Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Proiect privind întocmirea și completarea REVISAL - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


Proiect privind întocmirea și completarea REVISAL


131 replies to this topic

Poll: inspector resurse umane (267 membri au votat)

activitatea curenta va este afectata de introducerea obligativitatii IRU pt intocm. si completarea REVISAL ?

Nu puteti vedea rezultatele acestui sondaj, pana cand nu votati . Va rugam sa va logati si sa va exprimati votul dvs. pentru a vedea rezultatele acestui sondaj.

in firma / firmele pt care lucrati exista IRU ?

Nu puteti vedea rezultatele acestui sondaj, pana cand nu votati . Va rugam sa va logati si sa va exprimati votul dvs. pentru a vedea rezultatele acestui sondaj.

daca modificarile legislative o impun, veti absolvi un curs de IRU ?

Nu puteti vedea rezultatele acestui sondaj, pana cand nu votati . Va rugam sa va logati si sa va exprimati votul dvs. pentru a vedea rezultatele acestui sondaj.

considerati corecta/normala introducerea obligativitatii IRU pt Revisal ?

Nu puteti vedea rezultatele acestui sondaj, pana cand nu votati . Va rugam sa va logati si sa va exprimati votul dvs. pentru a vedea rezultatele acestui sondaj.
Voteaza

#21 Florin_76

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1877 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 25 March 2011 - 10:57 PM

Legat de resurse umane , ma intreb un singur lucru ce fac cu acele 3 firme care au aceeasi salariati de 4-5 ani si care din ian pana in dec eu pot face linistit statul de salariu stiind ca nu o sa se modifice , decat in caz de forta majora ?



#22 SERBAN MARIANA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 789 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:BUCURESTI

Postat 28 March 2011 - 06:35 AM

Vezi postareaiuli73, la Mar 25 2011, 04:33 PM, a spus:

Eu m-am gandit sa nu fac cursul de inspector de RU,sa las la latitudinea angajatorilor sa-si gaseasca fiecare om pentru acest fel de serviciu,mai scap si eu de aceste griji legate de "resurse umane"si am timp sa mai gasesc alte colaborari cu alte firme,sa lucrez numai conta,cenzorate diverse,bilanturi de lichidare,ma degrevez de partea asta a salariatilor.Ce ziceti e bine?

-eu zic ca nimeni nu vrea sa plateasca un inspector resurse umane sau o societate care la un act aditional iti ia cel putin 50 lei sau mai mult daca se deplaseaza la sediu ,cand poate avea un contabil care sa le faca pe toate sau o societate de contabilitate.
-acest lucru este valabil pentru societatile care au mai multi angajati dar cand ai 1-10 angajati nu cred ca este cazul.

RIANA784


Treburile ce se pot indeplini cu blandete niciodata nu dau gres



#23 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 28 March 2011 - 11:51 AM

dragilor,

chiar nu inteleg ce treaba are CECCAR-ul in faza asta cu IRU, legatura e de tip "boul si tangoul" ... si seamana a fixatie pe CECCAR care n-are nimic de-a face cu ITM.
aaa, ca membrii lui accepta sa faca si munca de IRU - asta-i altceva, dar nu-i obliga CECCAR-ul, cum nu-i obliga nimeni (in afara conjuncturii si mentalitatii romanesti) nici pe ceilalti economisti/contabili ! o facem fiindca vrem/ o cere angajatorul si, sincer, e o activitate care ne aduce (sau ar trebui sa ne aduca) un picut de venit lunar in plus, cat de cat, sau macar o stabilitate mai mare la locul de munca (de vreme ce stim sa facem si aia si aia ... )!

eu-una ma bucur de acest proiect, asa vor vedea ff clar si angajatorii ca munca de IRU e separata de conta, ca e o alta specializare (cum a fost mereu), ca sa nu-si mai inchipuie ca e normal sa o faca (gratis) un contabil !

oameni buni, cred ca lamentarile nu-si mai au rostul, noi stiam f bine ca prestam o munca in plus fata de conta, forumul are asemenea reactii din partea celor care au comentat aceasta anomalie; iata ca acum lucrurile se aseaza pe fagasul lor normal.
cine nu are specialitatea asta pe documente, trebuie sa se duca la cursuri de IRU, eventual platite de firma daca nu vreti sa vi le platiti singuri ca sa nu va complicati (e vb de doar cateva sute de lei/curs, chelt. deductibila). eu m-am inscris deja inainte de a aparea proiectul - de mult o coc fiindca am considerat ca e f bine sa am aceasta specializare in plus, o sa fac in paralel si cursul de management resurse umane, iata ca s-a brodit excelent cu noile cerinte. am si curs cu diploma de operare calc. de prin 1998 ... deci sunt/voi fi superok ! pt cei care au invatat operare calc. "pe furate" (bravo lor ! :laugh: ) va fi o cheltuiala in plus sa se duca acum la cursul acesta pt. a obtine "hartia", e adevarat ! :laugh:

Revisal-ul este un document f important si cred ca e normal sa se ceara asemenea calificari ! faptul ca pana acum nu s-au cerut in mod expres reprez. o chestiune de abordare a ITM - sa zicem mersi ca a mers ani de zile, desi - sincer - trebuia sa ne dam seama cu totii ca e f posibil sa se ajunga aici fiind vb de o alta specilizare decat conta.

deci, da-ti navala la cursuri ca nu e alta cale ! luati-o ca pe o perfectionare profesionala necesara (ceea ce si este !!) si nu va mai suparati atata pt o chestiune care are solutie simpla si la indemana :thumbup:
cursurile se pot plati in rate, exista firme care fac discount-uri ... nu mai este necesara examinarea ulterioara si periodica de catre ITM (anuala, pt stampila, cum era pana la desfiintarea carnetelor de munca), durata unui curs de IRU e de doar circa 44 ore cf. cerintelor CNFPA - deci intr-o luna-i gata, iar pt noi - cei care lucram deja in domeniu, va fi floare la ureche... :biggrin:

prin urmare, dracu' nu-i chiar asa de negru si, dragilor, sunt alte belele in viata pt care are rost sa ne suparam ... insa asta cu IRU nu merita, zau ca nu !! :smile: ba chiar poate fi o chestie buna fiindca ne foloseste ca dovada scrisa la CV :smile: iar, in caz de nevoie, ne ajuta sa ne reorientam profesional spre o alta arie de activitate - aceea de resurse umane !

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 28 March 2011 - 02:25 PM




#24 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 28 March 2011 - 01:11 PM

Vezi postareaFlorin_76, la Mar 25 2011, 11:57 PM, a spus:

Legat de resurse umane , ma intreb un singur lucru ce fac cu acele 3 firme care au aceeasi salariati de 4-5 ani si care din ian pana in dec eu pot face linistit statul de salariu stiind ca nu o sa se modifice , decat in caz de forta majora ?
deocamdata, statul de plata salarii nu are obligativitatea intocmirii lui de catre un IRU, dar sa nu ne mire daca se va institui !
pt Revisal, obligativitatea se instituie in momentul in care apar operatiuni, parerea mea... :thumbup:



#25 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 28 March 2011 - 01:23 PM

am bagat sondaj, oameni buni ! :thumbup:

votati, va rog, ca sa vedem cum sta treaba pe bune ! :good:



#26 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 28 March 2011 - 01:27 PM

Sa nu generalizam! Exista societati care au un numar foarte mare de angajati, cu o fluctuatie mare de angajati, care au avut si au Departament de RU. Exista insa si un mare numar de societati care au un numar mic de angajati, cu o fluctuatie de personal mica, sau si una si alta,unde nu se justifica existenta unui Departament RU. Acum este vorba de intocmirea unei aplicatii, un Proiect de modificare a Revisalului, care te obliga de a avea (indiferent daca este cazul sau nu) cel putin un inspector RU, lucru hilar si incredibil, avand in vedere ca aplicatia nu este noua si nici complicata si s-a intocmit si transmis fara probleme pana acum si fara a avea o calificare suplimentara.
Mirarea apare doar in „tupeul” cu care se impune o astfel de obligativitate pentru toata lumea, ca si cand ai obiga toate societatile sa aiba un programator cu studii si specializari pentru a exploata un program oarecare, indiferent cine l-a executat, doar pt. faptul ca il foloseste o societate. Si apoi mai exista un aspect, poate nu toti contabilii sunt dispusi sa mai faca o specializare obligatorie, considerand ca nu-i este necesara; ce sa mai invete la Revisal, cum sa introduca salariul in noul camp care se va introduce? Sa fim seriosi, este vorba doar de completarea si depunerea unui program. Sa nu confundam activitatea de RU intr-o societate, cu „activitatea” de a completa si expedia un simplu program, chiar daca este vorba de angajatii unei societati.



#27 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 28 March 2011 - 02:10 PM

cred ca indiferent cum punem problema, cu sau fara Revisal nou, atata timp cat intr-o societate se fac operatiuni ce tin de IRU ar trebui sa existe aceasta calificare a persoanei care presteaza. Argumentul ca sit. actuala exista de multa vreme nu mi se pare solid/relevant in acest caz.
cine nu doreste sa faca acest curs, e liber sa nu-l faca, insa probabil nu va mai putea opera in Revisal si eu cred ca acesta e doar primul pas - mi-e teama ca obligativitatea IRU se va extinte in curand si la alte documente, de gen stat salarii, CIM, acte aditionale, etc ... cum ar fi si normal.

pana la urma nu inteleg de ce va opuneti cu atata tarie acestui curs de IRU ... fiindca e relativ ieftin, usor de parcurs si binevenit pt orice persoana care are tangente cu activitatea de resurse umane - sub orice forma ar fi ea + ca e pe viata si fara cotizatii ulterioare, nu ne impoziteaza nimeni in plus cu 1% din veniturile obtinute ...
pt. noi, cei ce tinem conta la mai multe firme, e si mai bine fiindca il putem face o data si ne foloseste "for ever" la toate firmele, deci impuscam mai multi iepuri dintr-o lovitura, costurile se pot repartiza la mai multi si astfel se pot recupera mai usor fiind sumele mai mici. iar daca nu mai vrem/ putem face conta la un moment dat, iata ca mai avem o alternativa de lucru/ de angajare pe acesta noua specialitate dovedita cu diploma ... nu-i bine sa fie acolo ?? :smile:

in general, scoala e binevenita oricand in viata unei persoane, zic sa profitam de noua situatie creata si sa o rasturnam in favoarea noastra ! :thumbup:



#28 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 28 March 2011 - 03:23 PM

Cum adica „indiferent cum punem problema cu sau fara Revisal nou”? pai tocmai asta reprezinta absurditatea situatiei, repet este vorba de Revisal nu „in general” despre activitatea de RU si ce documente vor mai fi intocmite in viitor obligator de catre IRU. Proiectul se refera strict la REVISAL. In cazul in care toate societatile vor avea nevoie de IRU pentru completarea si transmiterea Revisalului, vor aparea in mod cert si asociatii, corpuri, etc., care sa le „apere” drepturile acestor IRU, cu cotizatiile de rigoare si cursurile de specializare aferente-contra cost bineinteles. Asta daca nu le vine ideea, mai repede, altor organizatii existente sa „oblige” si ei la astfel de specializari pentru cotizantii proprii, doar cursuri si specializari de management RU s-au facut si se fac si in prezent.
Am convingerea de altfel ca daca se va introduce aceasta prevedere pentru societatile care nu au nevoie de Departament de RU, (pentru care reprezinta costuri in plus), asociatii sau administratorii se vor inghesui sa faca ei aceste specializari (doar ei raspund de angajati), contabilii care au si specializarea de IRU nu vor fi platiti in plus si nu va fi un atu pentru negocierea pretului serviciului.



#29 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 28 March 2011 - 04:38 PM

stiu f bine ca vb de Revisal in principal :laugh: , dar eu am largit discutia si la alte aspecte si am propus ca, in loc sa ne facem zile negre din cauza lui, sa folosim prilejul pt a ne mai dobandi o calificare ce se poate dovedi f folositoare acum sau alta data, mai ales ca efortul e relativ mic si costurile de asemenea.
daca si adminii fac acest curs de IRU, e dreptul/ghisheftul lor, numai ca vor intocmi si semna singuri statele de plata si celelalte documente, iar daca fac treaba unui IRU si-l degreveaza pe contabil de aceasta munca (gratuita adeseori) e f bine, nu vad unde e necazul contabilului. necazul era sa faca si sa nu fie platit, insa daca nu face si nu este platit, atunci nu-i nimic gresit. oricine are dreptul sa se perfectioneze profesional, chiar si patronii/adminii, desi eu am mari indoieli ca isi vor consuma timpul la cursuri si mai ales facand documente ce tin de resurse umane, acum pe bune ... :biggrin:

cat despre constituirea unor asociatii, corpuri si alte alea, asta tine si de noi sa ne inscriem in ele sau nu, deci sa cotizam sau nu, deci sa le dam de mancare sau nu ...
hai sa nu fim ca in povestea cu drobul de sare fiindca iata ca au mai fost incercari cu camere si corpuri, insa nu cu cat succes s-a dorit, desi persoanele au navalit sa dea examenele necesare si sa cotizeze, dar fara sa-si mai poata recupera banutii investiti cu atata speranta.

aproape toate societatile au nevoie de o persoana care sa faca operatiuni de resurse umane, la un moment dat :thumbup:

NU cred ca exista multe societati fara nici un angajat, deci care nu au nevoie de cineva cu calificare de IRU (cu diploma sau fara, adica oficiala sau nu) pt intocmirea docum. aferente, dimpotriva - marea majoritate au asemenea operatiuni, numai ca le face contabilul la firmele mai mici.
cred ca o sa le cam faca IRU pe toate cat de curand si atunci mai bine facem noi cursul asta cerut cu ocazia Revisal-ului si gata, fiindca probabil tot acolo vom ajunge in final, asta tot zic !
zic ca putem face, din aceasta cerinta noua, o poarta deschisa pregatirii profesionale suplimentare si nu o corvoada/ impunere/ limitare, nu o poarta inchisa ! :smile: eu asa vad lucrurile :smile:

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 28 March 2011 - 05:21 PM




#30 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 28 March 2011 - 05:42 PM

Otilia- impaciuitoare si diplomata ca de obicei :thumbup:
dar zau ca majoritatea contabililor au dreptate sa se revolte deoarece tot ei vor trebui sa intocmeasca Revisalul ca si pana acum, fara a avea nici-un fel de beneficiu in plus, ba dimpotriva vor suporta si costurile acestei specializari deoarece nu este prevazut in Proiect ca acestea ar fi suportate de catre societati. Cererea si oferta, piata va decide cine este supercalificat sa fie profesionistul unei societati, in functie de politica proprie a societatii.



#31 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 28 March 2011 - 08:29 PM

nu m-a intrebat nimeni, dar va spun totusi:
sunt de parerea lui Lexiroxi.
Daca o firma vrea sa aiba compartiment resurse umane (sau societate) e treaba ei, nu a legiuitorului. Daca eu consider ca nu imi trebuie si ca raspund de ceea ce fac, asta e, eu platesc amenda, de ce sa ma oblige sa angajez cheltuieli suplimentare?!
Este mai rau decat contabilitatea, cu ceccar-ul lor cu tot.
In contabilitate trebuie sa fii bun, sa stii si fiscalitate, nu o face oricine, dar la resurse umane-un CIM, o decizie incetare, act aditional si revisal il face orice patron. Adica patronul e bun sa faca afacere, sa incheie contracte, sa participe la licitatii publice, cu sau fara seap, dar nu stie cum sa intocmeasca un CIM conform modelului legiferat????

Iar mie ca si contabil nu imi va da nimeni bani in plus sau in minus pentru acest revisal. Si daca vreau sa cer, cer degeaba, ca sunt atatia care il fac gratis-parca e cerere si oferta pe piata, nu? chiar daca imi convine sau nu.

Aceasta postare a fost editata de mihaela_cva: 28 March 2011 - 08:31 PM




#32 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 29 March 2011 - 11:30 AM

Vezi postareamihaela_cva, la Mar 28 2011, 09:29 PM, a spus:

nu m-a intrebat nimeni, dar va spun totusi:
:smile:

lasand gluma la o parte, imi permit sa ma dau de ex. si sa va povestesc un singur caz (desi nu e singular) : la una dintre firmele la care am preluat conta prin toamna lui 2007 (ii "am" si acum) patronul, de la inceputul activitatii, a vrut sa mai angajeze un domn pensionar care sa se ocupe de actele ITM (mai putin intocmire state si decl.), nici nu-si pusese problema ca un contabil sa le faca si pe astea, adica sa se ocupe de dosarele de personal si ce tine de ele, de stat pe la cozile ITM.
cand i-am zis ca stiu si pot f bine sa le fac si pe astea, deci nu mai este nevoie de inca o persoana doar pt. cativa oameni, patronul a fost f placut surprins. ca urmare, mi-a acceptat salariu pe care l-am cerut fara nici o discutie, nu mi l-a diminuat cu "ocazia" crizei (dar nici nu l-a mai marit de la angajare - nici eu n-am cerut fiindca am inteles dificultatile financiare aparute), dar va asigur ca am urcat o treapta in ochii lui pt aceasta "calificare" in plus, chiar daca nu aveam (si nu am inca) patalama pt ea.
nu stiu altii cum lucreaza, dar mie mereu mi s-a apreciat financiar faptul ca, pe langa conta, am stiut sa ma ocup si de partea de resurse umane, de aceea m-am gandit ca e timpul sa iau si diploma aferenta. iata ca acum a intervenit proiectul asta cu Revisal care (spun surse demne de incredere) are sanse reale sa "treaca".

un alt aspect pe care vreau sa-l subliniez este ca firmele nu sunt obligate sa isi angajeze un IRU, ci pot contracta serviciile respective pt Revisal doar atunci cand au nevoie, iar daca nu au operatiuni - nu au nevoie de IRU sau firme specializate. acum sincer, cat credeti ca poate sa ia o firma de resurse umane ca sa-i completeze un Revisal si sa-l trimita online ? poate maxim 50 ron ... pai, in cazul asta despre ce efort financiar vb ? si nu-i mai bine sa avem noi - contabilii care tot tinem evidenta conta - aceasta calificare de IRU si sa incasam acesti banuti sau macar sa ne consolidam pozitia in firma (daca sunt operatiuni rare si simple, cu un efort minim) ?

Oameni buni, noi aici vb de firmele mici, cu cativa angajati fiindca cele cu mai multi angajati deja au o persoana care se ocupa de resurse umane, deci ele nu sunt afectate in nici un fel. aceste firme oricum au conta la firme de conta (care au om special pt resurse umane) sau la contabili PF(A) - si numai in acest ultim caz se poate simti o influenta la cheltuieli, dar asa cum am mai spus, cine tine conta la mai multe firme mici isi poate acoperi chelt. cu acest curs f usor, fie prin cresterea mica a tarifului fie prin obtinerea unei stabilitati mai mari a "locului de munca" - ceea ce nu e putin lucru in ziua de azi. cred ca am mai mentionat asta in alt topic : pe mine criza nu prea m-a afectat, in sensul ca nu am pierdut decat o firma mica-mica ce era oricum pe duca de vreo 2 ani si ma asteptam sa se inchida, banii erau f putini de la ea, deci n-am simtit la buzunar. in rest au rezistat toate si nu mi-au scazut venitul absolut nici una !! oare de ce ?? pai, din cauza a ce va tot zic p-aici : calificarile ce ma fac f utila si mai greu de inlocuit intr-o firma !! :thumbup:



#33 Brigante

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 270 Postari:
  • Gender:Not Telling

Postat 29 March 2011 - 02:54 PM

Vezi postareaOtilia Alupei, la Mar 28 2011, 03:10 PM, a spus:

pana la urma nu inteleg de ce va opuneti cu atata tarie acestui curs de IRU ... fiindca e relativ ieftin, usor de parcurs si binevenit pt orice persoana care are tangente cu activitatea de resurse umane - sub orice forma ar fi ea + ca e pe viata si fara cotizatii ulterioare, nu ne impoziteaza nimeni in plus cu 1% din veniturile obtinute ...

Toata stima pentru cei care au facut cursul, dar exact de aia ma opun eu, pentru ca nimeni nu-ti garanteaza ca e pe viata si ca e fara cotizatii ulterioare.
De cate ori am muscat in anii astia de cand tin contabilitate...



#34 Brigante

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 270 Postari:
  • Gender:Not Telling

Postat 29 March 2011 - 03:08 PM

Drept dovada, uitati-va la rezultatele sondajului!



#35 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 29 March 2011 - 03:32 PM

daca o iei asa, nimic nu e sigur in viata, in afara de moarte :smile:

luand lucrurile asa, nu mai facem nimic niciodata de teama ca cine stie ce se schimba de-a lungul anilor ... sa fim seriosi :biggrin:
oricum, la ora asta stim sigur ca nu avem cotizatii de platit si ca e pe viata cursul, adica nu mai dam examene periodice ulterior, ceea ce, alaturi de usurinta parcurgerii lui si a costului relativ mic, iata ca il face f atractiv pt cine inca mai doreste sa se perfectioneze profesional, cu sau fara Revisal nou ! Daca proiectul acesta devine hotarare in sine, atunci va fi obligatoriu ... dar dincolo de el, cursurile de perfectionare sunt o optiune profesionala simpla si eficienta.

sigur ca poate infiinta o asociatie a practicienilor in domeniul resurselor umane, ca de altfel in orice alt domeniu legal, insa de aici si pana la a fi obligati sa aderam la ea, sa platim una-alta, e cale lunga in sensul ca depinde numai de noi daca acceptam sau nu - vezi chiar si ex. CECCAR-ului unde nici la ora asta apartenenta practicienilor in contabilitate nu e obligatorie (adica exista cai de practicare a meseriei de contabil fara a fi membru CECCAR), oricat s-au zbatut sa o aiba si nu uita ca vb de o organizatie puternica ... deci lucrurile nu stau chiar asa.

incep sa am senzatia ca, de fapt, unii dintre voi pur si simplu n-aveti chef sa mai faceti un curs oricat de simplu ar fi el :biggrin: adica e ca atunci cand te trimite nevasta cu gunoiul in timp ce la tv e meciul echipei preferate :laugh:

Vezi postareaBrigante, la Mar 29 2011, 04:08 PM, a spus:

Drept dovada, uitati-va la rezultatele sondajului!
ma uit si vad ca din 31 de pers. care sunt afectate de hotarare, 25 se duc la curs
4 pers. se duceau oricum :thumbup:
13 pers. inca nu stiu, poate si de aici se vor duce cateva la curs...

deci lumea isi da seama de necesitate fara sa se opuna atata pt un fapt care solutie simpla si la indemana !

mai bine incepeti sa cautati firme bune de cursuri :smile:

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 29 March 2011 - 03:35 PM




#36 Brigante

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 270 Postari:
  • Gender:Not Telling

Postat 29 March 2011 - 03:42 PM

S-or fi ducand la curs, nu zic.
Dar 38 din 49 nu considera normala obligativitatea cursului de IRU, deci...



#37 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 29 March 2011 - 04:11 PM

nu considera, e adevarat, nici nici nu fac un capat de tara din asta ... este exact ce tot spun de vreo 2 zile :thumbup: mai ales ca s-ar putea sa fie tot raul spre bine pana la urma, deci haideti sa vedem partea plina a paharului.

legat de chestionar, oameni buni, va atrag atentia ca daca dati click pe vizualizare fara vot, se contorizeaza vot nul si nu veti mai putea vota ulterior considerandu-se ca ati votat deja !



#38 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 30 March 2011 - 09:51 AM

Citeaza

mihaela_cva : In contabilitate trebuie sa fii bun, sa stii si fiscalitate, nu o face oricine, dar la resurse umane-un CIM, o decizie incetare, act aditional si revisal il face orice patron. Adica patronul e bun sa faca afacere, sa incheie contracte, sa participe la licitatii publice, cu sau fara seap, dar nu stie cum sa intocmeasca un CIM conform modelului legiferat????
Din pacate, in realitate, nu teoretic, contabilitatea o face aproape oricine, se stie si se "vede" si tot din pacate unii patroni habar nu au sa intocmeasca un CIM sau alte acte + ca nici macar unul nu a citit vechiul Cod al Muncii -ma refer la clientii mei-oameni de afaceri unii chiar foarte iscusiti.
Am constat cu uimire anul acesta, ca absolut nici un client de-al meu, admin. de firma, nu a stiut sa intocmeasca un CIM sau un Act aditional, ceea ce inseamna ca pana acum le intocmeau la sediul ITM sub indrumarea lor, fara a exista si un interes de a asimila informatiile primite.

La inceput nu am fost de acord cu acest proiect, dar repet, dupa ce am judecat la "rece", mi se pare o idee buna si nu are rost sa mai dau argumente, sunt suficiente argumentele Otiliei, cu care sunt de acord.
Nu cred ca se va naste nici o Asociatie de genul celei pomenite (ai dreptate Otilia, exact ce are "boul cu tangoul" :smile: , are si CECCAR-ul cu proiectul, dar a fost de ajuns un amarat de "tantar" pe care l-am transformat in "armasar" :thumbup: , uitand esenta.) si cred ca nici nu este bine sa mai dam idei, probabil dupa ce va fi asimilat un cod CAEN se va putea lucra ca si II, pentru ca si eu vad o oportunitate pe piata muncii cu aceasta specializare.

Dana




#39 Brigante

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 270 Postari:
  • Gender:Not Telling

Postat 30 March 2011 - 10:10 AM

Mi se pare ca pierdeti din vedere esenta problemei.
Este vorba de completarea Revisal, un program de-a dreptul jenant, de catre o persoana care trebuie sa fie neaparat autorizata.
Politica de RU a unei firme este treaba firmei, care poate sa-si faca si compartimente separate.

In rest, ma bucur pentru cei care au absolvit cursul de IRU si, in sfarsit, i-au gasit utilitatea.



#40 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 30 March 2011 - 10:26 AM

Am mai scris, nu cred ca se va reduce problema doar la completarea si trimiterea REVISAL-ului, nu ai nevoie de o specializare cu titulatura de "inspector resurse umane" pentru asa ceva, oricum specializarea ne ramane cu informatiile necesare, mai ales ca va aparea cat de curand si noul Cod al muncii.
Eu nu am facut inca cursul, dar intentionez sa il fac pentru mine, in primul rand si pe urma vom vedea ce va fi.

Aceasta postare a fost editata de Dana42: 30 March 2011 - 10:29 AM

Dana







Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL