Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Proiect privind întocmirea și completarea REVISAL - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 7

Salt la continut


Proiect privind întocmirea și completarea REVISAL


131 replies to this topic

Poll: inspector resurse umane (267 membri au votat)

activitatea curenta va este afectata de introducerea obligativitatii IRU pt intocm. si completarea REVISAL ?

Nu puteti vedea rezultatele acestui sondaj, pana cand nu votati . Va rugam sa va logati si sa va exprimati votul dvs. pentru a vedea rezultatele acestui sondaj.

in firma / firmele pt care lucrati exista IRU ?

Nu puteti vedea rezultatele acestui sondaj, pana cand nu votati . Va rugam sa va logati si sa va exprimati votul dvs. pentru a vedea rezultatele acestui sondaj.

daca modificarile legislative o impun, veti absolvi un curs de IRU ?

Nu puteti vedea rezultatele acestui sondaj, pana cand nu votati . Va rugam sa va logati si sa va exprimati votul dvs. pentru a vedea rezultatele acestui sondaj.

considerati corecta/normala introducerea obligativitatii IRU pt Revisal ?

Nu puteti vedea rezultatele acestui sondaj, pana cand nu votati . Va rugam sa va logati si sa va exprimati votul dvs. pentru a vedea rezultatele acestui sondaj.
Voteaza

#121 ionutro

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 114 Postari:

Postat 18 May 2011 - 12:14 PM

Din cate stiu eu nu a aparut nimic nou de la obligativitatea specializarii in resurse umane. Nu?



#122 Florin_76

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1877 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 18 May 2011 - 07:13 PM

Nici eu si nici cunostintele mele nu am vazut nimic in monitorul oficial.




#123 cuni

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 13 Postari:
  • Gender:Male

Postat 18 May 2011 - 09:02 PM

"c) acte doveditoare din care să rezulte calificarea de inspector de resurse umane și cunoștințe de operare PC a persoanelor care operează în registrele generale de evidență a salariaților"

daca se aplica proiectul, trebuie sa facem si cursuri de operare PC......

Cursul de IRU l-am facut si nu-mi pare rau.....
Asa ne vom trezi si cu obligativitatea medicinei muncii la o firma cu un angajat si cu protectia muncii...



#124 Florin_76

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1877 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 18 May 2011 - 10:17 PM

Daca a-ti facut cursul IRU recent , cred ca e suficient,medicina si protectia muncii oricum erau obligatorii si inainte.

Aceasta postare a fost editata de Florin_76: 18 May 2011 - 10:19 PM




#125 ionutro

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 114 Postari:

Postat 19 May 2011 - 01:28 PM

Nu cred ca ai nevoie de curs PC. Oricine in ziua de azi are cunostinte de operare PC.
"acte doveditoare din care să rezulte calificarea de inspector de resurse umane(virgula) și cunoștințe de operare PC.



#126 cuceritor

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 133 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 19 May 2011 - 05:16 PM

Vezi postareaionutro, la 19 May 2011 - 01:28 PM, a spus:

Nu cred ca ai nevoie de curs PC. Oricine in ziua de azi are cunostinte de operare PC.
"acte doveditoare din care să rezulte calificarea de inspector de resurse umane(virgula) și cunoștințe de operare PC.
La absolvirea unui curs IRU , cu o durata de 90 de ore, in Suplimentul Descriptiv al Certificatului de absolvire,
punctul B, este intitulat Competente profesionale dobandite si cuprinde cel putin urmatoarele rubrici:
- Intocmirea si gestionarea documentelor de evidenta a personalului;
- Organizarea recrutarii si selectarii personalului;
- Intocmirea statului de plata pentru personalul incadrat;
- Lucrul in echipa;
- Dezvoltarea profesionala;
- Oferirea informatiilor privind problemele de personal;
- Planificarea activitatii proprii;
- Administrarea bazei de date de evidenta a personalului utilizand PC -ul.
Cursul l-am efectuat in toamna anului 2010, iar Cerificatul de absolvire este acreditat de Ministerul Muncii,
Familiei si Egalitatii de Sanse si de Ministerul Educatiei, Cercetarii si Tineretului.

Aceasta postare a fost editata de cuceritor: 19 May 2011 - 05:23 PM




#127 cuni

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 13 Postari:
  • Gender:Male

Postat 19 May 2011 - 06:51 PM

Examenul il dau saptamana viitoare,dar discutand azi la firma de formare profesionala unde am facut cursul mi s-a dat urmatoarea lamurire:
1.Depun revisalul pentru firma mea: este suficienta calificarea IRU si decizia interna
2.Vreau sa depun pentru alta firma ca angajat cu timp partial,iar nu am nevoie de certificarea abilitatilor de operare PC
3.Vreau sa prestez serviciul respectiv ca societate: atunci se face dosarul cf. listei
- Caen la registru
- certificare IRU
- certificare utilizare PC
- copii contracte de prestari servicii la terti

Oricum pentru toate 3 situatiile trebuie sa depunem dosarul la ITM.
Asta mi s-a spus azi...maine e o alta zi!



#128 ela d

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 240 Postari:

Postat 23 May 2011 - 02:47 PM

Eu urmez acum cursurile IRU, miercuri am examen.Chiar daca nu se aproba proiectul respectiv, sunt incantata/multumita ca l-am facut.N-am invatat nou mare lucru, (le stiam pe toate, pentru ca lucrez in domeniu, nu c-as fi eu isteatza fok :thumbup: )dar contactul cu colegii de breasla si noutatile sau informatiile financiar-contabile sau RU pe care le-am aflat au fost c-an reclama de la mastercard "de nepretuit". Maine invat singura chestiune noua:cum se intocmeste un dosar de pensionare.Mi-am facut referatul de ieri, sper sa fie un test usor miercuri.



#129 forbidden

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 44 Postari:
  • Gender:Female

Postat 23 May 2011 - 07:43 PM

Vezi postareaela d, la 23 May 2011 - 02:47 PM, a spus:

Eu urmez acum cursurile IRU, miercuri am examen.
Bafta multa la examen!!!
Eu abia saptamana asta incep cursul... :thumbup:

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 24 May 2011 - 12:28 PM




#130 ionuca

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 57 Postari:
  • Gender:Female

Postat 24 May 2011 - 08:55 AM

Vezi postareaela d, la 23 May 2011 - 02:47 PM, a spus:

Eu urmez acum cursurile IRU, miercuri am examen.
Bafta la examen!!!
Sa ne povestesti cum a fost....

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 24 May 2011 - 12:29 PM




#131 codrina.ama

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 30 May 2011 - 06:45 PM

A aparut mult asteptata HG privind modigicarea GH 161/2006.
Se numeste HG 500/18 mai 2011 privind registrul general de evidenta a salariatilor si a fost publicata in Monitorul Oficial nr.372/27 mai 2011.
In HG exista doar mentiunea ca persoanele care completeaza si transmit registrul trebuiesc nominalizate prin decizie scrisa de catre angajator. In rest, nici o precizare despre atestat de inspector RU.



#132 Florin_76

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1877 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 31 May 2011 - 09:26 AM

Linkul catre HG 500 il gasiti aici : http://www.conta.ro/...nou-hg-5002011/

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 31 May 2011 - 11:56 AM
actualizare link







Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL