Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Dividende - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Dividende


215 replies to this topic

#1 danae

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 951 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 14 January 2008 - 02:32 AM

cred ca doua cozi la itm m-au zapacit in asa hal incat nu-mi mai functioneaza normal mintile din cap :lostit (13):

stiu ca subiectul a fost discutat si rasdiscutat dar am auzit cum ca in ultima parte a anului trecut ceva s-a schimbat in ceea ce priveste profitul nerepartizat si distribuirea ulterioara a acestuia pentru dividende.

mi-a scapat mie ceva si:
- profitul se repartizeaza obligatoriu pana la finele anului urmator?
- daca profitul anului N ramane nerepartizat in anul N+1 si se repartizeaza pe dividende in anul N+2, impozitul pe dividende se datoreaza de la 31.12 a anului N+1, adica se vor plati penalizari?

cu cat scriu cu atat imi pare mai absurd, dar in acelasi timp parca ii si vad pe "legiuitori" mandri ca au rezolvat gaselnita asta cu repartizarea ulterioara pe dividende.

am pus aceasta intrebare pe mai multe forumuri (imi cer scuze daca deranjeaza asta) pt ca sunt destul de bulversata si as vrea cat mai multe pareri, de preferinta documentate :-)). am cautat si prin discutiile vechi, vreau doar asigurari noi :thumbup:

multumesc!



#2 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 14 January 2008 - 09:58 AM

Fara sa stau acum sa caut modificari de legi, am sa-mi exprim niste pareri bazat pe ceea ce cred ca stiu la acest moment:

Si-n anii trecuti si-n acest an Adunarea generala a asociatilor/actionarilor hotaraste pana la data intocmirii bilantului (cel tarziu luna 5) cum se va repartiza profitul anului anterior. De ce nu ar hotara aceasta? Nu stiu cum sa-l repartizeze? Trebuie sa-l repartizeze, mai ales ca nu au decat vreo 2-3 posibilitati. Nerepartizarea profitului cred ca e considerata eroare de contabilitate daca nu evaziune si va fi penalizata cu amenda nu cu penalitate de intarziere. Pe baza acestei hotarari a Adunarii generale se va inregistra in contabilitate repartizarea profitului. Daca s-a repartizat si pe dividende, trebuie constituite aceste dividende si impozitul pe dividende si se vor introduce in contabilitate, iar impozitul pe dividende se va si declara in Delaratia 100 la luna 6 (nu pana la sfarsitul anului). Pana la sfarsitul anului va trebui platit impozitul pe dividende, altfel se vor plati penalitati de intarzierea platii dupa data scadenta (sfarsitul anului). In ce priveste dividendele, si ele trebuie platite in 8 luni (mi se pare) de la data Adunarii generale, altfel actionarii ar trebui sa primeasca si o dobanda pentru intarziere.

Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)



#3 helink

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 71 Postari:

Postat 14 January 2008 - 03:34 PM

Dividendele se distribuie asociaților proporțional cu cota de participare la capitalul social vărsat, dacă prin actul constitutiv nu se prevede altfel. Acestea se plătesc în termenul stabilit de adunarea generală a asociaților sau, după caz, stabilit prin legile speciale, dar nu mai târziu de 6 luni de la data aprobării situației financiare anuale aferente exercițiului financiar încheiat. În caz contrar, societatea comercială va plăti daune-interese pentru perioada de întârziere, la nivelul dobânzii legale, dacă prin actul constitutiv sau prin hotărârea adunării generale a acționarilor care a aprobat situația financiară aferentă exercițiului financiar încheiat nu s-a stabilit o dobândă mai mare. (alineat modificat prin art. I pct. 36 din Legea nr. 441/2006 (publicată la 28 noiembrie 2006) în vigoare de la 1 decembrie 2006)



#4 danae

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 951 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 14 January 2008 - 03:51 PM

helink, multumesc dar nu asta am intrebat

nopris, nerepartizarea nu poate fi eroare de contabilitate, ar fi doar daca adunarea hotareste repartizarea si contabilul nu face repartizarea. eu ma refer la situatia in care adunarea hotareste sa nu repartizeze, unde scrie ca e obligata sa repartizeze?

cu tot respectul, impozitul pe dividende se constituie, se plateste si se declara in momentul platii (nu la luna a 6-a) sau la 31.12 daca nu se face plata dividendelor. cu cele 8 luni si dobanda ai dreptate dar daca societatea nu are bani, actionarul nu cere dobanda, cred ca e discutabil daca trebuie sa ma autooblig cu dobanda aia

daca chiar vreti, cautati si voi prin arhiva si veti vedea ca parerea majoritara era ca pot sa tin profitul nedistribuit cat vreau si impozitul pe dividende e datorat pana pe 25 ale lunii urmatoare platii (sau 31.12) indiferent daca distribuirea s-a facut din profitul anilor precedenti daca aga a hotarat distribuirea intr-un an ulterior (e imbarligata exprimarea dar sper sa intelegeti)

uf, chiar nimeni?



#5 filaretb

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 42 Postari:
  • Location:romania
  • Interests:conta

Postat 14 January 2008 - 04:05 PM

Da, exact asa stiu si eu. Tin profitul nerepartizat pana cand se hotaraste treptat repartizarea lui. Platesc impozit cand platesc dividendele...



#6 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 14 January 2008 - 05:03 PM

S-ar putea sa aveti dreptate (Dana si ceilalti) ca nu e obligatorie repartizarea profitului in anul urmator exercitiului. Doar ca nu-mi inchipuiam asta. Stiu eu destui patroni care ar evita repartizarea ca sa nu plateasca impozit pe dividende (caci dividendele nu-i intereseaza devreme ce ei folosesc banii firmei dupa bunul plac). Am cautat prin legi si nu am gasit altceva decat art.19 din Legea 82 a contabilitatii:
" (3) Repartizarea profitului se inregistreaza in contabilitate pe destinatii, dupa aprobarea situatiilor financiare anuale."

Desigur ca termenul "dupa" poate fi si la Sfantu-asteapta. Daca aveti ceva mai clar va rog sa postati.
Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)



#7 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 14 January 2008 - 08:41 PM

Conform continutului si functiunii contului 117 al Planului de conturi general, prevazut in Anexa la OMEF 2374/2007, publicat in MO 25bis/14.01.2008, pentru modificarea si completarea OMFP 1752/2005 pentru aprobarea reglementarilor contabile conforme cu directivele europene, in contul 117 se inregistreaza, prin contul 121, profitul net realizat in exercitiul financiar incheiat evidentiat la inceputul exercitiului urmator, si se evidentiaza profitul net realizat in exercitiile financiare precedente, nerepartizat pe destinatii si care se repartizeaza in exercitiile financiare urmatoare.

Contul 117 – „Rezultatul reportat”
Cu ajutorul acestui cont se tine evidenta rezultatului sau partii din rezultatul exercitiului precedent nerepartizat de catre adunarea generala a actionarilor/asociatilor, respectiv a pierderii neacoperite si a rezultatului provenit din corectarea erorilor contabile.
In debitul acestui cont se inregistreaza:
- profitul net realizat in exercitiile financiare precedente, si care se repartizeaza in exercitiile financiare urmatoare pe destinatiile aprobate de adunarea generala a actionarilor/asociatiilor, potrivit legii (1068,117,446,457)
Soldul debitor al contului reprezinta pierderea neacoperita, iar soldul creditor, profitul nerepartizat.



#8 danae

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 951 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 15 January 2008 - 12:16 AM

nopris, nu am nimic mai clar tocmai pt ca eu merg pe ideea ca daca nu mi se impune ceva pot sa fac cum vreau eu. in acest caz nu se evita plata impozitului ci se amana!

ramane povestea cu penalitati la impozitul pe dividende :lostit (13):

din pacate cel care mi-a spus asta nu-mi poate da detalii pt ca e la adoua mana si ... dupa ce trece februarie va incerca sa afle despre ce e vorba

multumesc, ati fost draguti!



#9 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 15 January 2008 - 02:24 PM

Vezi postareadanae, la Jan 15 2008, 01:16 AM, a spus:

...ramane povestea cu penalitati la impozitul pe dividende
Daca Adunarea generala a actionarilor/asociatilor hotaraste ca repartizarea profitului se amana pentru exercitiile financiare urmatoare, din alin. (4) al art. 222 din Ordinul 1752/2005 modificat de Ordinul 2374/2007 nu rezulta ca este obilgatorie inregistrarea sumelor pe dividende si plata impozitului pana la sfirsitul anului in caz de neplata acestora.

Art.222
(4) Sumele reprezentand rezerve constituite din profitul exercitiului financiar curent, in baza unor prevederi legale, se inregistreaza prin articolul contabil 129 ?Repartizarea profitului? = 106 ?Rezerve?. Profitul contabil ramas după aceasta repartizare se preia la inceputul exercitiul financiar urmator celui pentru care se intocmesc situatiile financiare anuale in contul 117 ?Rezultatul reportat?, de unde urmeaza a fi repartizat pe celelalte destinatii legale. Evidentierea in contabilitate a destinatiilor profitului contabil se efectueaza dupa adunarea generala a actionarilor sau asociatilor care a aprobat repartizarea profitului, prin inregistrarea sumelor reprezentand dividende cuvenite actionarilor sau asociatilor, rezerve si alte destinatii, potrivit legii. Entitatile nu pot reveni asupra inregistrarilor efectuate cu privire la repartizarea profitului

Aceasta postare a fost editata de Lexiroxi: 15 January 2008 - 02:26 PM




#10 newold

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 335 Postari:
  • Gender:Female

Postat 15 January 2008 - 06:17 PM

Vezi postareaLexiroxi, la Jan 15 2008, 04:24 PM, a spus:

Entitatile nu pot reveni asupra inregistrarilor efectuate cu privire la repartizarea profitului
sunt cu art 222 in fata si nu am finalul asta, poate s-a modificat 1752 ... daca ai modificarea as vrea sa stiu de cand se aplica pentru ca am o buba de genul ...multumesc

cat despre penalitati nu m-ar mira existenta vreunei norme care prevede asa ceva. poate are cineva si textul.

dap, am vazut si eu ca toata lumea discuta despre OMFP 2374/2007.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 20 February 2009 - 08:35 PM




#11 andre24

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 19 January 2008 - 06:54 PM

firma la care lucrez are 2 asociati. la sfarsitul anului 2006 a obtinut profit. Asociatii decid repartizarea profitului pe dividende. Problema este ca unul din asociati este in concediu pentru cresterea copilului. Pentru a primi indemnizatia este obligatoriu sa nu mai ai si alte surse de venit. daca ia dividende nu mai primeste indemnizatia la care nu vrea sa renunte.
intrebarea este urmatoarea: poate sa se repartizeze dividendele totale pe un singur asociat? mentionez ca asociatii sunt sot-sotie
va multumesc



#12 Iaro

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 423 Postari:

Postat 20 January 2008 - 12:52 AM

PAi si ce daca are de luat dividende? Daca nu si le ridica din societate ce are? Oricum termenul de prescriere este de 3ani asa ca mai are timp ca peste doi ani sa isi ridice dividendele. Daca impozitul s-a platit le poate lasa la dispozitia societatii pana la data la care se hotaraste sa si le ridice. :lostit (13):



#13 nitu denisa

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 153 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:muzica

Postat 05 February 2008 - 09:13 PM

Profitul nerepartizat al anului 2006 care se afla in 117 pot sa-l repartizez la dividende acum in ianuarie 2008 si sa platesc impozit ? sau trebuia in decembrie 2007?
Se pot plati din casa dividendele , este vorba de o suma mare un miliard jumatate sau trebuie prin banca?
denisa



#14 dienuk

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 63 Postari:

Postat 05 February 2008 - 10:42 PM

Din 117 poti oricind face repartizare ,iar impozitul il platesti in momentul platii dividendului ,nu la repartizarea profitului.Suma poti sa o achiti si in numerar daca o raportezi la Oficiul pentru combaterea spalarii banilor(plata peste 10.000 euro),indiferent daca o achiti integral sau fractionat.De recomandat sa o platesti in cont ,prin virament.



#15 nitu denisa

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 153 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:muzica

Postat 06 February 2008 - 03:21 PM

Multumesc. :tongue:
denisa



#16 jeniffer

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 30 Postari:
  • Gender:Female

Postat 16 February 2008 - 01:34 PM

Cineva mi-a zis ca dividendele acordate actionarilor sint venituri neimpozabile si ca se tine cont de ele la calculul impozitului pe profit?Nu mai inteleg nimic.Va rog frumos sa ma lamuriti si pe mine :tongue:



#17 van

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 47 Postari:

Postat 16 February 2008 - 01:50 PM

Art. 67. - (1) Veniturile sub formă de dividende, inclusiv sumele primite ca urmare a deținerii de titluri de participare la fondurile închise de investiții, se impun cu o cotă de 16% din suma acestora. Obligația calculării și reținerii impozitului pe veniturile sub formă de dividende revine persoanelor juridice, odată cu plata dividendelor către acționari sau asociați. Termenul de virare a impozitului este până la data de 25 inclusiv a lunii următoare celei în care se face plata. În cazul dividendelor distribuite, dar care nu au fost plătite acționarilor sau asociaților până la sfârșitul anului în care s-au aprobat situațiile financiare anuale, impozitul pe dividende se plătește până la data de 31 decembrie a anului respectiv.



#18 jeniffer

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 30 Postari:
  • Gender:Female

Postat 16 February 2008 - 02:20 PM

Te rog frumos Van deci daca 121 (creditor)=109022,cheltuieli nedeductibile=38221,venituri neimpozabile (dividende platite asociatilor)=83824.impozitul pe profit e :(109022+38221-83824)*16%=10147?



#19 Doina P

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1143 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 16 February 2008 - 02:33 PM

Dupa cum expui tu, eu inteleg ca e vorba de asociati pers.fizice din firma respectiva ?
In acest caz nu platesti imp .pe profit ,ci impozit pe dividende in momentul cand il vei plati...
Sau e vorba de dividende primite de la o alta socetate unde firma ta este asociata?



#20 jeniffer

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 30 Postari:
  • Gender:Female

Postat 16 February 2008 - 02:48 PM

Sint dividende platite asociatilor -persoane fizice.Mie ce nu-mi este clar e daca din 121 se scad aceste dividende pentru a calcula impozitul pe profit.






Similar Topics Collapse

4 useri citesc topicul

0 membri, 4 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL