Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
deducere TVA achizitionare autoturism - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


deducere TVA achizitionare autoturism


73 replies to this topic

#1 lorelei2007

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 29 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova

Postat 30 May 2008 - 09:57 PM

va rog sa ma lamuriti si pe mine in urm. pb.
-o societate (micro) desf activ in domeniul medical-este scutita de tva, dar as vrea sa achiz. o masina si as vrea sa stiu daca m-as inreg ca platitor de tva pt op aceasta si as face achizitia intracomunitara-cum se procedeaza?
Se taxeaza invers?
Chiar nu inteleg art.126 alin 3 spune ca este op impozabila indif daca pers este impozabila sau nu.
ADICA EU PLATESC TVA. Si cum il recuperez? Se pierde pur si simplu? Se poate cere rambursarea?
Va rog mult de tot pe cei care stiu sa ma indrume si pe mine cum as putea totusi sa fac .
Va multumesc anticipat!

nimeni? va rog!!!!!!!!!!!!!

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 27 November 2008 - 02:01 PM




#2 Ligia Georgescu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 403 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 31 May 2008 - 09:46 PM

Prima problema care se pune e daca masina e noua sau nu.
Daca masina e veche:
Daca nu depasesti plafonul de 10.000 eur, nu e cazul sa te inregistrezi ca platitor de TVA. Daca depasesti acest prag, esti obligata sa te inregistrezi si poti s-o faci si doar pentru achizitii. In cazul acesta se completeaza decontul special de TVA si declaratia recapitulativa.

Daca masina e noua, nu esti scutita de plata tva, dar chiar daca valoarea e mai mare de 10.000 eur nu trebuie sa te intregistrezi ca platitor de tva si nici nu se va tine cont de valoarea masinii noi la un eventual viitor calcul al plafonului (adica, sa fiu mai explicita, daca masina costa 15000 eur si peste trei luni tu vrei sa achizitionezi ceva de 3000 eur, poti s-o faci fara sa platesti TVA).




#3 lorelei2007

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 29 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova

Postat 02 June 2008 - 09:16 PM

multumesc frumos, Ligia!
Dar pe mine m-ar interesa cum as recupera acel TVA, pt ca eu fiind neplatitor, achit valoarea masinii cu tva cu tot(bine, indif de plafonul achizitiei). Deci eu il pot recupera cumva daca depas. val. achiz si ma inreg ca pl. de TVA. Cred ca nu se face tax inversa la masini, nu?



#4 Doina P

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1143 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 10 June 2008 - 06:50 PM

lorelei2007 ,
Parerea mea este ca nu ai cum sa devii platitoare de TVA pt ca activitatea ta este "scutita fara drept de deducere".
In acest caz ,daca cumperi un auto din UE, el va fi facturat cu TVA,iar tu vei receptiona auto la valoarea totala (val +tva).
Deci nu este cazul de a recupera tva.



#5 katinca

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 250 Postari:
  • Gender:Female

Postat 23 November 2008 - 06:25 PM

Este deductibil TVA aferent unei achizitii de autoturism avariat care nu se stie exact cand va fi pus in functiune?



#6 iuli73

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 148 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Pitesti

Postat 24 November 2008 - 11:55 AM

Adica societatea a cumparat un auto pe firma ca si mijloc fix si e avariat?Daca ai factura si acte in regula la el sigur,apoi dupa ce il repari il pui in functiune si ii poti calcula amortizare lunara in conta



#7 katinca

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 250 Postari:
  • Gender:Female

Postat 26 November 2008 - 07:11 PM

Nu stiu daca gresesc sau nu,dupa parerea mea TVA aferent achizitiei de mijloace fixe care nu se pune in functiune devine nedeductibila.

Norne C.F.
Prin valoarea fiscala ramasa neamortizata se intelege diferenta dintre valoarea de intrare fiscala si valoarea amortizarii fiscale. In valoarea de intrare fiscala se include si taxa pe valoarea adaugata devenita nedeductibila, in conformitate cu prevederile Titlului VI "Taxa pe valoarea adaugata".

Astept pareri.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 27 November 2008 - 02:05 PM
citare mesaje anterioare




#8 Alina_C

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 152 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 26 November 2008 - 08:09 PM

ce articol?
Cu respect,
Alinutza



#9 katinca

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 250 Postari:
  • Gender:Female

Postat 26 November 2008 - 10:41 PM

- Art.24 alin 715
vezi si articolul:
Art. 21. - (1) Pentru determinarea profitului impozabil sunt considerate cheltuieli deductibile numai cheltuielile efectuate in scopul realizarii de venituri impozabile, inclusiv cele reglementate prin acte normative in vigoare.
23. In sensul art. 21 alin. (1) din Codul fiscal, sunt cheltuieli efectuate in scopul realizarii de venituri impozabile si urmatoarele:
a) cheltuielile efectuate cu editarea publicatiilor care sunt inregistrate ca retururi in perioada de determinare a profitului impozabil pe baza documentelor justificative si in limita cotelor prevazute in contractele de distributie, cu conditia reflectarii in contabilitate a veniturilor si cheltuielilor potrivit reglementarilor contabile;
b) cheltuielile generate de taxa pe valoarea adaugata ca urmare a aplicarii proratei, in conformitate cu prevederile titlului VI Taxa pe valoarea adaugata din Codul fiscal, precum si in alte situatii cand taxa pe valoarea adaugata este inregistrata pe cheltuieli, in situatia in care taxa pe valoarea adaugata este aferenta unor bunuri sau servicii achizitionate in scopul realizarii de venituri impozabile;

Daca nu pun in functiune mijlocul fix : nu realizez venituri.



#10 bubuvict

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 60 Postari:

Postat 27 November 2008 - 11:45 AM

da asa este! nu de asta avem acum problema cu ajustarea TVA? deci nu deduci TVA cand achizitionezi si nici nu deduci ca si cheltuiala daca nu-l pui in functiune (adica nu aduce venituri) dar ulterior cand va fi pus in functiune se va face ajustarea conform noilor norme si vei deduce TVA integral. asa e cel putin in cazul echipamentelor, instalatiilor.. am sa ma documentez daca este vreo exceptie in cazul autoturismelor.



#11 pmarius

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 25 April 2009 - 01:50 PM

Buna ziua,

In data de 14.04.2009 a aparut in monitorul oficial nr. 249 ordonanta de urgenta cu privire la rectificarea bugetara pe anul 2009.

Acolo se spune ca( pe pagina 11 a monitorului) :

" Dupa articolul 145 se introduce un nou articol 145'Limitari speciale ale dreptului de deducere' cu urmatorul cuprins:

Art/ 145' In cazul vehiculelor rutiere motoriate ...................., nu se deduce taxa pe valoarea adaugata aferenta achizitilor acestor vehicule ..............


.....

Insa in aceasta ordonanta nu apare exact data incepand de la care se aplica acest articol 145' ( adica din ce data nu se poate deduce TVA pentru achizitionarea acestor categorii de autovehicule).

Va rog sa i-mi dati o idee cum se interpreteaza legea, adica daca nu este specificat expres data de la care se aplica , atunci legea intra in vigoare la data publicarii in monitorul oficial , sau este undeva specificat data de 1 MAi 2009 doar eu nu o gasesc?
Deci intrebarea mea este ca pentru un autoturism facturat in 22.04.2009 pot deduce TVA ?
Multumesc anticipat pentru raspuns



#12 silvia stanciu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 247 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 30 April 2009 - 11:40 AM

Poti deduce TVA-ul.



#13 steluta_pet@yahoo.com

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 27 Postari:
  • Location:pitesti

Postat 14 May 2009 - 01:12 PM

Buna,

O intrebare asemanatoare cu cea a silviei stanciu am si eu:am achizitionat o masina second hand de la o firma, cu data facturii 08.05.09.Masina este folosita de un agent de vanzari.Pot deduce TVA-ul?

Multumesc frumos,
Steluta

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 14 May 2009 - 04:50 PM




#14 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 14 May 2009 - 02:48 PM

Daca masina e folosita de un agent de vanzari atunci se poate deduce TVA-ul. La fel si combustibilul justificat.
Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)



#15 steluta_pet@yahoo.com

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 27 Postari:
  • Location:pitesti

Postat 15 May 2009 - 08:17 AM

Vezi postareanopris, la May 14 2009, 03:48 PM, a spus:

Daca masina e folosita de un agent de vanzari atunci se poate deduce TVA-ul. La fel si combustibilul justificat.

Multumesc frumos,

O zi buna,
Steluta



#16 angelamama70

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 95 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:suceava
  • Interests:fotbalul, inotul

Postat 28 May 2009 - 06:43 PM

Daca firma mea achizitioneaza din Germania autoturisme pe care apoi le vinde in Romania, la achizitie fac inregistratrea 4426=4427 (taxare inversa) iar la vanzare 4111=4427? Sper ca la achizitie nu trebuie sa fac si 635= 4426?



#17 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 28 May 2009 - 09:01 PM

Vezi postareaangelamama70, la May 28 2009, 07:43 PM, a spus:

Daca firma mea achizitioneaza din Germania autoturisme pe care apoi le vinde in Romania, la achizitie fac inregistratrea 4426=4427 (taxare inversa) iar la vanzare 4111=4427? Sper ca la achizitie nu trebuie sa fac si 635= 4426?
Daca o societate comerciala, persoana impozabila inregistrata in scopuri de TVA, care are ca obiect de activitate comertul cu autovehicule, achizitioneaza din Germania, de la un furnizor persoana impozabila inregistrata in scopuri de TVA, cu cod valid de TVA, autovehicule noi in scopul revanzarii, operatiunea reprezinta o achizitie intracomunitara si TVA-ul se evidentiaza prin formula contabila 4426=4427. Vanzarea se va realiza prin evidentierea TVA-ului pe factura de vanzare. Conform OUG 34/2009, daca este vorba despre vehiculelor rutiere motorizate destinate exclusiv pentru transportul rutier de persoane, cu o greutate maximă autorizată care sa nu depasească 3.500 kg si care sa nu aiba mai mult de 9 scaune de pasageri, incluzand si scaunul soferului, se deduce TVA-ul aferent achizitiilor acestor vehicule pentru ca se incadreaza la exceptii, respectiv la lit. d) a art. 1451 : vehiculele utilizate in scop comercial, respectiv in vederea revanzarii.



#18 EvoX

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 8 Postari:

Postat 29 May 2009 - 05:02 PM

Daca am achizitionat o masina din Germania pe firma in 14.05.2009 (fara TVA) si masina nu este noua, in sensul ca este import din america si fara garantie, iar data fabricatiei este 10/2008, desi nu avea kilometrii masina a mai fost inmatriculata in Germania pe persoana care a importat-o, intrebarea este trebuie sa platesc TVA in Romania pt. masina? Daca trebuie sa platesc TVA se mai aplica si taxa de inmatriculare second hand ? (care pt. masini noi este 0)



#19 katinca

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 250 Postari:
  • Gender:Female

Postat 29 May 2009 - 09:14 PM

Desi nu este cazul tau cred ca te ajuta

Ordin nr. 1128 din 26/05/2009
pentru aprobarea modelului si continutului formularelor "Certificat privind atestarea platii taxei pe valoarea adaugata, in cazul achizitiilor intracomunitare de mijloace de transport noi" si "Certificat", precum si a procedurii de eliberare a acestora

5.4. Persoana prevazuta la pct. 1, care efectueaza o achizitie intracomunitara de mijloace de transport ce au fost livrate cu mai mult de 6 luni de la data primei inmatriculari si care prezinta organului fiscal competent o dovada din care sa rezulte ca la data livrarii mijlocul de transport efectuase deplasari care depasesc 6.000 km, nu datoreaza TVA in Romania si, prin urmare, nu are obligatia depunerii "Decontului special de taxa pe valoarea adaugata



#20 EvoX

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 8 Postari:

Postat 29 May 2009 - 09:24 PM

cred ca data primei inmatriculari nu depaseste 6 luni :( ...iar numarul de km l-am depasit eu deja :)
dar in cazul in care vor considera ca masina este noua si va trebui sa platesc TVA, presupun ca nu va mai trebui sa platesc taxa de inmatriculare second-hand ? pt. ca acea taxa este zero pt. masini noi.

Multumesc !

Aceasta postare a fost editata de MIKY2010: 10 June 2009 - 12:20 PM







Similar Topics Collapse

3 useri citesc topicul

0 membri, 3 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL