Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
salarii 2009 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


salarii 2009


107 replies to this topic

#21 florika

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 297 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 17 February 2009 - 03:25 PM

Conform Hotararii Guvernului nr. 1.051/2008 pentru stabilirea salariului de baza minim brut pe tara garantat in plata, publicata in Monitorul Oficial nr. 649 din 12 septembrie 2008, avem doua aspecte:
- in perioada 1 octombrie 2008 - 31 decembrie 2008, salariul de baza minim brut pe tara garantat in plata este de 540 lei lunar. Acest salariu corespunde unui program complet de lucru de 170 de ore in medie pe luna, reprezentand 3,176 lei/ora.
-in perioada 1 ianuarie 2009 - 1 iulie 2009, salariul de baza minim brut pe tara garantat in plata va fi de 600 lei lunar. Acest salariu va corespunde unui program complet de lucru de 170 de ore in medie pe luna in anul 2009, reprezentand 3,529 lei/ora.
Eu nu inteleg cum puteti gandi ca salariul poate fi mai mic in lunile cu mai putine ore lucratoare sau mai mare in cele cu zile lucratoare mai multe. Asa cum scrie si in hotarare, "170" reprezinta media si nu un etalon cantitativ.



#22 fboji

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1114 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 17 February 2009 - 03:34 PM

Cat este procentul pentru contributia angajatorului la fondul de somaj, in luna ianuarie 2009?

Aceasta postare a fost editata de fboji: 17 February 2009 - 03:36 PM

Daca ti se pare simplu ce ai de facut... inseamna ca nu cunosti toate amanuntele Imagine postata



#23 MIKY2010

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 609 Postari:
  • Gender:Female

Postat 17 February 2009 - 04:10 PM

0,5 somaj angajator ptr ianuarie 2009



#24 mihai_u

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 18 Postari:

Postat 18 February 2009 - 08:46 AM

Intradevar 170 reprezinta media, dar 3,529 lei pe ora reprezinta un etalon sub care nu se poate incheia un contract de munca.
Salariul se calculeaza ore lucrate x salar tarifar orar, prin urmare daca numarul de ore lucrate intr-o luna este mai mic de 170, e normal sa fie salar mai mic de 600 RON.

HG nu face alceva decat sa reglementeze cele 2 regimuri de plata: "cu luna" pt care salariul minim este 600 RON si "cu ora" pt care salariul minim orar este 3,529 RON.


Aceste 2 regimuri de muna se stabilesc in functie de obiectivele din fisa postului, si in plus trebuie sa fac o rectificare la ce am spus mai sus:
salariul minim in lunile cu 23 de zile este 649,336 RON


Art. 159 alin 2 din CODUL MUNCII

"(2) Angajatorul nu poate negocia si stabili salarii de baza prin contractul individual de munca sub salariul de baza minim brut orar pe tara"

In mod normal regimul de munca "cu luna" se foloseste pt angajatii indirect productivi si pt tesa a caror munca nu poate si normata. In general pt aceste posturi salariului minim i se aplica coeficientii de multiplicare conform postului ocupat, pt aceasta situatie Art. 159 alin 3 din CODUL MUNCII prevede:
"(3) Angajatorul este obligat sa garanteze in plata un salariu brut lunar cel putin egal cu salariul de baza minim brut pe tara"



#25 make01

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 18 February 2009 - 11:27 AM

Buna din nou
Va multumesc pentru raspunsuri si pentru ajutorul pe care incercati sa mi-l dati;

dar din ce citesc mai sus intru tot mai mult in ceata


Sa presupunem ca avem un angajat pe un post de necalificat si care este indirect productiv, deci il incadrez cu 600 ron.

In luna ianuarie 2009 lucreaza 160 ore si nu mai are alte sporuri.
Conform modalitatii de calcul 'cu luna' salariul cuvenit pentru orele de regie se calculeaza: VB=600/160x160=600 ron.

In luna iulie 2009 lucreaza 184 ore si la fel, nu mai are alte sporuri.
Conform modalitatii de calcul 'cu luna' salariul cuvenit pentru orele de regie se calculeaza: VB=600/184x184=600 ron.

Din ce spuneti dvs. mai sus eu in luna iulie ar trebui sa-i asigur salariul minim de 649,336 ron (nu se poate...pai ce fac? ii schimb incadrarea? sau ii calculez salariul in alt mod?)

Sunt in ceata rau...

Din ce stiam eu trebue sa-i asigur un salar de 600 ron in fiecare luna (garantat in plata) daca are ore regie=ore lucratoare in luna

Zic bine?

Aceasta postare a fost editata de MIKY2010: 18 February 2009 - 11:59 AM




#26 mihai_u

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 18 Postari:

Postat 18 February 2009 - 01:22 PM

Daca in contractul de munca scrie ca este platit cu luna atunci salariul mimin lunar este 600 RON indiferent cate zile are luna pt ca dvs ati negociat cu el salariul lunar de 600 RON.

Repet: sarcinile de servici trebuie sa fie de asa natura incat sa fie justificata plata cu luna.



#27 make01

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 18 February 2009 - 01:44 PM

Vezi postareamihai_u, la Feb 18 2009, 02:22 PM, a spus:

Daca in contractul de munca scrie ca este platit cu luna atunci salariul mimin lunar este 600 RON indiferent cate zile are luna pt ca dvs ati negociat cu el salariul lunar de 600 RON.

Repet: sarcinile de servici trebuie sa fie de asa natura incat sa fie justificata plata cu luna.


Va multumesc pentru precizare.

Pai nu am precizat de la inceput ca este vorba despre personalul indirect productiv si tesa?

Pentru personalul direct productiv stiu cum se calculeaza salariul, de fapt si la tesa si indirect productiv, dar v-am spus...exista o persoana la noi in firma care ma pune sa-i modific programul de salarizare dupa bunul ei plac...
adica sa calculeze salariul cuvenit pentru orele de regie la personalul tesa si indirect productiv in functie de 170 ore pe luna si nu in functie de orele lucratoare din luna asa cum este normal

Si problema este ca nu mai stiu cum sa o conving ca nu este bine asa cum vrea ea, de asta intrebam daca exista vre-o reglementare in acest sens.

Va multumesc

Si sa auzim numai de bine



#28 dilek

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 14 Postari:

Postat 03 March 2009 - 04:28 PM

Vezi postareamarietadragos, la Feb 9 2009, 10:43 AM, a spus:

Stie cineva cotele de impozitare la salarii pe februarie ?
Multumesc.



s-au schimbat doar la cas angajator 18,5% - 20,8 si cas angajat 9,5- 10,5



#29 PasareaPhoenix

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 181 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 04 March 2009 - 09:31 AM

Dragi colegi, in urma majorarii CAS la 10,5%, salariatii vor avea salariul diminuat, mai mult sau mai putin, in fc de nivelul cuantumului incadrarii. In urma cu cativa ani, cand s-a mai facut o astfel de majorare, guvernul a emis o hotarare prin care angajatorii erau obligati sa majoraze salariul de incadrare cu diferenta.E drept ca la vremea respectiva dif de procent era mai mare.Daca stiti de existenta unui act normativ ptr. majorarea de la 01.02.2009, va rog sa postati.Va multumesc si spor la calcule.



#30 geo m

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 04 March 2009 - 01:17 PM

Vezi postareamarietadragos, la Feb 9 2009, 11:43 AM, a spus:

Stie cineva cotele de impozitare la salarii pe februarie ?
Multumesc.
Incepand cu luna februarie 2009 se modifica CAS-ul, adica angajator: 20,8%, iar angajat 10,5%...restul contributiilor raman neschimbate ca in luna ianuarie.



#31 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 04 March 2009 - 01:59 PM

Vezi postareaPasareaPhoenix, la Mar 4 2009, 09:31 AM, a spus:

[...] Daca stiti de existenta unui act normativ ptr. majorarea de la 01.02.2009...
Nu exista obligativitatea majorarii brutului astfel ca netul sa nu scada o data cu cresterea contributiei de CAS.
Dar unele firme (serioase?) negociaza cu angajatii (la angajare) netul acordat, iar in acele cazuri firmele au obligatia mai mult decat morala sa mareasca brutul, fie prin cresterea salariului de baza fie prin acordarea unei prime acoperitoare.
Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)



#32 george_v

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 111 Postari:

Postat 05 March 2009 - 11:05 AM

Cineva intreba de reglementare personal direct / indirect productiv.

Se pare ca nu exista o astfel de reglementare si de ce ar exista?

patronul are voie sa faca organizarea interna a muncii, el negociaza cu salariatul drepturile salariale si de multe ori nici nu simte nevoia sa puna pe hartie fisa postului/atributiile de serviciu daca exista o buna intelegere intre cele 2 parti.

asa ca negosierea salariului e hotaratoare si nu vreo filozofie de genul direct/indirect productiv.

oare in alte tari nu se vorbeste de un salariu anual?



#33 mihai_u

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 18 Postari:

Postat 05 March 2009 - 02:52 PM

e si asta o parere..................... :frusty:

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 05 March 2009 - 06:43 PM
citare mesaj anterior




#34 ochidevultur

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 47 Postari:

Postat 31 March 2009 - 11:11 AM

Buna ziua


as avea si eu nevoie de o lamurire, daca va rog frumos. Dupa cum se stie, Pastele catolic cade cu o saptamana inaintea celui ortodox. Se acorda zi libera ziua de 13.04.2009 pt angajatii care sunt catolici? Cum fac ei dovada ca sunt catolici? Ca asa pot zicer toti in cor ca sunt catolici.... :sad: Se acorda aceasta zi libera cu obligativitatea de a o recupera ulterior sau nu?

Multzam faina!



#35 marietadragos

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 83 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:ZALAU
  • Interests:contabil autorizat

Postat 31 March 2009 - 11:57 AM

Catolici ,ortodocsi sau atei tot au dreptul prin lege la o zi libera de Paste.Bineinteles fara a se recupera ulterior.

Paste fericit!

Scuze de fapt 2 zile.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 02 April 2009 - 08:49 PM




#36 ochidevultur

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 47 Postari:

Postat 31 March 2009 - 02:01 PM

Dar eu doream sa stiu daca VIRGULA , catolicii, beneficiaza in aprilie a.c. de 2 zile libere: cu ocazia sarbatoririi Pastelui catolic (13.04.2009) si cu ocazia sarbatoririi Pastelui ortodox (20.04.2009)

Si un articol de lege, daca se poate, va multumesc frumos



#37 marietadragos

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 83 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:ZALAU
  • Interests:contabil autorizat

Postat 31 March 2009 - 02:09 PM

Legea 202/2008 cu sarbatorile legale, insa in contractul colectiv de munca se specifica cum se iau cele 2 zile libere.


Se poate o zi la Pastele Catolic si una de Pastele Ortodox sa fie multumita toata lumea, la noi in Ardeal asa se face.


O zi buna.

Aceasta postare a fost editata de MIKY2010: 31 March 2009 - 02:13 PM




#38 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 31 March 2009 - 02:15 PM

Vezi postareaochidevultur, la Mar 31 2009, 12:11 PM, a spus:

Dupa cum se stie, Pastele catolic cade cu o saptamana inaintea celui ortodox. Se acorda zi libera ziua de 13.04.2009 pt angajatii care sunt catolici? Se acorda aceasta zi libera cu obligativitatea de a o recupera ulterior sau nu?
Nu se recupereaza nimic, cei care au alte religii declarate beneficiaza de zilele libere de Pasti, si cand sarbatoresc ei si de Pastele ortodox, daca activitatea firmelor este inchisa. Daca acorzi zile libere care nu sunt sarbatori legale, zilele respective se recupereaza ulterior, dar pentru zilele de sarbatoare legala ale celorlalte religii nu se cer recuperari, fiind oficial declarate zile libere.
Codul muncii:
Art.134. - (1) Zilele de sarbatoare legala in care nu se lucreaza sunt:
- 1 si 2 ianuarie;
- prima si a doua zi de Pasti;
- 1 mai;
- prima si a doua zi de Rusalii;
- Adormirea Maicii Domnului;
- 1 decembrie;
- prima si a doua zi de Craciun;
- 2 zile pentru fiecare dintre cele 3 sarbatori religioase anuale, declarate astfel de cultele religioase legale, altele decat cele crestine, pentru persoanele apartinand acestora.
(2) Acordarea zilelor libere se face de catre angajator.



#39 mihai_u

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 18 Postari:

Postat 01 April 2009 - 05:43 PM

In mod normal se procedeaza in felul urmator:
in data de 12 si 13.04.2009
catolicii - au liber neplatit (si fara recuperare) impreuna cu celelalte religii care sarbatoresc Pastile in aceste zile
Ortodocsii - vin la munca sau daca angajatorul opreste activitatea completeaza cereri de CO/CFS/Recup ore suplim

In data de 19 si 20.04.2009
catolicii - vin la munca sau daca angajatorul opreste activitatea completeaza cereri de CO/CFS/Recup ore suplim
ortodocsii - au liber neplatit (si fara recuperare) impreuna cu celelalte religii care sarbatoresc Pastile in aceste zile

O situatie mai deosebita o au ateii si religiile care nu sarbatoresc Pastile (Martorii lui Iehova daca nu ma insel): Avand in vedere ca luna e mai "scurta" cu 1 zi pt toti angajatii ( nu se pot depune decl la CAS cu 22 de zile lucratoare pe aprilie) si acestia vor primi o zi libera neplatita, de regula in ziua in care angajatorul opreste activitatea.



#40 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 02 April 2009 - 08:15 AM

Citeaza

mihai_u:.... au liber neplatit (si fara recuperare) impreuna cu celelalte religii care sarbatoresc Pastile in aceste zile

Sunt zile de sarbatori legale de ce spui ca au liber neplatit ?

Aceasta postare a fost editata de Dana42: 02 April 2009 - 08:16 AM

Dana







Similar Topics Collapse

7 useri citesc topicul

0 membri, 7 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL