Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Examen acces expert contabil/contabil autorizat 2009 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 10

Salt la continut


Examen acces expert contabil/contabil autorizat 2009


254 replies to this topic

#181 teo30967

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 45 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 19 June 2009 - 01:03 PM

luiza 1010 adresa ta de mail e valida ca nu pot sa te contactez ? nu ai nici pm -ul activat .



#182 luiza1010

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 19 June 2009 - 06:51 PM

Vezi postareateo30967, la Jun 19 2009, 02:03 PM, a spus:

luiza 1010 adresa ta de mail e valida ca nu pot sa te contactez ? nu ai nici pm -ul activat .
teo adresa mea este oanaluiza1@yahoo.com ..nu stiu de ce nu ma poti contacta probabil nu ai scris corect.




#183 nusica

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 21 June 2009 - 07:33 PM

problemele de la fiscalitate cu si despre TVA? cum se rezolva anul asta....dupa rezolvarile de anul trecut?



#184 leu50

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 646 Postari:

Postat 21 June 2009 - 08:44 PM

Daca te referi la examenul pentru acces cred ca problemele vor fi diferite fata de cale din carte si rezolvarile trebuie sa le faci dupa legislatia actuala, si pentru cele care sunt in cartea editata de CECCAR.



#185 liviap

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 67 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 22 June 2009 - 07:37 PM

La fiscalitate se vor da problemele din cartea editata in 2009, aceleasi cu cele din 2008, legislatia aplicabila fiind cea de pana la 1 ian 2009.



#186 leu50

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 646 Postari:

Postat 22 June 2009 - 09:22 PM

Esti sigura? Vezi ca acum doi ani s-au dat cu totul alte probleme decat cele din carte si toate din legislatia la zi.
Deci s-ar putea sa fie si din OG 34 pentru ca in bibliografie este trecut C.F cu modificarile si completarile ulterioare



#187 liviap

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 67 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 23 June 2009 - 12:06 AM

asa ne-a zis la cursuri profesoara de fiscalitate care va corecta lucrarile.... si multi altii. ma indoiesc ca vor aplica legislatia din mai 2009, ar putea doar sa se lege de modificarile din CF de la 1 ian 2009, 3% cota impozit micro etc...



#188 nusica

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 23 June 2009 - 11:52 AM

Vezi postarealiviap, la Jun 23 2009, 01:06 AM, a spus:

asa ne-a zis la cursuri profesoara de fiscalitate care va corecta lucrarile.... si multi altii. ma indoiesc ca vor aplica legislatia din mai 2009, ar putea doar sa se lege de modificarile din CF de la 1 ian 2009, 3% cota impozit micro etc...
multumesc

Aceasta postare a fost editata de nusica: 23 June 2009 - 11:52 AM




#189 liviap

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 67 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 26 June 2009 - 07:31 PM

cum vi se par cursurile pt pregatire acces la stagiu organizate de Ceccar? desigur, intreb pe cei care au fost



#190 mada_s

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 27 June 2009 - 11:41 PM

Vezi postarealiviap, la Jun 26 2009, 08:31 PM, a spus:

cum vi se par cursurile pt pregatire acces la stagiu organizate de Ceccar? desigur, intreb pe cei care au fost

mi se par foarte prost organizate...



#191 mada_s

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 27 June 2009 - 11:47 PM

eu sincer nu am fost deloc multumita...am dat bnaii si ma asteptam la altceva...mi s-a spus ca se vor face niste grupe...
NU mi s-a spus ca ne vor chema pe toti intr-un amfiteatru...unde daca ajungeai mai tarziu, stateai in spate si nu se auzea nimik...
este primul an in care dau acest examen...
am o prietena care in octombrie-noiembrie da examenul final...vi se pare corect sa aveam aceeasi bibliografie...aceeasi materie...pai atunci ce folos cei 3 ani????
cred ca este intrebarea multora dintre noi.... :sad:

acuze....aceleasi materii....aceeasi carte....



#192 DR

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 639 Postari:
  • Gender:Female

Postat 28 June 2009 - 12:07 AM

Vezi postareamada_s, la Jun 27 2009, 11:47 PM, a spus:

eu sincer nu am fost deloc multumita...am dat bnaii si ma asteptam la altceva...mi s-a spus ca se vor face niste grupe...
NU mi s-a spus ca ne vor chema pe toti intr-un amfiteatru...unde daca ajungeai mai tarziu, stateai in spate si nu se auzea nimik...
este primul an in care dau acest examen...
am o prietena care in octombrie-noiembrie da examenul final...vi se pare corect sa aveam aceeasi bibliografie...aceeasi materie...pai atunci ce folos cei 3 ani????
cred ca este intrebarea multora dintre noi.... :sad:

acuze....aceleasi materii....aceeasi carte....
nu este chiar asa ! am dat si eu ex.de acces .Sunt probleme care nu iti vor pica la acces de exemplu cele cu bilant,,functional,economic etc,,si multe altele .Uitati-va un pic pe topicurile de aptitudini si o sa intelegeti.Daca va ganditi la perioada de stagiu in care , se dau cam aceleasi probleme ! asta este !Mai bine hai sa invatatm si sa nu mai facem comparatii sa fim multumiti ca, este aceeasi carte ca sa ne putem ajuta intre noi.



#193 liviap

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 67 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 28 June 2009 - 12:31 AM

nu stiu care dintre cele 2 e mai greu, accesul sau finalul, dar vad ca sunt mai putine materii si doua persoane mi-au confirmat ca la ora actuala, accesul e mai greu decat examenul de aptitudini. greu e sa intri, dar si cand iesi... :biggrin:



#194 DR

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 639 Postari:
  • Gender:Female

Postat 28 June 2009 - 12:38 AM

Vezi postarealiviap, la Jun 28 2009, 12:31 AM, a spus:

nu stiu care dintre cele 2 e mai greu, accesul sau finalul, dar vad ca sunt mai putine materii si doua persoane mi-au confirmat ca la ora actuala, accesul e mai greu decat examenul de aptitudini. greu e sa intri, dar si cand iesi... :biggrin:
eu zic ca amandoua sunt destul de grele si va spun din experienta.Sunt ct .autorizat si am trecut prin ambele examene.In toamna sustin ex.de aptitudini la experti deci am 2 examen de acces si 1 ex.la aptitudini sper sa fie cu succes si urmatorul.
La aptitudini este proba orala si va spun ca, atunci cand am sustinut examenul ,,aveam un nod in gat ptr.ca, stai in fata comisiei si te gandesti ce intrebari vei avea si daca cunosti raspunsul .Trebuie sa fim optimisti .



#195 liviap

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 67 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 28 June 2009 - 07:40 AM

Desigur, este greu, insa % de promovabilitate este de cam 80 fata de acces. Macar la examenul oral intri doar daca promovezi scrisul? Ca daca si la asta trec cei care au luat 1 si dupa contestatii nota minim admisa...se mai mira cineva de ce tara asta e pana la gat in kkt?



#196 myrelutza

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 130 Postari:

Postat 28 June 2009 - 07:56 AM

Mai bine preocupati-va de studiul intens, examenul nu mai este facil ca in 2005-2006.
In 2007 am dat examenul de acces, am picat, au fost admisi aproape 10 %,a fost crunt.
Eu am avut norocul ca in paralel eram in stagiu la contabili autorizati la care am si dat examenul final in 2008 si anul asta am dat doar un examen de diferenta in urma caruia am fost admisa la stagiu la experti.

Tratati cu seriozitate examenul, am mai citit ca unii au putut copia, nu va bazati pe asta. Treceti de cel putin de 2 ori prin probleme din carte si intelegeti-le logica.

Mult succes!


Vezi postareaDR, la Jun 28 2009, 01:38 AM, a spus:

La aptitudini este proba orala si va spun ca, atunci cand am sustinut examenul ,,aveam un nod in gat ptr.ca, stai in fata comisiei si te gandesti ce intrebari vei avea si daca cunosti raspunsul .Trebuie sa fim optimisti .
Si totusi, au fost ingaduitori, nu am auzit pe nimeni sa pice la oral, ai voie sa tragi un alt bilet daca nu pici pe subiect, nu-i dracu chiar asa de negru :sad:



#197 teo30967

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 45 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 28 June 2009 - 11:30 AM

pentru cei care ati fost fost la drept :
ce ati facut la drept ? ati primit materiale asa cum a s-a dat la fiscalitate spre exemplu ? s-au atasat pe undeva ?



#198 stefan1974

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 9 Postari:

Postat 29 June 2009 - 08:29 AM

In numele celor din provincie , rugam pe cei din Bucuresti care au participat la cursurile de pregatire , daca pot sa ne spuna care este optica profesorilor pentru examenul din anul 2009 , sa se dea subiecte numai din cartea ce a aparut in 2009 sau ..... ?
Un zvon ceva de genul acesta ar fi bine venit .
Va multumesc .



#199 liviap

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 67 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 29 June 2009 - 09:59 AM

intotdeauna s-au dat subiecte doar din cartea editata de ei. cu exceptie, anul trecut s-a strecurat cate un subiect sau doua care nu erau in carte. dar in principiu, ideea e ca subiectele sa vina din carte.



#200 munteancris

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 02 July 2009 - 06:25 AM

stie cineva daca avem voie cu planul de conturi la examen? e imposibil sa retii toate conturile, chiar si contabilii care lucreaza de o viata au uneori nevoie sa consulte planul de conturi. Multumesc!






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL