Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Lucrări de instalații electrice - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

Lucrări de instalații electrice

2 replies to this topic

#1 S.Anita

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:
  • Gender:Female

Postat 25 October 2016 - 05:38 PM

Bună ziua!

Am un SRL-D nou înființat, neplătitor de TVA, cod CAEN 4321 - Lucrări de instalații electrice. Firma se ocupă de executarea lucrărilor de instalații electrice folosește materiale cumpărate de la un depozit la care vrea să pună un adaos de 30%. Întrebările ar fi:
1. Pe ce cont înregistrez materialele pe care le cumpără, pe 302 Materiale consumabile sau 371 Mărfuri? Dar adaosul?
2. Pe factura pe care o emite trebuie enumerat fiecare material în parte sau ajunge dacă scrie "materiale" și suma totală? Menționez că emite și deviz în care se enumeră materialele.
3. Trebuie întocmită NIR pentru materialele cumpărate?
4. Trebuie întocmit bon de consum? Sau pe bază a ce document se scad materialele din gestiune?
5. Trebuie întocmită fișă de magazie?

Vă mulțumesc anticipat pentru răspunsuri!



#2 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 25 October 2016 - 07:19 PM

Daca in obiectele de activitate nu ai comert, nu prea este corect sa inregistrezi pe 371... dar daca le vinzi separat de manopera pe factura atunci ar merge si 371.

Normal, la prestari se lucreaza cu 302x

302=401 (intrarea ... nu mai este nevoie de nir daca nu ai diferente)
602=302 bon consum (obligatoriu) cand se folosesc.

411=704 cu toata factura (in care intra si manopera si materialele).

Pe factura poti trece doar lucrarea (conform deviz) cu toata valoarea sau manopera+materiale conform deviz atasat.

Diferenta dintre 704 si 602 este adaosul+manopera (adica tot castigul tau brut).

Iti trebuie si fise de magazie.
Aici am niste retineri (ca si la bonul de consum) pentru ca tu nu ai magazie si nu depozitezi materialele de regula. Iar bonul de consum si fisa de magazie se fac pentru materialele din magazie!
Poti folosi devizul pentru descarcarea 602=302 (ca document justificativ).

Daca pastrezi si ceva materiale pe stoc (cabluri de ex.), atunci chiar iti trebuie fisa de magazie pt. ele si bon de consum.

PS: Adaosul nu trebuie sa-l inregistrezi nicaieri, rezulta la final. Nici la vanzarile cu amanuntul nu este normal in era informaticii sa se mai lucreze pe stilul vechi de evidenta valorica/la pret cu amanuntul (care era oricum optional si pe vremea creionului!) ... daca ai datele pe programe.




#3 S.Anita

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:
  • Gender:Female

Postat 03 January 2017 - 11:27 AM

Bună!

Până în momentul de față am lucrat cum mi-ați sugerat dumneavoastră (pe factură am trecut materiale + manoperă conform deviz), însă acuma m-i s-a cerut să facturez în parte fiecare material folosit. Cum ar trebui să fac înregistrările în contabilitate? Este corect dacă fac transfer din 3028 în 371 și fac vanzarea? Ce alte posibilități mai am? Menționez că firma are în obiectele de activitate și comerț cu ridicata, dar până acuma nu a desfășurat nici o activitate de comerț.

Mulțumesc pentru răspuns!






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL