Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Proiect privind întocmirea și completarea REVISAL - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 4

Salt la continut


Proiect privind întocmirea și completarea REVISAL


131 replies to this topic

Poll: inspector resurse umane (267 membri au votat)

activitatea curenta va este afectata de introducerea obligativitatii IRU pt intocm. si completarea REVISAL ?

Nu puteti vedea rezultatele acestui sondaj, pana cand nu votati . Va rugam sa va logati si sa va exprimati votul dvs. pentru a vedea rezultatele acestui sondaj.

in firma / firmele pt care lucrati exista IRU ?

Nu puteti vedea rezultatele acestui sondaj, pana cand nu votati . Va rugam sa va logati si sa va exprimati votul dvs. pentru a vedea rezultatele acestui sondaj.

daca modificarile legislative o impun, veti absolvi un curs de IRU ?

Nu puteti vedea rezultatele acestui sondaj, pana cand nu votati . Va rugam sa va logati si sa va exprimati votul dvs. pentru a vedea rezultatele acestui sondaj.

considerati corecta/normala introducerea obligativitatii IRU pt Revisal ?

Nu puteti vedea rezultatele acestui sondaj, pana cand nu votati . Va rugam sa va logati si sa va exprimati votul dvs. pentru a vedea rezultatele acestui sondaj.
Voteaza

#61 katisibianu

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 5 Postari:
  • Location:Cluj-Napoca
  • Interests:ezoterie

Postat 05 April 2011 - 09:39 AM

Vezi postareaOtilia Alupei, la Apr 4 2011, 11:35 AM, a spus:

daca ai un mental care-ti permite sa vezi partea plina a paharului in locul partii goale, sa descoperi partea buna a unei situatii rele, atunci este posibil sa transformi o obligativitate care te calca pe nervi intr-o oportunitate acceptata de buna voie si care iti poate oferi o sansa in plus in viitor. :thumbup:

in cazul de fata, dupa cum deja a mentionat @dacron, firmele de cursuri s-au orientat si au introdus la abilitatile formate de curs si pe cea de "Administrarea bazei de date de evidență a personalului utilizând PC-ul", deci impusca 2 iepuri dintr-o lovitura :smile:


Ai dreptate, dar o sa avem nevoie de o diploma de "transformator din obligativitate in oportunitate" in viitorul de care pomenesti cu optimism.



#62 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 05 April 2011 - 10:56 AM

oameni buni, :thumbup:

e f clar ca nu va obliga nimeni sa va perfectionati profesional - in primul rand pt voi - e dreptul vostru sa nu o faceti si e strict problema fiecaruia cum isi gestioneaza viata profesionala, dar, daca proiectul acesta devine hotarare (si are toate sansele sa devina), va trebui sa va asumati faptul ca nu veti mai putea opera in Revisal, ca prim pas, asta-i tot !

noul cod al muncii intra in vigoare la sfarsitul lunii aprilie si eu cred ca pana atunci acest proiect va fi adoptat, ceea ce inseamna ca probabil incepand cu 1 mai va trebui sa avem dreptul (dat calificarea ceruta) de a lucra in Revisal, ca o prima conditie - daca aceasta cerinta nu s-o extinde si la alte operatiuni ce tin de resurse umane.
deci, cine vrea sa acopere si latura asta profesionala, este necesar sa obtina aceasta calificare, care, din fericire, e f usor de obtinut fata de alte calificari cum ar fi de ex. expert contabil sau consultant fiscal.

specializarea pe care o aveti deja - aceea de contabil, nu v-o ia nimeni si nu v-o ingradeste nimeni, puteti continua f bine sa profesati doar pe aceasta felie, daca nu vreti si resurse umane
oricum nu era treaba contabilului sa faca si munca de IRU - dar o faceam multi dintre noi la cerere/necesitate fara a avea vreo instruire "oficiala".

parerea mea ... :wink:




#63 HANDA76

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 261 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 05 April 2011 - 12:14 PM

Eu am absolvit acum multi ani un curs de operare PC, insa din pacate nu mai am diploma... o sa merg sa cer duplicat..
(desi m-am mai specializat intre timp, au trecut aproape 12 ani de la absolvire...)
Am insa o diploma de contabilitate asistata pe calculator, oare poate fi acceptata?
Iar cursul de IRU il voi incepe la sf lui aprilie, si dureaza 2 luni
Insa nu cred ca vor fi prea multi absolveni de astfel de cursuri la intrarea in vigoare a obligativitatii..
Si atunci ce facem?



#64 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 05 April 2011 - 01:40 PM

in forma actuala, proiectul da termen de 60 zile pt completarea cu elementele de natura salariala a datelor existente (salariati existenti), deci mai e timp. apoi, daca nu sunt operatiuni in Revisal, nu avem nevoie de IRU.

exista firme de pregatire profesionala a adultilor care au cursuri de mai mica durata, adica mai dense.
am vazut pe net si cursuri intensive de cateva zile .... o saptamana ... in general, cursurile trebuie sa aiba intre 40-50 ore ca sa fie acreditate, insa la clasa se fac efectiv circa 20-25 ore, iar restul o reprezinta timpul de alocat temelor pt acasa, studiului individual pe materialele date la curs.



#65 doiny

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 631 Postari:

Postat 06 April 2011 - 08:42 PM

Cred ca ar fi necesare sa publice si normele de aplicare , sa vina cu niste completari, care unitati sunt acreditate sa pregateasca inspectori Itm ,
am auzit ca acestia ar trebui acreditati de ITm si in plus care firme se pot inscrie la ITM (cu ce anume CAEN ) pentru a putea transmite Revisalul.
Cred ca mai dureaza pana va deveni functional.



#66 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 06 April 2011 - 08:54 PM

sunt acreditate sa pregateasca profesional adultii (in orice domeniu, nu numai resurse umane) firmele care au acreditarea CNFPA si, ca urmare, se afla pe lista publicata pe site-ul CNFPA

inspectorii NU mai sunt acreditati de catre ITM, asta se facea anual doar pt completarea carnetelor de munca la sediul firmelor, insa cum carnetele de munca s-au desfiintat, ITM nu mai are ce sa accepte sau nu, cursurile acreditate de CNFPA fiind implict autorizate de Min. Muncii si Min. Educatiei, iar ITM-urile sunt subunitati ale Min. Muncii :thumbup: , deci relatie de subordonare. aceste lucruri mi-au fost confirmate chiar si de catre ITMB. :biggrin:

sigur nu va deveni functional maine, dar nici mult nu mai dureaza, parerea mea ... :smile:

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 06 April 2011 - 08:57 PM




#67 doiny

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 631 Postari:

Postat 07 April 2011 - 09:42 AM

Coduri CAEN noi
aprobate in sedinta Biroului permanent al Consiliului Superior CECCAR din 01 aprilie 2011


Cod CAEN
Descriere

7830
Servicii de furnizare și management a forței de muncă

8211
Activități combinate de secretariat

8219
Activități de fotocopiere, de pregătire a documentelor și activități specializate de secretariat


Multa bafta tuturor .

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 09 April 2011 - 11:28 AM




#68 DR

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 639 Postari:
  • Gender:Female

Postat 07 April 2011 - 03:14 PM

am diploma din 2009...... :biggrin:



#69 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 07 April 2011 - 04:12 PM

asta e chiar culmea, acum ne trebuie si atestare pe calculator????!!!



#70 dannad001

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 224 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 07 April 2011 - 04:29 PM

Parca in proiect scrie ceva de genul "...calificare IRU si sa detina cunostiinte de PC..." .

Pentru calificare iti trebuie certificat/adeverinta/diploma iar pentru PC probabil cu o diploma de studii superioare (cine are) s-ar rezolva fiindca de ani multi in facultate se invata cate ceva si despre calculator.



#71 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 07 April 2011 - 04:49 PM

asa speram si eu, dar cand vad ca doiny scrie de ecdl--iar pe site la ei eu nu gasesc nimic in craiova...mi-e scarba de toate asa-zisele "cursuri" de trebuie sa le facem si de situatia de azi, conducatorii nostri cumpara diplome de facultate iar noi facem cursuri la greu



#72 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 07 April 2011 - 04:57 PM

si ceccar-ul asta la ce ne ia banii? nu fac nimic sa ne reprezinte? unde au vazut ei contabil care nu stie operare calculator? chiar si pt resurse umane... tot platim cursuri la ei de pregatire profesionala, sa fi facut macar curs resurse umane



#73 dacron

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 95 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 07 April 2011 - 06:59 PM

Chiar ne trebuie ecdl ? Un atestat - eliberat de un furnizor de formare profesionala a adultilor - recunoscut de Ministerul Muncii o fi suficient?



#74 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 09 April 2011 - 11:40 AM

doiny, :smile: nu mai fa reclama neautorizata (link-uri cursuri) ca ramai fara drept de a posta, doar stii f bine ca nu e voie !

dragilor,
cu voia d-nei lector a cursului de manager resurse umane pe care il urmez, va postez suportul de curs
am mai gasit si alte suporturi de curs pe net si daca sunt acolo ca documente de sine statatoare, inteleg ca nu incalcam legea dreptului de autor, asa ca vi le postez si pe acelea, ca sa va faceti o idee despre ce se invata pe acesta tema in diverse locuri din tara asta (inclusiv pe la facultati)

mi-a dat si mihaela_cva un suport de curs, l-am pus initial la modele alaturi de alte docum. de la ea, il mut acum aici si pe acela

in total sunt 5 materiale despre managementul resurselor umane :thumbup:

luni voi intra in posesia suportului de curs pt IRU si daca mi se va permite (cred ca da ! ) il voi posta si pe acela aici :smile:

Fisiere atasate





#75 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 09 April 2011 - 02:04 PM

Multumim mult Otilia pt. materiale postate si de asemenea, multumiri Mihaelei !
:thumbup:

Dana




#76 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 09 April 2011 - 02:06 PM

cu placere!



#77 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 09 April 2011 - 03:13 PM

si eu "cu placere" :biggrin: , dragilor !

la "mine", cursul e pe baza de discutie libera a suportului de curs (si nu numai), adica citim acasa si apoi vb la clasa :biggrin:

cine nu are banuti sa mearga la acest fel de curs (sau nu-i trebuie diploma acum), dar vrea sa aiba mai multe cunostinte in domeniu, poate citi f bine aceste materiale si astfel se poate perfectiona profesional, insa fara patalama.
sigur ca daca, vreodata, va dori sa aiba si diploma, parcurgerea materiei va fi mult mai usoara - ea fiind deja studiata (poate si practicata) :thumbup:

... asa m-am gandit cand am decis sa caut pe net si sa (va) postez cursurile gasite ...
+ cel de la Miha + cel de la mine (figurativ vb, ca nu le-am facut noi)

spor la invatat ! :smile:



#78 cristina5859

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1152 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 10 April 2011 - 02:24 PM

Multumim, Otilia si Mihaela ! :thumbup: :smile:
Imaginatia este mai importanta decat cunoasterea. Cunoasterea este limitata, imaginatia inconjoara lumea .



#79 dragosdana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 136 Postari:

Postat 10 April 2011 - 06:31 PM

Vezi postareamihaela_cva, la Apr 7 2011, 05:57 PM, a spus:

si ceccar-ul asta la ce ne ia banii? nu fac nimic sa ne reprezinte? unde au vazut ei contabil care nu stie operare calculator? chiar si pt resurse umane... tot platim cursuri la ei de pregatire profesionala, sa fi facut macar curs resurse umane
am vorbit la ceccar timis si mi s-a promis ca vor organiza ei acest curs



#80 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 10 April 2011 - 10:46 PM

:smile: f tare !! CECCAR face cursuri de "ITM" :thumbup:

dar cand e rost de niste banuti in plus, se gasesc solutii de unde nu te astepti ...

... cursuri de broderie nu organizeaza ?? :smile: sau de balet si bune maniere ....

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 10 April 2011 - 10:47 PM







Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL