Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
calcul concediu medical - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 3

Salt la continut


calcul concediu medical

94 replies to this topic

#41 irene6

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 29 Postari:

Postat 12 May 2009 - 09:53 PM

Vezi postareaDinu George, la May 12 2009, 01:40 PM, a spus:

Daca CM depaseste 30 de zile nu se calculeaza somajul. Daca CM este peste 30 de zile (de fapt ajung 5 zile) CM este platit de asigurarea de sanatate deci nu se calculeza sanatatea, pensia este calculata ca mai sus si chiar daca se dau diferente pentru lunile trecute, luna aceasta oricum se ia in calcul procentul de 10,5 valabil din februarie. In functie de tipul CM se ia sau nu impozitul, in sensul ca daca este boala normala se aplica 16% daca este de ex. maternitate sau lehuzie nu.
Multumesc frumos.
Va rog sa ma mai lamuraiti:
pentru zilele lucratoare, ce se retine:pensie, somaj, sanatate(care e procentul?), impozit(cat reprezinta?).Atat?



#42 Dinu George

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 367 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara

Postat 13 May 2009 - 04:00 PM

Angajatului pentru zilele lucrate i se retine : pensia 10.5%, sanatatea 5.5%, somajul 0.5% si impozitul 16%.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 14 May 2009 - 04:58 PM




#43 irene6

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 29 Postari:

Postat 14 May 2009 - 10:10 AM

Aceste procente, adica 10,5%, 5,5%, 0,5%, 16% se inmultesc cu salariul brut pt. orele respective lucrate?
Pe fluturas imi apare cas+pensie.Am inteles:pensia e 10,5 %, dar cas=?
La concediu medical, procentul de pensie si somaj se inmultesc cu salariul minim pe economie?
Va multumesc frumos.

Aceasta postare a fost editata de MIKY2010: 14 May 2009 - 10:38 AM




#44 pancu.boss

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 14 May 2009 - 04:37 PM

buna!Rog pe cineva care se pricepe mai bine sa-mi spuna si mie daca am procedat corect la calcul.Am salariu de baza de 1450,eu pe luna aprilie 2009 am avut cm cu 7 zile(100%)din data de 6-14 aprilie,si restul din 15-30 aprilie cu (75%).pe data de 1,2,3 aprilie eu am fost la munca.calculul l-am facut in felul urmator:medie boala-68 lei
-1450/21=69,04=>3*69,04=207,14(asta pt cele trei zile)
-cm societate 5*100%*68=340 lei
-fnuass=>2*100*68=136 lei
-fnuass=>11*75%*68=561
Suma tuturo 1244.contributii:cas=>600*18/21*10,5%=54lei(mai trebuia sa pun si pe 207,14*10,5%?)
somaj=>0,5*547=2,73
cass=>5,5%*207=11,38
impozit=>1244-68,11-280*16%=143,34lei
Salar pe luna respectiva:1244-143,34=1100,66(am calculat corect?).iar cei de firma mi-au dat 1020 lei,si nu inteleg dc.VA ROG MULT SA MA AJUTA-TI. ROG MEMBRII FORUMULUI SA-MI LASE TOPICUL SA PRIMESC UN RASPUNS. VA MULTUMESC ANTICIPAT :sad:



#45 cipri20

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 21 Postari:

Postat 14 May 2009 - 05:51 PM

Desi mi-a fost sters topicul, eu mai dau o tentativa. Va rog ajutati-ma cu un calcul pt un CM, este vorba de o asistenta medicala.
Se ofera urmatoarele date:
Salarii
oct08 1000 ron
noi08 1600 ron
dec08 1400 ron
ian09 1000 ron
feb09 1000 ron
mar09 1000 ron
total=7000 ron, medie zilnica: 7000/125=56 ron (total zile lucratoare pe cele 6 luni=125)
Pe aprilie, angajata are 2 CM, 3 zile cu 100% si o zi cu 75%(sfarsitul lunii), iar pe mai are 13 zile CM cu 75%
Va rog lamuriti-ma cu calculul indemnizatiei, cat plateste angajatorul si cam cum o sa arate statele de plata, pentru ca nu am mai calculat CM pana acum.
Va multumesc



#46 madalinab

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1733 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 14 May 2009 - 06:11 PM

cipri20, nu ti-a fost sters nici un mesaj, iar topicul a "disparut" pt ca a fost unit cu un topic in care se dezbatea deja problema concediilor medicale.
Te rog sa dai cautare inainte de a intra in panica si sa recitesti Regulamentul forumului daca ai nelamuriri legate de actiunile intreprinse de moderatori.
Multumesc pt intelegere.
Madalina



#47 cipri20

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 21 Postari:

Postat 14 May 2009 - 06:20 PM

Am inteles, imi cer scuze



#48 irene6

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 29 Postari:

Postat 14 May 2009 - 07:45 PM

"Modul de calcul la concedii medicale este:
- venitul brut total pe ultimele 6 luni este impartit la numarul de zile lucrate in cele sase luni, aceasta fiind media zilnica."

In ce articol de lege apare aceasta procedura de calcul?

Va multumesc.



#49 mihaela_bunduc

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 15 Postari:

Postat 16 May 2009 - 09:19 AM

Buna
Am o problema de interpretare. Sunt Pfa din 15.11.2008 si am inceput sa contribui la Contrib indemniz si CM 0.85% incepand cu 01.05.2009 iar incepand cu 15.05.2009 intru in prenatal. Neavand experienta in CM se pare ca am luat tapa, avand in vedere ca la sanatate cand am intrebat mi s-au dat tot felul de raspunsuri numai sa nu platesc, parca aia de la ghiseu avea interes ca eu sa nu iau bani. Venitul anual estimat pt anul 2009 este de 16222 lei. mentionez ca in cresterea copilului o sa intre sotul, dar avand in vedere ca nu am cel putin o luna contribuita inainte de intrarea in Cm la pfa poate se ia in calcul altfel...stiti ceva?



#50 irene6

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 29 Postari:

Postat 16 May 2009 - 11:59 AM

Daca CM depaseste 30 de zile nu se calculeaza somajul.

In ce lege apare propozitia de mai sus?
Va intreb, pentru ca firma la care sunt angajata, mi-a retinut si somaj si vreau sa le demonstrez ceea ce este corect.
Va multumesc.



#51 GAMA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 675 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Brasov
  • Interests:Dialogul este cea mai buna cale de a ajunge mai repede la solutii pozitive

Postat 17 May 2009 - 12:44 AM

Lg.76/2002(Lg.somajului,cu toate modificarile ulterioare una dintre acestea fiind si acest articol :
ART. 27*)
(1) Angajatorii au obligaţia de a reţine şi de a vira lunar contribuţia individuală la bugetul asigurărilor pentru şomaj, a cărei cotă se aplică asupra bazei lunare de calcul, reprezentată de venitul brut realizat lunar, în situaţia persoanelor asigurate obligatoriu, prin efectul legii, prevăzute la art. 19.
(2) Prevederile alin. (1) nu se aplică pe perioada în care raporturile de muncă sau de serviciu ale persoanelor asigurate obligatoriu, prin efectul legii, prevăzute la art. 19, sunt suspendate potrivit legii, cu excepţia perioadei de incapacitate temporară de muncă, dacă aceasta nu depăşeşte 30 de zile.



#52 irene6

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 29 Postari:

Postat 17 May 2009 - 10:50 PM

Multumesc foarte mult.

Aceasta postare a fost editata de MIKY2010: 18 May 2009 - 02:01 PM




#53 cipri20

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 21 Postari:

Postat 18 May 2009 - 06:53 PM

Care este baza de calcul pentru cass angajat, respectiv angajator, in cazul in care intr-o luna persoana are si zile lucrate si concediu medical? la ce sume se aplica cotele? merci



#54 gratya

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 19 May 2009 - 01:42 PM

Buna ziua,
Am un angajat pensionar care are concediu medical, cod de boala 01 si doar 3 luni lucrate. Inainte de a se angaja la firma noastra nu a mai lucrat( deci a facut pauza timp de 2 ani).
Imi poate spune cineva ce sa fac? Il platesc sau nu pentru perioada cat a fost in concediu de boala?



#55 DRAGOS NEGOITESCU

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 999 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 19 May 2009 - 03:00 PM

Se plateste, stagiul minim este o luna.
Dragos



#56 irene6

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 29 Postari:

Postat 20 May 2009 - 05:21 PM

In Ordonanta de urgenta nr.158
ART. 10 scrie:
(1) Baza de calcul a indemnizatiilor prevazute la art. 2 se determina ca medie a veniturilor lunare din ultimele 6 luni din cele 12 luni din care se constituie stagiul de cotizare, pana la limita a 12 salarii minime brute pe tara lunar, pe baza carora se calculeaza contributia pentru concedii si indemnizatii.

Anterior celor 6 luni, eu am lucrat in 2 locuri.Legal, unde se specifica faptul ca se iau in considerare veniturile de la cei 2 angajatori?
Va intreb, pentru ca societatea la care sunt angajata a calculat media zilnica a veniturilor mele obtinute cu jumatate de norma, apoi, cand am sesizat eu greseala, au luat in calcul doar veniturile mele obtinute la cei la care am lucrat cu norma intreaga.Logic, veniturile mele sunt cele 2 adunate.Doar ca ei nu prea cunosc legislatia si trebuie sa le indic legea care specifica acest lucru.



#57 gratya

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 21 May 2009 - 09:35 AM

Multumesc pentru raspuns :sad:



#58 DRAGOS NEGOITESCU

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 999 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 21 May 2009 - 11:33 AM

In Ordonanta de urgenta nr.158
ART. 10 scrie:
(1) Baza de calcul a indemnizatiilor prevazute la art. 2 se determina ca medie a veniturilor lunare din ultimele 6 luni din cele 12 luni din care se constituie stagiul de cotizare, pana la limita a 12 salarii minime brute pe tara lunar, pe baza carora se calculeaza contributia pentru concedii si indemnizatii.

Tradus inseamna: veniturile pe 6 luni... la care s-a calculat contributia de 0.85%.
Insa articolul asta are o mare problema: CM este platit si de catre angajator (primele 5 zile) el incheie un contract cu tine sa-ti dea X lei / luna pentru munca prestata. Atunci se pune problema cum ar putea fi el obligat sa-ti dea X+ lei cand tu esti in CM.
Concluzia este ca acest articol ar trebui aplicat doar pentru partea de CM supoartata de fond; partea suportata de angajator ar trebui plafonata la nivelul tarifului zilnic negociat.
Probabil va mai dura ceva ani pana se reglementeaza si acest aspect cum trebuie...
Dragos



#59 vics

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 209 Postari:
  • Gender:Male
  • Interests:IT

Postat 22 May 2009 - 08:52 AM

Vezi postareapancu.boss, la May 14 2009, 05:37 PM, a spus:

buna!Rog pe cineva care se pricepe mai bine sa-mi spuna si mie daca am procedat corect la calcul. Am salariu de baza de 1450, eu pe luna aprilie 2009 am avut cm cu 7 zile(100%)din data de 6-14 aprilie,si restul din 15-30 aprilie cu (75%).pe data de 1,2,3 aprilie eu am fost la munca.calculul l-am facut in felul urmator:medie boala-68 lei
-1450/21=69,04=>3*69,04=207,14(asta pt cele trei zile)
Nu-i corecta media zilnica. Ea nu se calculeaza salar luna / zile lucratoare luna, ci prin raportaea brutului ultimelor 6 luni (din 12 de cotizatie) la zilele lucrate in aceiasi perioada. Chiar daca brutul e constant 1450, zilele difera de la luna la luna, deci nu se potriveste aritmetica simplificarii cu 6
dupa obtinerea mediei zilnice (MZ in continuare), calclul ii asa
Total medical = (MZ * 100% * 7z ) + (MZ * 75% * 11z)
partea suportata de angajator = (MZ * 100% * 5z ).
Atentie, daca al 2-lea certificat nu e in continuare (e o bifa initial/continuare sus in stanga), urmeaza inca o portie de suportat pt angajator, numa 3 din 5 zile in cazul perioadei 15-30 apr. Is unii doftori care "uita" sa bifeze continuitatea, pasand astfel cheltuiala de la banii sanatatii la cei ai angajatorului.

In continuare, modalitatile de calcul retineri si contributii is explicitate (numa') pe topicul asta de vreo 3 ori, oricum intervin si sumele aderente celor 3 zile lucrate, prime de pasti (daca-i cazul) si alte sume primite sau retinute.



#60 vics

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 209 Postari:
  • Gender:Male
  • Interests:IT

Postat 22 May 2009 - 09:08 AM

Vezi postareanegocont, la May 21 2009, 12:33 PM, a spus:

Insa articolul asta are o mare problema: CM este platit si de catre angajator (primele 5 zile) el incheie un contract cu tine sa-ti dea X lei / luna pentru munca prestata. Atunci se pune problema cum ar putea fi el obligat sa-ti dea X+ lei cand tu esti in CM.

Concluzia este ca acest articol ar trebui aplicat doar pentru partea de CM supoartata de fond; partea suportata de angajator ar trebui plafonata la nivelul tarifului zilnic negociat.

Pai ca media zilnica sa iasa X+, inseamna ca in cursul celor 6 luni angajatorul a acordate deja sume peste X lei. Deci principiul se pastreaza (basca ca X+ apare numai in cazul certificatelor cu 100%).

In cazul unui brut lunar constant (fara prime, sau alte suplimente), ii posibil sa apara un X usor crescut la media zilnica, daca media lunara a zilelor din cele 6 luni (numitorul fractiei de calcul) este mai mica decat media anuala a zilelor lucratoare, care-i ii de referinta (difera de la an la an, insa uzual ii considerata 21,5 zile). La fel insa poate sa rezulte un X usor scazut, depinde de luna in care apare concediul.
Oricum diferentele rezultante sunt infime si io zic ca nu merita luate in considerare. Nici (sper de catre legiutor, care deja a imbarligat destul regulile salarizarii. :sad:






Similar Topics Collapse

4 useri citesc topicul

0 membri, 4 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL