Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
vanzare mijloc fix cu valoare mai mica decat in contabilitate - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


vanzare mijloc fix cu valoare mai mica decat in contabilitate


23 replies to this topic

#21 Geea

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 17 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 26 June 2009 - 12:18 PM

Vezi postareamihaela_cva, la Jun 7 2009, 12:18 PM, a spus:

ca sa fii sigura ca nu ai probleme, eu iti recomand un raport de evaluare, care sa iti stabileasca pretul actual al camionului.
dar daca este o ruda a fostului administrator, se mai aplica regula preturilor de transfer intre persoane afiliate? practic in acest moment nu mai exista vreo afiliere intre companie si fostul administrator.



#22 leu50

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 646 Postari:

Postat 26 June 2009 - 05:19 PM

Nu se aplica, daca nu este si asociat chiar daca nu mai este administrator.




#23 butelie

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 188 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Slatina
  • Interests:timpul liber

Postat 07 September 2009 - 08:06 PM

Pana la urma cu cat a dat camionul !

Eu am avut un caz cu o Toyota luata cu 15 800 de euro anul trecut si vanduta unei rude cu 10 800 de euro in martie anul asta .

A avut control si nu sunt probleme .

Nu are rost sa dai banii aiurea la evaluator !



#24 nico76

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 69 Postari:

Postat 09 February 2010 - 01:56 PM

Am si eu o rugaminte cine ma poate ajuta? Patronul are mai multe utilaje de productie mobila pe care doreste sa le vande cu un pret mult mai mic decat valoarea care ar trebui ( val achizitie-amortizare = valoare ramasa pentru vanzare). Am inteles ca ar trebui sa recalculez valoarea TVA dedusa initial , dar nu stiu cum.
De ex. : masina de cantuit = pret achizitie 10000 fara TVA, amortizata = 2500, valoare de vanzare pe factura 4200 fara TVA. contarile cred ca ar fi cam asa: pentru vanzare
461=% 4998
7583 4200
4427 798
descarcare
% = 213 10000
281 2500
6583 3300 val nedeductibila
6583 4200 val deductibila
apoi 635=4427 pentru valoarea nedeductibila = 3300*19%=627 ron
am facut corect?
este bine asa? ma gandeam la pct 10.10 din HG 401/2000 care spune: '10.10. Pentru bunurile comercializate la un preț, exclusiv taxa pe valoarea adăugată, inferior prețului de achiziție sau costului de producție, și pentru care s-a exercitat dreptul de deducere se va proceda la recalcularea taxei pe valoarea adăugată deduse inițial, în limita taxei aferente prețului de vânzare. Suma rezultată din recalcularea taxei pe valoarea adăugată se va înscrie în roșu în decontul de taxă pe valoarea adăugată aferent lunii în care a avut loc vânzarea bunurilor respective, pe rândul "Regularizări" de la TAXA PE VALOAREA ADĂUGATĂ DEDUCTIBILĂ. "






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL