Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
declaratia 112 / 2011 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 21

Salt la continut


declaratia 112 / 2011


747 replies to this topic

#401 Dorica

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 4 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 18 February 2011 - 01:38 PM

Vezi postareamyky_cb, la Feb 18 2011, 12:09 PM, a spus:

pt persoanele in CIC eu am completat la sectiunea C, iar la tip asigurat am ales "5 - Pers. care beneficiaza de indemnizatie de crestere a copilului intre 2-3 ani"...si mi-a validat salriatul....o fi corect?

De asemenea, mai am un salariat cu CM de sarcina si lauzie,insa nu mi se pare corect ca la B.4 randul 7.- Bază Contribuție Individuală ASIGURĂRI SOCIALE plafonatăsi radul 8. Contribuție Individuală ASIGURĂRI SOCIALE sa nu existe nici o baza/respectiv suma pt ca salariatului oricum i se retine CAS pt CM.. In schimb, daca la sectiunea D, pe randul 15 trec 21 de zile CM sup. din FNUASS baza de calcul si suma aferenta CAS-ului pt CM este calculata,dar daca dau validare imi apare o groaza de erori...
A completat cineva pana acum in decl 112 CM pt sarcina si lauzie? ati intampinat asa ceva?

si eu am de completat decl 112 cm pentru sarcina si lauzie. Am facut asa: am introdus concediul medical in sectiunea D si in sectiunea C total zile la C3 (a fost in concediu toata luna ianuarie). Calculul s-a facut automat pentru baza 708, contributia 222 (se calculeaza 31.3% contributia individuala?
Problema mea e ca am ales la C1 10 si im da eroare "pt tipul de cod fiscal nu se poate alege 10 ca tip de asigurat. Cineve care se afla in acest caz, ce tip de asigurat a ales?



#402 myky_cb

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 9 Postari:

Postat 18 February 2011 - 01:52 PM

Vezi postareaDorica, la Feb 18 2011, 03:38 PM, a spus:

[si eu am de completat decl 112 cm pentru sarcina si lauzie. Am facut asa: am introdus concediul medical in sectiunea D si in sectiunea C total zile la C3 (a fost in concediu toata luna ianuarie). Calculul s-a facut automat pentru baza 708, contributia 222 (se calculeaza 31.3% contributia individuala?
Problema mea e ca am ales la C1 10 si im da eroare "pt tipul de cod fiscal nu se poate alege 10 ca tip de asigurat. Cineve care se afla in acest caz, ce tip de asigurat a ales?

dar la o baza de 708 contributia este de 74 de ron...de unde ti-a dat 222? ce sectiune ai ales (B sau C) cand ai introdus salariatul cu CM sarcina si lauzie?

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 18 February 2011 - 04:35 PM
eliminare citare integrala inutila




#403 Dorica

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 4 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 18 February 2011 - 02:12 PM

dar la o baza de 708 contributia este de 74 de ron...de unde ti-a dat 222? ce sectiune ai ales (B sau C) cand ai introdus salariatul cu CM sarcina si lauzie?
[/quote]


Selectasem C, multumesc!



#404 michi dtru

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 276 Postari:

Postat 18 February 2011 - 02:23 PM

Vezi postareagabriela berciu, la Feb 18 2011, 11:33 AM, a spus:

buna ziua,

sunt f suparata si nu inteleg ce nu este ok.
astazi am fost cu decl 112 la ghiseu.
pe cd am 1 pdf si 1 xml, care in momentul in care il deschide la ghiseu imi zice ca nu exista date????? desi sunt pe cd!!!!!!!!

am completat declaratia
am validat-o
nu am erori
am salvat pdf-ul si xml-ul intr-un director, apoi le-am copiat pe cd
nu inteleg ce nu e bine

va rog sa ma ajutati cu ce am de facut dupa validare, probabil ca ceva nu fac eu cum trebuie...........


multumesc :thumbup:


Am depus D112 pentru 3 firme; pentru prima am salvat, fara sa-mi dau seama, pe un dvd in loc de cd, pentru celelalte 2 pe cd.
La sector 1 a refuzat dvd-ul trimitandu-mi mesaj ca nu are nimic salvat pe el. Cd-e au fost ok.
Cand am verificat, avea si xml-ul si pdf-ul! Singura explicatie plauzibila a fost ca ei nu pot citi dvd-i. Asa ca am salvat din nou, pe cd, am retrimis, a primit-o, am si primit recipisa cu validarea.
mdtru



#405 BITUCA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 76 Postari:
  • Location:BUCURESTI

Postat 18 February 2011 - 02:29 PM

stie cineva de ce declaratia 112 calculeaza baza de calcul pentru cias la concedii medicale altfel decat ce spune la lege ??

eu stiu asa : 2022 sal mediu brut x 35% = 708 lei * nr.zile medical / nr.zile lucratoare in luna.... deci pentru 5 zile medical eu am calculat 708 * 5 / 21 = 169 lei, dar declaratia 112 spune ca este eronat ..si propune suma de 153 ??? cum naiba calculeaza suma asta ???



#406 gabriela berciu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 150 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:arad
  • Interests:pictura

Postat 18 February 2011 - 02:31 PM

Salvati numai fisierul pdf, sub forma: D112_CUI_2011_01.pdf si va merge, daca nu aveti erori la validare !
[/quote]


multumes f mult
fisierul xml nu trebuie copiat pe cd?



#407 Andrei G.

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 30 Postari:
  • Location:Sibiu

Postat 18 February 2011 - 02:36 PM

Ajutor :smile: dupa analiza PDF-ului am tras concluzia ca accidentele de munca si boli profesionale nu se datoreaza decat la CIM ... am presedinte asociatie locatari cu contract de administrare (deci nu CIM) nu retin contributia ... cum fac ca in decl 112 sa nu imi retina automat ...de ieri imi nenorocesc neuronul si nu reusesc ...calculeaza automat accidentele de munca , am ales asa:
Date identificare asigurat : 2. neasigurat concedii si indemnizatii/asigurari somaj
Sectiune A :
Tip asigurat 4- Cenzori memri in cons. de admin
Tip CM P2 -partial 2ore
Ore norma zilnica 8
Unde gresesc??
:thumbup:
Andrei
--------------



#408 myky_cb

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 9 Postari:

Postat 18 February 2011 - 03:12 PM

Selectasem C, multumesc!
[/quote]


si dc completezi in B iti mai da eroare?

[quote name='Andrei G.' post='237980' date='Feb 18 2011, 03:36 PM']Ajutor :smile: dupa analiza PDF-ului am tras concluzia ca accidentele de munca si boli profesionale nu se datoreaza decat la CIM ... am presedinte asociatie locatari cu contract de administrare (deci nu CIM) nu retin contributia ... cum fac ca in decl 112 sa nu imi retina automat ...de ieri imi nenorocesc neuronul si nu reusesc ...calculeaza automat accidentele de munca , am ales asa:
Date identificare asigurat : 2. neasigurat concedii si indemnizatii/asigurari somaj
Sectiune A :
Tip asigurat 4- Cenzori memri in cons. de admin
Tip CM P2 -partial 2ore
Ore norma zilnica 8
Unde gresesc??
:thumbup:[/quote]

daca imi dai o adresa de mess iti explic acolo ce trebuie facut...eu am facut decl 112 pt 4 blocuri..le-am si depus!



#409 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 18 February 2011 - 03:17 PM

explica-i aici, poate mai au nevoie si altii !! de ce s-o faci doar pt Andrei, in particular ?? tu ai primit informatii in particular de la cei ce ti-au rasp. pe forum ?? :thumbup:

daca nu ii vei mai raspunde public iti voi considera mesajul catre Andrei ca fiind reclama personala neautorizata ("eu am facut decl. 112 pt 4 blocuri"), iti voi sterge ultimul mesaj catre Andrei si-ti voi suspenda dreptul de a posta !! NU E CINSTIT CE VREI SA FACI !!

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 18 February 2011 - 03:37 PM




#410 myky_cb

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 9 Postari:

Postat 18 February 2011 - 03:53 PM

Vezi postareaOtilia Alupei, la Feb 18 2011, 04:17 PM, a spus:

explica-i aici, poate mai au nevoie si altii !! de ce s-o faci doar pt Andrei, in particular ?? tu ai primit informatii in particular de la cei ce ti-au rasp. pe forum ?? :thumbup:

daca nu ii vei mai raspunde public iti voi considera mesajul catre Andrei ca fiind reclama personala neautorizata ("eu am facut decl. 112 pt 4 blocuri"), iti voi sterge ultimul mesaj catre Andrei si-ti voi suspenda dreptul de a posta !! NU E CINSTIT CE VREI SA FACI !!

NU AM PRIMIT RASP DE LA NIMENI...se pare k numai eu ma confrunt cu problema asta...sterge-l daca asta doresti!



#411 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 18 February 2011 - 03:58 PM

atunci, raspunsul de la Dorica ce e ??

Vezi postareaDorica, la Feb 18 2011, 01:38 PM, a spus:

Vezi postareamyky_cb, la Feb 18 2011, 12:09 PM, a spus:

pt persoanele in CIC eu am completat la sectiunea C, iar la tip asigurat am ales "5 - Pers. care beneficiaza de indemnizatie de crestere a copilului intre 2-3 ani"...si mi-a validat salriatul....o fi corect?

De asemenea, mai am un salariat cu CM de sarcina si lauzie,insa nu mi se pare corect ca la B.4 randul 7.- Bază Contribuție Individuală ASIGURĂRI SOCIALE plafonatăsi radul 8. Contribuție Individuală ASIGURĂRI SOCIALE sa nu existe nici o baza/respectiv suma pt ca salariatului oricum i se retine CAS pt CM.. In schimb, daca la sectiunea D, pe randul 15 trec 21 de zile CM sup. din FNUASS baza de calcul si suma aferenta CAS-ului pt CM este calculata,dar daca dau validare imi apare o groaza de erori...
A completat cineva pana acum in decl 112 CM pt sarcina si lauzie? ati intampinat asa ceva?

si eu am de completat decl 112 cm pentru sarcina si lauzie. Am facut asa: am introdus concediul medical in sectiunea D si in sectiunea C total zile la C3 (a fost in concediu toata luna ianuarie). Calculul s-a facut automat pentru baza 708, contributia 222 (se calculeaza 31.3% contributia individuala?
Problema mea e ca am ales la C1 10 si im da eroare "pt tipul de cod fiscal nu se poate alege 10 ca tip de asigurat. Cineve care se afla in acest caz, ce tip de asigurat a ales?




#412 myky_cb

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 9 Postari:

Postat 18 February 2011 - 04:00 PM

Vezi postareaAndrei G., la Feb 18 2011, 03:36 PM, a spus:

Ajutor :smile: dupa analiza PDF-ului am tras concluzia ca accidentele de munca si boli profesionale nu se datoreaza decat la CIM ... am presedinte asociatie locatari cu contract de administrare (deci nu CIM) nu retin contributia ... cum fac ca in decl 112 sa nu imi retina automat ...de ieri imi nenorocesc neuronul si nu reusesc ...calculeaza automat accidentele de munca , am ales asa:
Date identificare asigurat : 2. neasigurat concedii si indemnizatii/asigurari somaj
Sectiune A :
Tip asigurat 4- Cenzori memri in cons. de admin
Tip CM P2 -partial 2ore
Ore norma zilnica 8
Unde gresesc??
:thumbup:


debifezi "Contrib. fond garantare " (pe acelasi rand cu codul CAEN si tarif risc) iar la "datorii contrib. accidente de munca" selectezi N. Pt admin. completezi sectiunea C iar la tip contract alegi 18 - venituri profesionale din contracte/conv. civile



#413 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 18 February 2011 - 04:01 PM

daca stii si vrei sa raspunzi la problema ridicata de Andrei (si la altele), fa-o public fiindca asta e scopul acestui forum !

daca vrei sa dai lectii in particular, atunci locul tau nu este aici, fara suparare !!

asta-i toata controversa, nimic mai mult !

multumesc !

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 18 February 2011 - 04:05 PM




#414 myky_cb

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 9 Postari:

Postat 18 February 2011 - 04:04 PM

Vezi postareaOtilia Alupei, la Feb 18 2011, 04:58 PM, a spus:

atunci, raspunsul de la Dorica ce e ??
este gresit! CM-urile pt sarcina si lauzie se introduc in sectiune B!

Vezi postareaOtilia Alupei, la Feb 18 2011, 05:01 PM, a spus:

daca stii si vrei sa raspunzi la problema ridicata de Andrei, fa-o public fiindca asta e scopul acestui forum !

AM RASPUNS DRAGUTZA! NU MAI SARII ASA IN SUS!

CITESTE INAINTE SA COMENTEZI

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 18 February 2011 - 04:50 PM
eliminare citare integrala inutila




#415 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 18 February 2011 - 04:13 PM

te rog sa fii respectuoasa si fara ironii gratuite !! :thumbup: eu ti-am vb frumos !
am postat la 1 min dupa tine, adica aproape in acelasi timp, pe urma am vazut ca ai postat si ti-am aprobat mesajul.
era doar o explicatie suplimentara, nu ti-am cerut nimic anormal pt acest forum !

pt. a posta, foloseste fct ADDREPLAY in loc de REPLAY. In acest mod nu-ti mai apr in post mesajele citate integral, cand nu este necesar !

extras din regulament :
"Nu citati integral mesajului anterior! (Daca este necesar, citati portiunea de text la care faceti referire. Citarea integrala a unui post este acceptata daca mesajul citat nu este vizibil si nu se mai intelege altfel contextul). "

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 18 February 2011 - 04:45 PM




#416 Andrei G.

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 30 Postari:
  • Location:Sibiu

Postat 18 February 2011 - 04:29 PM

Multumesc Otilia si scuze neuronul ramas nu mai facea bine legatura spre acest topic . :smile:

@myky_cb multumesc pt. raspuns e mai corect sa vada toata lumea poate au accesi problema si nu au mess-ul nostru :good:

Am si CIM ...daca debifez cele doua contributii imi dispar de pe centralizator si nu e corect pt. ca datorez acele contributii la CIM .
Presedintele si cenzorii se incadreaza dupa parerea mea ln sectiunea A cum am descris in postul meu din mai multe motive (nu reiau au fost discutate in alt topic daca nu ma insel).

:thumbup: se pare ca se poate modifica manual campul din anexa 1.1 la 416. Contrib. de asig. pt. accidentye de munca si boli prof. , am introdus suma calculata de programul de salarii si am validat fara eroare! Astept luni sa o depun sa vad daca si Admin. Financiara o valideaza fara eroare.
Multumesc tuturor si nu va mai intepati ca nu are rost , Otilia este moderator si are dreptate in 99% din cazuri cand nu are se trece cu vederea :biggrin:
Andrei
--------------



#417 BITUCA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 76 Postari:
  • Location:BUCURESTI

Postat 18 February 2011 - 05:59 PM

Vezi postareaBITUCA, la Feb 18 2011, 02:29 PM, a spus:

stie cineva de ce declaratia 112 calculeaza baza de calcul pentru cias la concedii medicale altfel decat ce spune la lege ??

eu stiu asa : 2022 sal mediu brut x 35% = 708 lei * nr.zile medical / nr.zile lucratoare in luna.... deci pentru 5 zile medical eu am calculat 708 * 5 / 21 = 169 lei, dar declaratia 112 spune ca este eronat ..si propune suma de 153 ??? cum naiba calculeaza suma asta ???


revin cu rugamintea pentru cei care au completat declaratia 112 avand si concedii medicale... cum ati calculat baza de calcul pentru pensia la concediu medical ??? va rog !!

in alta ordine de idei am sunat la informatii contribuabil si n-au stiut sa ma "lumineze" dar au spus ca de luni incolo pe site-ul mf-ului va apare o NOUA VERSIUNE DE D112 !!! asa ca atentie !!! se pare ca ultima versinue (din 07.02.2011) are multe probleme !



#418 dacron

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 95 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 18 February 2011 - 06:10 PM

A aparut o noua versiune 18.02.2011



#419 JustJohnDoe

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 42 Postari:
  • Gender:Male

Postat 18 February 2011 - 06:14 PM

Este deja o versiune mai noua de azi:
http://static.anaf.ro/static/10/Anaf/declu...r4_18022011.pdf



#420 BITUCA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 76 Postari:
  • Location:BUCURESTI

Postat 18 February 2011 - 06:19 PM

da ! se pare ca au remediat problema !! ultima versiune buna este cea din 18.02.2011

raspuns la verificare prin java : E: asigurat (2) [idAsig = 2] sectiune asiguratB3 (1)
eroare regula: S60.1: B3_7 (153) = B3_7 calculat conform regulii (169)

deci e bine 169 !! si nu 153 cum calculase cu versiunea veche !

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 18 February 2011 - 06:45 PM
eliminare citare integrala, inutila







Similar Topics Collapse

7 useri citesc topicul

0 membri, 7 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL