Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
D010 Trecere de la Micro la Impozit Profit - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 3

Salt la continut


D010 Trecere de la Micro la Impozit Profit

69 replies to this topic

#41 Elena Pana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 279 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 27 January 2010 - 08:18 PM

Multumim Otilia!
In ceea ce priveste trecerea din oficiu, eu nu m-as baza pe asta. Au mai fost situatii de acest fel in anii trecuti (daca va aduceti aminte..cand au inceput sa se declare contributiile salariale la ANAF...unele sectoare au spus ca se trec din oficiu pe baza acelei declaratii...dar dupa catva timp nu se mai recunostea acest lucru!). Eu zic ca ar fi mai bine sa depunem 010, de altfel....... de ce astazi se primeau astfel de declaratii la administratii, iar luni ne sfatuiau sa mai asteptam?
elenacca



#42 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 27 January 2010 - 08:27 PM

ai dreptate, Elena, au mai fost ocazii cu asemenea modificari cica "din oficiu" si ele se refereau la ctb. salariale nou infiintate. daca imi amintesc bine, noi ziceam ca daca e pe baza de modificare legislativa ar trebui ca modificarile sa fie facute din oficiu.
de data asta cred ca va fi mai certa solutia, insa e doar o parere a mea.
vedem maine ce mai aflam, poate si voi mai primiti informatii ...

:smile:




#43 mi_ha_il

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 11 Postari:

Postat 28 January 2010 - 07:00 AM

Din categoria "D'ale lu' ANAF"

"DIRECȚIA DE COMUNICARE, RELAȚII PUBLICE,
MASS-MEDIA ȘI TRANSPARENȚĂ
Informare de presă

Referitor la impozitarea activității microîntreprinderilor în anul 2010 vă aducem la cunoștință următoarele:
În conformitate cu prevederile art. 107 din Legea nr. 571/2003 privind Codul fiscal, cu modificările și completările ulterioare, sistemul de impozitare pentru microîntreprinderi, a avut o aplicabilitate limitată în timp, respectiv pâna la data de 31 decembrie 2009, prin modul de reglementare a cotelor de impozitare numai pentru anii 2007-2009.
Astfel, pe cale de consecintă, începând cu 1 ianuarie 2010, prevederile Titlului IV "Impozit pe veniturile microîntreprinderilor", normele metodologice de aplicare corespunzătoare, precum și alte prevederi incidente acestui sistem, nu mai produc efecte juridice.
Prin urmare, începând cu data de 1 ianuarie 2010, microîntreprinderile care pâna la data de 31 decembrie 2009 au aplicat prevederile Titlului IV din Codul fiscal, vor intra în categoria contribuabililor plătitori de impozit pe profit, potrivit Titlului II "Impozitul pe profit" din Legea nr.571/2003 privind Codul fiscal, cu modificările și completările ulterioare."

http://www.mfinante.ro/link.jsp?body=/home...e_27012010.html

Nu au fost in stare macar de o fapta buna: sa fi scris in comunicat "aceasta trecere se face prin efectul legii fara sa se depuna 010" sau "s-a amanat termenul de depunere al decl 010".
Deci.. :smile: ... spor la treaba... :thumbup:
O zi buna, oricum!



#44 Adrian

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 158 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 28 January 2010 - 09:07 AM

Fratilor in conditiile astea ne mai ramane o singura optiune viabila : TO THE AIRPOOOOORT !!! :smile:
Si eu cu parerea ...



#45 tomi71

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 28 January 2010 - 09:19 AM

La Cluj azi 28.01.2010 au refuzat sa preia decl.010. Ce facem?



#46 SERBAN MARIANA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 789 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:BUCURESTI

Postat 28 January 2010 - 09:24 AM

listati comunicatul de la ANAF si dati-le cu el pe la nas sa il vada si sa vede-ti ce repede le ia

http://www.mfinante.ro/link.jsp?body=/home...e_27012010.html

Aceasta postare a fost editata de SERBAN MARIANA: 28 January 2010 - 09:26 AM

RIANA784


Treburile ce se pot indeplini cu blandete niciodata nu dau gres



#47 mi_ha_il

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 11 Postari:

Postat 28 January 2010 - 09:28 AM

Dimineata la prima ora, la sectorul 5, s-au primit decl 010, dupa care cineva a iesit si a spus ca nu se mai primesc deoarece se va face un prg de trecere automata de la micro la imp profit. Nu au spus daca au primit ceva oficial de la min fin. Hotararea a fost luata de catre ei. Lumea, insa, nu a plecat de la coada... oamenii stau si asteapta sa depuna totusi decl 010...
La sectorul 1 si 4 este omor...
Vom vedea ce se intampla...



#48 SERBAN MARIANA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 789 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:BUCURESTI

Postat 28 January 2010 - 09:33 AM

la sect 3 este coada si spun sa nu ne grabim insa nu stiu de comuniicatul de la ANAF , ba chiar spun ca ce daca s-ar fi dat comunicat ei ar stii asa ca am sa insist sa imi ia 010
RIANA784


Treburile ce se pot indeplini cu blandete niciodata nu dau gres



#49 lucienv

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 41 Postari:

Postat 28 January 2010 - 09:40 AM

Cate bordeie atatea obiceie... Inca traim in medievalism, daca nu v-ati dat seama :smile:

Aceasta postare a fost editata de lucienv: 28 January 2010 - 09:40 AM




#50 mi_ha_il

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 11 Postari:

Postat 28 January 2010 - 10:04 AM

Se primesc incontinuare decl 010 la sectorul 5... Se pare ca se vor primi si luni 01.02.2010, deoarece 30.01.2010 cade sambata...



#51 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 28 January 2010 - 10:05 AM

sect. 1 : se va face trecerea din oficiu !! astazi vor primi si circulara prin care se reglementeaza asta !

sect 2 : inca nu am luat leg. cu prietena mea fiindca nu mi-a rasp. la tel., incerc si mai tarziu pana o prind si va spun ce mi-a zis. oricum, am marea "banuiala" ca-mi va da acelasi rasp. ca la sect. 1 :smile:

observ ca si de la alte sectoare vine aceeasi informatie cu modificarea din oficiu, deci, parerea mea : stati calmi ca se va face schimbarea din oficiu peste tot !

o zi buna va doresc.



#52 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 28 January 2010 - 10:12 AM

eu as depune si 010 prin posta nu de alta dar poate schimba vectorul doar la impozit, fara sa se gandeasca idiotii sa mute contributiile lunar :smile:



#53 bizabella

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 30 Postari:

Postat 28 January 2010 - 11:06 AM

Declaratiile privind contributiile de salarii se depun si se platesc lunar, declaratia privind impozit pe profit se depune, si se plateste trimestrial corect? Mersi



#54 SERBAN MARIANA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 789 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:BUCURESTI

Postat 28 January 2010 - 11:35 AM

acum la sect 3 se face trecerea din oficiu
RIANA784


Treburile ce se pot indeplini cu blandete niciodata nu dau gres



#55 lucienv

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 41 Postari:

Postat 28 January 2010 - 11:41 AM

cica ar fi ordinul 101 care reglementeaza trecerea automata... il are cineva ?



#56 emilbuc

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 19 Postari:

Postat 28 January 2010 - 12:21 PM

aveti ordin atasat ordin 101!

Fisiere atasate





#57 mi_ha_il

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 11 Postari:

Postat 28 January 2010 - 12:23 PM

Este vorba de ordin anaf 101/28.01.2010 dar nu am reusit sa-l fac rost.
Pe pagina anaf apare aceasta informatie imediat sub noutati!

http://www.anaf.ro/p...wps/portal/ANAF



#58 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 28 January 2010 - 12:40 PM

Vezi postareaOtilia Alupei, la Jan 28 2010, 10:05 AM, a spus:

[sect 2 : ... am marea "banuiala" ca-mi va da acelasi rasp. ca la sect. 1 :thumbup:
am banuit bine, se va face din oficiu, E SIGUR !! macar atat, sa scapam de cozi ... :smile:

Vezi postareami_ha_il, la Jan 28 2010, 12:23 PM, a spus:

Este vorba de ordin anaf 101/28.01.2010 dar nu am reusit sa-l fac rost.
Pe pagina anaf apare aceasta informatie imediat sub noutati!

http://www.anaf.ro/p...wps/portal/ANAF
asta scrie in banda rulanta : " Pentru microîntreprinderi plătitoare de impozit pe venit la 31.12.2009 se modifica din oficiu vectorul fiscal potrivit OPANAF 101/2010. Pentru mai multe informații apelați 031.403.91.60 (rețea RDS)"

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 28 January 2010 - 12:58 PM




#59 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 28 January 2010 - 01:02 PM

:notworthy: multumim pentru informatii !
Am vorbit si eu la Finante chiar inainte de a intra pe Forum si au spus ca se face trecerea din oficiu si contributiile la salarii vor fi lunare incepand cu 01.01. (in urma cu 1/2 de ora imi spusesera ca trebuie depusa D. 010 :smile: )
Si totusi trebuie sa-i felicitam :thumbup: ca de data aceasta nu au uitat de contributiile la salarii !!!!!
Vai de capul nostru...

Aceasta postare a fost editata de Dana42: 28 January 2010 - 01:08 PM

Dana




#60 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 28 January 2010 - 01:17 PM

vai de capul nostru mai ales ca se complica fiscalitatea la fostele micro, tarifele erau stabilite pt fiscalitate si lucru mai usoare si acum va trebui sa muncim mai mult pe aceeasi bani fiindca cine are "tupeul" sa ceara mai mult in conditiile crizei de azi ? asa ca suportam impreuna cu patronii : ei cele aferente taxelor si impozitelor, noi cele aferente muncii in plus :notworthy: , cel putin pana una-alta ... adica pana iesim din criza asta nenorocita.

Vezi postareaDana42, la Jan 28 2010, 01:02 PM, a spus:

Am vorbit si eu la Finante chiar inainte de a intra pe Forum si au spus ca se face trecerea din oficiu si contributiile la salarii vor fi lunare incepand cu 01.01. (in urma cu 1/2 de ora imi spusesera ca trebuie depusa D. 010 :smile: )
tocmai de aia ziceam si eu aseara :

Vezi postareaOtilia Alupei, la Jan 27 2010, 08:00 PM, a spus:

pe la ora 11-12 sper sa va pot spune mai sigur, le las un pic de timp sa mai vb, sa se mai stabileasca ce si cum, astfel incat sa nu vb de "n"-spe ori, cu modificari succesive, da ? in mod normal, pana la pranz ar trebui sa se aseze mai clar lucrurile, zic si eu ... adica sper :notworthy:

si eu va multumesc tuturor pt. participarea cu mare seriozitate la aceste discutii "arzatoare" :thumbup:

v-am pupat.

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 28 January 2010 - 01:43 PM







Similar Topics Collapse

6 useri citesc topicul

0 membri, 6 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL