Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Despre subiectele date la examen CECCAR 2008 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 6

Salt la continut


Despre subiectele date la examen CECCAR 2008


189 replies to this topic

#101 ifrimion

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 23 October 2008 - 09:49 AM

buna!
a putut copia cineva la acest examen?
se da ceva la supraveghetor?



#102 DENISA GRIGORITA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 641 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:GALATI
  • Interests:INFORMARE

Postat 23 October 2008 - 12:02 PM

Cata nesimtire aveti in capul ala! Va inregistrati doar pentru a posta TAMPENII, pe un topic in care se munceste :thumbup: Prin mesajul acesta vreau sa atrag atentia moderatorilor, pentru a restrictiona accesul acestor persoane, care nu vor sa faca decat rau si nervi altora. Nu pot sa-ti sterg ,,mizeria'' ifrimion, dar rog colegii sa te ignore chiar daca ar fi sa te faci ,,baiat bun''.

%%%




***



#103 mony23

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1239 Postari:
  • Location:

Postat 23 October 2008 - 12:31 PM

nici eu nu sunt de acord cu astfel de mesaje.
chiar nu ma intereseaza ideea lui ifrimion
Am invatat ca succesul se masoara nu atat prin pozitia pe care cineva a castigat-o in viata cat prin obstacolele pe care el le-a depasit incercand sa invinga.



#104 liviap

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 67 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 23 October 2008 - 12:40 PM

este problema fiecaruia ce face, daca doreste sau nu sa copieze la examene, dar asta nu inseamna ca aveti dreptul sa-i jigniti sau sa-i judecati

nu va convine, ii puteti ignora si atat
cred ca s-a ajuns prea departe cu jignirile! n-am ajuns inca la Deontologie dar cred ca voi propune introducerea unui aliniat legat de bunul-simt al profesionalistului contabil!



#105 mihaela.udrea

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 23 October 2008 - 02:07 PM

are cineva rezolvarile la expertiza contabila pentru examenul de pe 26?

pls



#106 carmenszlwa

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 46 Postari:
  • Gender:Female

Postat 23 October 2008 - 02:42 PM

In atentia celor interesati! Nu se schimba salile de examen si nici comisia de supraveghere. Pot exista insa exceptii: aranjamentul in banci a fost facut diferit anul acesta. Anul trecut am fost pe randul din mijloc, a III a banca, iar anul acesta am stat in prima banca randul din mijloc. Schimbari de atitudine pot fi daca mesajele gen: copiat sau a fost accesibil mai sunt postate. Parerea mea e ca fiecare sa-si tina limba dupa dinti si sa astepte rezultatele finale de pe 10.11.2008, dupa care.... Dumnezeu cu mila. Bafta tuturor in turul II! Cu respect :thumbup:



#107 monnyy

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 23 October 2008 - 02:50 PM

Buna,
Nu cred ca mai conteaza cum am stat anul trecut in banci....pentru ca eu am stat anul trecut pe randul de la mijloc..banca a treia (sau a doua parca)....iar anul asta am stat in spate de tot pe randul de la fereastra........sper sa stam la fel.......

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 23 October 2008 - 03:17 PM
citare mesaj anterior




#108 mishulicu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 12 Postari:

Postat 23 October 2008 - 03:14 PM

sal all! bai... eu am stat anu trecut pe randu de la perete in a cincea banca... anu asta nu m-am mai gasit pe liste!!!!!! :tongue: :thumbup:



#109 mirela 0702

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 920 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Iasi

Postat 23 October 2008 - 04:07 PM

Cred c-ati luat-o razna...

Oamenii mai pot si glumi cand o iau razna...dar daca voi vorbiti serios cu aranjatul in banci....sigur ati luat-o razna... :thumbup:



#110 hamlly

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 10 Postari:

Postat 23 October 2008 - 04:15 PM

Vezi postarealoredana19, la Oct 23 2008, 04:46 AM, a spus:

Vezi postareateofilia, la Oct 22 2008, 05:35 PM, a spus:

A avut cineva problema 95 de la fiscalitate? Daca da, ce ati raspuns? Se recupereaza sau nu pierdere daca ai fost microintreprindere platit de imp pe ve si ai trecut la imp pe profit?
Pierderea inregistrata de microintreprindere nu se recupereaza! daca ai fost platitoare de impozit pe profit, ai inregistrat pierdere, dupa care ai devenit micro, si in final ai revenit la sistemul de impozitare pe profit, poti sa recuperezi pierderea inregistrata ca platitoare de impozit pe profit, inregistrata inainte de a deveni micro!

Vezi postareahamlly, la Oct 22 2008, 11:43 PM, a spus:

pierderea inregistrata in perioada cat intrepr a fost micro poate fi recuperata asa cum si impozitul pe venit platit se scade din impozitul pe profit calculat dupa trecerea de la micro.
Vorbesti de doua lucruri diferite: pierdere si impozit! Legea iti pemite sa deduci impozitul pe venit platit din impozitul pe profit, daca in timpul anului nu mai respecti conditiile referitoare la venituri si esti obligat, incepand cu trimestru in care nu mai indeplinesti conditiile sa treci la impozit pe profit.Avand in vedere ca impozitul pe profit se calculeaza luand in considerare ch si veniturile cumulate de la inceputul anului, este logic sa scazi ce ai platit ca impozit pe venit! Nu exista notiunea de pierdere fiscala la micro!
Caz concret. Societate infiintata in anul 2008. Nu are inca venituri dar are cheltuieli. La sfarsitul anului societatea inregistreaza o pierdere de 2000 lei. In 2009 ramane fara angajati si trece la impozit pe profit. Pierderea din 2008 nu se recupereaza?

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 24 October 2008 - 09:10 AM




#111 teofilia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 214 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:timisoara

Postat 23 October 2008 - 04:36 PM

Acest topic este despre subiectele de la examen nu despre cine si cum a copiat sau nu. E neinteresant. Pt cine e interesat de subiectele respective va rog sa dechideti alt topic daca vi se permite sau sa nu mai discutati. Va multumesc pentru intelegere.



#112 hamlly

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 10 Postari:

Postat 23 October 2008 - 04:49 PM

VARIANTA 04

Contabilitate: 464, 475, 479, 482, 488, 489, 494, 499
Fiscalitate: 99, 102, 108, 111, 122, 127
Drept: 68, 69, 74, 80, 83, 92



#113 sory.anghel

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 78 Postari:
  • Gender:Female

Postat 23 October 2008 - 06:02 PM

sunt foarte curioasa la punctarea problemelor date.
Mi se pare corect sa puncteze ce ste bun si ce nu e bun -NU E.
acum suntem la mana comisiei.

Ce parere aveti?
Mai ales la contabilitate care fiecare contabil are metoda lui(fiecare intelege intr un anumit mod), ....
Oare se va tine cont si de faptul ca nu ai lasat problema neatacata, si ai du s o bine pana la un punct dupa care ai zbarcit o?



#114 carmenszlwa

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 46 Postari:
  • Gender:Female

Postat 23 October 2008 - 06:26 PM

Dragilor, cine stie deja ca a "zbarcit-o" cu subiectele sa nu se astepte la pomeni; astea nu se fac la CECCAR, poate doar la candidatii in parlament (pomenile). Nu se da nimic in plus; nici macar 0.15 de atat am avut eu nevoie anul trecut la fiscalitate. Sa nu pomeniti de contestatie....... mi se pare ca am facut-o degeaba. N-au mila de nimeni si de fapt noi nu mila asteptam!!!!!! Speram doar sa ne fie recunoscut efortul de a studia cele 7 discipline.... :biggrin:



#115 sory.anghel

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 78 Postari:
  • Gender:Female

Postat 23 October 2008 - 06:35 PM

asa e
dar nu e corect
daca nu iau anul asta oricum nu mai dau la anul.
nu ma las umilita de CECCAR
Mi se pare foarte ABSURD sa nu punctezi ideea in sine.
mai ales cei carte au avut testul 1
numai gestiune
am facut dar.......nu cred ca asta e contabilitate.
subiectele trebuiau sa aibe din toate.nu?
nu am avut nimik din ceea ce profesez de peste 10 ani.
imi este sila deja de cum au putut concepe subiectele.



#116 sory.anghel

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 78 Postari:
  • Gender:Female

Postat 23 October 2008 - 06:45 PM

sunt foarte suparata pe acei care au conceput subiectele.
am cumparat toate ias -urile , am invatat, ... mi am trimis copilul la tara , nu am avut concediu decat pentru studii, ......chiar m am pregatit si degeaba. am invatat toate tampeniile pe care oricum nu le folosesc(ex metada de amortizare Softy) , si am invatat degeaba.
nu credeam ca o sa am 8 prb numai de gestiune.
ce spuneti?
nu e stupid?
trb combinate.
una import.export. gestiune. ias( ca sunt o groaza) omfp 1752
nimik din toate astea la test 1.
am luat degeaba planul de conturi



foarte STUPID




#117 adoria65

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 23 October 2008 - 09:18 PM

Vezi postareaBica Rodica, la Oct 22 2008, 10:52 PM, a spus:

Eu am cumparat cartea d-lui Bunget de la Ceccar Timisoara, costa 20 de lei, dar nu stiu daca se mai gaseste, si nu stiu daca se gaseste si in alte localitati decat Timisoara.


multumesc , o sa sun sa intreb , eu sunt din Baia Mare , o vreau pentru anul viitor

erau rezolvate numai problemele de contabilitate de gestiune?



#118 mony23

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1239 Postari:
  • Location:

Postat 24 October 2008 - 01:28 AM

toate variantele au avut probleme de gestiune
pt mine au fost in alta limba
primul impuls l-am avut sa ma ridic si sa plec
NU au fost subiecte umane :thumbup:
Am invatat ca succesul se masoara nu atat prin pozitia pe care cineva a castigat-o in viata cat prin obstacolele pe care el le-a depasit incercand sa invinga.



#119 loredana19

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 116 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 24 October 2008 - 08:00 AM

Caz concret. Societate infiintata in anul 2008. Nu are inca venituri dar are cheltuieli. La sfarsitul anului societatea inregistreaza o pierdere de 2000 lei. In 2009 ramane fara angajati si trece la impozit pe profit. Pierderea din 2008 nu se recupereaza?
[/quote]


nu se recupereaza...vorbim de doua sisteme de impunere diferite.
loredana



#120 mirela 0702

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 920 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Iasi

Postat 24 October 2008 - 08:31 AM

Mie mi se pare ca la art 26 - CF scrie foarte clar:

(1) Pierderea anuala, stabilita prin declaratia de impozit pe profit, se recupereaza din profiturile impozabile obtinute in urmatorii 5 ani consecutivi. Recuperarea pierderilor se efectueaza in oridnea inregistrarii acestora, la fiecare temrn de plata a impozitului pe profit, potrivit prevederilor legale in vigoare din anul inregistrarii acestora.
(4) Contribuabilii care au fost platitori de impozit pe venit si care anterior au realizat au realizat pierdere fiscala intra sub incidenta prevederilor alineatului (1) de la data la care au revenit la sistemul de impozitare reglementat de prezentul titlu. Aceasta pierdere se recupereaza pe perioaa cuprinsa intre data inregistrarii pierderii si limita celor 5 ani.

Doar persoanele juridice constituite prin absorbirea unor persoane juridice care aveau inregistratata pierdere fiscala nu-si recupereaza aceasta pierdere.

Imi scapa ceva?
Societatile care sunt platitoare de impozit pe veniturile microintreprinderilor, sunt totusi platitoare de impozit pe venit, nu???






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL