactivitate in loc de bilant. ok pana aici. dar eu inregistrez ch de constituire si extrasele de cont de la banca in perioada asta ? explicati-mi va rog cum functioneaza povestea. multumesc.



#85 GAMA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 675 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Brasov
  • Interests:Dialogul este cea mai buna cale de a ajunge mai repede la solutii pozitive

Postat 30 May 2009 - 10:21 PM

Pentru jenifer si christine2008 : in momentul suspendarii activitatii societatii pentru 3 ani,nu mai poti face inregistrari in balante. Logic,trebuia mai intai sa inchizi contul la banca si pe urma sa suspenzi activitatea. Cel putin fa-o acum,cat mai repede. Daca nu ai amortizat cheltuielile de constituire de la inceput,acum te opresti. Sau daca mai sunt si active corporale amortizabile,nu mai calculezi amortizare pentru acele bunuri,pentru ca in perioada suspendarii,cand nu ai dreptul sa desfasori NICI UN FEL DE ACTIVITATE,acele bunuri nu-ti aduc beneficii,deci le pui in conservare 3 ani. Si trebuie sa instiintezi si Administratia Financiara ca ai suspendat activitatea si poti sa ceri regim derogatoriu pentru termenul de depunere a declaratiilor. Adica,ai doua variante : depui declaratiile trimestriale cu zero,in cei 3 ani, sau ceri regim derogatoriu ( si ti se cer mai multe documente),situatie in care trei ani stai cuminte si la reluarea activitatii depui toate declaratiile din urma pe 3 ani(trimestriale si anuale,recapitulative-101,394). Sfatul meu ar fi sa depui declaratiile fara regim derogatoriu,este mai simplu. Si vorba colegului alexandru,nu este asa greu sa pui niste zero-uri pe declaratii.



#86 alexandru84

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 8 Postari:

Postat 26 June 2009 - 07:13 AM

Salut,

Am o firma (SRL) infiintata pe 16 ianuarie 2009. Din punct de vedere al fiscalitatii este: intrepindere platitoare de impozit pe profit, neplatitoare de TVA. Firma are un exercitiu fiscal trimestrial.

Problema mea este ca, pana acum, nu am avut timp sa ma ocup de acesta. Prin urmare nu am avut nici un fel de activitate.

Firma nu va plati impozit forfetar in 2009, deoarece a fost constituita in acest an.

Trebuie sa depun niste acte, pentru perioada fiscala 16 ianuarie – 16 aprilie 2009.

Intrebarile mele ar fi:

1. Ce trebuie sa depun – declarative cum ca nu am avut activitate, bilantul completat cu cifra 0, contul de profit si pierderi, completat cu cifrele 0 ?
2. Unde ar trebui sa depun aceste declaratii ?

Mentionez ca nu vreau sa radiez firma, deoarece niste amici tocmai mi-au propus sa colaboram pe aceasta firma, dar pe de alta parte, pana nu vad ca acestia se implica deajuns, nu vreau nici sa arunc niste bani pe contabilitate, cand pot sa pun chiar eu zerourile pe contul de profit si pierderi.

Multumesc,

Alexandru Oprea



#87 contfys

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 26 June 2009 - 08:38 AM

DEOCAMDATA NU TREBUIE SA DEPUI NIMIC
PTR. TRIM II 2009 RESPECTIV PANA LA 25 IULIE
VA TREBUI SA TE ADRESEZI UNEI PERSOANE
AUTORIZATE PTR REDACTAREA SI DEPUNEREA
OBLIGATIILOR DECLARATIVE

Aceasta postare a fost editata de MIKY2010: 26 June 2009 - 08:51 AM




#88 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 26 June 2009 - 08:41 AM

Daca va referiti la raportarea contabila semestriala pentru 30.06.2009, daca nu ati avut activitate trebuie sa faceti doar o declaratie ca firma nu a avut activitate pe pe primele 6 luni ale anului 2009. Aceasta se depune la Administratia fiscala de care apartineti. La luna 12 va trebui totusi sa faceti bilantul.
Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)



#89 MIKY2010

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 609 Postari:
  • Gender:Female

Postat 26 June 2009 - 08:52 AM

contfys, ti-am editat mesajul. raspunsul tu l-ai reportat moderatorilor. eu l-am copiat aici, unde probabil vroiai sa-l postezi.

Aceasta postare a fost editata de MIKY2010: 26 June 2009 - 08:53 AM




#90 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 26 June 2009 - 09:07 AM

Pt. Alexandru : de angajati nu ai vorbit, deci banuiesc ca nu sunt, mai ales ca nu ai desfasurat nici o activitate, in acest caz pana la data de 25.04.2009, trebuia depusa Declaratia 100 cu impozit pe profit zero pt.trim.I 2009, la Adm.Financiara de care apartii. Avand in vedere ca termenul a fost depasit, incearca sa gasesti intelegere la Finante, spune ca nu ai stiut, spune ce vrei... numai sa scapi fara amenda, doar cu un avertisment sau chiar si fara, fiind si prima abatere. Programul de declaratii fiscale care trebuie descarcat pt.intocmirea Decl.fiscale se gaseste pe site-ul Min.de Finante. In luna iulie 2009, pana la data de 25 se depune tot asa, D.100 cu imp.pe profit zero pt.trim.II 2009, in cond.in care nu ai activitate in lunile aprilie, mai, iunie.
Daca pe sem.I , I-VI nu ai avut deloc activitate, pana la data de 15.08.09, se depune, tot la Adm.Fin., asa cum a spus si Nopris, o declaratie pe proprie raspundere din care sa reiasa ca nu firma nu a avut nici o activ. economica de la infiintare: 16.01.09, pana la 30.06.09, declaratie care trebuie sa contina toate datele de identificare ale firmei : denumire, adresa, nr.telefon, cod de identif.fiscala, nr.de inreg.la Reg.Com, capital social.


Pt.Contfys : firma este infiintata in ian.2009, deci pana in 25 aprilie trebuia depusa D.100 si atat, idem pana in 25.07 pt.trim.II + decl. ca nu a avut activ.pana in 15.08.2009. Nu exista alte declaratii si obligatii de declarat, mai ales ca nu este pl.de TVA.

Aceasta postare a fost editata de Dana42: 26 June 2009 - 09:12 AM

Dana




#91 Didy

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 18 Postari:
  • Gender:Not Telling
  • Location:arad

Postat 03 July 2009 - 09:23 AM

O societate infiintata in 2008 sau mai devreme, dar care nu a a avut activitate inca, nu a depus bilant, doar declaratii fara activitate, va calcula impozit forfetar ?



#92 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 03 July 2009 - 09:41 AM

Vezi postareaDidy, la Jul 3 2009, 09:23 AM, a spus:

O societate infiintata in 2008 sau mai devreme, dar care nu a a avut activitate inca, nu a depus bilant, doar declaratii fara activitate, va calcula impozit forfetar ?
Da, se calculeaza impozit forfetar (2200 lei pe 12 luni) deoarece firma fara activitate inseamna firma cu venit zero, spre deosebire de firma suspendata care nu are venit si nu plateste impozite. La luna 6 merge declaratie ca nu ai avut activitate dar la decembrie trebuia si va trebui bilant.
Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)



#93 Didy

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 18 Postari:
  • Gender:Not Telling
  • Location:arad

Postat 03 July 2009 - 09:51 AM

teoretic nu ar trebui, pentru ca acesta nu are CA=0, aici, efectiv, nu exista cifra de afaceri



#94 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 03 July 2009 - 10:30 AM

Teoretic n-ar trebui sa platesti, dar, dupa lege, trebuie. Impozitul forfetar este in primul rand pentru existenta firmei si in al doilea rand pentru venituri.
Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)



#95 marrissia2008

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 27 July 2009 - 02:36 PM

Va supun atentiei urmatoarea situatie:am o firma infiintata din aprilie 2008.pana in ianuarie 2009 s-au depus declaratiile la zi, fara a se depune bilant. mentionez ca firma a avut un angajat timp de 4 luni,cu program redus, pana in noiembrie 2008. se considera ca firma a avut activitate sau nu,avand in vedere ca angajatul efectiv nu a prestat nimic si nici cartea de munca nu a fost la ITM(o avea la locul de munca cu norma intreaga),dar contractul a fost inregistrat? din aprilie am intrerupt temporar activitatea pentru 3 ani.astazi am depus declaratia 010 si declaratiile 100 si 300(pentru trimestrul 1 si 2).puteti sa-mi spuneti daca trebuia depus bilant pe anul trecut sau declaratie de inactivitate?pentru anul acesta se depune declaratie de inactivitate?care este termenul de depunere?declaratia se depune si la onrc?se face trimestrial/semestrial/anual?multumesc pentru ajutor.



#96 myrelutza

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 130 Postari:

Postat 27 July 2009 - 06:20 PM

Cum ti-au suspendat activitatea cei de la registrul comertului fara sa fie depus bilantul pe 2008? :lostit (13):

Mare ti-e gradina doamne.

Cu hartiile de la registru trebuie sa mergi la finante sa-ti opereze suspendarea.

Aceasta postare a fost editata de myrelutza: 27 July 2009 - 06:21 PM




#97 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 27 July 2009 - 09:53 PM

depuneti bilantul cat mai repede. Si mai aveti unul pentru iunie 09, cu termen in 10 sau 14 aug 09.
In aprilie cand a suspendat activit.era in termen cu depunerea bilantului.
Firma a avut activitate daca are chelt.salariale.

Aceasta postare a fost editata de mihaela_cva: 27 July 2009 - 09:55 PM




#98 marrissia2008

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 28 July 2009 - 11:53 AM

Va supun atentiei urmatoarea situatie:am o firma infiintata din aprilie 2008.pana in ianuarie 2009 s-au depus declaratiile la zi, fara a se depune bilant. mentionez ca firma a avut un angajat timp de 4 luni,cu program redus, pana in noiembrie 2008. se considera ca firma a avut activitate sau nu,avand in vedere ca angajatul efectiv nu a prestat nimic si nici cartea de munca nu a fost la ITM(o avea la locul de munca cu norma intreaga),dar contractul a fost inregistrat? din aprilie am intrerupt temporar activitatea pentru 3 ani.astazi am depus declaratia 010 si declaratiile 100 si 300(pentru trimestrul 1 si 2).puteti sa-mi spuneti daca trebuia depus bilant pe anul trecut sau declaratie de inactivitate?pentru anul acesta se depune declaratie de inactivitate?care este termenul de depunere?declaratia se depune si la onrc?se face trimestrial/semestrial/anual?multumesc pentru ajutor.



#99 marrissia2008

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 28 July 2009 - 12:02 PM

Vezi postareamihaela_cva, la Jul 27 2009, 10:53 PM, a spus:

depuneti bilantul cat mai repede. Si mai aveti unul pentru iunie 09, cu termen in 10 sau 14 aug 09.
In aprilie cand a suspendat activit.era in termen cu depunerea bilantului.
Firma a avut activitate daca are chelt.salariale.


Bilantul trebuie semnat de un contabil? sau il pot semna si eu ca administrator?am ceva documente de la contabila care m-a lasat balta.si acum,pentru anul 2009 in care nu am avut niciun angajat,nu am avut activitate, trebuie sa depun bilant?auzisem ca trebuie declaratie de inactivitate.pot depunde declaratia in termen,fara sa depun bilantul,pana ma lamuresc ce e cu el?



#100 ISA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 369 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Constanta

Postat 28 July 2009 - 12:25 PM

Trebuia sa faci bilant si la 31.12.2008 si la 30.06.2009. Nu conteaza ca angajatul nu a prestat nimic, firma a avut activitate. Sa nu ai activitate inseamna ca balanta firmei trebuie sa aiba inregistrate doar cheltuielile de constituire si atit. Sper sa scapi fara amenda la bilantul de 31.12.2008, dar sint slabe sanse. Oricum trebuie sa depui bilant la 30.06.2009, termen de depunere 15.08.2009 si care nu se depune la Camera de comert. Bilantul la 31.12.2008 se depune si la Camera de comert dupa ce-l inregistrezi la finante. Succes !!!
" Sansa favorizeaza o minte pregatita "






Similar Topics Collapse

6 useri citesc topicul

0 membri, 6 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL