Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Proiect privind întocmirea și completarea REVISAL - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 5

Salt la continut


Proiect privind întocmirea și completarea REVISAL


131 replies to this topic

Poll: inspector resurse umane (267 membri au votat)

activitatea curenta va este afectata de introducerea obligativitatii IRU pt intocm. si completarea REVISAL ?

Nu puteti vedea rezultatele acestui sondaj, pana cand nu votati . Va rugam sa va logati si sa va exprimati votul dvs. pentru a vedea rezultatele acestui sondaj.

in firma / firmele pt care lucrati exista IRU ?

Nu puteti vedea rezultatele acestui sondaj, pana cand nu votati . Va rugam sa va logati si sa va exprimati votul dvs. pentru a vedea rezultatele acestui sondaj.

daca modificarile legislative o impun, veti absolvi un curs de IRU ?

Nu puteti vedea rezultatele acestui sondaj, pana cand nu votati . Va rugam sa va logati si sa va exprimati votul dvs. pentru a vedea rezultatele acestui sondaj.

considerati corecta/normala introducerea obligativitatii IRU pt Revisal ?

Nu puteti vedea rezultatele acestui sondaj, pana cand nu votati . Va rugam sa va logati si sa va exprimati votul dvs. pentru a vedea rezultatele acestui sondaj.
Voteaza

#81 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 11 April 2011 - 01:27 AM

Otilia, la ceccar noi platim anual obligatoriu 2 cursuri de pregatire profesionala continua, in plus fata de taxele fixe si variabile. Macar unul din aceste cursuri putea fi pentru noile modificari legislative-IRU. Nu cunosc contabil care sa nu fi transmis revisal, tu cunosti?
In plus, la infiintare am fost obligati sa avem anumite coduri CAEN ca obiect de activitate. Acum se mareste obiectul activ cu cele de IRU (cum spunea doiny). Doar ca modif la ONRC le platim tot noi. Mai mult, ne platim singuri obligatiile pentru contract munca incheiat cu firma de contabilitate ( in calitate de actionar si administrator sunt obligata sa ma asigur la sist pensii si sanatate, deci imi fac si CIM cu firma mea)
Daca faci un calcul minim vei vedea cam cati bani platim noi, in plus fata de cei ce nu platesc nimic pt ca nu sunt inscrisi in ceccar, sau care au CIM cu timp de munca partial, pentru care datoriile la stat sunt platite de firme. Pretul serviciului de conta a acelasi, ca doar e pret de piata, nu?!
Deci e normal ca eu sa fiu suparata ca platesc atat fara sa obtin nimic (nici macar sustinere pt schimbari legislative).



#82 Brigante

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 270 Postari:
  • Gender:Not Telling

Postat 11 April 2011 - 08:22 AM

Vezi postareaOtilia Alupei, la Apr 10 2011, 11:46 PM, a spus:

... cursuri de broderie nu organizeaza ?? :thumbup: sau de balet si bune maniere ....

Daca e autorizat de prietenii de la CNFPA, poate sa faca ce vrea muschii lui!




#83 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 11 April 2011 - 12:08 PM

Vezi postareamihaela_cva, la Apr 11 2011, 02:27 AM, a spus:

Otilia, la ceccar noi platim anual obligatoriu 2 cursuri de pregatire profesionala continua, in plus fata de taxele fixe si variabile.
da, Miha :smile: , dar cele 2 cursuri/an ar trebui sa fie pe profilul CECCAR, adica pe conta - nicidecum pe resurse umane.
... ca sa nu mai zic ca multi colegi considera anormal faptul ca un contabil face (de cele mai multe ori) si lucrarile de "ITM", dar acum vad ca e normal ca CECCAR sa organizeze cursuri de IRU in cadrul pregatirii profesionale continue a contabililor - in banii obligatorii de platit pt aceasta perfectionare profesionala ... :laugh:
parerea mea e ca oricum, daca va organiza curs de IRU (nu-i nimic rau in asta, e doar hilar ! ) mira-m-as sa fie in banii pe care deja ii platiti, eu cred ca cele 2 cursuri anuale sunt pt pregatirea in meseria de contabil - nu pt. altceva si de aceea spun ca f. probabil va fi curs separat de cele 2 - deci pe alti bani ! ma rog, veti vedea ... :biggrin:

aaa, inca ceva, Miha :
pt cei cu CIM partial, datoriile platite de firme sunt tot din munca celor cu CIM (ca banii nu cad din cer), doar ca ei nu factureaza - insa per total firmele beneficiare ale serviciilor de conta platesc cam la fel, in suma respectiva fiind toate ctb. pe care le platiti si voi, mai putin cotele aferente CECCAR - care se regasesc doar in facturile membrilor CECCAR (ca nici la voi nu cad din cer banii, ci vin tot de la clienti) si alte chelt. specifice unei firme de conta si care maresc suma facturata clientului fata de costurile unui angajat cu CIM partial.
apoi, a fi sau a nu fi membru CECCAR este optiunea personala a fiecarui contabil, iar cine se inscrie in acest organism stie f bine de la inceput la ce se inhama, astfel ca nemultumirile ulterioare nu prea mai au rost. eu si mii de altii ca mine - angajati cu CIM-uri - suntem dovada vie ca se poate profesa conta si fara CECCAR :smile:

facem ce facem si iar o luam cu minunatul organism ... iar deviem discutia chiar daca in topic NU e vb despre CECCAR, ci despre o hot. de guvern in domeniul resurselor umane !!

deja suntem off topic, dragilor :thumbup: poate ne oprim si revenim la "cestiunea" prevederilor proiectului de hotarare, da ? asta daca mai e ceva de zis in plus fata de ce s-a spus deja :laugh:



#84 Brigante

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 270 Postari:
  • Gender:Not Telling

Postat 11 April 2011 - 04:37 PM

Va rog sa va uitati la sondaj:

* 69.92% sunt afectati de aceasta masura
* 80.45% nu au IRU in firma
* 77.44% considera incorecta obligativitatea IRU in firma

* 25.58% din totalul mesajelor pe acest topic sunt mesajele doamnei Otilia (28 din 86)

Am si eu dreptul sa sustin ca este o masura care frizeaza prostia, indiferent de parerea moderatorilor, pe care, in alte situatii, ii apreciez.



#85 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 11 April 2011 - 07:17 PM

Brigante, stai putin, ca m-ai pierdut !! :agree:
cine te opreste sa-ti spui parerea ?? te-am oprit eu, cumva ??
am oprit pe cineva sa se exprime atata timp cat o face in respectul regulamentului acestui forum ??

chiar nu inteleg ce vrei sa zici cu ultimul tau mesaj, cu rezultatele sondajului pe care mi le fluturi sub nas si pe care le stiu f bine, le urmaresc zilnic desi mi-am dat seama din prima zi cum va fi...
n-am inteles ce-i cu proportia mesajelor mele in topic (text bolduit !! wow :smile: ) ... te rog sa explici, ca sa nu cred ca e ceva personal si ca ti se pare ca scriu prea mult aici (sau poate in general ...) :laugh:

zici : "Am si eu dreptul sa sustin ca este o masura care frizeaza prostia, indiferent de parerea moderatorilor" .. adica ??
:smile: te-am oprit eu sa-ti spui parerea - pe care, de altfel ti-ai si sustinut-o deja in 6+1 mesaje ? :thumbup:

am zis eu ca e o masura minunata sau am zis ca o putem rasturna in favoarea noastra si atata tot ??

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 11 April 2011 - 07:20 PM




#86 Brigante

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 270 Postari:
  • Gender:Not Telling

Postat 12 April 2011 - 12:03 PM

D-na Otilia
Recunosc, nu m-a oprit nimeni sa-mi spun parerea.
Eu sustin ca masura este aberanta. Eu, dar si majoritatea forumistilor (vedeti sondajul).
Cu tot respectul pentru munca pe care o depuneti pe acest forum (saru'mana), cred ca de data asta v-ati pierdut impartialitatea.
Eu nu vad cum se poate intoarce aceasta masura in favoarea noastra, a contabililor. Cred, sincer, ca nu ar trebui adoptata aceasta masura, indiferent de impactul asupra celor care pot organiza asemenea cursuri si sunt deja autorizati de CNFPA, sau sunt fosti ITM-isti si si-au pierdut obiectul muncii.
Zau ca as prefera sa fac curs de balet sau de broderie, nu de IRU.



#87 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 12 April 2011 - 12:42 PM

http://www.manager.ro/articole/legislatia-...firme-6674.html
nu este reclama, sper sa nu imi atrag vreo penalizare- este un articol referito la acest mult-discutat proiect hg

Ministerul Muncii, Familiei si Protectiei Sociale a lansat spre dezbatere un proiect de Hotare de Guvern privind intocmirea si completarea registrului general de evidenta a salariatilor. Consiliul National al Intreprinderilor Private Mici si Mijlocii din Romania (CNIPMMR) considera ca, in actuala forma, proiectul sporeste birocratia si poate mari costurile anuale ale firmelor din sector cu pana la 2,8 miliarde de lei.
....
Potrivit CNIPMMR, obligatiile prevazute de proiectul de H.G. si stabilite in sarcina microintreprinderilor si intreprinderilor mici genereaza cheltuieli suplimentare semnificative pentru acestea, in oricare din urmatoarele cazuri:
- Cheltuieli de 4.632 lei/an pentru angajarea unui salariat specializat.
- Cheltuieli de minim 3.000 lei/an pentru incheierea unui contract de prestari servicii cu un prestator inregistrat la inspectoratul teritorial de munca.
- Cheltuieli de minim 2.348 lei/an pentru specializarea unui salariat actual si suplimentarea salariului acestuia pentru munca suplimentara.

Consiliul estimeaza ca proiectul de H.G. va avea ca efect suplimentarea cheltuielilor sectorului IMM-urilor cu sume intre 1 si 2,7 miliarde de lei pe an.




#88 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 12 April 2011 - 03:27 PM

Vezi postareaBrigante, la Apr 12 2011, 01:03 PM, a spus:

... cred ca de data asta v-ati pierdut impartialitatea.

IMPUSCA-MA :thumbup: , ca tot nu inteleg unde mi-am pierdut impartialiltatea ... adica, te rog spune-mi de partea cui crezi tu ca sunt de vreme ce nu-s impartiala :laugh:

Vezi postareaBrigante, la Apr 12 2011, 01:03 PM, a spus:

Eu nu vad cum se poate intoarce aceasta masura in favoarea noastra, a contabililor.
cum se poate intoarce aceasta masura abuziva, in favoarea contabililor, am explicat deja in mod repetat, cred ca ai omis acele mesaje si de aceea o sa dau 2 ex. concrete :
1. stiu o persoana de conta care isi propunea sa faca un curs de IRU de ceva vreme, dar a tot amanat, insa acest proiect de hotarare a mobilizat-o si iata ca face acum ce a tot lasat pe "maine" de cateva luni, iar asta-i o rasturnare in favoarea contabilului (nu sunt eu persoana, ca eu m-am inscris la cursuri inainte de aparitia proiectului, v-am zis :biggrin: )
2. la pct. 2 intru si eu : un contabil care are si pregatire dovedita = cu diploma(e) in domeniul RU, are o portita de scapare = angajare in caz ca isi pierde serviciul pe conta, se poate incadra ca IRU sau chiar ca manager RU, fie si pt o per. limitata = pana isi gaseste din nou de munca pe conta, deci nu crapa de foame in casa - ca sa zic asa - fiindca nu mai stie sa faca si altceva sau nu are diplomele necesare la angajare, chiar daca efectiv stie sa faca lucrari de RU ...
altfel, isi poate consolida pozitia in firma avand si aceste studii in plus fata de conta, daca nu chiar renegocia o marire de salariu, iar cand va dori sa-si schimbe slujba/firma la care lucreaza, CV-ul ii va arata mai bine cu diplomele de RU in el, va asigur ca un potential angajator nu va ramane indiferent la plusul de calificare - chiar daca va face pe indiferentul, acum pe bune ...

cred cu tarie ca, cu cat vom avea mai multe calificari cu atat mai usor ne va fi in viata profesionala si daca va fi sa "cadem" nu ne vom lovi rau, ba chiar deloc - in unele cazuri.

dragilor, va marturisesc ca vreau sa fac si cursul de inspector protectia muncii (exista asa ceva, am vazut pe net) dupa ce le termin pe astea 2 (IRU si MRU), apoi o ma duc si la cel de formator = trainer !
cu toate aceste calificari FF usor de obtinut (circa 1.500 - 1.600 lei in total, doar cateva saptamani de scoala, cu materie lejera) - iata un alt avantaj major - mi-am asigurat "spatele" in caz ca nu ma mai tin nervii pt. conta (ceea ce se cam profileaza de vreo 2 ani incoace). luna trecuta am facut 50 de ani si ma simt cam vlaguita dupa circa 20 de ani de contabilitate si, mai ales, fiscalitate, dupa atatea controale haiducesti ale garzii financiare. daca va fi sa ma las de tot, o voi face reorientandu-ma pe RU - o meserie de doamna si mai putin stresanta decat fiscalitatea :smile:

deci, cam asa se poate intoarce acesta prevedere legala abuziva in favoarea contabilului, insa despre asta am mai vb in mesajele anterioare. faza e sa reusim sa vedem partea plina a paharului, acolo unde ea exista cu adevarat ! :smile:

Vezi postareaBrigante, la Apr 12 2011, 01:03 PM, a spus:

Zau ca as prefera sa fac curs de balet sau de broderie, nu de IRU.
:biggrin: vin si eu !

cat priveste articolul din link, costurile mi se par mult exagerate si am explicat de ce cred asta intr-un mesaj anterior unde am avansat cu totul alte calcule !
a azvarli pe piata asemenea sume mi se pare a semana panica cu tot dinadinsul, parerea mea ...

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 12 April 2011 - 04:00 PM




#89 Brigante

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 270 Postari:
  • Gender:Not Telling

Postat 12 April 2011 - 05:52 PM

IMPUSCA-MA :thumbup: , ca tot nu inteleg unde mi-am pierdut impartialiltatea ...


Cu mare placere!!!

Aceasta postare a fost editata de Brigante: 12 April 2011 - 05:52 PM




#90 cuni

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 13 Postari:
  • Gender:Male

Postat 12 April 2011 - 07:08 PM

Vezi postareaBrigante, la Apr 12 2011, 07:03 AM, a spus:

D-na Otilia
... sau sunt fosti ITM-isti si si-au pierdut obiectul muncii.
Pentru a respecta regulile forumului nu o sa dau numele socitatii la care am fost azi pentru a incepe cursul de IRU ( a costat 450 lei cu reduceri),dar a fost interesant sa dau peste fosta mea inspectoare de la ITM(care iesise la pensie in dec.2010) si o alta colega de-a ei,mai tanara, care faceau pe profesoarele la acest curs..... pana aici nimic neobisnuit.
Cea tanara mi-a soptit discret daca nu ma intereseaza sa se ocupe ea de " tot rahatul cu ITM-ul,ca oricum nu ai cunostiintele mele pe acolo.... Si cat ar insemna asta ca bani doamna?... E... acolo de-o ciocolata! daca vii cu mai multe firme o lasam la 150-200 de firma..."

Oricum toata droaia de stampile care o traim zi de zi este facuta pentru a exista acesti indivizi, nevestele lor, copii si copii copiilor lor, cu tot neamul lor!
Amin!

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 13 April 2011 - 12:20 PM




#91 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 12 April 2011 - 07:33 PM

Mai, mai, potoliti-va, nu va mai "impuscati" atata, ca avem nevoie de voi :smile:.
:thumbup: ia uitati-va aici, ca probabil pe asta ati uitat-o deja:

HG 955/2010 pentru modificarea si completarea Normelor metodologice de aplicare a prevederilor Legii securitatii si sanatatii in munca nr. 319/2006, aprobate prin Hotararea Guvernului nr. 1.425/2006, publicata in MO 661/27.09.2010
Incepand cu data de 1 iulie 2011, serviciul intern de prevenire si protectie a muncii trebuie sa fie format din lucratori care au contract individual de munca cu norma intreaga incheiat cu angajatorul - cf. art.23 alin.3

Vezi postareaOtilia Alupei, la Apr 12 2011, 04:27 PM, a spus:

dragilor, va marturisesc ca vreau sa fac si cursul de inspector protectia muncii (exista asa ceva, am vazut pe net) dupa ce le termin pe astea 2 (IRU si MRU), apoi o ma duc si la cel de formator = trainer !
ai dreptate, si aceste cursuri trebuiesc facute
,,Art. 16. (1) In cazul intreprinderilor cu pana la 9 lucratori inclusiv, angajatorul poate efectua activitatile din domeniul securitatii si sanatatii in munca, daca se indeplinesc cumulativ urmatoarele conditii:
a) activitatile desfasurate in cadrul intreprinderii nu sunt dintre cele prevazute in anexa nr. 5;
b) angajatorul isi desfasoara activitatea profesionala în mod efectiv si cu regularitate in intreprindere si/sau unitate;
c) angajatorul a urmat cel putin un program de pregatire in domeniul securitatii si sanatatii in munca, cu o durata minima de 40 de ore si conținutul prevazut in anexa nr. 6 lit. A, fapt care se atesta printr-un document de absolvire a programului de pregatire.
2) In situatia in care nu sunt indeplinite conditiile prevazute la alin. (1), angajatorul trebuie sa desemneze unul sau mai multi lucratori ori poate organiza serviciul intern de prevenire și protectie si/sau poate sa apeleze la servicii externe, in conditiile prezentelor norme metodologice.
(3) In cazul in care angajatorul/lucratorii desemnați/serviciile interne de prevenire si protectie nu au capacitatile si aptitudinile necesare pentru efectuarea tuturor activitatilor de prevenire si protectie prevazute la art. 15, angajatorul trebuie sa apeleze la servicii externe pentru acele activitati de prevenire si protecție pe care nu le poate desfasura cu personalul propriu."

Aceasta postare a fost editata de Lexiroxi: 12 April 2011 - 07:40 PM




#92 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 13 April 2011 - 12:39 PM

Vezi postareacuni, la Apr 12 2011, 08:08 PM, a spus:

Cea tanara mi-a soptit discret daca nu ma intereseaza sa se ocupe ea de " tot rahatul cu ITM-ul,ca oricum nu ai cunostiintele mele pe acolo.... Si cat ar insemna asta ca bani doamna?... E... acolo de-o ciocolata! daca vii cu mai multe firme o lasam la 150-200 de firma..."
"nu-i nebun cine cere, e nebun cine da !! " zice o vorba inteleapta ! :smile: banii astia nu-i da nimeni lunar pt o firma care nu are operatiuni ! sigur ca pt. una care are, cum ar fi o firma de constructii, de ex., cu miscari de personal semnificative uneori, suma se justifica prin operatiunile efectuate.
totul este, pana la urma, un joc al cererii si ofertei serviciilor de RU.
deci, dragilor, in loc sa "jelim", mai bine haideti sa facem noi cursurile necesare si sa le luam "prajiturica" de la gura :smile:

"bomboana de pe coliva" mi se pare, intr-adevar, ce zice Lexiroxi !! :laugh:
devine problematic mai ales faptul ca serviciul intern de prevenire si protectie a muncii trebuie sa fie format din lucratori care au contract individual de munca cu norma intreaga incheiat cu angajatorul, la firme cu > 9 salariati ! am inteles bine ? :thumbup:

@brigante, te rog din nou sa explici pe ce ti-ai bazat acuzatia ca nu sunt impartiala, ironia gratuita din mesajul tau precedent nu ajuta cu absolut nimic, nu face decat sa arate un atac la persoana fara rost si de netolerat.

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 13 April 2011 - 12:48 PM




#93 HANDA76

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 261 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 13 April 2011 - 01:23 PM

Vin si eu cu o adaugare.. exista un proiect de lege pentru legea fundamentala a deseurilor:
Iata ce scrie la art 22:
Art. 22

(3) Deținătorii/producătorii de deșeuri persoane juridice, comercianții precum și
operatorii economici prevăzuți la alin. (2) au obligația să desemneze o persoană, din
rândul angajaților proprii, care să urmărească și să asigure îndeplinirea obligațiilor
prevăzute de prezenta lege sau să delege această obligație unei terțe persoane.
(4) Persoanele desemnate, prevăzute la alin. (3) trebuie să fie instruite în domeniul
gestiunii deșeurilor inclusiv a deșeurilor periculoase, ca urmare a absolvirii unor
cursuri de specialitate.

In curand deci vom fi nevoiti sa avem cursuri de calificare pentru orice...

Fisiere atasate





#94 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 13 April 2011 - 02:05 PM

Vezi postareaHANDA76, la Apr 13 2011, 02:23 PM, a spus:

In curand deci vom fi nevoiti sa avem cursuri de calificare pentru orice...
da, HANDA, asa se pare :smile: ai perfecta dreptate !
cu toate astea, eu cred ca e normal ca in unele domenii, cum e, de ex., asta cu deseurile sau cel cu protectia muncii, chiar sa existe calificarea necesara dovedita cu acte, ea avand un grad mult mai mare de specificitate decat completarea unui program informatic relativ simplu - cum e Revisa-ul - pe care se cere calificare de RU.

multumim mult pt atentionare :thumbup:

:smile:



#95 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 14 April 2011 - 03:06 PM

suport curs IRU

Fisiere atasate





#96 cuni

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 13 Postari:
  • Gender:Male

Postat 14 April 2011 - 04:07 PM

Vezi postareaOtilia Alupei, la Apr 14 2011, 10:06 AM, a spus:

suport curs IRU

Bun... si dupa ce facem cursul... ne inscriem la ITM.. mai dam un examen acolo?
Stie cineva care sunt pasii pentru a fi recunoscuti?



#97 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 14 April 2011 - 07:00 PM

scrie in proiectul de hg, dar daca vrei informatii sigure 100% astepti pana se legifereaza



#98 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 15 April 2011 - 09:15 AM

Vezi postareacuni, la Apr 14 2011, 05:07 PM, a spus:

Bun... si dupa ce facem cursul... ne inscriem la ITM.. mai dam un examen acolo?

am spus deja .... in postul nr. 68, chiar la acest topic !
dragilor, mai cititi si voi topicul inainte de a pune intrebari, ca poate s-a raspuns la ce vreti sa stiti ! off... :thumbup:

Vezi postareaOtilia Alupei, la Apr 6 2011, 09:54 PM, a spus:

inspectorii NU mai sunt acreditati de catre ITM, asta se facea anual doar pt completarea carnetelor de munca la sediul firmelor, insa cum carnetele de munca s-au desfiintat, ITM nu mai are ce sa accepte sau nu, cursurile acreditate de CNFPA fiind implict autorizate de Min. Muncii si Min. Educatiei, iar ITM-urile sunt subunitati ale Min. Muncii :smile: , deci relatie de subordonare. aceste lucruri mi-au fost confirmate chiar si de catre ITMB. :biggrin:

in proiect nu scrie de nici un examen ulterior - motivele mi se par logice si de bun simt. se vb. doar de depunerea unui dosar pt luare in evidenta, dar Mihaela are mare dreptate : trebuie sa asteptam forma finala a hotararii fiindca ne putem trezi cu surprize. :smile:



#99 iuli73

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 148 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Pitesti

Postat 15 April 2011 - 09:38 AM

M-am inscris si eu la un curs IRU in Pitesti , ma costa 400 lei,curs de perfectionare a cunostintelor unde se presupune ca avem habar de notiuni de baza si vorbim strict de modificarile aduse de noul cod al muncii,modificarile cu legea sindicatelor si a contractelor col de munca ,plus cazuri practice,fiecare intrebam:cum rezovam x probl cu angajatul cutare care nu-si face treaba,toti suntem economisti care au ba frma proprie,ba firme si colaborari, ba angajatori cu angajati si implicit diverse probleme,chiar nu mi se pare pierdere de timp,o multime de informatii noi aflu si chichite de care mai departe ma voi folosi cu siguranta.Voi cere la firmele cliente o suma pentru a-mi acoperi acest curs si introducere noului cod CAEN pe firma



#100 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 15 April 2011 - 10:37 AM

... despre asta va tot zic :thumbup:
bravo, Iuli, asa se rezolva lucrurile rasturnand o sit. rea in una buna ! :biggrin:






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL