Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Monografie leasing, contract novatie - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 13

Salt la continut


- - - - -

Monografie leasing, contract novatie

258 replies to this topic

#241 redsmile

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 14 Postari:

Postat 31 July 2010 - 12:34 PM

Pana acum nu am cerut ajutor, m-am descurcat cum am putut eu mai bine si mai corect; acum, insa, am o problemuta si sper din tot sufletul sa fie cineva sa ma poata ajuta! Tin contabilitatea unei scoli de soferi de 3 zile si am gasit niste anomalii la leasing.....contul 1687 nu era inchis si se folosea in continuare....... in loc de contul 665 se folosea 609.........reevaluarea nu s-a facut deloc asa cum trebuia cf reglementarilor 2010.
Va rog mult de tot sa imi spuneti ce solutie as putea avea sa ies la lumina! Am inchis 1687 cu 471 dar ce fac cu facturile din urma de la 01.01.2010 inreg eronat? :lnr (1): :laugh:



#242 liliana77

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 133 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Cluj Napoca

Postat 02 August 2010 - 10:29 AM

si eu sunt interesata de o monografie completa si deductibilitatea valorii ramase neamortizate la un leasing financiar auto recuperat pt neplata; am tot cautat dar am gasit doar franturi :lnr (1): daca e cineva amabil sa lamureasca speta, il rog sa posteze monografia,

multumesc anticipat




#243 Doina P

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1143 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 02 August 2010 - 11:13 AM

Redsmile ai facut bine ca ai inchis 1687 , vezi restul contarilor din ian-iun si care sunt eronate le stornezi si le contezi corect , verifica daca folosesti 665 sau 668 si reevaluezi soldul la 30 iunie ,daca mai poti , si nu-ti denatureaza profitul ... .Daca nu modifica cu 1 iulie



#244 redsmile

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 14 Postari:

Postat 04 August 2010 - 07:33 AM

Vezi postareaDoina P, la Aug 2 2010, 12:13 PM, a spus:

Redsmile ai facut bine ca ai inchis 1687 , vezi restul contarilor din ian-iun si care sunt eronate le stornezi si le contezi corect , verifica daca folosesti 665 sau 668 si reevaluezi soldul la 30 iunie ,daca mai poti , si nu-ti denatureaza profitul ... .Daca nu modifica cu 1 iulie

Multumesc mult de tot Doina! Te pup!



#245 gabriela berciu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 150 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:arad
  • Interests:pictura

Postat 08 September 2010 - 12:17 PM

buna ziua,

am si eu o intrebare
la sf unui contract de leasing, mi s-a facturat valoarea reziduala si diferente de curs dobanda

pe ce conturi se inreg?


multumesc

o zi buna
:lnr (1):



#246 ana_a

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 4 Postari:
  • Location:Bistrita

Postat 17 September 2010 - 04:43 PM

buna ziua!
as dori sa stiu daca aceste note contabile si felul in care se fac inregistrarile mai sunt valabile, acum in 2010.
Mentionez ca am facut o pauza de 4 ani in contabilitate si sunt in urma cu toate, si rasfoind topicul nu am vazut in alta parte sa se fi mentionat vreo modificare.

Ma intereseaza in mod special inregistrarile din partea celui care vinde masina in leasing.

Va multumesc pentru eventualele raspunsuri!


Vezi postareamadalinab, la Nov 9 2007, 01:10 AM, a spus:

Contabilitatea operatiunilor de leasing
- monografie leasing financiar
La locator - finantator
Cumpararea bunului de la furnizor
% = 404
213
4426
Predarea bunului catre utilizator
2675 = 213 - predarea efectiva a bunului
2676 = 472 - inregistrarea dobinzii aferente contractului
Facturarea ratelor de leasing
4111 = %
706 - cota parte din valoarea bunului
2676 - cota parte din dobinda
4427 - TVA aferent operatiunii
Concomitent se inregistreaza la venituri dobinda aferenta operatiunii
472 = 766 - cu valoarea din contul 2676
Cota parte din valoarea de intrare a bunului ca o cheltuiala de exploatare si diminuarea creantei
6583 = 2675 - cu valoarea din contul 706
La locatar - utilizator
Primirea bunului
213 = 167 - cu valoarea integrala a bunului
471 = 1687 - cu valoarea dobinzii din contract - conform ultimelor reglementari in materie, nu se mai face aceasta inregistrare, urmand ca dobinzile sa fie inregistrate pe masura facturarii lor
Reducerea valorii datorate prin inregistrarea platii avansului
167 = 404
Inregistrarea amortizarii
6811 = 2813
Primirea facturii ce contine rata lunara
% = 404
167 in anumite situatii in aceasta suma este cuprinsa si asigurarea
666 dobanda lunara
613 daca asigurarea nu este cuprinsa in contul 167
4426 TVA aferent operatiunii
La sfirsitul contractului
% = 404
167 transferul dreptului de proprietate la valoarea reziduala
4426

- monografie leasing operational
La locator - finantator
Achizitionarea bunului de la furnizor:
% = 404
213
4426
Inregistrarea amortizarii
681 = 2813
Facturarea ratei de leasing
411 = %
706 - cu valoarea ratei
4427 - TVA aferent operatiunii
Transferul dreptului de proprietate la terminarea contractului
461 = %
7583 - pentru valoarea reziduala
4427 - TVa aferent operatiunii
% = 213 pentru valoarea contabila
2813 amortizarea efectuata
6583 partea neamortizata

La locatar - utilizator
Inregistrarea ratelor de leasing facturate
% = 401
612
4426
Transferul dreptului de proprietate
% = 404
213
4426
Concomitent se inregistreaza diferenta pina la nivelul valorii contabile a bunului, reprezentind amortizarea calculata de finantator, facturata utilizatorului
213 = 2813


Operatiunile de leasing - consideratii generale
Leasingul presupune doua contracte:
• un contract clasic de vinzare-cumparare
• un contract de locatie incheiat intre societatea de leasing si utilizator
Pentru contabilitate au importanta urmatoarele elemente:
• valoarea de intrare - costul de achizitie al bunului
• valoarea totala - valoarea totala a ratelor de leasing plus rata reziduala
• valoarea reziduala
• rata de leasing

Operatiunile de leasing pot fi:
• leasing financiar
• leasing operational

Leasing financiar
Acesta indeplineste una sau mai multe din elementele urmatoare:
• riscurile si beneficiile aferente dreptului de proprietate trec asupra utilizatorului din momentul incheierii contractului de leasing
• partile prevad expres ca la expirarea contractului dreptul de proprietate asupra bunului se transfera utilizatorului
• utilizatorul poate opta pentru cumpararea bunului la un pret de maxim 30% din valoarea de intrare a bunului
• perioada de utilizare a bunului in sistemul de leasing acopera cel putin 75% din durata de utilizare a bunului
Leasing operational
Acesta are drept caracteristici:
 rata de leasing operational este formata din
 amortizarea valorii de intrare a bunului
 profitul stabilit de parti
 bunurile predate utilizatorului ramin in evidenta finantatorului pe toata durata contractului acesta calculind si inregistrind amortizare
 transferul dreptului de proprietate se fcae la valoarea reziduala




#247 Dorado

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 9 Postari:

Postat 10 January 2011 - 03:00 PM

Am si eu nevoie de un sfat din partea voastra in ceea ce priveste inregistrarea rezilierii/incetarii unui contract de leasing.
Concret: mijloc fix 213 val 100.000 lei . Val amortizata pana acum 10.000 lei (durata mai mare de amortizare decat durata leasingului). Facturat/platit pana acum la firma de leasing: 50.000 de lei. Asta inseamna ca la rezilierea contractului ar trebui sa inregistrez:
% la 213 cu val 100.000 lei
2813 cu val 10.000 lei
167 cu val 50.000 lei (valoare ramasa din leasing)
6583 cu val 40.000 lei.

E corect pana acum? Daca da, ce ii opreste pe toti cei care au durata mai mare de amortizare decat cea in care platesc leasingul sa inregistreze o cheltuiala suplimentara (diminueze profitul) prin rezilierea si apoi reluarea din nou al contractului de leasing?? De exemplu daca reiau contractul de leasing mai sus mentionat inseamna ca mij fix respectiv va intra la pretul de 50.000 de lei. Ar putea fi interpretabila o astfel de situatie? Adica eu printr-un astfel de artificiu reusesc sa "bag" pe cheltuieli o suma mai mare si practic sa imi "amortizez accelarat" aproape jumatate din valoarea mij fix (asa cum este ea in cazul meu).
Intrebarea mea este urmatoare: daca exista vreo reglamentare sau interpretare prin care sunt obligat ca la reluarea contractului sa fiu obligat sa inregistrez altfel reluare decat as face-o la un contract normal de leasing.



#248 malis

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 93 Postari:

Postat 08 February 2011 - 12:01 PM

Am o factura de la Unicredit leasing cu 2 pozitii:capital 122.58 euro=532,00 lei +TVA si Dobanda 13,08 euro=56,77 lei+TVA mai jos imi scrie cursul de facturare su cursul istoric,precum si diferenta curs capital 13,70 ron si diferenta curs dobanda 1,46 ron,pana acuma acestea imi apareau ca pozitii separate pe factura,acuma totalul e format doar din capital+dobanda fara diferente,cum fac inregistrarile in contabilitate?



#249 Dorado

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 9 Postari:

Postat 10 February 2011 - 10:55 AM

Vezi postareamalis, la Feb 8 2011, 01:01 PM, a spus:

Am o factura de la Unicredit leasing cu 2 pozitii:capital 122.58 euro=532,00 lei +TVA si Dobanda 13,08 euro=56,77 lei+TVA mai jos imi scrie cursul de facturare su cursul istoric,precum si diferenta curs capital 13,70 ron si diferenta curs dobanda 1,46 ron,pana acuma acestea imi apareau ca pozitii separate pe factura,acuma totalul e format doar din capital+dobanda fara diferente,cum fac inregistrarile in contabilitate?
inregistrarile vor fi:
167.xx la 404 cu val de 518,3 + TVA (532-13.7) si asta inseamna ca ai un curs istoric de aproximativ 4.2282 si ar trebuis a il si verifici daca e corect
665 la 404 (se recomanda folosirea lui 668) cu 13,7 +TVA (poate imi explica cineva si mie pe indelete de ce 668 si nu 665)
La fel faci si la dobanda. In principiu daca ai sa ai diferente favorabile o sa fie scris cu minus pe factura.

Yet, aceste datorii ar trebui evaluate la sfarsitul fiecarei luni (pentru evidentierea corecta in RON a datoriei pe care o ai) astfel incat cursul istoric devine nerelevant in plata principalului.



#250 Doina P

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1143 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 11 February 2011 - 12:56 PM

Pe indelete : 665 il folosesti cand platesti efectiv in valuta , iar 668 la cele ce sunt in contract in valuta ,dar plata efectiva se face in lei



#251 Dorado

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 9 Postari:

Postat 11 February 2011 - 01:18 PM

Vezi postareaDoina P, la Feb 11 2011, 01:56 PM, a spus:

Pe indelete : 665 il folosesti cand platesti efectiv in valuta , iar 668 la cele ce sunt in contract in valuta ,dar plata efectiva se face in lei

:thumbup: Pe indelete intradevar. Multumesc.

Aceasta postare a fost editata de Dorado: 11 February 2011 - 01:20 PM




#252 ClaudiaNicu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 99 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Constanta

Postat 10 June 2011 - 09:09 AM

Buna.Am un caz care l-am urmarit pe aici sa fie ceva asemanator dar nu am gasit asa ca cine poate sa ma ajute rog frumos.O societate A plateste timp de 5 luni ratele la o masina inregistrata pe alta societate B prin intelegerea dintre patroni.In momentul in care societatea de leasing accepta ca societatea A sa preia leasingul si achita in continuare ratele societatea B face contract de cesiune datorii catre societatea A cu valoarea care a achitat-o respectiv cele 5 luni ratele.Pana in contract inregistrarea in contabilitate s-a facut 408-5121 cu cele 5 luni ratele.Cum fac acum cind am contractul de cesiune deoarece eu valoarea masinii am inregistrat-o la valoarea pe care mi-a dat-o societatea de leasing cu ratele ramase de plata.Multumesc anticipat.



#253 ciuculan elena

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 24 January 2012 - 11:41 AM

Buna,

in luna noiembrie 2011 am incheiat un leasing financiar, dar am ramas in ct 167 cu suma de 600 lei.
cum soldez acest cont?



#254 kmkz

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 399 Postari:
  • Gender:Not Telling

Postat 24 January 2012 - 12:03 PM

Daca ai fi urmarit scadentarul, ar fi trebuit sa se inchida. Probabil ca nu ai tinut cont de diferentele de curs valutar intre cursul valutar din facturi si cursul valutar la data inregistrarii in contabilitate. Eu, daca as fi sigur ca leasingul s-a inchis, le-as inregistra pe diferente de curs.



#255 ciuculan elena

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 24 January 2012 - 01:05 PM

Multumesc pt raspuns, dar daca le inregistrez pe diferente de curs nu raman cu sold in 665?



#256 kmkz

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 399 Postari:
  • Gender:Not Telling

Postat 24 January 2012 - 01:33 PM

Pe 665 sau pe 765. Conturile de venituri si cheltuieli se inchid prin 121.



#257 ciuculan elena

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 24 January 2012 - 01:36 PM

Multumesc, dar m-am luminat...........cu intarziere



#258 NICOLA.D

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 16 May 2013 - 07:21 PM

Am si eu urmatoarea situatie!
Soc.A are o datorie la Electrica in val de 30.000 lei si intra in faliment; soc.B ( a mea ) preia datoria de la electrica si plateste in rate lunare datoria societatii A in baza unui contract de novatie incheiat intre cele 3 parti soc.A si B si electrica ;
Cum i-mi inregistrez contractul de novatie la soc. mea (B) ?
Mentionez ca soc A si B sunt firme din grup.
Multumesc.

Aceasta postare a fost editata de NICOLA.D: 16 May 2013 - 07:26 PM




#259 alyna16

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 18 September 2013 - 02:57 PM

Buna ziua.
Am si eu nevoie mare de ajutor in urmatoarea problema:
Am urmatoarele solduri in balanta:
167 = 2992.93 ron
213 = 38775.38 ron
2813 = 38775.38 ron
Contractul de leasing este pe 6 ani, iar amortizarea calculata (de fosta contabila) pe 5 ani. In consecinta, amortizarea s-a finalizat, din contract mai am 6 luni, iar acum s-a incheiat un contract de novatie pentru predarea contractului de leasing. Inteleg ca se inchid conturile 213 si 2813 intre ele, dar cu soldul din 167 ce fac? O ipoteza ar fi sa inregistrez suma in contul 7583 (venituri din cedare active)?






Similar Topics Collapse

6 useri citesc topicul

0 membri, 6 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL