Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
stagiu anul I - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 10

Salt la continut


* * * * * 1 Voturi

stagiu anul I


287 replies to this topic

#181 del28

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 12 Postari:

Postat 28 March 2011 - 11:17 AM

Inca ceva,
putem echivala examenul de admitere in stagiu si un an de stagiu la CAFR, mai multe info nu am despre costurile aferente CAFR, daca stie cineva sa ne spuna mai multe, va rog.



#182 mussette

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 32 Postari:

Postat 28 March 2011 - 01:29 PM

Vezi postareadel28, la Mar 28 2011, 12:10 PM, a spus:

Subiectele sunt exclusiv din cartea de acces stagiu 2010,
Despre asa zisul examen semestrial se pare ca va fi astfel : rezolvarea unei probleme ce ne va fi data cu o saptamana inainte, deci venim cu ea gata invatata si doar o prezentam plus o intrebare de legislatie/teorie tip: ce sunt imobilizarile, ce este cifra de afaceri etc...
Rezolvarea setului de subiecte trebuie depusa la filiala pana la sfarsitul lunii mai.
Ca si bibliografie aceeasi ca pt acces OMFP 3055/2009, 1826/2003, 2861/2009, Lg. 82/1991, Codul Fiscal


Esti sigura ca doar o intrebare si o problema?!
La noi, in Constanta, tot cu o saptamana inainte ne-au spus ca ne vor da niste SUBIECTE!!! si din ele vom fi examinati. am inteles cumva eu gresit?!
De asemeni, setul si noi trebuie sa il predam pana pe 10 Mai 2011.

Aveti idee cele doua examene semestriale cam in ce perioada vor fi? Din ce am inteles, la noi, primul prin Mai - Iunie iar cel de-al doilea undeva cu vreo 2 luni inainte de examenul de aptitudini - eu sunt anul III.

O zi frumoasa!




#183 ana.stancu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 34 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Pitesti

Postat 28 March 2011 - 05:35 PM

eu am primit un mail de la ceccar saptamana trecuta, spre sfarsit. in arges examinarile sunt unul la jumatatea lunii aprilie, altul la jumatatea lunii mai. presupun ca depind de profesorul coordonator. ni s-a comunicat ca examinarea va consta in proba scrisa si proba orala, deci nu cred ca va fi chiar asa de simplu
Optimistul: Paharul e pe jumatate plin.

Pesimistul: Paharul e pe jumatate gol.

Contabilul: Paharul e de doua ori mai mare decat ar trebui!


--------------------------------------------------------------------------------



#184 mda2008

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 81 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 31 March 2011 - 03:01 PM

Buna ziua tuturor stagiarilor....sunt stagiara la constanta. Am vb ieri la CECCAR si mi s-a spus ca
voi fi contactata in leg cu noutatile aparute ...nu m-a anuntat nimeni nimic, acum aflu de la voi de lucrarea
de la sf lunii mai. Insa la sf lunii feb avem in monitorul oficial schimbarile aferente stagiului. L-am citit, schimbarea mare
este k ne vor asculta pe parcursul celor sase semestre, vom incepe anu scolar la 1 ian a urm an admiterii si ca nu mai
putem face derogare la stagiu decat daca avem 10-20 ani vechime in domeniu....o sa ajung peste 2 sapt la CECCAR sa vdm ce
ne mai spun.
In 2009 am picat, in 2010 am luat exam. Intre timp s-au schimbat regulile si nu mai pot face derogare de stagiu, ceea ce nu mi se
pare f corect... schimba regulile jocului din mers....daca stiam ca mai stau inca 3 ani in scoli ma gandeam mai serios daca dau sau nu exam de
stagiatura....:(



#185 adichirla

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 39 Postari:

Postat 04 April 2011 - 05:40 PM

Buna. Ma puteti va rog ajuta cu o problema conta pentru Ceccar? Am incercat sa o rezolv, dar nu ajung la nici un rezultat din cele 5. Multumesc anticipat

Care este mãrimea ajustãrii valorii imobilizãrilor corporale și necorporale, cunoscându-se urmãtoarele elemente (valorile sunt exprimate în mii lei): cheltuieli cu despãgubiri, donații și activele cedate 5.000, venituri din vânzarea activelor și alte operații de capital 7.000, venituri din provizioane pentru deprecierea activelor circulante 8.000, venituri din creanțe reactivate 2.000, venituri din provizioane pentru deprecierea
imobilizãrilor financiare 5.000, venituri din provizioanele pentru deprecierea imobilizãrilor corporale 800, cheltuieli cu amortizarea imobilizãrilor 2.000.
a) 11.200 mii lei;
b) – 10.000 mii lei;
c) 1.200 mii lei;
d) – 3.800 mii lei;
e) 2.000 mii lei.



#186 vasile76

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 04 April 2011 - 09:04 PM

Buna fetelor....Eu sunt din Sibiu. Cum va descurcati cu temele ce vi s-au dat de facut la contabilitate?



#187 ana.stancu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 34 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Pitesti

Postat 10 April 2011 - 05:47 PM

dintre toate subiectele la contabilitate mi se par cele mai dificile, poate pentru a nu mai sunt obijnuita cu ce faceam in facultate... aranjat date pe format de bilant sau cont de profit si pierdere.

Ma poate ajuta cineva cu un model de cont de rezultat conform IAS 1?
EU AM GASIT ASTA:
a) veniturile;
(b) costurile de finantare;
© partea din profit sau pierdere aferent entitatilor asociate si asocierilor in participatie, contabilizata prin metoda punerii in echivalenta;
(d) cheltuielile cu impozitul;
(e) o suma unica cuprinzand totalul:
(i) profitului sau pierderii post-impozitare din activitatile intrerupte si
(ii) castigului sau pierderii post-impozitare recunoscut(a) la evaluare la valoarea justa minus costurile generate de vanzare sau de cedarea activelor sau grupului (grupurilor) destinate cedarii care constituie activitatea intrerupta;
(f) profitul sau pierderea;
(g) fiecare componenta a altor elemente de rezultat global clasificate în funcție de natura [cu excepția valorilor de la litera (h);
(h) partea celorlalte elemente ale rezultatului global al entitatilor asociate si al asocierilor in participatie contabilizata folosind metoda punerii in echivalenta;
(i) rezultatul global.


dar nu pot aplica pe problema mea
Optimistul: Paharul e pe jumatate plin.

Pesimistul: Paharul e pe jumatate gol.

Contabilul: Paharul e de doua ori mai mare decat ar trebui!


--------------------------------------------------------------------------------



#188 mihaela_dobri

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 08 May 2011 - 04:52 PM

Buna ziua,
Sunt in anul I de stagiu, am primit lucrarea de stagiu colectiv, nu gasesc rezolvare la problemele 20, 27, 34,35, daca ma poate ajuta cineva.
Multumesc



#189 cornelia ciocea

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 09 May 2011 - 11:12 AM

Vezi postareamihaela_dobri, la 08 May 2011 - 04:52 PM, a spus:

Buna ziua,
Sunt in anul I de stagiu, am primit lucrarea de stagiu colectiv, nu gasesc rezolvare la problemele 20, 27, 34,35, daca ma poate ajuta cineva.
Multumesc
Ma poate salva si pe mine cu rezolvarea la urmatoarele probleme din lucrarea de stagiul Anul III sem I acces 2008 care se depune astazi : Grupa I pb. 1, 2,4 Grupa II Categoria II , Grupa II categoria IV pb 1, GRUP II categ V si grupa II categ X

Va multumesc
adresa de e mail corneliaciocea@gmail.com



#190 carmenghi2006

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 11 May 2011 - 11:00 AM

14. Societatea comercială X achiziționează în exercițiul N 10.000 actiuni*11 lei/acțiune preț de achiziție investite în capitalul social al societății comerciale Y. Cheltuielile privind serviciile bancare plătite din contul de la bancă printr-un cec bancar sunt în valoare de 1.000 lei. Titlurile achiziționate reprezintă 60% din capitalul societății Y. În momentul achiziției sunt apelate la plată 30%, restul urmând a fi achitate ulterior. La închiderea exercițiului financiar valoarea bursieră a acțiunilor este de 10,5 lei/acțiune. Dividendele încasate pentru anul N sunt în valoare de 2 lei/acțiune. În exercițiul N+1 acțiunile sunt vândute societății Z, prețul de cesiune fiind de 10,75 lei. Comisionul de intermediere plătit prin cec bancar la cesiune este de 1.000 lei.

Va rog ajutati-ma si pe mine cu inregistrarile contabile.
adresa e-mail carmenghi2006@yahoo.com



#191 georgetamanea

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 23 Postari:

Postat 11 May 2011 - 07:04 PM

Vezi postareacarmenghi2006, la 11 May 2011 - 11:00 AM, a spus:

14. Societatea comercială X achiziționează în exercițiul N 10.000 actiuni*11 lei/acțiune preț de achiziție investite în capitalul social al societății comerciale Y. Cheltuielile privind serviciile bancare plătite din contul de la bancă printr-un cec bancar sunt în valoare de 1.000 lei. Titlurile achiziționate reprezintă 60% din capitalul societății Y. În momentul achiziției sunt apelate la plată 30%, restul urmând a fi achitate ulterior. La închiderea exercițiului financiar valoarea bursieră a acțiunilor este de 10,5 lei/acțiune. Dividendele încasate pentru anul N sunt în valoare de 2 lei/acțiune. În exercițiul N+1 acțiunile sunt vândute societății Z, prețul de cesiune fiind de 10,75 lei. Comisionul de intermediere plătit prin cec bancar la cesiune este de 1.000 lei.

Va rog ajutati-ma si pe mine cu inregistrarile contabile.
adresa e-mail carmenghi2006@yahoo.com
Societatea comercială X achiziționează în exercițiul N 10.000 acțiuni *11 lei/acțiune preț de achiziție investite în capitalul social al societății comerciale Y. Cheltuielile privind serviciile bancare plătite din contul de la bancă printr-un cec bancar sunt în valoare de 1.000 lei. Titlurile achiziționate reprezintă 60% din capitalul societății Y. In momentul achiziției sunt apelate la plată 30%, restul urmând a fi achitate ulterior. La închiderea exercițiului financiar valoarea bursieră a acțiunilor este de 10,5 lei/acțiune. Dividentele încasate pentru anul N sunt în valoare de 2 lei/acțiune. In exercițiul N+1 acțiunile sunt vândute societății Z, prețul de cesiune fiind de 10,75 lei. Comisionul de intermediere plătit prin cec bancar este de 1.000 lei.

Rezolvare
Subscrierea
261 = 269 110.000

Apelarea la plata: 30%x110.000 lei=33.000 lei

269 = 5121 33.000
269 = 5121 77.000

Consideram serviciile bancare ca reprezinta servicii de intermediere si, fiind cheltuieli accesorii achizitionarii titlurilor, sunt incluse in costul de achizitie. Plata acestor comisioane se face cu cec.

261 = 413 1.000
413 = 5113 1.000
5113 = 5121 1.000

La 31.12.N:
Valoarea de inventar: 10.000 actiuni x 10,5lei/actiune=105.000 lei
Valoarea contabila: 110.000 +1.000=111.000
Depreciere=111.000-105.000=6.000

6863 = 2961 6.000

Incasarea de dividende: 10.000 actiuni x 2lei/actiune=20.000 lei

5121 = 7611 20.000

Vanzarea actiunilor in anul N+1: 10.000 x 10,75=107.500 lei, scoaterea din evidenta a actiunilor vandute si anularea ajustarii precum si inregistrarea comisionului platit catre banca:

461 = 7641 107.500
6641 = 261 111.000
2961 = 7863 6.000
628 = 5121 1.000



#192 mda2008

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 81 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 13 May 2011 - 10:22 AM

Sunt stagiara anu I Constanta, am fost ieri la cursul de pregatire deontologicA ( grupa 1 anu I ).
Se va afisa si pe site informatia, in data de 23 mai ne prezentam la sucursala Ceccar C-ta si vom trage
un bilet (la ora 16 au anul I; la ora 17 anul II si tot asa). Biletul contine 3 subiecte pe care le vom face
si vom veni pe 29 cu ele.
Lucrarile se vor preda si ne-a sugerat sa ne facem o copie la lucrare pt ca intrebarile vor fi din lucrare.
Nu uitati sa scrieti lucrarile de mana si NU scrise la calculator.
Referitor examenul oral din 5 iunie se va extrage un bilet cu subiecte care contin Doctrina si Deontologie( profesia contabila
continut, structura, mod de organizare si de reglamentare; rolul profesiei contabile).
Foarte frumos cursul, mie una mi-a placut.

Aceasta postare a fost editata de mda2008: 13 May 2011 - 10:27 AM




#193 Meliana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 78 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Constanta

Postat 22 May 2011 - 11:52 AM

SESIUNEA de EVALUARE din SEMESTRUL I 2011:
Potrivit Notei 361/DGS/12.04.2011 a fost aprobat calendarul sesiunilor de evaluari a stagiarilor in anul 2011, astfel:

SESIUNEA de EVALUARE din SEMESTRUL I 2011:

* 29 mai 2011 – proba scrisa
* 05 iunie 2011 – proba orala

Participanti: toate categoriile de stagiari indiferent de forma de pregatire.
Subiectele care vor constitui obiectul probei scrise se vor ridica de la filiala in data de 23 mai 2011
Conditie de participare la sesiunea de evaluare: indeplinirea obligatiilor semestriale ale stagiarului ( participare la orele de pregatire tehnica si deontologica, rezolvarea si prezentarea lucrarilor profesionale in termen precum si achitarea taxei de stagiu pentru anul in curs ).



#194 Scortzishoara

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 23 May 2011 - 09:59 AM

La CECCAR Bucuresti examenele se vor sustine pe 29 mai(scris) si pe 5 iunie (oral).Subiectele sunt individuale si de pot ridica de la sediul CECCAR.Eu am ridicat plicul de dimineata si am de pregatit "Studiu de caz privind disponibilitatile banesti.Cadru general si exemple practice"



#195 ab13

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 23 May 2011 - 03:27 PM

Am ridicat astazi subiectul (filiala Bucuresti), mi-a picat ceva din evaluare. A inteles cumva cineva cum se desfasoara aceasta sesiune? Pregatim subiectul care l-am primit astazi si venim cu rezolvarea pe 29 mai? Sau pe 29 dam un examen din conta sau alte materii? In ce consta proba orala? Am vrut desigur sa intreb astazi dar era o coada la ridicat subiecte...



#196 deiutza8022

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 15 Postari:

Postat 23 May 2011 - 06:34 PM

Vezi postareaab13, la 23 May 2011 - 03:27 PM, a spus:

Am ridicat astazi subiectul (filiala Bucuresti), mi-a picat ceva din evaluare. A inteles cumva cineva cum se desfasoara aceasta sesiune? Pregatim subiectul care l-am primit astazi si venim cu rezolvarea pe 29 mai? Sau pe 29 dam un examen din conta sau alte materii? In ce consta proba orala? Am vrut desigur sa intreb astazi dar era o coada la ridicat subiecte...


Buna si eu am ridicat subiectul azi, eu am nimerit din fiscalitate. Din ce mi s-a explicat, ce am primit pe bilet trebuie redactat ca o lucrare, atat rezolvarea problemelor cat si teorie aferenta lor si trebuie sa le prezentam aceasta lucrare evaluatorilor din comisie in data de 29 mai. Ei vor avea in fata lucrarea noastra si noi trebuie sa le explicam procedura adoptata in momentul rezolvarii problemelor, sa stim inregistrarile contabile si teoria de asemenea. Acesta este singurul subiect pe care il sustinem cel primit astazi.
In ceea ce priveste proba orala care va fii pe 5 iunie este inca un mister, unii spun ca din toate materiile, altii doar deontologie si codul etic, ramane sa aflam!O zi buna si spor la rezolvarea subiectelor primite!



#197 savu camelia

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 23 May 2011 - 06:57 PM

Azi am primit lucrarea , ma poate ajuta cineva cu idei de rezolvare la urmatoarele probleme?
1.In calitate de auditor verificati modul in care o societate inregistreaza salariile pentru un nr de 3 salariati.Ion, salariul realizat 8000 lei grupa normala, Vasile salariul realizat 3500 lei grupa speciala si Popescu salariul realizat 5000 lei grupa deosebita.Care este inregistrearea pentru luna respectiva aferenta contributiei CAS care este suportata de asigurati?
2.Societatea X detine 100% actiunile societatii S, 48.2% din actiunile societatii B si dreptul de a numi presedintele consiliului de administratir , 5% din actiunile societatii M si 50% din actiunile societatii T ( care este controlata in comun cu statul francez).Doamna Popescu Elena este managerul societatii X si fiica fondatorului. Domnul Ionescu Ion ( fiul vitreg al doamnei Popescu) detine 51.8% din actiunile societatii B care ii confera dreptul sa numeasca 3 din 5 membrii in consiliul de administratie .Identificati partile legate pentru societatea X.



#198 lumygsi

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 5 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Constanta

Postat 23 May 2011 - 08:45 PM

Buna,
Postez varianta mea nr 33. Poate si altcineva are vreuna din problemele urmatoare si colaboram.
1.Entitatea economica "Z" conduce evidenta stocurilor de materiale consumabile la cost efectiv folosind metoda inventarului intermitent.
Se cunosc urmatoarele informatii:
-stoc initial de materiale consumabile 200 kg la pretul de 1200 lei/kg.
-achizitii de materiale consumabile in cursul lunii de 800 kg la pretul de 1400lei/kg, TVA 19%
-stoc de materiale consumabile determinat prin inventarierea la sfarsitul lunii 400kg.
Pentru evaluarea stocului si a iesirilor la sfarsitul perioadei se foloseste metoda costului mediu ponderat (CMP).
Contabilizayi operatiile aferente.

2. Un salariat pleaca în delegatie cu masina firmei timp de 5 zile. Acesta primeste ca diurna suma de 60 lei/zi. În plus primeste un avans de 1.000 lei. Salariatul aduce spre decontare urmãtoarele documente: - bonuri fiscale în valoare de 60 lei - tigari; 25 lei - bãuturã; 20 alimente; - factura de la hotel pe care intrã cazare 400 lei; mic dejun 100 lei si parcare 50 lei; - facturi de la restaurant pentru salariat 250 lei; - facturi de la restaurant pentru o cinã cu parteneri de afaceri 200 lei; - bonuri benzinã 300 lei, din care justificat 220 lei. Societatatea a decontat toate cheltuielile salariatului in suma de 1.405 lei, acest lucru insemnand o plata suplimentara catre acesta de 405 lei. In calitate de auditor, considerati ca societatea a procedat bine? In caz contrar, stabiliti care este varianta corecta.
Raspuns:
Se admit la decontare urmatoarele cheltuieli: cheltuielile pentru diurna (art.2, art.9) in valoare de 300lei (5zileX60lei/zi) cheltuieli cu cazare si mic dejun (art.32) in valoare de 500 lei taxa pentru parcare (art.29) in valoare de 50 lei, conform prevederilor HG nr.1860/2006 privind obligatiile si drepturile personalului autoritatilor si institutiilor publice pe perioada delegarii si detasarii in alta localitate, precum si in cazul deplasarii in cadrul localitatii in interes de serviciu cheltuielile cu combustibil justificat in suma de 220lei, conform, prevederilor Decretului nr. 209/1976 privind Regulamentul operatiunilor de casa Total cheltuielile admise la decontare sunt in suma de 1.070lei iar plata suplimentara catre salariat este in suma de 70lei.

3.Valoarea patrimonială a întreprinderii (ANC) este de 8.000 lei, capacitatea beneficiară este de 1.000 lei, rata neutră (i) este de 11%, iar rata de actualizare a superprofitului este 25%. Valoarea globală a întreprinderii va fi de:
a) 8.600 lei;
b) 8.800 lei;
c) 8.480 lei.
Raspuns
V g = ANC + Cb − i * ANC 1000 − 11 % * 8000 = 8000 + = 8480 lei r 25 %

unde Vs ANC i r Cb

Daca aveti alte variante, le astept.
Succes !



#199 florina1979

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 23 May 2011 - 08:56 PM

Buna seara! Daca ma poate ajuta cineva cu subiectele care le-am ridicat astazi de la CECCAR. Este pentru prima oara cand scriu aici. Daca are cineva biletul nr. 13 ar fi super. Poate colaboram si rezolvam subiectele.



#200 scorpiutza_leny

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 100 Postari:

Postat 23 May 2011 - 09:41 PM

Buna seara. Am ridicat si eu subiectele astazi. Poate ma poate ajuta cineva cu problema urmatoare:
O societate comercială, înregistrată în scop de TVA a înregistrat în anul 200X venituri totale în sumă de 900.000 lei, toate impozabile și cheltuieli totale în sumă de 600.000 lei. În cadrul acestor cheltuieli 20.000 reprezintă impozitul pe profit plătit în cursul anului și 9.000 lei reprezintă cheltuielile de protocol. Stabiliți regimul fiscal al cheltuielilor de protocol. Apare vreo influență a TVA dedusă aferentă cheltuielilor de protocol asupra cheltuielilor în vederea determinării impozitului pe profit.






Similar Topics Collapse

6 useri citesc topicul

0 membri, 6 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL